Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

Ahoj
zacinam uzravat .. si na strechu hodit take panely.... a pouzit ukladani do baterek.
Co by se mi libilo:

Kouzelny menic / system s temito vlastnostmi:

0. Umelo to jest jak se siti, tak bez site.
1. Mereni a odpinani od site vyhrezle mimo menic, abych to vrazil do/za antonika a nazdar a menic kam se mi zlibi.
2. Baterie 350V jmenovite napeti. 300-400V rozsah. Me oblibene Samsung 60Ah SDI :-)

No a ted babo rad, jak se rika. Co jsem koukal tak drtiva vetsina menicu ma odpinani v sobe, a existence menice pro 350V baterie to se mi muze zdat. :-)
Napady ?
Ne stavet 48V system je az jako uplne posledni varianta.

Dikes za popostrceni.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od xmasin »

Proč chceš vytáhnout odpojování měniče do antoníčka? Stejně provozovatel DS do elektroměrového rozvaděče nic dát nedovolí, tam je místo pro jističe, elektroměr a HDO. Musel by jsi mít vedle lektroměrového rozvaděče ještě jeden, kde by jsi měl to vypínání, to je jednoduší natáhnout kabel kam potřebuješ.
Jinak to co by jsi potřeboval zvládají hybridní měniče, třeba Solax nebo RCT.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od feliz navidad »

Baterie 350V/21kWh, to je slušnej hardcore. Elektřina mě živí, ale tohle bych si do baráku nedal a DIY už vůbec ne. V případě náhodného zkratu to v lepším případě končí jen "zmizením" části elektroinstalace. Doufám, že sakra víš, co děláš...
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

xmasin píše:Proč chceš vytáhnout odpojování měniče do antoníčka? Stejně provozovatel DS do elektroměrového rozvaděče nic dát nedovolí, tam je místo pro jističe, elektroměr a HDO. Musel by jsi mít vedle lektroměrového rozvaděče ještě jeden, kde by jsi měl to vypínání, to je jednoduší natáhnout kabel kam potřebuješ.
Jinak to co by jsi potřeboval zvládají hybridní měniče, třeba Solax nebo RCT.
Do antonicka bylo mysleno obrazne, tedy rigidne spravne do druheho rozvadece vedle antonika.

Tahhout draty z atonika nekam jinam mimo barak a pak zase do braraku se mi nechce.
Naposledy upravil(a) havrla dne stř bře 10, 2021 7:17 pm, celkem upraveno 1 x.
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

feliz navidad píše:Baterie 350V/21kWh, to je slušnej hardcore. Elektřina mě živí, ale tohle bych si do baráku nedal a DIY už vůbec ne. V případě náhodného zkratu to v lepším případě končí jen "zmizením" části elektroinstalace. Doufám, že sakra víš, co děláš...
Neni to hardcore, bezne na ni sedim kdyz se prepravuji, teda ted vlastne uz ne, ted sedavam na 42kWh pack. V klidu je tam pojistka 350A :D
Nehodlam ji/je mit v baraku, do baraku se pohodlne nevejdou, chci mit menic a baterky venku v rohu zahrady. Protoze vim co delam ;-)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od marko250 »

Podle mě nevíte,to jim budete topit v zimě ,když není energie ze slunce na zbyt?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

marko250 píše:Podle mě nevíte,to jim budete topit v zimě ,když není energie ze slunce na zbyt?
1. Baterie nehreje.
2. Asi ano hreje menic. Ale to jeho odpadni teplo me nespasi. Navic vy ho mate v obyvaku vedle radiatoru? :)
3. Kdo chce kam, pomozme mu preci tam.
A co neco k veci? Zatim jsem se nehnuli :)
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od Marcus81 »

Ty asi vazne nechapes o com je rec, "mi o koze, ty o voze"!!!
Tu sa ta pytaju konkretne technicke otazky typu, "ci budes bateriam v zime kurit" ked budu na konci zahrady a ty odpises ze "baterie nehreju" a z antinickom je tvoja odpoved rovnaka!
Asi by si si mal co to o tom nastudovat a potom sa do niecoho pustat a zistovat si tu dodatocne info.
S bateriami o napati 350V a niekolko kWh nieje uz ziadna sranda, tu idu zarty bokom, to si treba uvedomit!!!
Ospravedlnujem sa ak som sa ta dotkol, ale musel som reagovat...Nič v zlom!
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od Dagus »

Tak prvně když něco nevím a někoho se na něco tážu, tak to chce asi víc pokornosti, pokud očekávám někoho know-how. Pokud víš co máš dělat, tak netřeba se zde dotazovat.
Nemyslím si, že tvůj setup ti tu někdo vysype z rukávu jako 48V setup. Ono pokud to postavíš na HV pylonu a nějakém měniči výše, tak asi proč ne, ale s diy už to moc nemá a i tak je třeba značná opatrnost u takového napětí. Na obecné dotazy stačí google, na konkrétní klidně fóra, ale musíš vědět co chceš a neočekávat, že ti to někdo naservíruje i s dokumentací.
https://shop.iftech.cz/baterie/2458-bat ... 5-kwh.html
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

Marcus81 píše:Ty asi vazne nechapes o com je rec, "mi o koze, ty o voze"!!!
Tu sa ta pytaju konkretne technicke otazky typu, "ci budes bateriam v zime kurit" ked budu na konci zahrady a ty odpises ze "baterie nehreju" a z antinickom je tvoja odpoved rovnaka!
Asi by si si mal co to o tom nastudovat a potom sa do niecoho pustat a zistovat si tu dodatocne info.
S bateriami o napati 350V a niekolko kWh nieje uz ziadna sranda, tu idu zarty bokom, to si treba uvedomit!!!
Ospravedlnujem sa ak som sa ta dotkol, ale musel som reagovat...Nič v zlom!
Ahoj tak to topeni ze ztraceno v prekladu:

",to jim budete topit v zimě " - ja jsem tohle pri prvnim cteni nepochopil jako preklep, to vyznelo az ted ze jim = tim, ale jako uslovi "topit venku, panubohu do oken", kde 'jim" muze oznacovat sousedy, panaboha atd.... .

Omlouvam se tedy, ze jsem si preklep spravne nevylozil, ale z toho je zrejme ze ano jeden o voze, druhy o koze.

Na otazku, zda-li bubu topit elektrikou vyrobenou ze slunce, tak odpoved zni, nemusim, protoze mam solarni vakuove trubice , ktere prevadi teplo rovnou do vody, voda tece do 1m^2 nadrze, kde jsou teda i patrony.

Nicmene nechapu a prosim vysvetlit, protoze mi to unika, proc je dotaz na to, jestli se bude v zime topit elektrikou.
Topeni je spotrebic jako jakykoliv jiny, a ja preci musim vedet jestli mam dost energie na to abych ho mohl nakrmit nebo ne . Nebo je tam nejanky vztah, ktery ve sve zaslepenosti za honbou menice pro HV baterii nevidim ?

A jen tak mimochodem, elektrikou se preci na hulvata netopi (pominu-li teda mikrovlnku, troubu a indukcni desku v kuchyni), na to je ta energie moc uslechtila.

Dekuji
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od jahodovák »

Možná že to bylo myšleno i ještě jinak,baterkám nesvědčí nabíjení při mínusových teplotách a tak je třeba před nabíjením je ohřát aby nedocházelo k její degradaci,no a pokud se nezahřejou spotřebou je třeba jim trochu zatopit....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
miroslav608
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 08, 2017 2:38 pm

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od miroslav608 »

Stačí se podívat za jakých podmínek jsou baterie provozovatelné.
havrla píše:Nehodlam ji/je mit v baraku, do baraku se pohodlne nevejdou, chci mit menic a baterky venku v rohu zahrady. Protoze vim co delam ;-)
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

miroslav608 píše:Stačí se podívat za jakých podmínek jsou baterie provozovatelné.
havrla píše:Nehodlam ji/je mit v baraku, do baraku se pohodlne nevejdou, chci mit menic a baterky venku v rohu zahrady. Protoze vim co delam ;-)

Ano neuvedl jsem, jedna se o baterii z auta. Je tedy provozovatelna za hodne narocnych podminek. Ale domu se mi proste nevejde :-)
Kamos to ma lepci, ten ji strci do sklepa, pokud selze, maximalne vydymi kominem :-)
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

jahodovák píše:Možná že to bylo myšleno i ještě jinak,baterkám nesvědčí nabíjení při mínusových teplotách a tak je třeba před nabíjením je ohřát aby nedocházelo k její degradaci,no a pokud se nezahřejou spotřebou je třeba jim trochu zatopit....
Chapu, je odpozorovano, ze od/do -10C vnitrni teploty nabiji v pohode bez omezeni (0,1C), baterce pokud je zima, umi si zatopit.
miroslav608
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 08, 2017 2:38 pm

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od miroslav608 »

Že jsou to baterie z auta je předřečníkům známé (prodávají se i na foru), proto ty odpovědi.
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

miroslav608 píše:Že jsou to baterie z auta je předřečníkům známé (prodávají se i na foru), proto ty odpovědi.
No za me baterie z auta je rozhodne kvalitnejsi nez sestavenka z clanku ktere svinul do rulicky nejanky cinan na ulici :-)
Tzn, nechapu obavy o tu baterii jakotakovou. A nebo jeden holinky a druhy hodinky :-)
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od Marcus81 »

Len stále tapame v tvojej odpovedi, ako budeš tú baterku zahrievat? Stále si na to neodpovedal!
Bude sa zahrievat vlastnou spotrebou alebo ako? Ako chceš využiť na ohrev termiku keď nebude svietiť slnko?!
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od Dagus »

A copak v autě není teplotní managment? Změň tón a začni studovat, nebo postavíš prd. Myslím si, že na HV strojovnu nemáš technicky ani trochu. Ono je dost rozdíl jestli si saháš rukou na 55V nebo 350V. Už těch 55V je hezky cítit pokud se chytíš obou pólů, na 350V si myslím máš jistotu že se nepustíš. Pokud to myslíš vážně, nastuduj si HV pylontech a nebo to vzdej. Sestavit to z SDIček proč ne, ale až se ti tam někdo usmaží a nebo to celý chytne plamenem, tak hodně štěstí. Jinak s tím topením, ano je vidět že tomu nerozumíš, jinak si myslím že 99% lidem co tu někdy něco čtou bylo jasné, že myslí aku, protože se tu nad tím nedávno značně diskutovalo.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

Marcus81 píše:Len stále tapame v tvojej odpovedi, ako budeš tú baterku zahrievat? Stále si na to neodpovedal!
Bude sa zahrievat vlastnou spotrebou alebo ako? Ako chceš využiť na ohrev termiku keď nebude svietiť slnko?!
Ahoj
resis problem, ktery je vyresenej, baterie ma vyhrivani v sobe integrovane. Vlastni spotrebou u baraku se fakt neohreje :-) Pokud pozna, ze je z ni odebirano, nebo do ni vkladano vic nez by bylo na danou teplotu vhodne, zahaji ohrev nebo chlazeni. Chlazeni resit nebudu. baterie pro pouziti k baraku nehreje a ve voze se zacina chladit az nad 30st.C
Baterie neni problem, "problem" je ten zbytek :-) Ta baterie je dost robusni na to, aby fungovala i v -10C, Dokonce pokud je prez den teplo a v noci mrzne, baterie je v obalu a nepromrzne. v aute funguje, tak musi i u baraku :-)

Nebo je opravdu to vyhrivani baterie pro tento pripad nejak dulezite, na cem to stoji ?

Nebo jeste jinak bych to mohl uvest, budiz mejme idealni baterii 300-400V. baterie ma nejanky vlastni managenent, a da se ji rici, zapni precharging, zapni hlavni spinace. odpoj spinace, odpoj precharging. baterie i umi rici, jak je tepla a jaka je jeji mozna zatizitelnost vzhledem k enviromentalnim podminkam, na nouzove odpinani pro pripad prebiti a vybiti , pripojeni nektereho s polu k zemi atd... Nezaobirejme se onou baterii, ale temi vecmi okolo.

Tedy budiz baterie bez kutilstvi, kutit budeme to okolo.
Nejprve udelejme sestavu, a az potom se muzeme tristit na detailech, treba jako je precharging ci balancing, ci to ze to vyparuje elektroinstalaci ;-)

Tedy nabizi se skladana sestava ..
PANEL --> MPPT --> BATERIE(300-400V) --> Hybridni MENIC PV(300-400V) -- > rozvod napeti po braraku.
|------------------|
ANTONIK ------- SUBROZVADEC (mereni , odpinani) ------------------------------|

Co se tyce hybridniho menice, tech je mrak obvzlaste na aliexpresu, ale vsechny maji mereni a odpinani vevnitr, a napeti baterie by slo navalit rovnou misto panelu. Zase jsem nenasel rozumny menic ktery by mel baterii na takto privetive napeti.
Co se tyce MPPT na 400V vystup, tak o to jsem zatim nezakopl :-(
havrla
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 09, 2020 12:07 am
Lokalita: Benesov

Re: Vhodny menic/sestava .... baterie 350V

Příspěvek od havrla »

Dagus píše:A copak v autě není teplotní managment? Změň tón a začni studovat, nebo postavíš prd. Myslím si, že na HV strojovnu nemáš technicky ani trochu. Ono je dost rozdíl jestli si saháš rukou na 55V nebo 350V. Už těch 55V je hezky cítit pokud se chytíš obou pólů, na 350V si myslím máš jistotu že se nepustíš. Pokud to myslíš vážně, nastuduj si HV pylontech a nebo to vzdej. Sestavit to z SDIček proč ne, ale až se ti tam někdo usmaží a nebo to celý chytne plamenem, tak hodně štěstí. Jinak s tím topením, ano je vidět že tomu nerozumíš, jinak si myslím že 99% lidem co tu někdy něco čtou bylo jasné, že myslí aku, protože se tu nad tím nedávno značně diskutovalo.
Ahoj
v aute je teplotni management, ja nevim proc zdejsi diskuteri rozebiraji a maji strach o to jak se bude baterie vyhrivat, kdyz tak gro problemu podano nebylo. To je vyresene a neni na tom treba nic menit ci vylepsovat.

Ano Plyontech je castecne reseni (neni znamy komunikacni protokol s baterii, ale to jde odposlechnout ....), ale zase dle nekterych zdejsich diskuteru to neni dostatecne kutilstvi :-)

Tak diskutuji dal :-) a jsem zvedavy co s toho vyplyne.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek