Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 4:52 pm


Budeme těžit bitcoiny pomocí solární energie?

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Budeme těžit bitcoiny pomocí solární energie?

Příspěvekod karelkilian » pát srp 27, 2021 1:35 pm

Dobrý den,

máme tu poslední srpnový pátek, a to znamená článek k přečtení, zamyšlení a diskuzi. Myslím, že mnohým z vás bude dnešní téma blízké....

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Budeme těžit bitcoiny pomocí solární energie?

Společnost Square, která se zabývá digitálními platbami a kterou vede generální ředitel Twitteru Jack Dorsey, se spojila s poskytovatelem blockchainové technologie Blockstream Mining. Společně chtějí v jednom z amerických závodů společnosti Blockstream vybudovat zařízení na těžbu bitcoinů s otevřeným zdrojovým kódem a solárním napájením.

Square investuje 5 milionů dolarů do zařízení, které se má stát „důkazem fungujícího konceptu 100% obnovitelné energie pro těžbu bitcoinů ve velkém měřítku,“ oznámila společnost Blockstream počátkem června na svém blogu.

Partnerství, které Square potvrdilo prostřednictvím sociální sítě Twitter, je součástí investiční iniciativy Square Bitcoin Clean Energy Investment Initiative, která byla zahájena v prosinci loňského roku s cílem podpořit společnosti, které se snaží snížit masivní uhlíkovou stopu bitcoinového ekosystému.

Drahý bitcoin - špatná zpráva pro klima

Cena bitcoinu dosáhla v březnu tohoto roku rekordních hodnot, což byla špatná zpráva pro klima. S rostoucí cenou virtuální měny roste i spotřeba energie, protože protože lidé jsou motivováni těžit na mnohem více zařízeních pro těžbu bitcoinů za účelem zvýšení pravděpodobnosti, že právě dotyčný těžař najde řešení pro blok transakcí a získá tak odměnu 6.25 BTC. Článek, zveřejněný v časopise Joule, odhadoval, že do konce roku by těžba bitcoinů mohla spotřebovat téměř tolik energie jako všechna světová datová centra dohromady.

Datový vědec Alex de Vries, který provozuje Bitcoin Energy Consumption Index, zkoumal důsledky mezi tím, co by mohly znamenat raketově rostoucí ceny bitcoinu pro spotřebu energie, a tím, jak by vysoké ceny mohly bez regulací způsobit zvýšení těžby, růst emisí a používání fosilních paliv.

Podle de Vriese existuje „zásadní vztah“ mezi cenou bitcoinu a spotřebou elektrické energie. „Těžaři vydělávají více peněz než kdykoli předtím, díky čemuž je nesmírně výhodné přidávat do sítě další a další zařízení,“ řekl.

Lákavá těžba bitcoinů

V lednu se cena jedné mince poprvé vyšplhala nad 40 000 dolarů, čímž zdvojnásobila svůj předchozí cenový rekord 20 000 dolarů z prosince 2017. Od té doby cena nadále stoupala a překonala i hranici 60 tisíc dolarů. Po tanečcích Tesly ohledně přijímání a nepřijímání kryptoměn však prudce klesla a nyní se pomalým růstem vyškrábala až na 50 tisíc dolarů.

Bitcoin je měna, která je sama o sobě založená na využívání energie jako prostředku k zajištění bezpečnosti. Těžba bitcoinů je v podstatě postup, kdy těžaři mezi sebou soutěží v řešení složitých hádanek a vytváření nových bloků v blockchainu. Když vytvoří nový blok, jsou odměněni bitcoiny.

Bitcoiny lze těžit několika různými způsoby - technicky vzato to můžete zkusit i na svém notebooku, ale velmi pravděpodobně nic nevyděláte. Profesionálové používají specializovaná zařízení se specifickými mikročipy, která jsou navržena tak, aby řešila problémy. De Vries ve svém článku odhaduje, že těžaři provedou 150 kvintilionů pokusů o vyřešení problémů za sekundu, což spotřebuje zatraceně mnoho elektřiny.

Problém je spotřeba energie

Jedním z problémů regulace těžby bitcoinů a odhadu spotřeby energie je podle de Vriese to, že do systému je zakomponována anonymita, takže je obtížné zjistit, kdo za stroji stojí. „Nevíme přesně, kdo těží,“ řekl. „Můžeme tak nějak odhadnout, jaký je celkový výpočetní výkon sítě, ale nelze zjistit, kdo a jakými zařízeními se na něm podílí.“

Pochopení nákladů na těžbu bitcoinů a fungování trhu s těžebním příslušenstvím je podle de Vriese jedním z klíčů k předvídání spotřeby energie bitcoinů - a k provedení regulačních změn. „Je nesmírně výhodné přidávat další zařízení, která v podstatě provádějí zbytečné výpočty,“ řekl de Vries.

Přidávání bitcoinových strojů do sítě přirovnal k leteckým společnostem, které neekologicky létaly „lety duchů“, aby si během pandemie loni na jaře udržely své trasy. „Tato analogie dobře funguje s těžbou bitcoinů. Tyto stroje provádějí podobně zbytečné výpočty“

Přechod na obnovitelnou elektřinu

Několik těžebních zařízení na těžbu bitcoinů již začalo přecházet z fosilních paliv na obnovitelné zdroje elektřiny, jako je solární a vodní energie. Společnost Blockstream doufá, že „otevřená a transparentní povaha“ jejího zařízení povzbudí ostatní, aby ji následovali.

Provozní náklady a návratnost investic budou zpřístupněny veřejnosti a Blockstream bude udržovat webovou stránku, na níž bude v reálném čase zobrazovat metriky o výkonu zařízení, včetně jeho výkonu a výnosu bitcoinů. Web má být dostupný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu z jakéhokoli internetového prohlížeče.

„Doufáme, že tím ukážeme, že obnovitelné těžební zařízení v reálném světě je nejen možné, ale také empiricky dokážeme, že Bitcoin urychluje svět směrem k udržitelné budoucnosti,“ uvádí se v příspěvku na blogu společnosti.

Zelenější kryptoměny

Těžba bitcoinů vyžaduje velké množství elektřiny a vědci se snaží určit její přesnou uhlíkovou stopu. Někteří odborníci odhadují, že jen samotná uhlíková stopa těžby bitcoinů by mohla během několika desetiletí posunout globální oteplování nad kritickou hranici dvou stupňů Celsia.

Studie společnosti Digiconomist, která stojí za renomovaným Bitcoin Energy Consumption Index, zjistila, že těžba jednoho bitcoinu spotřebuje v průměru 1553 kilowatthodin elektřiny, což je zhruba tolik, kolik spotřebuje typická americká domácnost za 53 dní.

Ročně se těžbou bitcoinů spotřebuje zhruba 125 terawatthodin, což je stejně jako roční spotřeba elektřiny celého Pákistánu, a roční uhlíková stopa je srovnatelná se stopou Maroka, uvádí Digiconomist.

Otevřené zařízení poháněné sluncem

Některé podniky v tomto odvětví proto usilují o udržitelnější způsoby těžby nebo se naopak vzdávají účasti v ekosystému, dokud nebudou zmírněny dopady na životní prostředí. Například počátkem tohoto roku generální ředitel Tesly Elon Musk uvedl, že jeho automobilka již nebude přijímat bitcoiny pro platby za automobily z obavy z „rychle rostoucího využívání fosilních paliv pro těžbu bitcoinů“.

Šéf společností Square i Twitter Jack Dorsey, je fanouškem bitcoinu a v roce 2018 prohlásil, že se do 10 let stane jednotnou světovou měnou. Square v únoru odhalila, že v rámci větší investice do kryptoměny nakoupila bitcoiny v hodnotě 170 milionů dolarů.

Square hodlá do zařízení pro udržitelnou těžbu investovat 5 milionů dolarů, přičemž Blockstream poskytne infrastrukturu a odborné znalosti pro vybudování a správu projektu. „Naše solární těžební zařízení jsou navržena tak, aby byla škálovatelná, což nám umožní přidat další kapacitu a výrazně tak rozšířit obnovitelné těžební operace.“ deklaruje Blockstream.

Co myslíte - budeme v budoucnosti těžit bitcoiny pomocí solární energie?

Zdroje: blockstream.com, gizmodo.com, gizmodo.com, squareup.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'