Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

SJM píše:
Pan Taum píše:Čau, po půlroce studiu netu a skoro dvou měsících testování nabízím určité rozumy, které se hodí pro dlouhodobé bezpečné užívání LiFePO4 akumulátorů ve fotovoltaických systémech. Nastavení mám následovné - Absorbce 28,00V (3,5 na čl.) po dobu 5min!!! a poté float 27,20V (3,4 na čl.) po neomezenou dobu, žádná ekvalizace ani teplotní kompenzace ani nic podobného.
Na základě čeho jste přesvědčen, že pro LiFeYPO4 je správné zacházení časově neomezený režim float? Je to zcela v rozporu s tím, co mi sdělili v i4wifi.
Jedna věc je tento starší datasheet, z doby kdy ještě výrobce "Sky energy" nebyl koupen firmou "CALB - China Aviation Lithium Battery"- je tam krásně vidět float -3,4V

Další věc je, že na světě není nic ideálního. i4wifi pouze tlumočí výrobce "Winston", že v ideálním případě je vhodné odpojit lifepo4 na konci nabíjení. Tady se předpokládá konečná hranice 3,65V na článek a pokles proudu na 1/100 nominálního nabíjecího, tedy při tom napětí 3,65!. S tím souhlasím.

Ovšem pokud chceme lifepo4 používat v ostrovním systému jako jeden obrovský kondenzátor, zpravidla jako náhradu olověných baterií, nevyhneme se trvalému připojení na zdroj. A tady přícházi na řady moje rady, které jsem napsal na začátku vlákna, ale které nikomu nenutím. Pouze nabízím přátelské rady, jak si co nejlépe uchránit investici několik desítek (u berta stovek) tisíc korun.
Přílohy
SkyEnergy_100Ah_1_-624x810.jpg
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ixo »

Pan Taum píše:Napiš přesný typ regulátoru ať se můžeme od něčeho odpíchnout. Jinak v principu by šlo provozovat články od 2,90V do 3,40V, jen z nich dostaneš při tomhle zacházení asi 70% kapacity, nadruhou stranu dostaneš delší životnost.
Ide o "JUTA CM5024Z": http://www.deramax.cz/solarni-regulator ... 117-c-959/

Da sa na nom nastavit napatie, po dosiahnuti ktoreho regulator len pulzne znizuje prud s cielom udrzat nastavene napatie. Taktiez sa da nastavit napatie, pri ktorom regulator odstavi zataz (v mojom pripade by zatazou bol stykac odpajajuci menic).

Ak by som hoci vyuzival nie 70 ale 80 percent kapacity baterii za cenu predlzenia zivotnosti, bol by to uz pre mna rozumny kompromis. Mozno by zalezalo od toho, na aku dobu by bol akumulator drzany na float napati? V lete by bol mozno aj float napatim dobity doplna..?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

Pan Taum píše: Ovšem pokud chceme lifepo4 používat v ostrovním systému jako jeden obrovský kondenzátor, zpravidla jako náhradu olověných baterií, nevyhneme se trvalému připojení na zdroj.
Proč bychom se nemohli vyhnout trvalému připojení LiFe na zdroj - FV panely? Po ukončení nabíjecího cyklu bychom mohli zdroj přepnout např. na ukládání přebytků do bojleru. Nový nabíjecí cyklus LiFe by mohl být zahájen až po poklesu napětí pod rozumně stanovenou hranici. Přebíjení (udržovacím prodem jako u Pb) není u LiFe třeba, naopak jim údajně škodí.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od mopadzi »

Dejme tomu že mám stálý odběr cca 400W (server..).Je ráno slunko svítí baterky nabité. Pokud odpojím nabíjení tak to tahám z akumulátorů a až je vybiju tak se mi nabíječka připojí a ale je už noc, takže přepínám na DS. Tak to chcete?
Já ne já chci tahat energii i z nabíječky.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

Vhodným nastavením by asi bylo možné dosáhnout toho, že odpoledne bude baterie LiFe opět nabitá z FVE a že přebytky budou uloženy v bojleru. Záleží i na kapacitě LiFe a velikosti FV pole.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ivo12s »

Vážení,
asi je nejlacinější "učit se na cizích chybách". Tak bych doporučil - nekupujte LiFePO4 baterie, ale články. A používejte balancování.
Dnes jsem konečně otevřel 12V baterie, abych vyřešil rozhozené napětí balančními obvody. Bohužel, pravda se ukázala v plné nahotě :eek2: . Jak psal Pan Taum, baterie byly rozhozené, ale nejen to! Jeden článek v baterii je mrtvý - zkrat! To znamenalo, že baterie se nabíjela na stejné napětí, jako ta paralelní, ale místo 4 článků se na napětí 14,4V nabíjely články tři. Tedy 4,8V na článek.... Co k tomu dodat.
Podle návodu jsem rozebral baterie. Nejde to tak jednoduše, jak je to na YouTube. Musel jsem do toho hodně mlátit, abych baterie otevřel. Ale povedlo se to, viz fotografie.
20121208_112101.jpg
Uvnitř není nic výrazně zajímavého, vše je tak, jak se dalo čekat. Takže balační obvody jsou už na místě, napětí regulátoru nastaveno na 28,8V a já musím koupit nový článek. Snad to bude jediná cena za tuto zkušenost.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od atom »

:sm1: ajajaj tak to je trpká zkušenost, že budou články řádně rozhozené jsem tipovali, ale že bude jeden mrtvej ve zkratu to už je síla. A přitom na fotce nevypadá, že by se začínali nafukovat a deformovat teplem z přebíjení.
No každopádně na 4,8V dostali slušnou čočku, takže dál už snad přežijou všechno.
Jak se to mohlo stát ? Ten článek umřel na přebití nebo vybití k nule ? Spíš bych tipoval, že se dostal hluboko pod 2V a už se nevzpamatoval.
Každopádne upřímnou soustrast za mrtvý článek. :(
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

Mohl byste prosím uvést, jak se chovají ty zbylé tři přebíjené články? Podle údajů prodejce by po přebití na 4,8V na čl. měly být též poškozené.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od atom »

vpodstatě by se ani nemusel kupovat nový článek, jen nastavit dobíjení na regulátoru na 25,2 (7*3,6) když už teď máš články a balancéry, ani měnič by s tím neměl mít problém.

Jinak bych se taky přimlouval za otestování těch článků, aby jsme viděli jestli to má přímý vliv na kapacitu nebo se to projeví později, či jinak.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ivo12s »

Předpokládám, že článek odešel na vybití. Jak jsem někde už uvedl, hned na začátku jsem měl špatně nastavené WiFi a spotřebou jsem to přes noc dostal až na minimální napětí. A tam podle mě zafungoval ten rozdíl článků. Některé měly do minima rezervu, tenhle to odnesl. No, napětí na těch zbylých třech drží, nikde se to nevyvalilo, ani neuvařilo... Jak to bude s kapacitou, to jsem zatím neměl jak zjistit...
Baterii celou jsem vyřadil z provozu, počkám, až dokoupím ten nový článek a pak uvidíme. Dokoupit ho chci/musím, abych měl ty paralelní větve plně funkční. Jinak bych musel z té druhé větve jeden článek odstranit. Proč ne, ale ono se s tím i dobře manipuluje, paralelní spojení mi umožňuje pracovat s bateriemi i za provozu. A díky balancérům to paralelní spojení nebude vadit.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

Pokud budu ty zbylé tři přebíjené články mimo provoz, tak by možná stálo zato zkusit je otestovat - zda mají alespoň přibližně stejnou kapacitu, jak se chovají při nabíjení a vybíjení, jak drží napětí ap.
Možná by bylo vhodné je naformátovat alespoň nyní, když už jste se k tomu nedostal na počátku - cca 3-5 cyklů.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ctirad »

Ivo12s píše:Dnes jsem konečně otevřel 12V baterie, abych vyřešil rozhozené napětí balančními obvody. Bohužel, pravda se ukázala v plné nahotě :eek2: . Jak psal Pan Taum, baterie byly rozhozené, ale nejen to! Jeden článek v baterii je mrtvý - zkrat! To znamenalo, že baterie se nabíjela na stejné napětí, jako ta paralelní, ale místo 4 článků se na napětí 14,4V nabíjely články tři. Tedy 4,8V na článek....
Hezká práce :( Bohužel stejným způsobem si nabilo ústa mnoho dalších lidí. Zkrátka u jakákoliv lithiové baterie se musí bezpodmínečně zajistit, aby minimální a maximální napětí každého článku zůstalo ve stanoveném intervalu. Pokud nějaký výrobce nebo dovozce tvrdí něco jiného, tak prostě lže.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od netko »

Musia sa LIFEYPO4 na zaciatku naformatovat( nechat nabit a vybit cca 3-5cyklov) alebo nie? Alebo ich len nabit do plna cca 4V a potom je mozne zacat pouzivat? Je mozne pouzivat v rozpeti cca 3- 3,4V ale s tym ze sa nikdy nenabiju naplno a navybiju uplne(myslim cca 2,9V)?
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od luge »

Asi je dobre držat sa návodu http://www.i4wifi.cz/img.asp?attid=209626
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Je více než vhodné nabít je napoprvé na 4,00V. Důvod jsem tu už jednou psal. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... %2A#p11308
Protože, když si všimneš, tak nové články když přijdou z číny, tak pokud s nimi zatřeseš, slyšíš šplouchání elektrolytu. Ten se právě formátem dostane do pevného skupenství a uchytí se na elektrody.
Naposledy když jsem si bral 8ks 90AH článků mi šplouchalo asi 6 z osmi. Jestli si se svými ještě nic nedělal, tak to můžeš vyzkoušet.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od luge »

netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od netko »

Nabil som ich na 3,98V prvy raz pomalicky, no neskusal som ci zblnkocu ale este mam 4ks tak vyskusam.
Preto som sa pytal co sa tyka pouzivania hybem sa s nimi od 48V-56V(3-3,5) ale vecsinou 49,8V-54V(3,11-3,38V), slnko nabit nestihne tolko teraz a 54V nechavam preto aby keby nahodou prisvietilo tak nech ma kde dobijať.

Pan Taum píše:Je více než vhodné nabít je napoprvé na 4,00V. Důvod jsem tu už jednou psal. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... %2A#p11308
Protože, když si všimneš, tak nové články když přijdou z číny, tak pokud s nimi zatřeseš, slyšíš šplouchání elektrolytu. Ten se právě formátem dostane do pevného skupenství a uchytí se na elektrody.
Naposledy když jsem si bral 8ks 90AH článků mi šplouchalo asi 6 z osmi. Jestli si se svými ještě nic nedělal, tak to můžeš vyzkoušet.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

3,00V až 3,50V je témeř nejlepší rozsah napětí (já preferuji 3,00V-3,45V) - teoreticky by měli vydržet s tímhle zacházením alespoň 15let, prakticky se po čase uvidí. Platí takové pravidlo, že čím užší je rozptyl napětí kolem hodnoty 3,20V, tím více vydrží cyklů .
Ondřej

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ondřej »

Je zajímavý jak posunují bezpečný napětí pro 12V baterku. Napřed 11-16V (dle výrobce) a teď 10,5-15,5V. Proč...
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Wagoneer »

Zdravím. Zajímalo by mne, jak máte ošetřno proti vybití pod bezpečnou mez. Je jasné, že lze odpojit zátěž ( měnič ) automaticky, ale v noci pak stejně bere sám regulátor nějaký proud? Je to malý odběr, nebo nějak odpojujete i regl?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek