Dobrý den,
máme tu první prázdninový pátek, a to znamená, že jsem tu s dalším článkem k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Tentokrát je to, myslím, že v mnoha směrech docela zajímavý, projekt pouliční lampy poháněné větrem.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Student vyvinul pouliční lampu poháněnou větrem
Se zajímavým nápadem, jak se alespoň trochu přičinit o snížení dopadů klimatické změny, přišel berlínský designér a student umění Tobias Trüenabacher. V rámci své diplomové práce na univerzitě umění v Berlíně navrhl a zkonstruoval pouliční lampu Papilio, která je poháněna větrnou energií a rozsvítí se pouze tehdy, když jde někdo kolem.
Trüenabacher se při přípravě nápadu zabýval rostoucím potenciálem využití větrné energie, zejména v městských ulicích, a také negativním dopadem intenzivního umělého osvětlení v hustě obydlených oblastech.
Kromě pozitivního ekologického dopadu lampa tedy řeší ještě jeden problém, se kterým se potýkají velká města: světelné znečištění. Přibližně 83 procent světové populace žije pod umělými světly, která již dnes rozjasňují oblohu na desetinásobek běžné úrovně. Světelné znečištění může narušovat migrační pohyby živočichů a nepříznivě ovlivňovat biologickou rozmanitost.
Vaň a budiž světlo!
Ve své podstatě se jedná o venkovní osvětlovací těleso s integrovanou větrnou turbínou, které si samo vyrábí energii z obnovitelných zdrojů a rozsvítí se pouze v případě potřeby. Pro případ bezvětří je lampa vybavena záložní baterií a teoreticky se tak obejde bez připojení k elektrické síti.
„Chceme-li si zachovat budoucnost, ve které stojí za to žít, je naléhavě nutné přeměnit naše města na klimaticky neutrální, udržitelná a méně škodlivá místa,“ uvedl Trüenabacher v rozhovoru pro internetový magazín Dezeen.
Lampa pomůže řešit světelné znečištění a s ním spojenou ztrátu biologické rozmanitosti. Autor je přesvědčen, že tohoto cíle lze dosáhnout pouze tehdy, pokud si města budou energii vyrábět sama - prostřednictvím lokálně zabudovaných, decentralizovaných systémů a soběstačných výrobků rozprostřených po celém městském prostoru.
Lampa Papilio
Lampu Papilio lze připevnit na stěnu nebo jakýkoli vhodný architektonický prvek, či ji umístit na sloup jako volně stojící svítidlo. Světlo by mělo být nainstalováno ideálně ve výšce od tří do šesti metrů nad zemí, kde je přízemní vítr nejsilnější. Jeho součástí je tyrkysová větrná turbína ve tvaru větrníku se čtyřmi aerodynamickými lopatkami ze skládaného plechu.
Šikmo skloněný rotor Savonius údajně dokáže využívat složité proudění vzduchu v městském prostředí, včetně přirozených proudů ve větrných tunelech vytvářených vysokými budovami a menších proudů vzduchu způsobených projíždějícími vozidly. Zásadní výhodou je, že pro jeho provoz není důležitý směr větru.
Turbína přeměňuje kinetickou energii větru na mechanickou, kterou integrovaný 300wattový generátor přemění na elektřinu a uloží ji do integrované dobíjecí baterie. Za normálních větrných podmínek je generátor schopen vyrábět elektřinu s napětím v průměru až 12 voltů.
Ohleduplné k hmyzu
Aby se zmírnily účinky světelného znečištění na lidi i zvířata, je lampa vybavena infračerveným snímačem pohybu, který zapne světlo pouze tehdy, když kolem něj někdo prochází. Kužel světla míří přímo dolů k zemi a nevyzařuje žádné světlo směrem k obloze.
Samotné světlo má barevnou teplotu 2 800 Kelvinů. Trüenabacher ve spolupráci se skupinou vědců a výzkumníků vyladil světelné spektrum tak, aby bylo méně přitažlivé pro hmyz, který je kvůli běžným pouličním lampám zranitelný vůči predátorům, ale i srážkám, přehřátí a dehydrataci.
„Světelné znečištění má negativní zdravotní účinky nejen na člověka - například způsobuje poruchy spánku, deprese, kardiovaskulární choroby, cukrovku a rakovinu - ale má také vážný dopad na flóru a faunu,“ vysvětluje autor nápadu. Podle odhadů v současné době jen v Německu za jedinou letní noc zahyne kvůli pouličnímu osvětlení přibližně 1,2 miliardy kusů hmyzu.
Zcela soběstačná lampa
Součástí je pochopitelně osvětlovací těleso, sestavené z úsporných, ale efektivních LED. „Vzhledem k tomu, že dnešní technologie LED je stále účinnější, stačí množství vyrobené energie k nabití integrované baterie a provozu jasného světla.“ deklaruje autor.
Dle jeho slov by toto světlo mohlo pomoci osvětlit města, aniž by při tom vznikaly jakékoli uhlíkové emise. Může se to zdát zanedbatelné, ale opak je pravdou - lidstvo vynakládá téměř pětinu celkové světové spotřeby elektrické energie na veřejné osvětlení. Uvolňuje kvůli tomu značné množství skleníkových plynů. „Jen v Německu se v současné době vypouští kvůli pouličnímu osvětlení přibližně 2,5 milionu tun CO2 ročně.“ tvrdí Trüenabacher.
Papilio je zcela soběstačné a může fungovat bez nutnosti budování finančně nákladné podzemní elektrické infrastruktury. Alternativně by se světla mohla připojit k místní elektrické síti a případnou přebytečnou energii odvádět do města.
Je naprosto jasné, že Trüenabacherova lampa rozhodně nezachrání svět před negativními následky využívání elektrické energie vyráběné z fosilních paliv. Je to však proveditelné řešení, které může přispět svým dílem ke zlepšení situace.
Jak se vám líbí Trüenabacherův nápad?
Zdroje: pressfrom.info, dezeen.com, designboom.com, youtube.com.