Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 6:29 pm


Soláry na horách mohou být až o 50 % efektivnější

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Soláry na horách mohou být až o 50 % efektivnější

Příspěvekod karelkilian » pát zář 03, 2021 11:33 am

Dobrý den,

máme tu první zářijový pátek, a to znamená, že jsem tu s článkem ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Tentokrát se podíváme do Švýcarska.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Soláry na horách mohou být až o 50 % efektivnější

Odborníci na celém světě hledají inovativní metody, jak začlenit technologie využívající obnovitelné energie do prostor, které již slouží jinému účelu. Smyslem této snahy je potřeba snížit či zcela eliminovat potřebu vyčleňovat hektary půdy pro elektrárny, jak je tomu například u solárních panelů.

Jeden z nejnovějších příkladů pochází od společnosti Romande Energie, která postavila plovoucí solární elektrárnu na přehradě uprostřed Švýcarských Alp. Projekt nedávno získal švýcarskou cenu Watt d'Or za nejlepší inovaci v oblasti obnovitelných zdrojů energie pro rok 2020.

Soláry na horách

Elektrárna se nachází na vodní nádrži Lac des Toules ve švýcarském Valais v nadmořské výšce 1810 metrů. Nádrž tak má dvě využití najednou: dosud sloužila jako vodní elektrárna, nově přidává ještě využívání energie ze slunečních paprsků.

Umístění plovoucích solárních panelů do této lokality přináší celou řadu benefitů, zejména v podobě vyšší efektivity. Díky řidší atmosféře je tu sluneční záření silnější a v zimních měsících je nádrž obklopena sněhem, který rovněž slouží k odrážení slunečního světla směrem k panelům.

Zástupci firmy Romande Energie tvrdí, že díky jedinečným alpským podmínkám vykazují solární panely vyšší účinnost. Údajně dokážou získat až o 50 % více energie než podobné plovoucí solární elektrárny v nižších nadmořských výškách.

Elektřina pro 225 domácností

„Pilotní projekt je schopen ročně vyprodukovat 800 megawatthodin, což by mělo stačit k pokrytí potřeb 225 domácností,“ řekl pro Euronews Green vedoucí projektu Guillaume Fuchs. Elektrárna se skládá z koberce sestávajícího ze 36 plováků, které jsou pomocí závaží připevněny ke dnu jezera. Na nich je umístěno 2240 metrů čtverečních solárních článků.

Pilotní projekt nyní čeká dvouleté zkušební období, během kterého budou odborníci analyzovat celý systém, aby zjistili, zda je životaschopný ve větším měřítku. Pokud se plovoucí solární elektrárna osvědčí v praxi, plánují Švýcaři implementovat tuto technologii také na dalších vysokohorských jezerech.

Vývoj a realizace stály dohromady přes 2,2 milionů eur (v přepočtu 56 milionů korun). Od prvního návrhu do okamžiku, kdy byly plovoucí panely zprovozněny ve vysokohorských podmínkách, uplynulo šest let a deset měsíců.

Moderní technologie

Střídače, transformátory a rozvaděče pro horskou elektrárnu dodala firma ABB. Ta ve svém prohlášení tvrdí, že jedna nejvyšších plovoucích fotovoltaických instalací na světě zvyšuje účinnost výroby stejnosměrného proudu až o 30 %, a to i v zimě.

Elektrárna v Lac des Toules je dle ABB jedinečná díky své vysokohorské poloze a klimatickým podmínkám spolu s nadprůměrnými ročními výnosy i v zimních měsících, kdy jsou extrémní mrazy a nízké sluneční záření.

Náročnost podmínek ilustruje skutečnost, že plovoucí fotovoltaická konstrukce a technologie jsou konstruovány tak, aby bez problémů odolaly větru o rychlosti až 120 km/h, tloušťce ledu na jezeře až 60 cm a potenciálně udržely až 50 cm sněhu.

Řešení ABB nabídlo několik klíčových výhod. Byly instalovány střídače PVS-175 s antikorozním povlakem, který umožňuje instalaci do sladké i slané vody. Střídače PVS-175 jsou pro tento typ aplikací vhodné také na základě své schopností fungovat v extrémních podmínkách a teplotních výkyvech od -25 ⁰C až do 60 ⁰C.

Nejen Švýcaři hledají cesty

Projekt solární farmy společnosti Romande Energie je jednou z mnoha inovativních iniciativ, jejichž cílem je změnit způsob, jakým se v celosvětovém měřítku realizují řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Kalifornští vědci nedávno uvedli, že zavěšení solárních panelů nad vodní kanály by snížilo potřebu půdy určené výhradně pro solární farmy. Zároveň by takový projekt zabránil ztrátám vody v důsledku odpařování a také by udržoval solární články v chladu, což by zvýšilo jejich účinnost.

Filip Procházka kalifornský nápad komentuje: „Otázkou ale je, co to udělá s biotopem pod panely, který tak bude trvale zastíněn.“ Lze předpokládat, že biotop se změní a zastínění může mít dost možná i velmi zásadní vliv na faunu a flóru žijící v těchto vodách.

V červenci tohoto roku odborníci z Chalmersovy technické univerzity zveřejnili studii, v níž podrobně popsali svou práci na bateriích na bázi cementu, které by mohly v podstatě přeměnit celé budovy na masivní systémy skladování obnovitelné energie.

Integrace technologií do měst

K dalším iniciativám, jejichž cílem je integrace technologii obnovitelných zdrojů do prostoru města, patří solární panely AuREUS, jež mají potenciál přeměnit okna velkých kancelářských budov na generátory energie.

Nejenže tyto typy projektů umožňují efektivnější využití světových zdrojů půdy, ale je také méně pravděpodobné, že se proti nim postaví místní obyvatelstvo, protože nová řešení mnohem přirozeněji zapadají do okolní krajiny.

Co říkáte na plovoucí solární elektrárnu ve Švýcarských Alpách?

Zdroje: euronews.com, interestingengineering.com, abb.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: DataForSeo [Bot], Neticle [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'