Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 6:19 pm


NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod karelkilian » pát črc 23, 2021 1:30 pm

Dobrý den,

už je tu zase pátek! No a s ním samozřejmě i článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme maličko na rozhraní oborů - nápad pohánět tanky solární energií zní šíleně, ale mohl by vyřešit řadu problémů.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno na online semináři nazvaném Nové nápady pro NATO 2030, jehož přepis je zveřejněn na webových stránkách NATO, vyzval k využití solárních panelů k napájení „těžkých bojových tanků nebo stíhaček a námořních lodí“.

Stoltenberg se během semináře zabýval skutečností, že armády celého světa musí přijmout řadu opatření nezbytných k omezení svých značných emisí CO2. Ty jsou dle dostupných údajů tak velké, že přesahují emise celých států.

Vojenská technika na solárech?

„NATO by se mělo podílet na hledání možností, jak snížit emise z vojenských operací,“ vysvětlil Stoltenberg. „Víme, že těžké bojové tanky nebo stíhačky a námořní lodě spotřebují mnoho fosilních paliv, vypouštějí CO2 a podílejí se na skleníkovém efektu, proto se musíme zabývat tím, jak můžeme tyto emise snížit pomocí alternativních paliv, solárních panelů a jiných způsobů vedení našich misí.“

Stoltenberg také popsal způsob, jak by snížení závislosti na fosilních palivech mohlo zvýšit životaschopnost jednotek a vojenských operací, které často probíhají v regionech, kde je doprava paliva jednou z potenciálních překážek úspěchu mise.

„Pokud se nám podaří snížit [naši] závislost [na zranitelných zásobovacích trasách], snížíme tím jednak emise, ale zároveň zvýšíme vojenskou efektivitu a odolnost našich jednotek,“ řekl šéf NATO. „Proto pracujeme na různých projektech, abychom zjistili, jak můžeme naše armády učinit ekologičtějšími a méně závislými na fosilních palivech.“

Uhlíková stopa bojových akcí

Stoltenberg je přesvědčen, že v nové strategické koncepci NATO, která se začne rozvíjet koncem tohoto roku na setkání vedoucích představitelů NATO, musí změna klimatu hrát mnohem významnější a důležitější roli. NATO by se mělo podílet na hledání možností, jak snížit emise z vojenských operací.

Rozbor uhlíkové stopy armádních vozidel a globálních vojenských organizací dává ucelenější pohled na Stoltenbergovy komentáře - které lze označit za obrovské podcenění, pokud jde o spotřebu fosilních paliv ve vojenství.

Podle zprávy SGR činila uhlíková stopa vojenských operací EU v roce 2019 více než 24,8 milionu tun CO2. To odpovídá ročním emisím přibližně 14 milionů průměrných automobilů. Stejná zpráva však poukazuje na problémy s kvalitou údajů v tomto odhadu a uvádí, že číslo je konzervativním odhadem a může být ve skutečnosti vyšší.

Zpráva kritizuje skutečnost, že ačkoli jsou armády velkými spotřebiteli fosilních paliv, bývají často osvobozeny od povinnosti veřejně vykazovat své emise uhlíku. Ze zkoumaných vojenských technologických společností působících v EU byly největší emitenti skleníkových plynů vyhodnoceny PGZ (se sídlem v Polsku), Airbus, Leonardo, Rheinmetall a Thales.

Zplodiny americké armády

Studie z roku 2019 mezitím ukazuje, že americká armáda je větším znečišťovatelem než 140 zemí dohromady. Pokud jde o samotné tanky, The National News uvádí, že „uhlíkové emise z 60tunového bojového tanku Abrams v USA jsou vypočteny jako ekvivalent 10 automobilů Mercedes-Benz“.

Uhlíková stopa americké armády je obrovská. Stejně, jako jiné dodavatelské řetězce, se spoléhá na rozsáhlou globální síť kontejnerových lodí, nákladních automobilů a nákladních letadel, které zásobují její operace vším možným, od bomb po humanitární pomoc a palivo.

Americká armáda je jedním z největších znečišťovatelů v historii, spotřebovává více kapalných paliv a vypouští více plynů, které mění klima více než většina středně velkých zemí. Kdyby americká armáda byla státem, jen díky spotřebě paliv by se umístila na 47. místě na světě v emisích skleníkových plynů, mezi Peru a Portugalskem.

Například v roce 2017 armáda nakoupila přibližně 269 230 barelů ropy denně a spalováním těchto paliv vypustila více než 25 000 kilotun oxidu uhličitého. Americké letectvo nakoupilo pohonné hmoty v hodnotě 4,9 miliardy dolarů, námořnictvo 2,8 miliardy dolarů, armáda pak 947 milionů dolarů a námořní pěchota 36 milionů dolarů.

Dokážou solární panely pohánět těžký bojový tank?

Napájení tanku pomocí současných solárních technologií by bylo podle všeho neuvěřitelně nepraktické. Naději však lze spatřovat v technologiích blízké budoucnosti, jako jsou perovskitové články, jež by měly zlepšit účinnost a životnost.

Technologie vozidel poháněných solárními panely je stále v plenkách a lídři v oboru, jako je Light Year One, jsou v současné době schopni nabíjet solární energii pouze rychlostí přibližně 12 kilometrů dojezdu za jednu hodinu nabíjení.

Z toho je více než jasné, že tato technologie má před sebou ještě hodně dlouhou cestu - zejména proto, že obrněná divize americké armády potřebuje energii až 500 000 galonů paliva denně. V krátkodobém horizontu by však mohly být využity hybridní elektrické pohonné systémy ke zlepšení výkonnosti tanků tím, že by poskytovaly energii pro dílčí systémy.

„Všichni jsme zodpovědní za to, abychom v boji proti změně klimatu dělali více,“ vysvětlil Stoltenberg na online semináři. „Proto se zabýváme tím, jak může NATO přispět k dosažení čisté nuly.“

Co říkáte na představu tanků poháněných sluneční energií?

Zdroje: interestingengineering.com, theconversation.com, nato.int, sgr.org.uk.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod Jozef51 » pát črc 23, 2021 3:40 pm

Jens Stoltenberg je nepochybne rusky agent. Mozno je riadeny osobne prezidentom Putinom. Ale inak nie som proti (nefunkcnej armade:). Bundeswehr ma uz tradiciu v podobnej cinnosti vid drevene gulomety na tankoch a lietadla nepouzitelne v noci...
?
Jozef51
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod PavelR » pát črc 23, 2021 4:03 pm

Tak toto me pobavilo. Snizovani uhlikove stopy bojovych akci ... az zase prijde valka bude zase vsechno horet napravo, nalevo a uhlikovou stopu nikdo resit fakt nebude.
Leda ze by vojaci po sobe hazeli kamenim a bojovali na bajonety a lopaktama :D
?
PavelR
 
Příspěvky: 2815
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod jahodovák » pát črc 23, 2021 4:52 pm

Tak jsem se docela pobavil,takovouhle blbost snad nemůže vymyslet normálně uvažující člověk....ale pokud takto půjdou úplně do důsledků,tak je třeba napadne,že války jsou zcela zbytečné a pro lidstvo nepotřebné,jsou potřebné jen pro někoho,kdo chce bezpracně si užívat práce jiných...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod mypower.cz » pát črc 23, 2021 5:13 pm

jahodovák píše:Tak jsem se docela pobavil,takovouhle blbost snad nemůže vymyslet normálně uvažující člověk....ale pokud takto půjdou úplně do důsledků,tak je třeba napadne,že války jsou zcela zbytečné a pro lidstvo nepotřebné,jsou potřebné jen pro někoho,kdo chce bezpracně si užívat práce jiných...


Dovoluji si připomenout, že Jens Stoltenberg není člověk, ale voják, a konkrétně generální tajemník NATO. Tady jde evidentně vidět, jak tihle lidé přemýšlejí. Článek jsem Karlovi schválil jako zajimavou kurizitu, jak armádní činitelé přemýšlí, jak extrémně plýtvají prostředky daňového poplatníka a jak důležité by bylo, jim hodně zaříznout rozpočet a směrovat ho na společensky mnohem účelnější věci. Už jen když si člověk představí, jaké šílené částky a na co letí armádě jen v ČR... raději ani nedomýšlet. Argumentace, že mě voják zachrání při povodních, nebo ve vojenské nemocnici při kovidu by byly totálně liché. Však víme, jak to s těmi polními nemocnicemi nakonec bylo. Na to tu máme jiné záchranné složky a instituce. A co se válek týče? No kdyby politici a světoví vůdci nebyli debili, tak by ani války nebyly.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod jahodovák » pát črc 23, 2021 6:44 pm

Však jsem se zdržel odpovědi,která mi okamžitě naskočila,kdo chce,má dnes možnost dohledat na netu o co tady kráčí a nejen o tomto,jen je čím dál zřetelnější že málokdo vůbec ví o co jde.Přeji všem hodně zdraví,to je v současnosti to nejdůležitější,ač někteří,tedy většina dělá vše pro to,aby o něj přišli..
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod Kostěj » pát črc 23, 2021 9:06 pm

Už jsem dohledal ten citát, Zdeněk Jirotka, Saturnin: "...že každý rozumný tvor musí být jat údivem, že se takoví lidé mohou vyskytovati i mimo ústavy lidskou společností pro ně zřízené."
?
Kostěj
podporuje fórum
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod vlkazajac » sob črc 24, 2021 7:16 am

"...„Všichni jsme zodpovědní za to, abychom v boji proti změně klimatu dělali více,“ vysvětlil Stoltenberg na online semináři. „Proto se zabýváme tím, jak může NATO přispět k dosažení čisté nuly.“...

Ak sú tieto slová autentické, tak svedčia o idiócii nie jedného človeka, ale celého štábu ľudí okolo neho. Už len z matematického hľadiska sú okolnosti limitu zásob fosilných palív desivé. Armáda - armády budú pravdepodobne najmajoritnejší konzument zbytku fosílnych palív. A preto budú bojovať o každý liter palív na zemi, pod pláštikom mierotvorných výpadov, hehehe !

Cítim sa témou dotknutý, som ľudovou armádou vyškolený tankista. Môžem zdieľať úžasné pocity až pasiu, ktorá vás ovládne za "rajčákmi" na tankodrome alebo v teréne. Medziplyn pri radení spotrebuje údajne pol litra nafty.... Tá úžasná hmota pri akcelerácii alebo jazde do vrchu nemôže byť závislá ani sekundu od niečoho tak zraniteľného a ničotného, ako je FV pole hoci nad celým Bruselom.
Ak práca lieči, dal by som takému veliteľovi do ruky kladivo, dláto a nech vytĺka do bezvedomia blato zalisované do tankových pásov. Nech si vezme LED svetlo, aby mu nad ránom nebolo dlho .....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod mypower.cz » sob črc 24, 2021 7:31 am

A dodavam taky, at si i to kladivo zaplati ze sveho. Vcetne toho provozu, a uzasnych pocitu, pri kterych se blato do pasu dostalo. To by se hosankum zelenym prkne prohnuly penezenky. Ale z ciziho krev netece.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod Jozef51 » sob črc 24, 2021 9:48 am

Kostěj píše:Už jsem dohledal ten citát, Zdeněk Jirotka, Saturnin: "...že každý rozumný tvor musí být jat údivem, že se takoví lidé mohou vyskytovati i mimo ústavy lidskou společností pro ně zřízené."

Od cias pana Jirotky sa casy mierne zmenili. V jeho dobe uz boli ustavy pretazene a do jedneho fungujuceho parlamentu s jednou fungujucou vladou sa toho nedalo dostat prilis vela. Ale casom sa to vylepsovalo. Vznikli najskor dalsie dva parlamenty a ten jeden stavajuci tiez napucal. Vlada uz nebola jedna ale tri takze ustavom sa mierne odlahcilo a ich chovaci si polepsili a rozbehli sa do Velkeho Sveta.
Samozrejme prve kroky boli absolutne nedostatocne. Z jedneho cinskeho mesta sa stali dva staty a pocet parlamentov odhadujem na cislo 28 (toto cislo parlamentov je hodne redukovane a samozrejme treba vsetko nasobit najmenej dvomi. Mame totiz naviac uzasny Brusel). Tieto parlamenty su iba tie ktore zapasia na ceskoslovenskej pode s problemom ako prerozdelit zvysky tzv. narodneho dochodku - produktu to novodobych farizejov zakonnikov a mytnikov (pozri Novy Zakon). Je to naozaj tazka praca pretoze ich rozhodovanie zmensi narodny dochodok tak desatnasobne a vlastne vo vysledku uz nie je co prerozdelovat. A jednoznacne sa musia zvysit dane a zvysit zadlzenie statu.
Toto je cyklicky dej pravidelne sa opakujuci kazdy rok. Vyhliadky do najblizsej buducnosti su tiez celkom lahko spocitatelne. Na hrad smeruje cesky Stoltenberg a my sme s Barbie v miernom predstihu. O finale diania nam opat hovori Janova Apokalypsa.
Pekny den a hodne slnka.
?
Jozef51
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod vla » ned črc 25, 2021 7:34 am

Skvělý nápad, jen trošku přízemní. Já uvažuji, že bych si párkrát za rok zaletěl k nějakým planetám Sluneční soustavy. Pochopitelně taky s FV energií.
Nemám rád tenhle stát.
?
vla
 
Příspěvky: 1110
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod Quickyprd » pon črc 26, 2021 8:40 am

Já se nejvíc bavím při té uhlíkové stopě bojových operací...zejména když vidím ty obrázky hořících ropných věží v Iráku, hromady hořících vraků a mezi tím pojede Hummer s panelem na střešě :-D
?
Quickyprd
 
Příspěvky: 244
Registrován: úte kvě 26, 2020 2:50 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod vanilka » pon črc 26, 2021 10:12 am

Mě se ta idea solární energií poháněných armádních vozidel líbí. Armáda a válčení byly vždy akcelerátory pokroku a spousta technologií bez kterých si naše životy dnes nedokážeme představit takto vznikly. Takže proč ne. Ať si zkoumaj a vyvíjej, koneckonců k tomu maj bezprecedentní objem peněz. Třeba z toho za pár let budeme benefitovat my všichni ;) a v důsledku je vlastně jedno, kterýmu státnímu rezortu budou přerozděleny naše finanční odvody. Promrhají se z větší či menší části všude :(
?
vanilka
podporuje fórum
 
Příspěvky: 110
Registrován: stř kvě 05, 2021 1:57 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod jahodovák » pon črc 26, 2021 10:31 am

Sice je pravda,že v dnešní době to bez vojska nejde ale nadšen z toho nejsem,pokud by se prostředky na to určené použily jen ku prospěchu lidí,nebyl by žádný nedostatek ničeho.sice nás takový čas čeká ale nejprve prý bude ještě hůř,to proto,že nekteří lidé pokud jim cokoliv bude sděleno,nebudou tomu věřit a někteří ani když se to stane,hlavně to chce klid,zapojit co nejvíce intuici,dle hesla rozum je dobrý sluha ale špatný pán....přeji všem hodně zdraví a správná rozhodnutí,v dnešní době některá rozhodnutí jsou nevratná,ale je jen na každém jak se rozhodne a zda nepodlehne tlaku,který je na každého vyvíjen a podle plánu ještě bude zesilovat.Dle mých informací ale tato situace nebude mít dlouhého trvání,jen nikdo neřekne,co je to nedlouhá doba....hezký den
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod brin » pon črc 26, 2021 11:23 am

Myslím si, že brzo (cca 30 let) uvidíme i elektrické tanky, protože rozvoj baterií jde rychle dopředu. Až budou kolem 1 kWh na kg, bude to myslím praktické. A součástí vojenských konvojů budou i jaderné dobíječky s malými modulárními reaktory.
?
brin
 
Příspěvky: 929
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod jahodovák » pon črc 26, 2021 12:26 pm

nevěř tomu,neuvidíme ale uvidíme jiné zázraky,jen projít tím údobím ve zdraví....vše bude jinak...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod qq357 » pon črc 26, 2021 8:33 pm

To je taková blbost,že se divím,že žádný bulvár ani TV toto necituje.Vždyť levicová Evropa se všema neomaxistama a rusofilama by zažívala permanentní orgasmus.Zdroj falešná doména?A pak se zeptám kdo z NATO potřebuje dělat blbce?Vidím tam budovu vládní agentury v Petersburgu,nebo Kaliningradu.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
?
qq357
 
Příspěvky: 55
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod jahodovák » pon črc 26, 2021 9:35 pm

tak tenhle byl taky dobrej..
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1708
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod marko250 » pon črc 26, 2021 9:59 pm

Jedině s baterkama He3da.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a 3x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 3244
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín


Re: NATO uvažuje o tancích poháněných sluncem

Příspěvekod chatař » úte črc 27, 2021 7:09 am

Solární tanky NATO určitě vyděsí Putina k smrti. A co takhle solární ponorky? Blbost zachvátila západní svět.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
?
chatař
 
Příspěvky: 838
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm


Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'