Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 4:49 pm


Singapur má obrovskou plovoucí solární farmu

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Singapur má obrovskou plovoucí solární farmu

Příspěvekod karelkilian » pát zář 24, 2021 11:34 am

Zdravím všechny,

máme tu pátek, a zatímco před týdnem jsme se podívali do Kalifornie na plovoucí větrníky, dnes se koukneme do Singapuru na plovoucí soláry.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Singapur má obrovskou plovoucí solární farmu

V polovině července byla v Singapuru otevřena největší plovoucí solární farma. Skládá se ze 122 tisíc solárních panelů o celkové rozloze 45 hektarů, což zhruba odpovídá ploše 68 fotbalových hřišť pro mezinárodní zápasy.

Slavnostního spuštění bylo velkou událostí - zúčastnil se ho premiér Lee Hsien Loong, ministryně pro udržitelnost a životní prostředí Grace Fu, stálý tajemník ministerstva pro udržitelnost a životní prostředí Albert Chua, předseda představenstva společnosti Sembcorp Industries Ang Kong Hua, předseda představenstva společnosti Národní vodohospodářské agentury Chiang Chie Foo a další významné osobnosti.

Soláry proti emisím

Fotovoltaická farma se špičkovým výkonem 60 MWp je nyní oficiálně jedním z největších fungujících vnitrozemských plovoucích fotovoltaických systémů na světě.  Při přepočtu na emise odpovídá její výkon vyřazení 7 000 automobilů ze silnic a snížení emisí uhlíku o zhruba 32 kilotun ročně.  Provozovat ji bude firma Sembcorp Floating Solar Singapore - dceřinka společnosti Sembcorp Industries.

Prezident a generální ředitel skupiny Sembcorp Industries Wong Kim Yin uvedl: „Plovoucí solární farma Sembcorp Tengeh je korunním klenotem našeho portfolia a výkladní skříní Singapuru. Jako přední hráč v oblasti obnovitelných zdrojů energie má Sembcorp po celém světě více než 3 300 megawattů aktiv v oblasti obnovitelných zdrojů energie.“

Solární farma byla vybudována v rámci ambiciózního singapurského cíle zčtyřnásobit do roku 2025 kapacitu solární energie. Městský stát v jihovýchodní Asii, rozkládající se na stejnojmenném ostrově a přilehlých 63 ostrůvcích, tak chce přispět k řešení globální klimatické krize.

Singapur a emise

Hlavním důvodem, proč Singapur umístil solární panely na vodní hladinu, jsou jeho zeměpisné dispozice. S rozlohou pouhých 710,2 km² je totiž jen o 40 % větší než Praha, přesto na jeho území žije více než pět milionů obyvatel. Země proto nedisponuje potřebnými pozemními zdroji pro výstavbu velkých solárních farem.

Podle zprávy agentury AFP je Singapur navzdory své relativně malé rozloze prosperujícím finančním centrem. To z něj v Asii, mimo jiné, činí jednoho z největších producentů emisí oxidu uhličitého v přepočtu na obyvatele.

Úřady sice usilují o změnu tohoto stavu, nicméně v této zemi nejsou vhodné podmínky pro obnovitelné zdroje energie. V Singapuru nejsou řeky využitelné pro výrobu vodní energie a vítr zde není dostatečně silný, aby poháněl turbíny. Tropická země se proto obrátila k solární energii.

Čistá energie k čištění vody

Tiskové prohlášení společnosti Sembcorp Industries uvádí, že elektřina vyrobená solární farmou bude stačit k napájení pěti místních singapurských čistíren odpadních vod. To odpovídá přibližně 7 % roční spotřeby energie Národní vodohospodářské agentury. Cílem je stát se jednou z mála zemí na světě, která má 100% ekologický vodárenský systém.

Při této příležitosti bylo představeno nové logo vycházející z kapky vody, které připomíná úspěch plně ekologického systému úpravy vody. Na kapce je vyobrazeno slunce a sluneční paprsky, které zdůrazňují, že se čistá voda nyní vyrábí z čisté energie.

Výkonný ředitel společnosti Národní vodohospodářské agentury Ng Joo Hee, řekl: „Díky této plovoucí solární elektrárně, která je podle našeho názoru jednou z největších na světě, činí naše firma velký krok k trvalé energetické udržitelnosti v oblasti úpravy vody. Solární energie je dostatek, je čistá a ekologická a je klíčem ke snížení uhlíkové stopy naší firmy i Singapuru.“

Mnoho nových technologií

Výstavba plovoucí solární farmy byla zahájena v srpnu 2020. Projekt, který navrhla, postavila, vlastní a provozuje společnost Sembcorp, byl dokončen včas. Vzhledem k omezením způsobeným pandemií covidu-19 byla vymyšlena „nová inženýrská a konstrukční technika“, jejímž cílem bylo navrhnout na míru vyrobený přípravek, který zrychlil montáž solárních panelů až o 50 procent.

Díky spolupráci se singapurskou Národní univerzitou je tento projekt prvním na světě, který nasadil pokročilou technologii elektroluminiscenčního zobrazování pomocí dronů na fotovoltaickém systému ve veřejném měřítku.

Elektroluminiscenční zobrazování pomocí dronů zachycuje rentgenové signály vyzařované fotovoltaickými moduly, díky čemuž lze přesně a rychle určit vady, které mohou být způsobeny různými faktory od fáze výroby až po instalaci. Identifikace a výměna vadných modulů od samého počátku zajistila, že fotovoltaický systém pracuje v optimálním stavu.

Plováky používané na solární farmě jsou vyrobeny z vysokohustotního polyethylenu (HDPE) - certifikovaného potravinářského materiálu, který je recyklovatelný, odolný proti UV záření a korozi. Samotné solární panely jsou připevněny ke dnu nádrže pomocí řetězů a betonových bloků.

A co vodní fauna a flóra?

Hlavní obavou v souvislosti s umístěním solárních panelů na nádržích byl potenciální dopad na životní prostředí, biologickou rozmanitost a kvalitu vody. V letech 2015 až 2018 byla proto provedena komplexní studie dopadu na životní prostředí, která zahrnovala průzkum biodiverzity, monitorování a modelování kvality vody a konzultace s odbornými skupinami.

Výsledky z testovacího zařízení umístěného na nádrži Tengeh v roce 2016 neprokázaly žádnou pozorovatelnou změnu kvality vody ani významný dopad na okolní volně žijící živočichy. S odkazem na tuto studii byla plovoucí solární farma Sembcorp Tengeh pečlivě navržena tak, aby se minimalizoval její dopad na kvalitu vody v nádrži, flóru a faunu.

Mezi solárními panely byly vytvořeny dostatečné mezery, aby se zlepšilo proudění vzduchu a k vodním živočichům se dostal dostatek slunečního světla. Pro udržení hladiny kyslíku v nádrži byly také nainstalovány provzdušňovače.

Budoucnost zalitá sluncem

Kromě toho, že Národní vodohospodářská agentura a Sembcorp mají komplexní plán řízení a zmírňování dopadů na životní prostředí, bude nádrž i nadále pečlivě monitorována a budou přijímána nezbytná opatření k zachování biologické rozmanitosti a kvality vody.

Singapur se hodlá i nadále zaměřovat vodní plochy a pobřeží, které hodlá využít k budování dalších solárních farem potřebných k dosažení klimatických cílů. Vláda proto nedávno schválila výstavbu solární farmy s 13 000 panely, která se bude rozprostírat u pobřeží Singapuru v Johorském průlivu, který odděluje Singapur od Malajsie.

Jak vidíte budoucnost plovoucích solárních farem?

Zdroje: interestingengineering.com, sembcorp.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Singapur má obrovskou plovoucí solární farmu

Příspěvekod kodl69 » sob zář 25, 2021 8:57 am

Nebejvají v téhle oblasti nějaký tropický bouře, sem tam tsunami a podobný radovánky ? To bych rád viděl, jak to tahle technologie ustojí, a možná i uvidím...
Ostatně už jenom kusy solárních panelů zasekaný ve fasádách domů u Hodonína jsou podle mě varování. Ale u nás je podstatně menší pravěpodobnost podobnejch atrakcí, teda doposud, a doufám, že to tak zůstane...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6653
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Reputation System ©'