Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše: - záložní výstup má svorku "N" kam se má připojit modrý vodič od záložních spotřebičů, ten se ovšem nesmí spojit s nulovací svorkovnicí a ani se zemí, jinak střídač nefunguje. m.
Ovšem tento názor o zákazu spojování "N" vodičů backUP s gridem papouškují i dodavatelé Solaxu a GroWattu. Přitom v manuálu mají zapojení pro Argentinu, kde mají propojení obou nuláků zakresleno ve schematu. Po odkazu na toto propojení v manuálu, dokonce dodavatel Solaxu toto schema pro ČR distribuci vymaže !

A co vy ostatní, spojujete "N" vodiče backupu a gridu?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Máš pravdu, v manuálu má i WATTSONIC a Sunways svorku N spojenou s nulákem, takže ten přenášející kecal nebo to pro ČR "vylepšili", tam je to zase jako pro Austrálii a Nový Zéland :uh: přitom je to tak správné pro všechny TN sítě. Někdo to v Číně popletl a ostatní to kopírují a vymýšlejí si různé země použití.
V tom případě jsem v Argentině, Austrálii a Novém Zélandu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše:Máš pravdu, v manuálu má i WATTSONIC a Sunways svorku N spojenou s nulákem, takže ten přenášející kecal nebo to pro ČR "vylepšili", tam je to zase jako pro Austrálii a Nový Zéland :uh: přitom je to tak správné pro všechny TN sítě. Někdo to v Číně popletl a ostatní to kopírují a vymýšlejí si různé země použití.
V tom případě jsem v Argentině, Austrálii a Novém Zélandu.
Podle mě se ti čeští distributoři jen jistí, aby nebyly potíže při případné reklamaci. X-krát jsem zjištoval, důvod toho nepropojování nuláků s poukazem na Argentinu a vždy to odbyli nějakým nesmyslem:
- že někomu shořel motor
- že to shodí kontrola střídače na izolační stav
- že se mohou objevit nějaká nebezpečná parazitní napětí
- že se při nastavení Argentiny ve střídači něco přepne a umožní tak provoz se spojenými nuláky :-)

Za mě spojení nuláků právě eliminuje nebezpečné rozdíly potenciálů mezi back a grid výstupem a v konečném výsledku vlastně ani nuláky od sebe galvanicky oddělit nejde, když je minimálně na trafu střed hvězdy přizemněn (PE spojen s N) nebo je do domu tažen jen 4xdrát v CYKY.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Já si tam i tak do nich trochu rýpnul. V datovém listě mají napsáno "Vynikající pro ostrovní systémy". Tak jsem se tedy zeptal jaká že to je síť na tom záložním výstupu když to bude čistě v ostrovu bez zapojené distribuční sítě a s plovoucím "N" vodiči nespojeném se zemí. A jak tam bude fungovat ochrana nulováním a proudové chrániče, když tam není skutečný nulový vodič. Na to neodpověděli.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

tomas píše:
solary píše: Tome, jaké umí Solax G4 baterie?
Umí i režim olovo?
No oficiálně ty od Solaxu a my to provozujeme s Pylontech kde to funguje přes RS485 i CAN, podle mne je ta komunikace stejná i s dalšími akumulátory například BYD, ale nezkoušel jsem.
Jednofázová verze Solaxu G4 má v datové listě že umí i olovo a u třífázové verze je napsáno že to ještě řeší. Současný firmware to neumožňuje, není tam to nastavení ohledně napětí akumulátoru co bylo v předchozí generaci.
Aktualizovali mi v pondělí 30.5.2022 firmware v jednom Solaxu G4 a už je tam i olovo. :yes:
Solax G4 olovo
Solax G4 olovo
Zatím jsem to netestoval, co tam menu nabízí když se zvolí olovo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
marel
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 22, 2013 12:13 am
Reputace: 1

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od marel »

tomas píše:
tomas píše:
solary píše: Tome, jaké umí Solax G4 baterie?
Umí i režim olovo?
No oficiálně ty od Solaxu a my to provozujeme s Pylontech kde to funguje přes RS485 i CAN, podle mne je ta komunikace stejná i s dalšími akumulátory například BYD, ale nezkoušel jsem.
Jednofázová verze Solaxu G4 má v datové listě že umí i olovo a u třífázové verze je napsáno že to ještě řeší. Současný firmware to neumožňuje, není tam to nastavení ohledně napětí akumulátoru co bylo v předchozí generaci.
Aktualizovali mi v pondělí 30.5.2022 firmware v jednom Solaxu G4 a už je tam i olovo. :yes:
Příloha Solax_olovo.png je dlouhodobě nedostupná.
Zatím jsem to netestoval, co tam menu nabízí když se zvolí olovo.

Minimum 180V
Přílohy
IMG_8460 (2).JPEG
marel
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 22, 2013 12:13 am
Reputace: 1

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od marel »

Těch 180V je dost omezující,
když se podívám do datových listů na originál Solax baterie Triple, tak udávají napětí baterie - 100V-131V (115,2V nominal)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od youda »

Ale houby. 115V je napeti jednoho baterioveho modulu. A pro start menice potrebujes 2 a vice modulu.

Je to tedy stejne.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm
Reputace: 0

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od adol »

Zdravím diskusi! Poradíte, kde se dá Solax nejlíp koupit? Měl bych zájem o set i s baterkama. Jede jen s Triple nebo se dá použít i něco jiného? Dík.
Kali
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 26, 2021 4:55 pm
Reputace: 1

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Kali »

adol píše:Zdravím diskusi! Poradíte, kde se dá Solax nejlíp koupit? Měl bych zájem o set i s baterkama. Jede jen s Triple nebo se dá použít i něco jiného? Dík.
Iftech. Jede i s Pylontech H48050, ale šel bych určitě do Triple.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Kali píše:
adol píše:Zdravím diskusi! Poradíte, kde se dá Solax nejlíp koupit? Měl bych zájem o set i s baterkama. Jede jen s Triple nebo se dá použít i něco jiného? Dík.
Iftech. Jede i s Pylontech H48050, ale šel bych určitě do Triple.
Určitě Triple a počítat s 3 měsíci na dodání.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Včera jsem nahradil původní Growatt 10k za nový Solax 10k G4. Pár postřehů pro srovnaní obou:
- Solax ukazuje vyšší AC výrobu, ale trochu kecá, při nízkém výkonu panelů pod 200W, je toto číslo vyšší než ukazuje výkon na panelech
- Solax se podstatně méně hřeje, ukazuje to na o dost nižší ztráty.
- Ráno při rozednění mi vypadává "Fíčko", střídač asi při náběhu napětí z panelů něco testuje proti zemi. Growatt vypadávání Fíčka nezpůsoboval.
david.a3
Příspěvky: 4
Registrován: pon srp 15, 2022 9:49 am
Reputace: 0

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od david.a3 »

rob.brno píše:Growatt 10k za nový Solax 10k G4.
- Ráno při rozednění mi vypadává "Fíčko", střídač asi při náběhu napětí z panelů něco testuje proti zemi. Growatt vypadávání Fíčka nezpůsoboval.
Už jsi vyřešil problém s "Fíčkem" ? Jak celkově hodnotíš tu výměnu střídače, díky
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

david.a3 píše: Už jsi vyřešil problém s "Fíčkem" ? Jak celkově hodnotíš tu výměnu střídače, díky
Nemám na to úplně čas. Zatím to běží bez baterek. Ale baterie jsou nachystány - samodomo od Mikela. Fíčko už nevypadává, dal jsem přívod k FVE před něj, ale hledání příslušného nuláku mezi 40-ti dalšími bylo náročné :-(

Nějak zatím blbne výkonový "management" na patě domu. Nacvakávací trafátka udávají střídači nesmyslné hodnoty přetoků. Možná to souvisí se zmatkem, který střídač Solax má z toho, že mu tam na AC straně jde ještě výkon z další FVE.

Jinak největší přínos oproti Growattu je možnost použití samodomo baterií. Další pak menší ztrátový výkon/přehřívání. Co do funkčnosti bych hodnotil oba střídače jako srovnatelné a dobře použitelné.
Uživatelský avatar
standa702
Příspěvky: 1
Registrován: ned zář 25, 2022 11:04 am
Reputace: 0

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od standa702 »

Zdravím,

tak jsem to tady pročetl a rád bych se někoho erudovananého dopltal na nějaké detaily, kterými si pořád nejsem jistý.

Přemýšlím na Solaxem G4 X3, protože to co tu vyplynulo vypadá fakt dobře, ale je dražší oproti goodwe ET skoro dvojnásobně (mám možnost koupit GW za dobrou cenu, ps. panely už mám). Takže k věci:

- opravdu jsou přetoky u GW tak hrozné, jak to vypadá? 50W (zvlášť při nízké spotřebě nebo výrobě) mi přijde strašně moc, zvlášť když by to bylo x 3 fáze. to může být v zimě několik kW denně.
- neřeší to už u GW nějaký firmaware? nebo je to konstrukční problém? nedá se v rámci nastavení měniči říct, aby se při spotřebě (nebo i výrobě) nižší než např. 300W prostě uspal?
- taky mě napadlo, jestli by to nešlo elegantně vyřešit wattrouterem do vody, přímotopu v zimě, ...
- víte někdo, jaký je rozdíl mezi GW ET a GW ET plus (nějaké novinky?)
- pořád platí, že GW neumí tlačit čistě jen do jedné fáze, ale vždycky něco přisypává do ostatních? a opět, nešlo by to odchytávat wattrouterem?

prostě přemýšlím, jak s tím vydrbat, ale nechci samozřejmě, aby to vydrbalo se mnou... takže budu rád za jakékoliv aktuální poznatky nebo doporučení. díky
zeman51
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 11, 2022 12:09 pm
Reputace: 0
Bydliště: Teplice

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od zeman51 »

rob.brno píše:
david.a3 píše: Už jsi vyřešil problém s "Fíčkem" ? Jak celkově hodnotíš tu výměnu střídače, díky
Nemám na to úplně čas. Zatím to běží bez baterek. Ale baterie jsou nachystány - samodomo od Mikela. Fíčko už nevypadává, dal jsem přívod k FVE před něj, ale hledání příslušného nuláku mezi 40-ti dalšími bylo náročné :-(

Nějak zatím blbne výkonový "management" na patě domu. Nacvakávací trafátka udávají střídači nesmyslné hodnoty přetoků. Možná to souvisí se zmatkem, který střídač Solax má z toho, že mu tam na AC straně jde ještě výkon z další FVE.

Jinak největší přínos oproti Growattu je možnost použití samodomo baterií. Další pak menší ztrátový výkon/přehřívání. Co do funkčnosti bych hodnotil oba střídače jako srovnatelné a dobře použitelné.
Dobrý den.
Mohl bych se zeptat na tu samodomo baterii? Používáte tam skutečně olovo a nebo nějaké Li-baterie s balancery?
A jestli je to lithium, řešíte nějak komunikaci balanceru s měničem nebo pouze nastavíte hodnoty napětí, jako by se jednalo o olovo samozřejmě s odpovídajícími hodnotami?
Rády bych totiž něco takového provozoval a každá praktická zkušenost by se hodila pro rozhodnutí, jaký měnič pořídit.
Mám totiž pár bateriových modulů z EV, které bych chtěl použít, ale zatím jsem nedořešil vazbu na měnič.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

zeman51 píše: Dobrý den.
Mohl bych se zeptat na tu samodomo baterii? Používáte tam skutečně olovo a nebo nějaké Li-baterie s balancery?
A jestli je to lithium, řešíte nějak komunikaci balanceru s měničem nebo pouze nastavíte hodnoty napětí, jako by se jednalo o olovo samozřejmě s odpovídajícími hodnotami?
Rády bych totiž něco takového provozoval a každá praktická zkušenost by se hodila pro rozhodnutí, jaký měnič pořídit.
Mám totiž pár bateriových modulů z EV, které bych chtěl použít, ale zatím jsem nedořešil vazbu na měnič.
Nejde o použití olova, mám nachystané Lifepo. Tento režim jen umožní nastavit mezní hodnoty napevno a proto BMS nemusí se střídačem komunikovat. Prakticky to tu už na foru někdo provozuje právě s aku z EV.
zeman51
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 11, 2022 12:09 pm
Reputace: 0
Bydliště: Teplice

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od zeman51 »

rob.brno píše: Nejde o použití olova, mám nachystané Lifepo. Tento režim jen umožní nastavit mezní hodnoty napevno a proto BMS nemusí se střídačem komunikovat. Prakticky to tu už na foru někdo provozuje právě s aku z EV.
Tak to je dobrá zpráva, asi budu muset pořádně hledat ono diskuzní téma.
Mohl bych se ale zeptat, jak konkrétně se tento režim Lithiové baterie bez komunikace vybírá?
Existuje v nastavení nějaká obecná baterie, pro kterou jdou nastavit odpovídající hodnoty?
RRR123
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 29, 2022 10:09 pm
Reputace: 0

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od RRR123 »

V příspěvku píšete, že Solax X3-HYBRID G4 podporuje i baterie Pylontech.
Můžete mi to potvrdit?
Mám v úmyslu zaměnit goodwe gw10k et za 15kw Solax a na dotaz výrobci k použitelným bateriím mi přišla správa:

"The Solax Hybrid inverter only support communicate with our Triple Power Lithium battery, the communicate protocol of the battery is private.
The compatible battery models:
T45, T63, T30, T58"

Z odpovědi jsem usoudil, že uvedený model bude pracovat pouze s doporučenými bateriemi.
Děkuji,
Zdeněk
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

RRR123 píše:V příspěvku píšete, že Solax X3-HYBRID G4 podporuje i baterie Pylontech.
Můžete mi to potvrdit?
Mám v úmyslu zaměnit goodwe gw10k et za 15kw Solax a na dotaz výrobci k použitelným bateriím mi přišla správa:

"The Solax Hybrid inverter only support communicate with our Triple Power Lithium battery, the communicate protocol of the battery is private.
The compatible battery models:
T45, T63, T30, T58"

Z odpovědi jsem usoudil, že uvedený model bude pracovat pouze s doporučenými bateriemi.
Děkuji,
Zdeněk
Byl bych opatrný, obecně se tvrdí že Solax X3-HYBRID G4 podporuje připojení pouze T30 a T58. Jinak v režimu olovo lze jak se zdá připojit jakoukoliv HV baterii s napětím nad 180V.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek