Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 6:30 pm


Největší plovoucí solární farma na světě bude mít 15 km2

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Největší plovoucí solární farma na světě bude mít 15 km2

Příspěvekod karelkilian » pát říj 29, 2021 2:14 pm

Dobrý den,

je tu pátek, a to znamená, že tu jsem s dalším článkem ke čtení, zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se podíváme do Singapuru.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Největší plovoucí solární farma na světě bude velká 15 km2

Singapurská firma Sunseap Group staví v Indonésii solární farmu o špičkovém výkonu 2,2 gigawattů. Náklady na největší plovoucí solární elektrárnu a systémy pro skladování energie se mají pohybovat kolem 2 miliard amerických dolarů (v přepočtu asi 44 miliard korun).

Plány na solární farmu, která zdvojnásobí kapacitu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v indonéském Batamu, byly zveřejněny poté, co Sunseap Group, Úřad indonéské svobodné zóny Batam a společnost Badan Pengusahaan Batam podepsaly dohodu o spolupráci.

Plovoucí solární farmy v Singapuru

Singapurská firma Sunseap Group instaluje plovoucí solární panely také přímo u pobřeží Singapuru, aby pomohla splnit klimatické cíle. Další firma Sembcorp spustila plovoucí solární farmu se 122 000 panely na singapurské nádrži Tengeh (informovali jsme zde). Bude vyrábět tolik energie, že pokryje energetické potřeby všech singapurských čistíren vody.

Farma se rozkládá na ploše 45 hektarů, což zhruba odpovídá velikosti 68 fotbalových hřišť. Se špičkovým výkonem 60 megawattů (MWp) je aktuálně jedním z největších fungujících vnitrozemských plovoucích solárních fotovoltaických systémů na světě.

Další projekt se nachází na hladině Johorského průlivu, kde je ukotveno 13 000 panelů, které jsou schopné vyrobit až 5 megawattů elektřiny, což by stačilo mělo stačit pro napájení téměř 1 500 domácností. Panely byly vyrobené v Číně, jež je největším světovým výrobcem solárních panelů, a k mořskému dnu jsou připevněny pomocí řetězů a betonových bloků.

Největší plovoucí solární farma na světě

„Tento obrovský projekt je pro Sunseap Group významným milníkem, který přichází krátce poté, co jsme dokončili první singapurskou plovoucí solární farmu podél Johorské úžiny,“ uvedl v tiskové zprávě spoluzakladatel a výkonný ředitel Frank Phuan.

„Jsme přesvědčeni, že plovoucí solární systémy do značné míry pomohou vyřešit problémy s pozemky, s nimiž se při využívání obnovitelných zdrojů energie potýkají urbanizované části jihovýchodní Asie.“ dodal Phuan.

Plovoucí fotovoltaický systém bude umístěn na nádrži Duriangkang na jihu ostrova Batam. Developerem, vlastníkem a provozovatelem solárních systémů bude Sunseap Group - firma, jež má v Asii nasmlouváno více než 2000 megawattů (MWp) solárních projektů.

Elektrárna na Duriangkangu

Nádrž Duriangkang je největší nádrží na Batamu - původně se jednalo o záliv se slanou vodou. S objemem 101,2 milionu m3 zajišťuje více než polovinu dodávek sladké vody. Plovoucí solární panely přispějí ke snížení odparu, a tím k zadržení většího množství vody v nádrži. Voda zároveň udrží solární panely v chladu, což umožní panelům vyrábět více čisté energie.

Sunseap očekává, že solární farma vyprodukuje více než 2 600 GWh elektřiny ročně, čímž může kompenzovat více než 1,8 milionu tun uhlíku za rok. Toto množství přibližně odpovídá tomu, kdyby ze silnic zmizelo více než 400 tisíc automobilů. Vyrobená a uskladněná solární energie bude dodávána 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Podle tiskového prohlášení má být výstavba projektu zahájena v roce 2022 a dokončena do roku 2024. Projekt bude financován kombinací bankovních půjček a interních zdrojů. Většina energie vyrobené plovoucí solární farmou bude spotřebována na Batamu, část by však mohla být potenciálně exportována do Singapuru, vzdáleného přibližně 50 kilometrů, prostřednictvím podmořského kabelu.

Singapur sází na energii ze slunce

Firmy z ostrovního státu Singapur sázejí na technologii plovoucích solárních farem, aby uspokojily požadavky na obnovitelnou energii, protože pozemní zdroje jsou značně omezené. Nyní se zaměřují na další části jihovýchodní Asie, které se potýkají s podobným nedostatkem půdy.

Ačkoli je Singapur o polovinu menší než Londýn, je podle zprávy agentury AFP toto prosperující finanční centrum jedním z největších producentů emisí oxidu uhličitého na obyvatele v Asii.

Navzdory svému postavení finančního centra stojí Singapur při zavádění obnovitelných zdrojů energie před nezáviděníhodným úkolem. Relativně malá země nemá dostatečně rychlé řeky pro výrobu vodní energie a vítr v oblasti není v průběhu roku natolik silný, aby zvládl pohánět turbíny.

Právě proto se vláda této tropické země rozhodla využívat solární energii. S ohledem na nedostatek pozemních zdrojů pro solární farmy se jako logická jeví instalace panelů na moři a na vodních nádržích - což ovšem může překážet lodní dopravě.

Panely na vodě

„Po vyčerpání střech a dostupné půdy, které je velmi málo, je dalším velkým potenciálem vodní plocha,“ řekl viceprezident a vedoucí oddělení solární energie konglomerátu Sembcorp Industries Jen Tan. Singapur si je jako ostrovní stát ohrožený stoupající hladinou moří v důsledku klimatických změn vědom naléhavosti snižování emisí.

Singapur představil rozsáhlý „zelený plán“, který zahrnuje opatření ke čtyřnásobnému zvýšení využívání solární energie na přibližně dvě procenta národních energetických potřeb do roku 2025 a na tři procenta do roku 2030 - což by stačilo k napájení 350 000 domácností.

Kritici přesto tvrdí, že země musí v boji proti změně klimatu udělat více - organizace Climate Action Tracker, jež sleduje závazky vlád, klasifikuje singapurské cíle ve srovnání s jinými zeměmi jako „velmi nedostatečné“.

Co říkáte na největší plovoucí solární farmu na světě?

Zdroje: interestingengineering.com, reuters.com, interestingengineering.com, sunseap.com, france24.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Největší plovoucí solární farma na světě bude mít 15 km2

Příspěvekod jahodovák » pát říj 29, 2021 5:44 pm

Žádné opatření,navrhované současnou vládnoucí elitou nepovede k tomu co proklamují ale k úplně jinému cíli,který samozřejmě obyčejným lidem neprozradí,jen jsem zvědav,kdy konečně lidem dojde,že cíl je úplně jiný.....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Největší plovoucí solární farma na světě bude mít 15 km2

Příspěvekod unicast » pát říj 29, 2021 11:13 pm

A co na to podvodní ekosystém toho zálivu? Ten je na přímém slunečním světle výrazně závislý.
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 amZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: DataForSeo [Bot], Neticle [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'