Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát úno 03, 2023 6:05 pm


Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod karelkilian » pát kvě 14, 2021 12:06 pm

Dobrý den,

máme tu pátek, a to znamená další článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na instalaci solárních panelů na vodu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Nejen v Česku jsme zvyklí na umísťování solárních panelů na střechy budov a na volná prostranství. V zahraničí na to jdou z jiné strany - zkoušejí umísťovat fotovoltaiku na vodní plochy. Prý díky tomu zabijí přinejmenším dvě mouchy jednou ranou.

Kalifornie: vodní kanály

Začněme v americké Kalifornii, kde vypracovali analýzu pokrytí vodních kanálů solárními panely. Ve článku, který byl publikován v odborném časopise Nature Sustainability, autoři provedli tzv. technicko-ekonomickou analýzu, v níž počítali dopady a zvážili náklady a přínosy potenciálního pokrytí tisíců kilometrů otevřeného kalifornského zavlažovacího systému.

Výsledky jsou poměrně působivé: pokud by se solární panely postavily na vodních kanálech, mohly by nejen vyrábět obnovitelnou energii, ale také ušetřit spoustu vody a peněz. Z výpočtů vyplývá o 20 až 50 % vyšší návratnost investic, než kdyby se ty samé panely postavily na zemi.

„Na Západě máme nedostatek vody,“ uvedla hlavní autorka Brandi McKuin, která na projektu spolupracovala s vědci z Kalifornské univerzity v Mercedu. „Máme mandát od státu vyrábět obnovitelnou energii ve velkém. Pokud chceme do roku 2050 dosáhnout nulových emisí, musíme se přestat spoléhat na fosilní paliva. Toto je alternativní řešení, které má navíc řadu výhod.“

Soláry na kanálech

Kalifornský systém akvaduktů, který se táhne v délce téměř 6 500 kilometrů, je klíčovou součástí pro dodávky vody po celém státě. Kanály se táhnou z kalifornského centrálního údolí, které je zemědělskou velmocí státu, a přivádějí vodu k zavlažování plodin.

Na tento vodní systém je již nyní vyvíjen velký tlak: i když se Kalifornie v roce 2010 vzpamatovala z intenzivního sedmiletého sucha, stále se potácí nad propastí, protože klimatické změny a nadměrná spotřeba vody způsobují v regionu chaos. Nepomáhají ani otevřené zavlažovací kanály, které umožňují odpařování vzácné vody.

I tak zdánlivě jednoduchá věc, jako je zakrytí těchto kanálů, by mohla pomoci vypořádat se se suchem. Odborníci provedli na základě hydrologického modelování teoretickou analýzu vypařování, aby odhadli, kolik vody by stát mohl ročně ušetřit díky zakrytí, například solárními panely.

„Spousta vody se vypaří jen proto, že ji nezakrýváme,“ řekla McKuin. „Zakrytím kanálů solárními panely bychom mohli ušetřit až 238 miliard litrů vody ročně. To je hodně vody. Toto množství zhruba odpovídá množství vody potřebné k zavlažování 50 000 akrů zemědělské půdy nebo k uspokojení životních potřeb dvou milionů lidí.“

Zakrýt vodu je dobrý nápad

Stále více měst po celém světě hledá způsoby, jak pokrýt vodní plochy solárními panely - konkrétně pomocí plovoucích panelů. Popularita tohoto způsobu instalace roste doslova po celém světě. V tomto směru pokročilo zejména Japonsko a podobná technologie se pomalu prosazuje i ve Spojených státech. Například město Healdsburg minulý měsíc oznámilo, že dokončilo instalaci 11 600 panelů na ploše nádrže pro čištění odpadních vod.

V roce 2018 vyzvali výzkumníci z Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (National Renewable Energy Laboratory) k širšímu využívání této technologie v rámci Spojených států amerických. Při té příležitosti odhadli, že pokrytí tisíců umělých nádrží po celé zemi by mohlo zajistit až 10 % poptávky po elektrické energii v zemi.

Jednou z největších nevýhod plovoucích solárních panelů jsou náklady - jejich instalace je přibližně o 10 až 15 % dražší než v případě pozemních solárních panelů. Odborníci z oboru však poukazují na výhody plovoucích panelů, jako je například chladicí vliv vody na panely, jež jsou náchylné k přehřívání.

V dokumentu nebylo vypočteno množství energie, které by všechny tyto panely poskytly, ale McKuin provedla několik vlastních výpočtů. „Tato informace není v článku uvedená, ale odhaduji, že by bylo možné získat až 13 gigawattů energie,“ řekla. Pro představu: kalifornské orgány usilují do roku 2030 o instalaci 20 gigawattů dodatečné kapacity obnovitelných zdrojů.

Singapur staví plovoucí solární farmy

Trochu jiné důvody vedly k instalaci solárních panelů na vodní hladinu městský stát Singapur v jihovýchodní Asii. Země se rozkládá na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích a kvůli vysoké hustotě zalidnění (v tomto směru je třetí na světě) a geografické roztříštěnosti jen těžko hledá prostor pro stavbu větších projektů.

Proto byly u pobřeží Singapuru nainstalovány tisíce solárních panelů, které mají pomoci řešit globální klimatickou krizi. Ačkoli je co do rozlohy jednou z nejmenších zemí na světě, podle zprávy agentury AFP je toto prosperující finanční centrum v přepočtu na obyvatele jedním z největších producentů emisí oxidu uhličitého.

Jedna z nově vybudovaných solárních farem se rozkládá u singapurského pobřeží v Johorském průlivu, který odděluje Singapur od Malajsie. Na mořském dně je zde ukotveno 13 000 panelů, které jsou schopné vyrobit pět megawattů elektřiny, což by stačilo na napájení téměř 1 500 domácností.

Panely jsou vyrobeny v Číně, jež je největším světovým výrobcem solárních panelů, a k mořskému dnu jsou ukotveny pomocí řetězů a betonových bloků. „Moře je novou možností pro instalaci solárních zařízení,“ řekl agentuře AFP Shawn Tan, viceprezident pro projektování singapurské společnosti Sunseap Group, která v lednu tohoto roku dokončila projekt.

Soláry na hladině moře

Aktuálně probíhají práce na ještě mnohem větším projektu tohoto typu. Po dokončení, které je plánováno na konec letošního roku, bude solární farma se 122 000 panely na vodní nádrži Tengeh jednou z největších instalací tohoto typu v jihovýchodní Asii.

Projekt, který připravuje společnost Sembcorp a národní vodohospodářská agentura Public Utilities Board, bude údajně vyrábět tolik energie, že pokryje energetické potřeby všech singapurských čističek vody.

Navzdory svému postavení finančního centra stojí Singapur při zavádění obnovitelných zdrojů energie před nezáviděníhodným úkolem. Tato malá země nemá dostatečně velké a rychlé řeky pro výrobu vodní energie a vítr v regionu není celoročně dostatečně silný, aby poháněl větrné turbíny.

Singapur fandí slunci

Proto se vláda této země obrátila na solární energii. Kvůli nedostatku pozemních zdrojů pro solární farmy se uchyluje k instalaci panelů na moři a dalších vodních plochách. „Po vyčerpání střech a dostupné půdy, které je velmi málo, je dalším velkým potenciálem vodní hladina,“ řekl agentuře AFP viceprezident Sembcorp Industries Jen Tan.

Minulý měsíc Singapur představil rozsáhlý „zelený plán“, který zahrnuje sadu opatření, jejichž cílem je čtyřnásobné zvýšení využívání solární energie na přibližně dvě procenta národních energetických potřeb do roku 2025 a na tři procenta do roku 2030, což by mělo stačit k napájení 350 000 domácností.

Kritici přesto tvrdí, že země musí v boji proti změně klimatu udělat více - organizace Climate Action Tracker, která sleduje závazky vlád, klasifikuje cíle Singapuru ve srovnání s ostatními zeměmi jako „velmi nedostatečné“.

Co říkáte na plovoucí solární panely?

Zdroje: earther.gizmodo.com a interestingengineering.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod jahodovák » pát kvě 14, 2021 6:03 pm

Pokud vím,každá výroba by měla být co nejblíže spotřebitelovi,což v tomto případě asi nebude,navíc nejsou dosud ani plně využity střechy,kde by to mělo daleko větší smysl.Pokud by ale nebyla jiná možnost,tak by se o tom dalo uvažovat.Většina už asi tuší,že nejlepší energie je ta ušetřená,jelikož to ale nenahrává výrobcům,a přepravcům,kteří převážejí cokoliv,přijde mi,že čím dál tím lepší,se i toto nebude nakonec realizovat.
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1706
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod mypower.cz » pát kvě 14, 2021 7:35 pm

jahodovák píše:Většina už asi tuší,že nejlepší energie je ta ušetřená

Ne. Tohle je mýtus stejně jako například mýtus, že tvoje svoboda končí tam kde začíná svoboda jiného.
Co ví většina je jedno. Třeba pro mě rozhodně. Já sám vím, že nejlepší energie je ta, kterou si dokážu vyrobit a to v množství, které potřebuji. Když budu šetřit donekonečna, tak se ušetřím k smrti a vrátím "do jeskyně" a to není cílem.
S tou svobodou je to tak, že svoboda jedněch končí tam, kde si jiní z nějakého důvodu neustále myslí, že mají práva větší než ostatní.
Mýty je třeba vyvracet a bořit. Obzvláště ty například na tupém facebooku omýlané. Naštěstí už tam nejsem a nepotřebuji ho naprosto k ničemu a tak se jimi omýlat nenechám. To se nedá nic dělat. Může se mnou kdokoliv klidně nesouhlasit. Je mi to zcela fuk.
Toť můj zcela subjektivní názor.

Mimochodem u totoho tématu by bylo spíše zajímavější zamyšlení co to zakrytí hladiny udělá s biotopem pod ním.
Už jsem s Karlem měl myšlenku na toto téma jako pokračování tohoto článku a nějaké materiály na toto téma jsem už pohledal. Pokud bude Karel mít čas, jsem zvědav na výsledek a bude to jistě zajímavé čtení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod jahodovák » pát kvě 14, 2021 8:36 pm

Aha,takže zas jsem se nevyjádřil zcela přesně,budu šetřit ne za každou cenu ale vyhnu se zbytečnému plýtvání a tím se dá ušetřit dot energie a ne způsobem,který je občas běžný,je to levné tak co bych šetřil..
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1706
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod mypower.cz » pát kvě 14, 2021 8:44 pm

jahodovák píše:Aha,takže zas jsem se nevyjádřil zcela přesně,budu šetřit ne za každou cenu ale vyhnu se zbytečnému plýtvání a tím se dá ušetřit dot energie a ne způsobem,který je občas běžný,je to levné tak co bych šetřil..


To o tom taky není. Někdo těží krypto, čímž pomáhá síti kryptoměn v jejim výkonu, někdo pomocí distribuovaných výpočtů hledá léky na rakovinu a chování molekul, někdo paří hry, já na chatě mám 3 RPi3 a šetřím ale přitom výkonově mi to stačí a tak nešetřím svým pohledem. To je těžko. Ti ostatní to nedělají protože je to levné tak co bych šetřil, ale proto, že prostě mají takové potřeby. A já respektuji třeba i potřeby toho hráče, nebo potřeby té manželky, upéct manželovi buchtu v elektrické troubě. Proč by ne. Proč by ona musela šetřit na té elektrické troubě? Když chce manželovi udělat radost, kterou on ocení, a jejich vztah to může utužit, a oni spolu budou o to spokojenější, stejně jako ten hráč si dobře zahraje, nebo ten těžař vytěží co chce nebo já na svých ultra úsporných RPi udělám na chatě práci, a vystačím si s elektrikou i na té chatě.

Je to mnohem komplikovanější než by si kdo myslel.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod jahodovák » pát kvě 14, 2021 9:47 pm

Nemyslím,že by to bylo vše komplikované,to nastává teprve ve chvíli,kdy se snaží kdokoliv ze systému brát víc,než do něho vloží,poté dojde k nerovnováze a následně k potížím.Nejhorší na tom ale je,že ti co to způsobí,vždy z toho obviní někoho jiného a poté ho žádají i o nápravu stavu který nezavinil.Je to jako se vším,je tu skupina co hledá aby vše šlo a pak tu je jiná,která hledá důvody proč to nejde jednoduše a hledá jen výmluvy proč to nejde.A nakonec je tu ještě někdo,kdo se řídí heslem rozděl a panuj.V dnešní době se stačí zaměřit na to,komu to nejvíc prospěje a přinese největší zisk.O to víc si vážím lidí,co se řídí jednoduchým heslem,chovej se ke všem tak,jak chceš aby se ostatní chovali k tobě.
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1706
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Soláry na vodě mohou zabít více much jednou ranou

Příspěvekod fugas » sob kvě 15, 2021 8:08 am

Ať je to jak chce, každá ušlechtilá myšlenka končí zneužita.Stavba se v průběhu násobně prodraží, protože se na tom přiživí kde kdo.A odpůrci začnou počítat návratnost a srovnávat se stavbou jaderky, která má stabilní výkon.Souhlasím že po pokrytí střech, které nejdou v podstatě využít jinak než pro panely, by bylo dobré hledat nové plochy, které nejdou jinak využít.Byl tu myslím dost podobný článek o pokrytí dálnic.Proč ne.Ale dokud je místo na střechách, kde je blízko ke spotřebiteli, je to zbytečně komplikované.Navíc je to efektivní v rámci osvěty.Až bude ta paní péct tu buchtu a elektroměr půjde navíc v plusu do sítě, určitě to udělá větší dojem, než solární energie přeměněná někde 50km od její trouby.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
podporuje fórum
 
Příspěvky: 2035
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: DataForSeo [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'