Zelené Skotsko má 97% podíl obnovitelné energie

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

Zelené Skotsko má 97% podíl obnovitelné energie

Příspěvek od karelkilian »

Dobrý den,

máme tu pátek, a to už nějakou dobu znamená, že jsme pro vás připravili článek k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme do Skotska, kde obnovitelná energie pokrývá skoro celou spotřebu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Zelené Skotsko má 97% podíl obnovitelné energie

Výroba obnovitelné energie ve Skotsku dosáhla v loňském roce 97,4 % poptávky. Je to lepší výsledek než rok předtím, nicméně nepodařilo se dosáhnout cíle, stanoveného v roce 2011 - generovat ekvivalent sta procent hrubé poptávky země po elektřině z obnovitelných zdrojů. Cíl byl stanoven v době, kdy obnovitelné technologie pokrývaly pouze 37 % poptávky.

Informace zveřejnila v březnu skotská vláda v dokumentu Energy Statistics for Scotland s tím, že jde o odhad hrubé spotřeby a konečné číslo bude k dispozici v prosinci 2021. Produkce se za posledních 10 let ztrojnásobila a bezuhlíkové zdroje vygenerovaly „dostatek energie pro ekvivalent více než 7 milionů domácností“.

Rekordní rok

Ačkoli se nepodařilo dosáhnout stanoveného cíle, byl rok 2020 z pohledu obnovitelné energie rekordní. Celkem bylo vyrobeno 31,8 TWh elektřiny, což je o 4,2 % více než v roce 2019. Pokud by se touto energií napájely výhradně domácnosti, stačila by téměř na tři a půl roku.

V posledním čtvrtletí loňského roku klesla výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů o 3,1 %, a to navzdory zvýšení kapacity. Čistý vývoz elektřiny (počítaný jako „vývoz 20,4 TWh minus dovoz 1,1 TWh“) byl v roce 2020 s 19,3 TWh dosud nejvyšší, a proti roku 2019 jde o nárůst o 21 %.

Se znalostí místních poměrů jistě nepřekvapí, že většina skotské výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nadále pochází z větru (23,2 TWh, tj. 73,0 %). Pokračoval rozmach v segmentu větrných elektráren na moři, které v loňském roce vygenerovaly 3,5 TWh (rok předtím 3,2 TWh).

Cesta ke 100 %

V současnosti jsou schváleny projekty pro výrobu obnovitelné energie v celkové kapacitě 14 GW. Z toho jsou 2 GW ve výstavbě - většinu mají přinést pobřežní větrné farmy u Moray Firth. Na základě smlouvy budou po dobu 15 let dodávat elektřinu za 57,50 britských liber za megawatthodinu (cca 1720 Kč).

Výstavba pobřežní větrné farmy byla zahájena v prosinci 2018 s odhadovanou investicí 2,6 miliardy liber, tj. asi 78 miliard korun. Zahájení provozu první ze dvou farem je plánováno na rok 2022 s tím, že bude schopna pokrýt přibližně 40 % celkové poptávky po elektřině ve Skotsku a může napájet 950 000 domácností. Díky ní nebude nutné ročně vypustit 1,7 milionu tun uhlíkových emisí.

Dalšími 5,9 TWh (tj. 18,5 %) přispěly k výrobě elektřiny vodní elektrárny. Ty jsou ve Skotsku dlouhodobě tradičním a velmi vhodným zdrojem díky kombinaci vysokých srážek a hornatého terénu. V uplynulých dvaceti letech byl jejich podíl prakticky konstantní a celou dobu se pohyboval lehce nad 5 TWh.

Zelené Skotsko

Skotské úřady doufají, že obnovitelné zdroje energie mohou do roku 2030 pokrýt polovinu energetické poptávky země v oblasti elektřiny, tepla a dopravy. K dosažení tohoto cíle však zbývá ještě dlouhá cesta - zejména pokud jde o dopravu a topení.

Generální ředitelka společnosti Scottish Renewables, která je hlasem skotského odvětví obnovitelné energie, Claire Mack uvedla: „Cíle Skotska v oblasti změny klimatu byly obrovským motivátorem pro toto odvětví, aby zvýšilo využívání obnovitelných zdrojů energie.“

Zmínila také další pozitivní dopady ekologické energie: díky těmto projektům nejsou každý rok do ovzduší vypuštěny desítky milionů tun uhlíku. Kromě pracovních míst pro 17 700 lidí také přinášejí socioekonomické výhody místnímu obyvatelstvu.

Stoprocentní čistota

Skotsko má v oblasti klimatu jedny z nejambicióznějších cílů na světě. Jeho zákon o změně klimatu stanovuje právně závazný cíl dosáhnout nulových čistých emisí nejpozději do roku 2045. Země ukončuje spalování fosilních paliv - poslední uhelná elektrárna Longannet byla uzavřena v roce 2016 a ve Skotsku tak funguje již jen jedna plynová elektrárna.

Skotská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund; WWF) ocenila aktuální čísla. Takřka jedním dechem ale uvedla, že je potřeba udělat více pro snížení emisí z dopravy a vytápění. Manažerka pro politiku v oblasti klimatu Holly O'Donnell vyzvala k urychlení zavádění elektrických vozidel a grantů na vytápění z obnovitelných zdrojů.

Co říkáte na výsledky Skotska v oblasti obnovitelné energie?

Zdroje: gov.scot, power-technology.com, engadget.com, bbc.com.
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zelené Skotsko má 97% podíl obnovitelné energie

Příspěvek od jahodovák »

Pokud by ti naši šašci povolili všem,co mají fotovoltaiku přebytky dodávat do sítě a zpět si vzít jen 50 procent bez zbytečných obstrukcí a za mírný poplatek,tak by již kde kdo byl daleko přez 100 procent.....a podle toho co předvádějí se to pod jejich vedením nikdy nepodaří,je třeba investovat do špejlí a než to z poplatníků vytřískají,tak už .......
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek