Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv kvě 13, 2021 4:48 pm

Rozdíl v umístění J nebo JZ

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Rozdíl v umístění J nebo JZ

Příspěvekod eman » ned kvě 02, 2021 12:04 pm

Zdravím,

mám pultovou střechu (falcovaný plech) s cca 8°sklonem k SV a využitelnou plochou na FV cca 120m2.
Bohužel je dům orientován protilehlými rohy Jih-Sever, takže prostá montáž panelů souběžně s hranou střechy znamená orientaci panelů na JZ a to se ještě musí přizvednout proti sklonu střechy.

Dá se říci, jak moc panelům pomůže montáž úhlopříčně, jak je namalováno oranžově na obrázku?

Uvažoval jsem i o verzi instalace klasicky souběžně s hranou střechy a naklopení panelů k Jihu, ale to znamená, nechat mezi nimi mezeru. Když bude mít každý panel svůj prostor, tak na tu střechu dám "10" panelů a skončil jsem. :(

Díky

střecha.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
eman

Re: Rozdíl v umístění J nebo JZ

Příspěvekod DanoP » ned kvě 02, 2021 4:46 pm

Na orientaciu treba skusit spravit simulaciu napriklad tuto https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
a pozriet aky bude mat azimut vplyv (juh je 0 stupnov, JZ 45st., slope je uhol prizdvihnutia panelov, 0 je vodorovne, 90 st. kolmo na zem).
PGIS.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
1770Wp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45 + Studer XTM4048 + 10kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP

Příspěvekod eman » ned kvě 02, 2021 6:12 pm

Super. Díky za tip. :)
eman

Příspěvekod eman » pon kvě 03, 2021 4:39 pm

Tak to není taková tragedie. Střecha je 27°na západ, takže když ty panely zvednu na 35° (43°od plochy), tak ztráta bude asi 80kWh ročně proti čistému Jihu. To je snesitelné ve srovnání s tím, jak problematická by ta úhlopříčná instalace byla. :)
eman

Příspěvekod FRSO » pon kvě 03, 2021 5:01 pm

eman píše:Tak to není taková tragedie. Střecha je 27°na západ, takže když ty panely zvednu na 35° (43°od plochy), tak ztráta bude asi 80kWh ročně proti čistému Jihu. To je snesitelné ve srovnání s tím, jak problematická by ta úhlopříčná instalace byla. :)

Jestli je to 8°k vodorovné rovině, tak bych to nechal ležet pokud nevadí úklid sněhu v zimě, běžně jsem na takový sklon přístřešků dával panely naležato cca 7cm vysoko od krytiny a výtěžnost je ok, 570Wp panely vyrobily za den v pohodě 3,2Kwh.
FRSO

Příspěvekod eman » pon kvě 03, 2021 5:16 pm

On je ten sklon 8°k SSV .... To už je mimo.
Spíš budu muset vymyslet vlastní konstrukci, protože s uchycením panelů na falcovaný plech proti sklonu střechy, jaksi nikdo nepočítal a nenašel jsem na to ani komerční řešení. Asi něco svařím z plechu a holt to jednou za čas natřu.
eman

Příspěvekod FRSO » pon kvě 03, 2021 9:41 pm

eman píše:On je ten sklon 8°k SSV .... To už je mimo.
Spíš budu muset vymyslet vlastní konstrukci, protože s uchycením panelů na falcovaný plech proti sklonu střechy, jaksi nikdo nepočítal a nenašel jsem na to ani komerční řešení. Asi něco svařím z plechu a holt to jednou za čas natřu.

Jj, já myslel, že na druhou stranu JZ je ten sklon, tak budeš muset něco udělal na střeše, stačilo by to jen dát do roviny, ale potom problém se sněhem, tak asi nějaký sklon na JJZ.
FRSO

Zpět na Fotovoltaické panely