Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob úno 04, 2023 10:59 am
sisdale píše:glottis píše:Jk bms mám dvě a soc ukazují úplně na hovno obě. Tím bych se vůbec neřídil. Paralelně spojené baterie by měli mít stejné soc. Při odběru nebo nabíjení se to může chvilku lišit ale jestli je to měřitelné nevím.
Souhlasim, mam JK BMS 200A, JK BMS 150A (v takovych tech celokovovych cernych provedenich) a pak jeste AntBMS (cinskych 300A, ale mam otestovano, ze 150A dava i rozpojeni nabijeni/vybijeni). Obe JK BMS maji velmi spatne vyresene integrovani pruchodu proudu, maji nekvalitni shunt rezistor a nizkou frekvenci samplingu A/D prevodniku. Vysledek je ten, ze pri malych proudech do 10A meri velmi nepresne akumulovane Ah (dovnitr i ven). JK BMS se vzdy dokalibruje na 100% SoC, kdyz se baterie uplne nabije. Jinak v zimnim obdobi, kdy se s akumulovanou energii v baterii nedostanu na plne nabiti, tak je videt jak postupne JK BMS SoC driftuje nahoru. Naopak s merenim Ah jsem velmi spokojeny u AntBMS. Zde podlozeno daty.
- modra cara - Ant BMS - velmi stabilni i kdyz uz nejakych 40 dni nedoslo k nabiti baterii naplno,
- cervena cara - JK BMS 150A - driftuje a ukazuje nepravdive hodnoty, ale jeste to neni tak hrozne jako u 200A varianty,
- fialova cara - JK BMS 200A - driftuje uplne hrozne, na malych proudech skoro 2x rychleji nez 150A varianta
Graf zobrazuje SoC vycitane ze trech ruznych BMS na trech paralelne spojenych bateriich. To ze jsou baterie stejne vybite je dano tim, ze na spodni hranici, kdy prechazim automaticky zpet na DS jsem jiz v zakulacene casti charakteristiky LiFePO4 pi 3.0V na clanek. V te spodni casti, kdy vzdy prepnu zpet na DS maji ty clanky ve vsech bateriich skutecne 3.0V (kontrolovano nezavislym merenim multimetrem). Takze je videt jak si s narustajicim casem od posledniho uplneho dobiti JK BMS postupne mysli ze stav baterie ma vyssi a vyssi SoC a pri tom je v te spodni hrane vzdy na 3.0V na clanek. Na takto drahem BMS bych cekal vetsi kvalitu.
Dalsi chyba jez se u JK BMS projevuje je, ze nekdy reportuje Current sensor annomaly. Situaci lze navodit i kdyz pouziji pouze jednu baterii (s jednim JK BMS) a jednim invertorem. Situace se navodi tak, ze zatizim invertor na AC vystupu na vetsi vykon (4kW) a PV vstup je schopen davat o neco vic nez 4kW. Kondenzatory uvnitr invertoru nemaji dostatecnou kapacitu pri tak vysokych vykonech vyhlazovat vystupni 50Hz proudove zateze z vnitrnich kondenzatoru a pak se jako kondenzator zacne pouzivat i pripojena baterie. Vlozenim shuntu do kabelu k bateriim a merenim osciloskopem lze zjistit v podstate sinusovy prubeh proudu s frekvenci 50Hz kmitajici kolem nuly a celkem slusnymi proudy. JK BMS ma resene mereni Ah softwarove s malym floating window, kde kdyz pozoruje z A/D prevodniku stridajici kladne a zaporne mereni (proud kmita), tak hodi tuto chybu. No jenze to, ze pozoruje kmitajici +- hodnoty je spravne a je pouze jeho chyba ze ma malou vzorkovaci frekvenci a neni schopen pak merit skutecne zbyvajici kapacitu. V AntBMS probiha vzorkovani a integrace proudu hardwarovym obvodem s mnohem vyssi frekvenci a tak tam tento problem neni.
Na druhou stranu JK BMS ma v sobe aktivni balancer na 2A, ktery narozdil od floating kapacitoru/induktoru, prehazuje energii primo z max clanku na min clanek cilene. AntBMS aktivni balancer nema a ma jen pasivni paleni do rezistoru, coz na baterie vetsi kapacity je uplne k nicemu. Takze bych dnes do JK BMS znovu nesel a aktivni balancing resil nezavisle jinym zarizenim. Radeji bych volil jine BMS s kvalitnejsimi merenimi a zajistujici hlavne ochranu baterie.
romanf píše:Mal by som prosbu:
nenašiel by sa niekto v regióne Západné slovensko resp Južná morava kto vlastní tester na meranie vnútorného odporu článkov a bol by mi ochotný premarať mojich 8 článkov? Nemám problém hodiť ich do auta a dobehnúť tak do cca 100-150km od Bratislavy kamkoľvek / kedykoľvek.
Lubik píše:Jakým proudem to nabíjíš?
Já používám zdroj 12V 1000W. Zapojím 4 sériově a zbytek paralelně.
Z toho malého zdroje to bude trvat měsíc.
rottenkiwi píše:Ked to budem nabijat C3, tak od 3.0001 V do 3.3999 V to mame 133 mV
vzostupu napatia kazdu hodinu, ak meram 16-bit prevodnikom, kde jeden bit je sign
tak to mame od -32767 po 32768, ergo na 799 mV mam 32768 krokov,
takze to zmeram na 0.02 mV na step. To uz potom ta krivka vobec nie je plocha.
Predpoklada to nezarusene prostredie napajanie LM317 a pod s poriadnym filtrom.
soami píše:Kup si měřák. Za +-1000Kč je to dobrá věc nejen pro měření baterií. Používám ho doma docela pravidelně. Vnitřní odpor se mění podle SOC článku. Roste s vybitím i nabitím (a teplotou). Rozdíl může dělat i 25%. Takže pokud nebyly články srovnané, měření je nepřesné.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník