Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
oliver.es
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 06, 2018 9:48 am

Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od oliver.es »

Ahoj všem,

Mám nějaké místo pro umístění panelů na zahradě, které bych chtěl využít čistě na filtraci bazénu (400W) a sekundárně na ohřev. Doporučíte mi někdo střídač a řízení pro čistě ostrovní provoz bez propojení s ČEZem a bez baterií? To znamená svítí - filtruju a pokud svítí hodně tak filtruju a ohřívám vodu? Nevím jak se to dá řídit. Přijde mrak, výkon spadne, odepne se topení, ale filtr běží dál. Nebo přijde velkej mrak, zatáhne se, nestačí ani na provoz čerpadla, tak se to vypne celé.

Nevím jestli to není celé nesmysl to provozovat bez baterií, ale ekonomicky mi to s ní moc nevychází.

Alternativně tím napájet jen ten ohřev, bez filtrace, protože kdyby to kvůli ní bylo technicky moc náročné, tak ať to raději ohřívá vodu.

Díky
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od fugas »

Zdravím.Bez měniče snadno a v pohodě.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 9n#p137300
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
oliver.es
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 06, 2018 9:48 am

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od oliver.es »

Díky, ale odpověď jsem tam nenašel, jen že to mám udělat DC-DC. Problém je, že filtrace je AC 230V/400W, na tu mít měnič musím, ale to není priorita můžu to napájet z domovní sítě, kde mám 10 kWp. Priorita je ten ohřev, který bych řešil dalšími panely a klidně v DC, ale četl jsem někde, že DC není problém pro spirálu, ale pro termostat a jištění, kdy to dělá až svařovací oblouk.

Ještě mě napadlo co použít takové ty mikroměniče co se dávají za každý jeden panel? Na výstupu je AC230V, ale jak se to bude chovat když na to připojím topení, které má až 3 kW? bude to dodávat maximum co může, nebo se to vypne pro přetížení?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od fugas »

Pokud má ohřev 3kW tak to panely 1,3kWp stejně nepokryjí.Jinak v tomhle případě by to vyřešil spíš Oplockého měnič na ohřev vody.Dotovat to s těmi GTI by asi také šlo, ale s hlídáním přetoků do sítě pokud ohřev neběží..Ono 3,5kW už je pro někoho, třeba pro mě :D , poměrně slušný systém.Toho Oplockého tu před pár dny někdo nabízel v bazaru.Asi by to byla nejsnažší cesta.Ale pro plné využití by bylo nutné navýšit množství panelů vzhledem k výkonu tělesa.To už se mi zdá pro sezónnní využití trochu monstrózní.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od fugas »

Měnič zde.Prodejci se omlouvám že se mu do toho montuju ;)

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 17#p146817
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od jahodovák »

Nevím,jak chceš udělat to přitápění,pokud by ohřev byl přímo v bazénu,nebo tak aby přez ohřev tlačilo čerpadlo filtrace,tak se mi zdá,že by nehrozilo žádné spínání termostatu,tím by nemohlo dojít k jeho zničení.Než jsem u mladého sehnal další měnič,tak 8 panelů za sebou ohřívaly vodu v 500l boileru a za dva roky nedošlo ani jednou k jeho rozepnutí ,takže v pohodě přežil přepojení na měnič.Termostaty jsem měl ale nachzstány pro případ jejich zničení a to odmontování z tekoucích boilerů,které měly jít do šrotu ale termostat a druhý havarijní byl v pořádku.Zcela ideální by bylo i čerpadlo na dc,protože by to fungovalo jako automat,svítí,hřeje a filtruje,nesvítí,nepoběží nic....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od LIX »

Ja by som použil ten 1kW gridtie inverter pre ohrev a možno malý 300W pre filtráciu, aby sa zapínali nasledovne, vždy keď pôjde filtrácia zapne sa malý menič a keď budeš chcieť ohrev zapne sa aj ten velký aby neboli pretoky.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od Nautilus »

oliver.es píše:Nevím jestli to není celé nesmysl to provozovat bez baterií, ale ekonomicky mi to s ní moc nevychází.
Zkoušel jsi alespoň orientačně zvážit přínos tvého řešení?

1kW řekněme za 8 hodin (=8kWh) ohřeje 1000 litrů vody o 6,6°C.
Jak velký máš bazén? Jak dobře je izolovaný? Jaké budou tepelné ztráty?
Co tak použít fototermiku o stejné ploše jako plánovanou FV?

Bazén cca 15m3 o ploše cca 15m2 se při slunečném dni ohřeje o cca 2-4°C.
Tvůj ohřev přidá cca 0,44°C. V noci se patřičně ochladí v závislosti na rozdílu teplot voda - okolí.
Jak velký přínos bude mít zbudování 1,32kWp panelů?
Nebude jednodušší na stejnou plochu dát "ty gumové vaky", co se prodávají za tisícovku a budou ohřívat vodu 5x víc?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od vlkazajac »

Ak ide o sezónne využívaný bazén, potom dosť paradoxne, môže byť fotovoltika prínosná, ak sa pre ňu nájde využitie mimo sezónu.
K Tvojim otázkam by som pridal ďalšiu - zakrýva sa bazén dekou ? To je dosť zásadné a, ehm, lacnejšie .....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
oliver.es
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 06, 2018 9:48 am

Re: Ostrov 1,32 kW pro filtraci a vyhřívání bazénu

Příspěvek od oliver.es »

Bazén má cca 22 m2 vody a je zakrytý polykarbonátovým pojízdným krytem. Asi jsem to málo zdůraznil, já nemůžu mít žádné přetoky, systém musí být ostrov bez spojení s distribuční soustavou, protože bych byl nad 10 kWp instalovaného výkonu a musel bych mít licenci. Proto je to dost oříšek. Radši se vykašlu na provoz filtrace a nechám to jen na ohřev vody, pak je jedno že výkon panelů je menší než příkon topení (menší než 3 kW se moc nevyrábí).

A nebo se na to vykašlu úplně a udělám fototermiku jak tady navrhujete. Elektrické by bylo 2-3x dražší, než fototermické.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek