Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 6:41 pm


Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod karelkilian » pát říj 08, 2021 2:59 pm

Dobrý den,

máme tu druhý říjnový pátek, a to znamená článek k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. A tentokrát to bude téma, které se týká i nás.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Vysoká poptávka a přechod na zelenou energii způsobily, že velká část Evropy je ohrožena výpadky elektřiny, tvrdí web RT.com (původně Russia Today). Poukazuje přitom na necelou minutu trvající spot, v němž německý Spolkový úřad pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách ukazuje, co dělat v případě úplného výpadku proudu.

Klip začíná záběrem na starší ženu, která má doma tak chladno, že jí při výdechu jde pára od úst. Domácnost osvětluje několika svíčkami, sama se halí do zimní bundy a okno utěsňuje reflexní fólií. Nakonec svépomocí vyrobí z obráceného květináče a několika čajových svíček improvizované topení.

Máme se bát blackoutů?

Úřad pro civilní ochranu v pátek představil reklamní kampaň zaměřenou na různé aspekty krizových situací. Brzy hodlá zveřejnit cílenou strategii zaměřenou na „vytváření zásob, extrémní počasí, výpadek proudu a nouzová zavazadla“. Úředníci mezitím v sobotu na akci v Bonnu představí novou knihu s názvem „Vaření bez elektřiny“.

Na základě těchto informací RT.com předpokládá, že se v Německu mohou vyskytnout masivní výpadky elektřiny. Ačkoli se představa, že šestá nejrozvinutější země světa není schopná vyrábět dostatek elektrické energie, může zdát absurdní, problém je celoevropský a je důsledkem řady faktorů.

Německo se totiž při výrobě tepla a elektřiny ve velké míře spoléhá na zemní plyn, jehož zásoby byly po neobvykle chladné zimě a jaru vyčerpány. Celosvětové trhy s plynem jsou napjaté, protože zvýšená poptávka v Asii a nárůst spotřeby klimatizací během horkého léta v Evropě vyhnaly jeho ceny na rekordní úroveň.

Co je příčinou?

Problém dále zhoršuje skutečnost, že výroba větrné energie letos klesla, a to doslova „kvůli nedostatku větru v Německu“. Aby se tento výpadek vyrovnal, zvýšilo se spalování uhlí, avšak náklady na „uhlíkové kredity“ na toto palivo se samozřejmě přenášejí na spotřebitele. To v konečném důsledku vede ke zvýšení nákladů na energii pro běžné Němce, kteří již nyní platí nejvyšší cenu za kilowatthodinu na světě.

EU i německá vláda chtějí v budoucnu více využívat větrné elektrárny a jiné zdroje obnovitelné energie. Plán EU pro rok 2030 požaduje, aby 32 % veškeré energie pocházelo z obnovitelných zdrojů, a zatímco Německo se 44 % tento cíl již nyní překračuje, německá vláda plánuje do příštího roku zrušit jadernou energii a do roku 2038 uhlí.

Jaderná a uhelná energetika se na celkové výrobě elektřiny v Německu podílejí 39 %. Pokud se zemi nepodaří výrazně rozšířit sektor obnovitelných zdrojů, bude mít jejich eliminace v příštích letech pravděpodobně za následek ještě vyšší ceny a výrazné problémy v dodávkách.

Potíže byly už v květnu

Již v květnu tohoto roku přinesl web Blackout News článek Německu dochází elektřina. Tento měsíc byl totiž mimořádně chladný a deštivý, což se projevilo i na dodávkách elektřiny. Na jedné straně v mnoha domácnostech stále běželo topení, zatímco na druhé straně solární systémy kvůli stálé oblačnosti vyráběly na toto roční období nezvykle málo elektřiny.

Pokud nefouká vítr, nedokáže stávající kapacita německých elektráren pokrýt poptávku. Výkyvy je pak nutné překlenout drahým dovozem ze sousedních zemí. Například v období od 10. do 20. května byla německá energetická bilance převážně záporná, což znamenalo, že země dovážela elektřinu ze zahraničí.

Pro sousedy to byl dobrý obchod, protože cena výrazně přesahující 100 eur za MWh byla v některých okamžicích téměř pětinásobkem běžné ceny na burze. Bylo jen otázkou času, kdy se zvýšené ceny promítnou koncovým spotřebitelům.

A bude hůř!

S dalším odstavováním jaderných a uhelných elektráren se tento problém stále více prohlubuje. I když zelená elektrárenská lobby neúnavně ujišťuje, že obnovitelné zdroje energie budou brzy schopné pokrýt veškerou poptávku po elektřině, za nepříznivých povětrnostních podmínek vždy vzniká velký rozdíl mezi nabídkou a poptávkou.

Při takových úvahách se obvykle porovnává množství vyrobené elektřiny za delší časové období a průměrná spotřeba. To je však jen polovina pravdy - elektřinu je totiž nutné vyrábět právě tehdy, kdy je potřeba. Srovnání průměrných hodnot spotřeby a výroby je v tomto ohledu naprosto irelevantní a funguje jen na papíře.

Jediným způsobem, jak překlenovat rozdíl mezi výrobou a poptávkou, je aktuálně drahý dovoz ze zahraničí. V naprosté většině případů však tato elektřina pochází právě z těch zdrojů, které jsou v Německu z ideologických důvodů vypínány. Pro životní prostředí to neznamená vůbec nic, zatímco konečný účet zaplatí německý odběratel.

Po odstavení posledních jaderných elektráren, které je plánováno na rok 2022, a dalších uhelných elektráren, bude zásobování elektřinou v nadcházejících zimách napínavé. Je jen otázkou času, kdy ostatní země již nebudou schopné tento deficit překlenout.

Problém není jen v Německu

Německo není ani zdaleka jedinou zemí, která se potýká s potížemi v dodávkách elektřiny. V únoru tohoto roku zaujala média situace ve Švédsku, kde koncem roku 2020 odstavili z provozu jeden blok jaderné elektrárny Ringhals (psali jsme zde).

Načasování odstavení prvního bloku jaderné elektrárny rozhodně nebylo nejšťastnější. Krátce nato přišly tuhé mrazy a země se začala potýkat s nedostatkem elektřiny. Některé továrny kvůli tomu přerušily výrobu, nicméně ani to zjevně nestačilo.

Švédská státní televize STV označila situaci jako vážnou s tím, že ohrožuje funkčnost celé energetické sítě. Spotřebitelům doporučila snížení spotřeby elektřiny a doslova uvedla, že by bylo vhodné v následujících dnech omezit vysávání.

Co si myslíte o odstavování elektráren?

Zdroje: rt.com, blackout-news.de.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod jahodovák » pát říj 08, 2021 5:29 pm

Nedá se předpokládat,že by ti co o tom rozhodují nevěděli co nastane,takže se naskýtá otázka co tím sledují...nějak si nemohu pomoct,ale pomalu se naplnují scénáře popsané na konspiračních webech,které samozřejmě dle většiny nemohou nastat.Stále ale většina bude tvrdit,že to tak není.Ti,kteří to nebrali na lehkou váhu jsou již připraveni a ostaní si to budou muset zažít na vlastní kůži,co k tomu dodat,jen doufat,že se většině konečně otevřou oči a začnou se podle toho chovat.Jen by bylo dobré,aby to bylo co nejdříve,protože čím déle to bude trvat,tím horší následky to bude mít.Tož,jak jste na tom vy...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Franta2776 » pát říj 08, 2021 5:45 pm

Já bych v tom viděl dlouhodobou politiku.Závislost na Rusku co se týká energii je příliš velká a jakékoliv odklonění vítám.
Problém je,že rusák za prachy, které dostane za energie nazvedne důchody (cca 4000kč)a životní úroveň obyvatel Část sežerou oligarchové a zbytek nainvestuje do armády, nakoupí kvéry a ty namíří na nás.Stejně jako my jsme za socialismu mířili na západ.Absolvoval jsem cestu z Vladivostoku do Moskvy a lidi co jsem potkal.Asi jsem neměl na lidi štěstí,většina z nich chce do armády a střílet fašisty třeba Praze:)))
10640Wp=5940Wp Jinko 12x495Wp jihovýchod,4690Wp Leapton 14x335Wp ,cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad,baterie 43kWh(Lifepo4 16x260Ah,trakční gel 615Ah),Axpert Max 7200VA,Easun Isolar 5500VA
?
Franta2776
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1484
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod vlkazajac » pát říj 08, 2021 6:11 pm

Ty v tom vidíš problém ? Veď úplne v pohode si za naše prachy môžu zvýšiť dôchodky aj životnú úroveň hocikde inde. Lenže ak sa tak stane, zaplatíš za ten plyn viac aj Ty a rohlíky Ti celkom určite podražejú. Súdim, že si ( aj Ty ) celkom rád závislý.
Pre Rusa nie si zaujímavý a nepotrebuje na Teba mieriť. O fašistoch si to radšej naštuduj, kde ich ruský mužík vidí. Skús to v histórii, tam sa toho dozvieš...

Ale k téme. Odstavovanie elektrární sa môže prirovnať ku škrteniu kyslíka. Keď ste pod vodou, tak je vám to jasné, že sa k nádychu treba dostať nad hladinu. Ale odstavovanie elektrární je otázka politická. Hospodársko-politická. Môj názor je, že ešte na to nemáme. Keby sme mali zásobníky so syntetickým palivom alebo vyriešený transfér solárnej energie z juhu na sever, to by sa to odstavovalo ! :P
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod David LiFePO4 » pát říj 08, 2021 6:30 pm

Nechápu ale, proč odstavují jaderné elektrárny. Kdyť je to velice bezpečný stálý, čistý a obrovský zdroj energie.
Kdyť síť potřebuje dorovnávat výkyvy oz. Buď nějaké obrovské úložiště, nebo za všech okolností stabilní zdroj (Jaderná elektrárna), no ideálně oboje.
?
David LiFePO4
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 17, 2021 7:56 am
Bydliště: Frýdek - Místek


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod ViktorEX » pát říj 08, 2021 7:07 pm

mam vlčí mlhu, nebo se dnes zvedla cena na ceniku CEZu z 1,64 (primotop D45D)/kwh na 4,259 kc/kwh ??
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
ViktorEX
 
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 4:45 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Mikel » pát říj 08, 2021 7:24 pm

Uz to tak je. CEZ ma od dnesniho dne nove ceniky......
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
?
Mikel
Schválený prodejce
 
Příspěvky: 820
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod ViktorEX » pát říj 08, 2021 7:29 pm

takze stary ucet 1,64 x 13,9 = 22796 x cca 2 = 46.000
oproti tomu novy ucet 4,259 x 13,9 = 59200 + 23000 = 82.000

haleluja ... myslim, ze za chvili nebudeme mit co žrát.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
ViktorEX
 
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 4:45 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Mikel » pát říj 08, 2021 7:39 pm

Proto mame FVE aby se nam tento cenovy problem maximalne vyhybal :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
?
Mikel
Schválený prodejce
 
Příspěvky: 820
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod jahodovák » pát říj 08, 2021 8:34 pm

Ty ceny jsou pro ty,co přecházejí od jiných dodavatelů,pro stávající se zatím nic nemění...to asi přijde později,hlavně to chce klid ono se ledasco ještě může změnit,nakonec proto abych to eliminoval,jsem si ty panely na tu střechu tahal....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod pavelsiman » pát říj 08, 2021 8:51 pm

Sme na fóre fve. Ja osobne sa snažím o to aby som sa mohol odpojiť od DS. A myslím ze to je to je to co by z nás chcel každý.. A myslím si ze ten cenový boom nebude až tak kritický ale určite to pôjde hore potom to padne ale určite nie na takú hranicu ako to bolo do teraz. 99 percent obyvateľov je závislá od DS a oni to radi zneuziju
?
pavelsiman
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Mikel » pát říj 08, 2021 8:54 pm

Problem je, ze pres zimu se proste neodpojis od DS. Alespon v nasich zemepisnych podminkach.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
?
Mikel
Schválený prodejce
 
Příspěvky: 820
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Franta2776 » pát říj 08, 2021 9:15 pm

Já se zatím odpojit netoužím,ale s 30kWp to je možné.Méně peněz do Ruska,meně hlavní namířených na nás.Věřím ve spolupráci mezi národy ne v konfrontaci. Zeman potřebuje exorcistu ne doktora:))
10640Wp=5940Wp Jinko 12x495Wp jihovýchod,4690Wp Leapton 14x335Wp ,cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad,baterie 43kWh(Lifepo4 16x260Ah,trakční gel 615Ah),Axpert Max 7200VA,Easun Isolar 5500VA
?
Franta2776
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1484
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod jahodovák » pát říj 08, 2021 9:19 pm

Pokud dojde ještě ke zdražení jističů,tak už to začne brzo vycházet,ono už ted platím víc za jističe,než za silovou....ono pokud by se prostředky takto ušetřené použily na provoz centrály a odpadní teplo použilo na vytápění,třeba kogenerací,brzo by to už mohlo vycházet,samozřejmě ne s komerčníma výrobkama ale tak nějak svépomocí,případně jiným způsobem,z různých důvodů ho zde radši neuvedu..
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Franta2776 » pát říj 08, 2021 9:23 pm

pro Jahodováka
Už se těšim na ty vypasený prasata z Čezu,tak si ten elektroměr odmontujte,odvezte a pozdravujte oligarchu:)))
10640Wp=5940Wp Jinko 12x495Wp jihovýchod,4690Wp Leapton 14x335Wp ,cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad,baterie 43kWh(Lifepo4 16x260Ah,trakční gel 615Ah),Axpert Max 7200VA,Easun Isolar 5500VA
?
Franta2776
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1484
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod pavelsiman » pát říj 08, 2021 9:36 pm

Aktuálne mam 24kwp koľko z vašich skúsenosti je treba na odpojenie od DS?
?
pavelsiman
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Mikel » pát říj 08, 2021 9:42 pm

pavelsiman píše:Aktuálne mam 24kwp koľko z vašich skúsenosti je treba na odpojenie od DS?

Zalezi take na spotrebe :)
Treba pokud to vezmu podle nas, tak pres zimu se pod 17kWh spotreby na baraku nedostaneme ani nahodou. A to nepocitam nabijeni auta.
Listopad az pulka ledna, kdy jsou kratke dny a velice caste silne inverze, tak proste vyroba temer nula. To je realita.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
?
Mikel
Schválený prodejce
 
Příspěvky: 820
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod Franta2776 » pát říj 08, 2021 9:45 pm

Klidně i 10kWp.Když máš dobrýho souseda.V létě já mu 2kW on mi v zimě za to 1kW.Tomu se říká Win Win výhra obě strany vidělali:)On má elektřinu v létě za 50% a ty jsi bez elektroměru:)))
Jsem pro spolupráci ne pro konfrontaci i mezi sousedy.
10640Wp=5940Wp Jinko 12x495Wp jihovýchod,4690Wp Leapton 14x335Wp ,cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad,baterie 43kWh(Lifepo4 16x260Ah,trakční gel 615Ah),Axpert Max 7200VA,Easun Isolar 5500VA
?
Franta2776
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1484
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod mypower.cz » sob říj 09, 2021 11:10 pm

Mikel píše:Problem je, ze pres zimu se proste neodpojis od DS. Alespon v nasich zemepisnych podminkach.


Ja jsem na chate odpojeny od DS i pres zimu. Pres leto, jaro i podzim taky. DS tam vubec neni.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Řítí se evropská energetika do velkého průšvihu?

Příspěvekod jahodovák » ned říj 10, 2021 7:21 am

Pokud to bude nutné,půjde to i bez té sítě,jen to nebude taková pohoda...většina by to ale bez krizových situací zcela jistě nezvládla,až moc se spoléhají na to,že nic se stát nemůže,což se vyloučit zcela nedá,je ale na každém jak se k tomu postaví.Zvlášt po tom,co na to jsou stále upozornováni ale dělají že se jich to netýká.....poté budou hledat kdo že za to může,jen ne u sebe...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'