Bojler 200litrů na FV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
krysa9

Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

Ahoj lidi mám dotaz možná je blbej ale zajímá mě to.
CHtěl bych si připojit bojler 200litrů na FV a uplně ho odpojit od sítě od E-onu.
Myslíte že by to utahlo?a kolik panelů? a kolik tak ten bojler muže odebírat proudu?
Podle mě je to největší spotřeba energie za rok,i kdyš spíná jen na noční proud.
Předem děkuji za info.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od atom »

200l bojler ? jen k ohřátí z 10°C na 55° je potřeba 10kWh, denní ztráty budou tak 2kW.
A pak jde kolikrát za den ho stihnete doma vyprázdnit
10kWh průměrně denně dají v létě panely o 2000Wp, takže počítej tak deset panelů minimum.
Kolik proudu ? Jeslti je tam topné těleso o 2,4kW tak odebírá 10A.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:Ahoj lidi mám dotaz možná je blbej ale zajímá mě to.
CHtěl bych si připojit bojler 200litrů na FV a uplně ho odpojit od sítě od E-onu.
Myslíte že by to utahlo?a kolik panelů? a kolik tak ten bojler muže odebírat proudu?
Podle mě je to největší spotřeba energie za rok,i kdyš spíná jen na noční proud.
Předem děkuji za info.
V zimě bych o tom vůbec neuvažoval, zisky budou mizerné. V létě mívá voda z potrubí kolem 15st. My 2 plus dvě děti spotřebujeme denně cca 7-9kWh(i se ztrátama) energie na ohřev TUV.
Pokud jde pouze o ohřev TUV a nic jinného, tak lepší ekonomická varianta bude s fototermickými panely.
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

na zimu to nechci to nahřívám kotlem,
a bojler kolikrát ani celej deně nezděláme.
takže myslíte když jde jen o léto tak solárka na ohřev TUV bude rozumější co?
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

Jo ještě kolyk tak ten bojler za asi 7 měsíců spotřebuje proudu abych si mohl spočítat za jak dlouho se mi investice vrátí?
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od radex »

Tak kdyby byla spotřeba těch 10kWh denně (viz. výše), tak za sedm měsíců (220 aspoň trochu slunečných dní v roce) bys mohl vyrobit 2,2MWh. Jestli máte D25d tarif, kde je v nízkém tarifu 2,10Kč/kWh, tak by ti to ročně ušetřilo 4620Kč.
Pokud bys za ty peníze sehnal panel 200W, tak těch 10 panelů se ti bude vracet 10let (pokud by cena elektřiny nerostla)
Ale byla by velká škoda nenahradit FV panely přednostně spotřebu vysokého tarifu, kde je cena 5,25Kč/kWh.
Většina lidí tady přemýšlí o bojleru jen jako o úložišti letních přebytků elektřiny.
Pokud jde o rychlejší finanční úsporu, spíš se vyplatí vyměnit starou lednici/mrazák, stolní počítač notebookem, žárovku LEDkou, atd ...
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od spider207 »

Termika by Ti mala leto pokryť, otázna je ale aký máš bojler a či by sa dal využiť alebo by bolo treba nový - solárny. Ak by si robil komplet systém tak od kvalitných výrobcov to bude stáť predpokladám tak 70tis kč a návratnosť tipujem cca rovnaká ako u PV. Elektrinou vykurovať je podľa mňa najhoršia varianta ak tú elektrinu nemám zadarmo. Na prebytky do bojleru beriem, ale inak.. Ak by som riešil nejaké PV panely tak by som to chcel využiť aj inde, nie len do bojleru.
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

CHápu díky všem za info aspon mám tet o čem přemýšlet.
Ještě jedna věc ještě jde připojit solárko do sítě a nechat si platit od e-onu za proud co to obnáší a co k tomu je potřeba?
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:CHápu díky všem za info aspon mám tet o čem přemýšlet.
Ještě jedna věc ještě jde připojit solárko do sítě a nechat si platit od e-onu za proud co to obnáší a co k tomu je potřeba?
Povolení od Eonu a to je hlavní průser. Už jsem se o to snažil 2x a nic.
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

Už mám zažádáno tak jsem zvědavej dám vědět.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:Už mám zažádáno tak jsem zvědavej dám vědět.
Žádal jsem napotřetí v říjnu a povolení mám. Ted zvažuju, kalkuluju, srovnávám, zda mám do realizace ongrid FV jít, podstatné je si FV udělat svépomocí, pak mi vychází návratnost kolem 10let(s firmou kolem 17let - to je pak nenávratná investice).

Jinak zde se toto téma řešilo: http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

Tak jsem se dnes dozvěděl že když dostanu od eru ICO tak jsem branej jako OSVČ to znamená že si od 2013 nemohu do přiznání dát manželku ani děti takže to je pro mě hodně hodně nevýhodné protože ve finále bych ještě asi o 15000 ročně přišel.Takže varianta FVE zelený bonus je zamítnuta.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:Tak jsem se dnes dozvěděl že když dostanu od eru ICO tak jsem branej jako OSVČ to znamená že si od 2013 nemohu do přiznání dát manželku ani děti takže to je pro mě hodně hodně nevýhodné protože ve finále bych ještě asi o 15000 ročně přišel.Takže varianta FVE zelený bonus je zamítnuta.
NA Manželku a děti možno dan odpočítat, ale pouze pokud se dan nestanoví paušálem.
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

Rob prosim skus to víc rozvíc já tomu nerozumim.
Píšu muj případ.Já jsem zaměstnanec podávám si sám danové přiznání tam si dávám manželku na mateřské a dvě děti.
Kdybych tedy měl FVE napsanou na mě , Zelený bonus budu mít od ERU ičo.Co to teda pro mě znamená?
ročně mi vraceji hodně peněs na daních a manželka po mateřské bude stále doma s postiženým prvnim synem tak ty myslíž že bych si mohl ženu a děti odečíst? a jak je to s učetnictvím četl jsem že bych musel véct podvojné učetnictvý?
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:Rob prosim skus to víc rozvíc já tomu nerozumim.
Píšu muj případ.Já jsem zaměstnanec podávám si sám danové přiznání tam si dávám manželku na mateřské a dvě děti.
Kdybych tedy měl FVE napsanou na mě , Zelený bonus budu mít od ERU ičo.Co to teda pro mě znamená?
ročně mi vraceji hodně peněs na daních a manželka po mateřské bude stále doma s postiženým prvnim synem tak ty myslíž že bych si mohl ženu a děti odečíst? a jak je to s učetnictvím četl jsem že bych musel véct podvojné učetnictvý?
Ne podvojný ú. se už vést(tuším od roku 2011) nemusí, jen se vyplní k danovému přiznání další formulář s paragrafem tuším 7, kde si ponásobíš pár čísel mezi sebou - ani na to není třeba dan.poradce.
OD tohoto roku Kalous zrušil možnost pro OSVČ snižovat si dan o odpočet na děti a na manželku pokud se použijí pro výpočet daně z příjmu paušálně spočítané náklady. - To je fakt. To ale platí hlavně pro hlavní činnost.

Ty, pokud by jsi měl FV v ZB by jsi to vzhledem k zaměstnání provozoval jako vedlejší činnost a pokud by jsi neuplatnoval odpočet u FV paušálně(40proc nákladů), ale bud nijak nebo použitím jinných nákladů, tak si odečíst děti i ženu můžeš.
Nějaké postupy jsou i zde na http://jakpodnikat.cz, pro různé situace jsou ale různé možnosti.
Nejlépe se na svou konkrétní situaci zajdi optat na místní FÚ.
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

robe díky moc za info v pondělí jdu na FU pro info.
Ještě se zeptám je možné platit soc a zdrav poj jednou ročně?
A je možžné nechad si vyplácet ZB od OTE taky jednou ročně?
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:robe díky moc za info v pondělí jdu na FU pro info.
Ještě se zeptám je možné platit soc a zdrav poj jednou ročně?
A je možžné nechad si vyplácet ZB od OTE taky jednou ročně?
Myslím, že to nepůjde, nevím. KDyby to šlo, tak by se tak dal dobře řešit případ při ztrátě zaměstnání, kdy se stává provoz FV hlavní čiností - podnikat a platit min. zálohy jen v jednom měsíci za rok. Stran OTE je v tom ještě velký zmatek.
Na tom FU záleží na koho narazíš, někdy se s člověkem o konkrétních číslech a procentech nechtějí bavit a odkazují na danového poradce. Ale stran metodiky nebo způsobů-principů se s nimi většinou dá bavit.
krysa9

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od krysa9 »

Zdravím jaký kolektor na ohřev TUV je lepší a výkonější ?vakuový trubicoví
nebo plochý kolektor?
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od pkougl »

Osobně mam trubicové a vyrabějí skvěle ale nesjede z nich sníh, v tom mají ploché asi výhodu když zapnete manuálně cirkulaci tak se to ohřeje a sníh sjede, jinak bych řekl že trubicové sou lepší, super izolace a jedou do velmi vysokých teplot, (měl sem tam i 210 stupnů když regulace při 90 stupních vypla čerpadlo)
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Bojler 200litrů na FV

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:Zdravím jaký kolektor na ohřev TUV je lepší a výkonější ?vakuový trubicoví
nebo plochý kolektor?
To záleží zda preferuješ i zimní ohřev nebo ne. Ale hlavně je to otázka ceny, pokud budou pořizovací náklady na oba systemy cca stejné (při stejných aktivních plochách), tak jednoznačně trubice. Traduje se taková to pomůcka: Při stejné aktivní ploše dá plocháč v létě 2x více a v zimě 2x méně energie než vak. trubice.

Jinak na TZB jsou mraky diskuzí a zkušeností namátkou:
http://forum.tzb-info.cz/121141-jake-le ... -ohrev-tuv
http://forum.tzb-info.cz/103701-vakuove-trubice
http://forum.tzb-info.cz/116764-vyber-s ... u-zasobnik
http://forum.tzb-info.cz/121186-solarni ... -pritapeni
http://forum.tzb-info.cz/120642-solarni ... pokojenost
http://forum.tzb-info.cz/115397-jake-vy ... -pritapeni
http://forum.tzb-info.cz/121141-jake-le ... -ohrev-tuv

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek