Jedna nebo více BMS?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

Články mám zapojeny sériově 16s. Protože mám více sad, jsou mezi sebou propojeny články i paralelně.
Připravuji se na překopání elektrárny a snad i učesání zapojení. A porovnávám, jestli použít jednu BMS pro celý bateriový pak (ta by musela být na nějakých 500A), nebo každou sadu článků osadit slabší BMS (200A) a zrušit paralelní propojení mezi články. Cenově snad vychází lépe i těch více slabších BMS.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Mikel »

Uz jen kvuli balancovani je lepsi vice sad a kazda s vlastni BMS. Pak sady paralelne. Navic pri vice sadach neni potreba vse dimenzovat na velky proud. Dalsi duvod je pripadna udrzba nebo kdyz se neco pokazi. Lepe se to bude resit u nekolika malych sad nez s jednou velkou.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Martin P »

Jenže každou BMS je třeba dimenzovat na maximální proud. Pokud budu mít několik slabších BMS mi vše bude fungovat do té chvíle, než vlivem kombinace nízkého napětí článku a velkého zatížení vypadne první BMS. Proud se pak rozdělí mezi zbývající sady a vlivem zvýšeného zatížení dojde k dalšímu poklesu napětí zbývajících baterií na což zareagují další BMSky. Na tu poslední pak zbude celá zátěž. Pokud na ni nebude dimenzována ji to nejspíš pošle do ::phocos-cx::
Osobně mám u baterií slabé BMS, ale ty mi přes relátko spínají vyhazovací cívku na jističi.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2244
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od fugas »

Ty BMS by k sobě byly paralelně.Takže se mezi ně ten proud dělí.Tři sady po 100A, při odběru 100A připadá 33A na každou.Kdyby spadly dvě z nich, zbyde 100A na tu poslední.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

To předpokládám, že když zabere kterákoliv BMS, tak to povede k řízenému odpojení panelů a (zvukové) signalizaci, že je něco v nepořádku. Nebo možná i k řízenému odpojení celé FV elektrárny a přepnutí na DS.
Jinak více BMS má i další nevýhody:
1. nestačí jedna sada paličů
2. nestačí jedna sada přelévacích pump
3. případné dorovnávání kapacity paralelním přidáním dalšího dorovnávacího článku je pracnější (vyžaduje více extra článků)
4. ruzně staré paralelní větve mají rozdílný odpor, takže proud se nerozdělí rovnoměrně dle kapacit - nebezpečí přetížení větve s nejnižším odporem a tedy zvážení, jak slabou BMS mohu na větve použít
Ale ta možnost kontroly každé větve zvlášť a i její případné odpojení je silné plus.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Martin P »

U sebe mám celkem tři sady baterií. Jedna olověná a dvě lifepo4. Každá ze tří paralelně zapojených baterií má vypinací (jistící) prvek dimenzovaný na plnou zátěž. A obě lifepo4 baterie mají každá svoje přelévací pumpy, paliče a své hlídání. V době, kdy jsem začínal se 200A BMS za rozumné peníze nedělaly, proto jsem použil řešení slabé BMS, která přes relátko sepne vyrážecí cívku jističe dané baterie. Dnes na to není problém dát patřičně silnou BMS rovnou. Třeba ji tam jednou při nějaké předělávce místo jističe s cívkou dám. Ale vždy se budu držet toho, že každá baterie musí být včetně svých jistících a vypínacích prvků schopna snést maximální proud dané FVE. (Jedno jestli nabíjecí, nebo vybíjecí).
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

Když jsem se tak zběžně díval, tak dnešní BMS obvykle nemají nějaký výstup (třeba pro relé), který by signalizoval, jestli BMS vypnula baterii. Asi to nikdo nepotřebuje. Obvykle jsou BMS, kde celý proud jde přes polovodiče uvnitř, jako smart BMS od DALY https://www.aliexpress.com/item/4000842241355.html. Některé BMS mají DC relé (není zřejmé, jestli "normální" nebo bistabilní) a přes to odpínají baterii, např. https://www.aliexpress.com/item/4001316225854.html.
Ale to si pak můžu vzít několik nejslabších (a nejlevnějších) BMS a ke každé si dám vlastní DC relé vhodného proudu https://www.aliexpress.com/item/4000600134404.html, kdy BMS bude sloužit jenom k tomu, aby spínala dané DC relé. Stav každé BMS pak budu moci lehce detekovat dle napětí na cívce 0 X 48 V a dle toho třeba odpojit panely.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

Pak bych to připojil pro každou baterii nějak takto:
Zapojení více baterií s BMS paralelně
Zapojení více baterií s BMS paralelně
A kontakty signalizačních relé by se využily třeba na řízené odpojení panelů. Už teď mám panely připojené přes stykače, tak tady by stačilo napájení cívek stykačů protáhnout přes rozpínací kontakty signalizačních relé. Když kterákoliv BMS zareaguje, panely se odpojí a třeba zazní siréna ať se na to jde někdo podívat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rasto1 »

rva píše:Články mám zapojeny sériově 16s. Protože mám více sad, jsou mezi sebou propojeny články i paralelně.
Připravuji se na překopání elektrárny a snad i učesání zapojení. A porovnávám, jestli použít jednu BMS pro celý bateriový pak (ta by musela být na nějakých 500A), nebo každou sadu článků osadit slabší BMS (200A) a zrušit paralelní propojení mezi články. Cenově snad vychází lépe i těch více slabších BMS.
Tiez som sa minule pytal na paralelne spojenie 2 identickych sad baterii na jednu bms ale nedostal som ziadnu odpoved.
Ja budem mat 6 baterii a vymyslam ako nekupovat 6ks BMS i keby mi to vyriesilo nabijacie prudy, lebo Daly ma 100A odber a 50A nabijanie.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

Při použití externího DC relé přes BMS nejde skoro žádný proud (jen napájení cívky relé). Ale samozřejmě někomu by vadilo, že nezná SOC baterií. Ten já měřím nezávisle přes bočník celého bateriového paku, takže toto nepotřebuji a stačí mi kontrola stavu jednotlivých článků a odpojení vadného stringu s upozorněním, že se děje něco špatného. Ale cena u DALY smart bms je (téměř) stejná pro verze 30A, 40A, 60A tak je snad lepší vzít z nich tu výkonnější variantu kdyby se zapojení nějak předělávalo.
Jedno luxusní relé s malou spotřebou je na https://www.aliexpress.com/item/4000782284943.html. Tak to je pro mě až moc luxusní.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Mikel »

no a jak to budete balancovat? DALY ma snad nejhorsi balancovani ze vsech cinksych BMSek. Ma extremne maly balancni proud a navic neumi staticke balacovani. Zkuste kouknout na nejaka zahranicni fora o DALY BMS, resi to vsude, ze to je nepouzitelne. Na druhou stranu nechci tyto BMSky nikomu rozmlouvat, na pohled vypadaji krasne :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rasto1 »

Mikel píše:no a jak to budete balancovat? DALY ma snad nejhorsi balancovani ze vsech cinksych BMSek. Ma extremne maly balancni proud a navic neumi staticke balacovani. Zkuste kouknout na nejaka zahranicni fora o DALY BMS, resi to vsude, ze to je nepouzitelne. Na druhou stranu nechci tyto BMSky nikomu rozmlouvat, na pohled vypadaji krasne :)
Nepotrebujem balancovat iba monitorovat.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Mikel »

rasto1 píše:
Mikel píše:no a jak to budete balancovat? DALY ma snad nejhorsi balancovani ze vsech cinksych BMSek. Ma extremne maly balancni proud a navic neumi staticke balacovani. Zkuste kouknout na nejaka zahranicni fora o DALY BMS, resi to vsude, ze to je nepouzitelne. Na druhou stranu nechci tyto BMSky nikomu rozmlouvat, na pohled vypadaji krasne :)
Nepotrebujem balancovat iba monitorovat.
hmm kdyz myslite. A az budete potrebovqt balancovat treb po roce nebo dvou provozu, tak budete kupovat nove BMSky¨? :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Franta2776
Příspěvky: 2839
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Franta2776 »

Mám doma chvíli Daly 4S verzi 150A v obytném aute na článcích 280Ah.Alternátor dává do baterie 70-90A.A ta BMS si s tím poradí bez zaváhání.Pokud se některý článek dostane na hraniční hodnoty, tak Daly to nabíjení zastaví a srovná se(to je už konec nabíjení a baterie je nabitá).Pokud se připojí zátěž, srovná se velice rychle.(jako více balancovala při vybíjení a určovala z kterého článku se má brát větší zátěž)
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Mikel »

Franta2776 píše:Mám doma chvíli Daly 4S verzi 150A v obytném aute na článcích 280Ah.Alternátor dává do baterie 70-90A.A ta BMS si s tím poradí bez zaváhání.Pokud se některý článek dostane na hraniční hodnoty, tak Daly to nabíjení zastaví a srovná se(to je už konec nabíjení a baterie je nabitá).Pokud se připojí zátěž, srovná se velice rychle.(jako více balancovala při vybíjení a určovala z kterého článku se má brát větší zátěž)
Vemte si do ruky kalkulacku a chvilku pocitejte. 280Ah pri nabijeni 90A tj za 3 hodiny mate nabito, pokud bude baterie prazdna. DALY BMS ma balancni proud 30mA a umi balncovat pouze pri nabijeni a balancovat bude cca od 3,35V. tj dorovna vam rozdil po cca 1,5hodine dobijeni a balancovani celych 45mAh u clanku 280Ah. Co z toho asi tak plyne? Necham bez komentare at si kazdy udela zaver sam.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
LubošV
Příspěvky: 51
Registrován: ned pro 18, 2011 11:42 am

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od LubošV »

Ahojte,
mám 2x pack LiFePO4 17S a 1x Li Ion 15S s BMS smart Daly 150A (3 Ks). Balancování přenechávám na přelévací pumpy rovněž Daly, a sice https://www.aliexpress.com/item/1768384 ... _edm_other (verze s červenou a zelenou LED). packy zapojeny přes pojistky 80A paralelně a není s tím sebemenší problém. Max. odběr z dílčího packu je při 4 kW odběru max. 50A/56V, při 6 kW max. 70A.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Mikel »

LubošV píše:Ahojte,
mám 2x pack LiFePO4 17S a 1x Li Ion 15S s BMS smart Daly 150A (3 Ks). Balancování přenechávám na přelévací pumpy rovněž Daly, a sice https://www.aliexpress.com/item/1768384 ... _edm_other (verze s červenou a zelenou LED). packy zapojeny přes pojistky 80A paralelně a není s tím sebemenší problém. Max. odběr z dílčího packu je při 4 kW odběru max. 50A/56V, při 6 kW max. 70A.
Ano, toto je reseni, pouzit aktivni balancovani. Tak by to melo optimalne vypadat.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

Balancování je fajn, já dal DALY BMS jen jako příklad, kde při paralelním zapojení více baterií s BMS nevím jak jednoduše elektrárna pozná, že jedna větev je vypnutá. Proto varianta s externím relé. A BMS může být jakákoliv, třeba i jen 10A. Bohužel takové nevidím. Kvůli komfortu je totiž příjemné mít možnost se přes BT podívat, kde je problém.
S vyšším balancováním jsem našel třeba od JK BMS https://www.aliexpress.com/item/1005001315915241.html kde mají balancování 0.6 nebo u jiného prodejce i 1 nebo 2A. Ale kvůli ceně pak je zase asi lepší se spokojit s 0.6A.

Přečerpávací pumpy mám pár let od Mandy, ale po rozdělení baterie do samostatných paků bych to nechtěl doplňovat na ty ostatní.
Naposledy upravil(a) rva dne sob kvě 22, 2021 8:47 pm, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od Mikel »

rva píše: S vyšším balancováním jsem našel třeba od JK BMS https://www.aliexpress.com/item/1005001315915241.html kde mají balancování 0.6 nebo u jiného prodejce i 1 nebo 2A. Ale kvůli ceně pak je zase asi lepší se spokojit s 0.6A.
Mohu doporucit, tento vyrobce dela take BMS pro BYD.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jedna nebo více BMS?

Příspěvek od rva »

Doporučení pro mě má velkou cenu.
Právě že bych to rád rozhodl včas než se změní podmínky dovozu (od července), kdy každá zásilka projde celním řízením, zatímco nyní tyto věci obvykle procházejí bez doplatku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek