Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 7:56 am


Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Příspěvekod karelkilian » pát črc 02, 2021 1:44 pm

Dobrý den,

máme tu první prázdninový pátek, a to znamená, že jsem tu s dalším článkem k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Tentokrát je to, myslím, že v mnoha směrech docela zajímavý, projekt pouliční lampy poháněné větrem.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Se zajímavým nápadem, jak se alespoň trochu přičinit o snížení dopadů klimatické změny, přišel berlínský designér a student umění Tobias Trüenabacher. V rámci své diplomové práce na univerzitě umění v Berlíně navrhl a zkonstruoval pouliční lampu Papilio, která je poháněna větrnou energií a rozsvítí se pouze tehdy, když jde někdo kolem.

Trüenabacher se při přípravě nápadu zabýval rostoucím potenciálem využití větrné energie, zejména v městských ulicích, a také negativním dopadem intenzivního umělého osvětlení v hustě obydlených oblastech.

Kromě pozitivního ekologického dopadu lampa tedy řeší ještě jeden problém, se kterým se potýkají velká města: světelné znečištění. Přibližně 83 procent světové populace žije pod umělými světly, která již dnes rozjasňují oblohu na desetinásobek běžné úrovně. Světelné znečištění může narušovat migrační pohyby živočichů a nepříznivě ovlivňovat biologickou rozmanitost.

Vaň a budiž světlo!

Ve své podstatě se jedná o venkovní osvětlovací těleso s integrovanou větrnou turbínou, které si samo vyrábí energii z obnovitelných zdrojů a rozsvítí se pouze v případě potřeby. Pro případ bezvětří je lampa vybavena záložní baterií a teoreticky se tak obejde bez připojení k elektrické síti.

„Chceme-li si zachovat budoucnost, ve které stojí za to žít, je naléhavě nutné přeměnit naše města na klimaticky neutrální, udržitelná a méně škodlivá místa,“ uvedl Trüenabacher v rozhovoru pro internetový magazín Dezeen.

Lampa pomůže řešit světelné znečištění a s ním spojenou ztrátu biologické rozmanitosti. Autor je přesvědčen, že tohoto cíle lze dosáhnout pouze tehdy, pokud si města budou energii vyrábět sama - prostřednictvím lokálně zabudovaných, decentralizovaných systémů a soběstačných výrobků rozprostřených po celém městském prostoru.

Lampa Papilio

Lampu Papilio lze připevnit na stěnu nebo jakýkoli vhodný architektonický prvek, či ji umístit na sloup jako volně stojící svítidlo. Světlo by mělo být nainstalováno ideálně ve výšce od tří do šesti metrů nad zemí, kde je přízemní vítr nejsilnější. Jeho součástí je tyrkysová větrná turbína ve tvaru větrníku se čtyřmi aerodynamickými lopatkami ze skládaného plechu.

Šikmo skloněný rotor Savonius údajně dokáže využívat složité proudění vzduchu v městském prostředí, včetně přirozených proudů ve větrných tunelech vytvářených vysokými budovami a menších proudů vzduchu způsobených projíždějícími vozidly. Zásadní výhodou je, že pro jeho provoz není důležitý směr větru.

Turbína přeměňuje kinetickou energii větru na mechanickou, kterou integrovaný 300wattový generátor přemění na elektřinu a uloží ji do integrované dobíjecí baterie. Za normálních větrných podmínek je generátor schopen vyrábět elektřinu s napětím v průměru až 12 voltů.

Ohleduplné k hmyzu

Aby se zmírnily účinky světelného znečištění na lidi i zvířata, je lampa vybavena infračerveným snímačem pohybu, který zapne světlo pouze tehdy, když kolem něj někdo prochází. Kužel světla míří přímo dolů k zemi a nevyzařuje žádné světlo směrem k obloze.

Samotné světlo má barevnou teplotu 2 800 Kelvinů. Trüenabacher ve spolupráci se skupinou vědců a výzkumníků vyladil světelné spektrum tak, aby bylo méně přitažlivé pro hmyz, který je kvůli běžným pouličním lampám zranitelný vůči predátorům, ale i srážkám, přehřátí a dehydrataci.

„Světelné znečištění má negativní zdravotní účinky nejen na člověka - například způsobuje poruchy spánku, deprese, kardiovaskulární choroby, cukrovku a rakovinu - ale má také vážný dopad na flóru a faunu,“ vysvětluje autor nápadu. Podle odhadů v současné době jen v Německu za jedinou letní noc zahyne kvůli pouličnímu osvětlení přibližně 1,2 miliardy kusů hmyzu.

Zcela soběstačná lampa

Součástí je pochopitelně osvětlovací těleso, sestavené z úsporných, ale efektivních LED. „Vzhledem k tomu, že dnešní technologie LED je stále účinnější, stačí množství vyrobené energie k nabití integrované baterie a provozu jasného světla.“ deklaruje autor.

Dle jeho slov by toto světlo mohlo pomoci osvětlit města, aniž by při tom vznikaly jakékoli uhlíkové emise. Může se to zdát zanedbatelné, ale opak je pravdou - lidstvo vynakládá téměř pětinu celkové světové spotřeby elektrické energie na veřejné osvětlení. Uvolňuje kvůli tomu značné množství skleníkových plynů. „Jen v Německu se v současné době vypouští kvůli pouličnímu osvětlení přibližně 2,5 milionu tun CO2 ročně.“ tvrdí Trüenabacher.

Papilio je zcela soběstačné a může fungovat bez nutnosti budování finančně nákladné podzemní elektrické infrastruktury. Alternativně by se světla mohla připojit k místní elektrické síti a případnou přebytečnou energii odvádět do města.

Je naprosto jasné, že Trüenabacherova lampa rozhodně nezachrání svět před negativními následky využívání elektrické energie vyráběné z fosilních paliv. Je to však proveditelné řešení, které může přispět svým dílem ke zlepšení situace.

Jak se vám líbí Trüenabacherův nápad?

Zdroje: pressfrom.info, dezeen.com, designboom.com, youtube.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Příspěvekod vlkazajac » pát črc 02, 2021 5:49 pm

S mnohým sa dá súhlasiť. Pocitovo je to prívetivý dizajn, technicky je to hračka, ktorá nevyrieši komplexne osvetlenie mesta.
Predstavme si, že do obecného zastavaného prostredia, kde je nedostatok laminárneho prúdenia vzduchu dáme 500 takýchto svietidiel. 300 W generátor nebude lacný, nebude po celý rok autonómny, vyžaduje nejakú údržbu a oproti najlepším veterným strojom má zlomkovú účinnosť.
Na druhej strane si predstavme urbanizované prostredie s hustými elektrickými stabilnými rozvodmi, podporovanými x veternými generátormi v krajine so špičkovou účinnosťou a - s klasickými svietidlami.

Edukatívny efekt takýchto vrtítok je pozitívny, praktické využitie je neuspokojivé a neekonomické.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm


Re: Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Příspěvekod rottenkiwi » pát črc 02, 2021 6:47 pm

Uz davno som chcel nieco take urobit, ale na panely + baterky + BMS + LED + zapinanie na pohyb.

A porovnat to napr. so starym a novym LED poulicnym osvetlenim,
ze kolko by to napr. usetrilo a ci by to vobec fungovalo.
MPPT 35 A MPPT 100 A ESP32 BMS SunSynk The Picnik RTB2004
Chudy dela, bohaty ho vyuziva, vojak brani oba. Platce dani plati vsem trem. Tulak odpociva za vsechny ctyri a ochmelka pije za vsech pet.
Banker okrada vsech sest a pravnik se pre se vsemi sedmi. Lekar zabiji vsech osm. Hrobnik pohrbiva vsech devet. Politik zije ze vsech deseti.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 4782
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK


Re: Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Příspěvekod LIX » pát črc 02, 2021 8:12 pm

Chýba mi tam reálna baterka keď už je tam 300W alternátor. Dizajnovo je to fakt pekné a presne viem prečo je to spravené na pohyb, to málo energie čo sa za deň vyrobí by nedokázalo napájať ani 3W ledku 8 hodín. Takže ako reálny projekt určite nie, lacnejšie vychádza 20Wp panel natočený pekne na slnko a tam kde slnko nesvieti bude proste obyč lampa, nie veterná za nehorázne prachy. Inak keď vidím niekde solárne lampy čo predávajú že sa zapínajú iba na pohyb hneď zatváram stránku. :D
?
LIX
 
Příspěvky: 831
Registrován: pon črc 30, 2012 2:43 pm


Re: Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Příspěvekod jahodovák » pát črc 02, 2021 8:20 pm

Ono ani tak nezáleží zda se to poté použije v praxi ale je dobře že se někdo alespon něčím,co by mohlo být užitečné zabývá a ne jen zcela nesmyslnými nápady.....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem

Příspěvekod vlkazajac » čtv črc 08, 2021 11:56 am

V tom je práve kameň úrazu - toto nemôže byť užitočné, len ako demo. A keď demo, tak o tom, ako sa to nemá, bohužiaľ.

Dosť sa hovorí o interdisciplínach vo vede a výskume, tu zostal študent nepobozkaný. Ide predsa o univerzitného študenta, tak to mi už na tom vadí. Keby prizval k dielu technicky erudovaného partnera ( práve študentovi umenia by som to nezazlieval ), dokázal by viac. Nezmyselný 300 W generátor je násobne drahší ako 30 W; aspoň trochu dobre urobený štandardný Savonius by bol lepší ako tamten plech z karambolu a stále dizajnovo prijateľný; keď už montáž na múr, tak radšej alternatívnu rovnako jednoduchú variantu s klasickou vrtuľkou; ...
"Světlo by mělo být nainstalováno ideálně ve výšce od tří do šesti metrů nad zemí, kde je přízemní vítr nejsilnější. " Tu redaktori so stupnicou sily vetra moc nepomohli, že ?

Moc dobrú známku za diplomovku by som teda nedal. Ešte šťastie, že hodnotili umelci. Tyrkysová je in, točí lepšie ako bieločervená zebra ))
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'