Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše: Growatt už je docela stará věc, to ještě nebyly schopni vyřešit? Solax G4 je novinka. Díky za info že uměl olovo, to jsem nevěděl. Solax G4 také v současném firmware přišel o olovo, i když jednofázová varianta G4 olovo prý stále má.
Původní Growatt nativně asymetrii vůbec neuměl, předělávali jeho FW pro podmínky ČR tento rok. Výhradní dodavatel v ČR prezentuje současnou verzi jako asymetrickou, ovšem realně asymetrie stále nefunguje. Pěkná je u něj 50% přetížitelnost FVE vstupů a 10let záruka, obojí jako u Solaxu. Zdá se, že má díky měřícímu modbus elměru od EAStronu přesnou regulaci přetoků.(žádná trafátka jak u GW)

Podporované HV baterky je celkem tragedie, umí jen Growattí ARK a starší Pylony.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Nezkoušeli jste někdo hybridy WATTSONIC WTS-30KTL-HT? Prý jsou výborné i pro ostrovy a 3 kusy paralelně pro jeden 90kW ostrůvek by se mi hodily. Rozumí si s Pylontech H48050, případně umí i olovo?
Jeden 12kW je zaregistrovaný v NZÚ pod kódem SVT30063.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

tomas píše:Ve firmware je chyba, nejde přepnout do asymetrického režimu. Dnes jsem to zjistil a nahlásil, čekám na aktualizaci.
Takže další měření nemá zatím význam, když se to nechová tak jak je nastaveno. Předchozí verze G3 neměla problém dodávat třeba jen do jedné fáze 3,3kW. Nová verze G4 má v tomto chybu.
Zjistil jsem že tato chyba se projevuje pouze s povolenou dodávkou do distribuční sítě. Po zákazu exportu se to chová správně asymetricky.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Chyba s asymetrií při povoleném exportu u Solaxu G4 15kW už je opravená. Je nutné aktualizovat firmware.
tok energie
tok energie
Výroba do jedné fáze 5kW
fázový výkon střídače
fázový výkon střídače
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Zak »

tomas píše:Chyba s asymetrií při povoleném exportu u Solaxu G4 15kW už je opravená. Je nutné aktualizovat firmware.
toky_energie.png
Výroba do jedné fáze 5kW
faze.png
Ten výkon na zbylých 2 fázích je také nějaká zátěž, nebo to prostě tlačí do sítě? Jsou nějaké informace o spotřebě měniče v zátěži? Ta oprava firmware byla každopádně dost rychlá :handshake:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Pokud není přebytek tak do sítě nic nedává, na elektroměru problikávají jen jednotky W jak se zapínají a vypínají spotřebiče. Oproti předchozí generaci G3 je ta regulace daleko dokonalejší.
Začátek asymetrie
fázový výkon střídače a dodávka do sítě
fázový výkon střídače a dodávka do sítě
Konec výroby
fázový výkon střídače a dodávka do sítě
fázový výkon střídače a dodávka do sítě
Začátek správné funkce byl 15:23 s hodnotou přetoku do sítě 72,11 kWh a konec výroby 19:48 s hodnotou přetoku 72,15 kWh, Takže v tomto úseku mu uteklo do DS 0,04 kWh. Na to že tam tekly i 5kW fázové výkony je to úžasný výkon.

Tady je výkon na fázích střídače a tok energie z/do distribuční sítě.
fázový výkon střídače a tok z/do DS
fázový výkon střídače a tok z/do DS
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Zatím mám málo dat, jen jeden den včera 12.11.2021 kdy to běželo celý den asymetricky, ale i tak je tam vidět velký rozdíl.
4.11 odpoledne byl asymetrický Solax G3 10kW vyměněn za symetrický Solax G4 15kW a 11.11. odpoledne byl přepnutý ze symetrie na asymetrii.
Včera dodal 20,92 kWh a do sítě mu nechtěně uběhlo 0,28 kWh:
výtěžek
výtěžek
Spotřeba energie:
spotreba.png
V grafech je vidět že díky elektroměrovému podvodu v ČR i více jak polovinu vlastní vyrobené energie legálně ukradne distributor pokud má někdo symetrický střídač. Ale nejde jen o tu energetickou krádež, ale i o to, že si potom tu chybějící energii co vám podvodným měřením distributor ukradl od něj musíte zase koupit zpět. Takže distributor na každé ukradené kWh vydělá dvakrát. Jednou ji prodá někomu jinému a později zase zpět i vám. Takže i to energetické zhodnocení podle kterých se dosud dělaly návrhy pro NZÚ a nezohledňovali fázovou spotřebu mají více jak 50% chybu a jsou tedy úplně k ničemu. Naštěstí na NZÚ už pochopili situaci a energetické zhodnocení už se nemusí dělat.

Distributorem přeprogramovaný šizoměr na energeticky podvodné ale v ČR legální měření za včerejšek naměřil dodávku 0,302 kWh s maximální špičkou 159 W, dodávka do sítě je u této elektrárny povolena. Elektroměr u elektrárny naměřil dodávku 0,28 kW, takže chyba v měření v dodávce je minimálně 0,022 kW. Ty toky energie už jsou pod rozlišovací schopností elektroměrů a jejich chyba měření a jejich vlastní spotřeba už tam hraje velkou roli.
dodávka do DS 12.11.2021
dodávka do DS 12.11.2021
Spotřebu distribuční šizoměr naměřil 54,534 kWh, elektroměr elektrárny 54,25 kWh, chyba měření mezi elektroměry je 0,284 kWh ve spotřebě. V tom může být i vlastní spotřeba elektroměru pro elektrárnu, nevím ze které strany je napájený.
spotřeba z DS 12.11.2021
spotřeba z DS 12.11.2021
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Martin8
Příspěvky: 6
Registrován: sob lis 13, 2021 12:37 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Martin8 »

Symetrický a asymetrický provoz se dá u Solaxu nějak přepínat? Jak poznám jako laik v jakém režimu pracuje? Je možné že například střídač dovezený z Německa nebude asymetrii umět nebo je to jen otázka firmware? Jestli to dobře chápu tak asymetrický provoz je potřeba jen v Čr a jinde v Evropě tenhle problém nemají.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Ano přepínat to jde v nastavení položka Phase Power Balance u G3 nebo Phase Unbalanced u G4.
Jako laik to poznáte na elektroměru když si zobrazíte výkon v jednotlivých fázích, když má střídač k dispozici dostatek energie a není přebytek tak elektroměr musí ukazovat u každé fáze hodnoty výkonu kolem 0 kW. Nebo v monitoringu ty křivky fázového výkonu musí být různé a nemohou splývat do jedné.
Takto to potom vypadá když jsou fáze symetrické - stejné
symetrické fáze
symetrické fáze
Ano pouze v ČR ten elektroměrový podvod distributorům dopsal do vyhlášky 82/2011 v §6, odst.6. odklánějící ministr Martin Kocourek. Nově to prý zavádí i na Slovensku po našem vzoru.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Jurka »

Jak je na tom ten nový Solax s hlukem? V technickém listu píšou až 60dB, což už je docela mazec a chlazení má ventilátorem.
Zajímalo by mě, jestli to je charakterem spíše šum (to se dá snést) nebo brum (to může být už nepříjemné).
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Zatím jsem ho neslyšel vydat žádný zvuk. Možná je to tím že je v chladnu v garáži, tak ventilátor nezapíná. Když bude v teple tak asi bude ventilátor zapínat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od marko250 »

Nepřišel Ti pod ruku už tento hybrid,májí vícero výkonů samozřejmě: https://www.sofarsolar.com/products/hybrid-10-20kw
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Diablo1st
Příspěvky: 1604
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Diablo1st »

tomas píše: Ano pouze v ČR ten elektroměrový podvod distributorům dopsal do vyhlášky 82/2011 v §6, odst.6. odklánějící ministr Martin Kocourek. Nově to prý zavádí i na Slovensku po našem vzoru.
V SR to vo vyhláške nie je, ale elektromer má 2 registre, ktoré merajú samostatne odber a dodávku do siete. Mám on-grid a prvé týždne som to mal nastavené, aby mi wattrouter vyrovnával odber z ostatných fáz. Výsledok: odber neklesol len mi dosť stúpla dodávka.
Čiže sa v SR meria súčet fáz, ale dodávka a odber sú oddelené, takže človek si moc nepomôže. Ostáva mu buď čo najviac energie spotrebovať doma alebo využiť virtuálnu batériu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

marko250 píše:Nepřišel Ti pod ruku už tento hybrid,májí vícero výkonů samozřejmě: https://www.sofarsolar.com/products/hybrid-10-20kw
Mám ten 10kW Soafar půjčený, ale nepodařilo se mi ho zprovoznit. Po přijení těch měřících traf proudu (varianta zapojení bez elektroměru) začal blbnout. Bez připojených traf alespoň nabíjel a fungoval v EPS. Možná ve variantě s elektroměrem by možná fungoval, ale s elektroměrem od Solaxu nekomunikoval a měnit elektroměry už nebyl čas. Testoval jsem to u jednoho zákazníka, co ho chtěl vyměnit za Solax, ale dal jsem mu tam ten Solax zpět. Nemám to kde více testovat ani čas ani elektrárnu. Nakonec to dopadlo tak, že mi tu ten Sofar už asi 3 měsíce leží a ti co mi ho půjčili si ho stále nevyzvedli.
Pokud by se našel někdo s okolí Třince, Českého Těšína, Frýdek Místek a chtěl by jej otestovat, případě potom i odkoupit, tak se určitě domluvíme.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Jaký modbus elměr.se k solaxu dodává-Eastron?

Možná jsem to přehlídl, ale zkoušel jsi asymetrii Solaxu G4 s povolenými přetoky v situaci, kdy posílá volnou energii do DS?
Tohle je právě problém Growattu, že při povolených přetocích klidně na jedné fázi dobírá(a zde nepřekračuje max.fáz. výkonu střídače) a na jiné posílá EE do DS.

Dle tvých měření vypadá Solax G4 dobře a zdá se, že jsi právě našel pro naše podmínky 1.použitelný 3f hybrid střídač :-)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Solax G4 - PR leták - parametry

Příspěvek od rob.brno »

Text zkopírován od dodavatele střídačů Solax:
-----------------------------------------------------

Mezi hlavní změny a výhody patří:

1. Dosažení až 150% asymetrie na jedné fázi
Zejména v českém prostředí představuje asymetrický provoz střídače velmi důležitou funkci. Nově však střídač umí na jednotlivých fázích ještě efektivněji rozdělovat vyrobenou energii. V praxi to znamená, že při zvýšené spotřebě na jedné fázi, může střídač převést až 150% jmenovitého výkonu právě do té fáze, kde je to potřeba. Pro uživatele to přináší ještě vyšší využití solární energie ať už přímo z panelů, či akumulátorů.
------Pozn: Platí jen pro verze do 10kW, 15kw verze už má přetížitelnost 0%

2. Téměř nulové přetoky do sítě
Přestože celá řada dostupných hybridních střídačů nabízí funkci nulových přetoků do sítě, v praxi to většinou vypadá jinak. Zejména při malé aktuální spotřebě mají střídače problém eliminovat přetoky. Čtvrtá generace hybridů Solax však dosahuje maximálně okolo 8-14W i na nezatížených fázích.

3. Integrovaný BACKUP a rychlost zálohy <10ms
Nově je pro zjednodušení systému a úsporu vstupních nákladů funkce externího EPS boxu integrována přímo do střídače. Navíc však integrované stykače umožní přepnutí při výpadku AC na záložní zdroj v rychlosti <10ms! To zajistí i plynuly provoz většiny počítačů.

4. Ještě jednoduší instalace
Tuto výhodu ocení zejména instalační firma. Kromě podstatně rychlejší montáže (do 30 minut), není nutné mít střídač připojený do sítě, či k fotovoltaice. Vnitřním napětí z akumulátoru stačí k oživění systému a instalatéři tak získají při instalaci větší flexibilitu.

5. Výkonová řada až do 15kW
Čtvrtá hybridní generace je nově ve výkonech až do 15kW na výstupu do sítě. V nabídce jsou nově navíc další dvě výkonové varianty 12kW a 15kw, přičemž obě varianty lze na vstupu z fotovoltaiky předimenzovat až do 18kWp. Střídače jsou tak vhodné i pro menší průmyslové aplikace, kde je potřeba uchovávat energii do akumulátorů. Pro větší aplikace navíc zůstává možnost paralelního propojení až deseti střídačů, kdy do každého třífázového střídače lze napojit až 8 baterií T58 (5,8kWh). Tedy maximální dosažení kapacity celého systému je 464kWh.

6. Efektivnější řízení spotřeby
Hybridy jsou nově vybaveny výstupním bezpotenciálovým relé pro signalizaci přebytků. Relé slouží k maximalizaci využití vyrobené energie pomocí nastavení parametrů přetoků ve střídači z fotovoltaiky, či baterie (ve spojení s SOC). Jednoduše lze energii z přebytku směřovat na libovolné spotřebiče např. systém vytápění domu, ohřev vody či wallbox pro nabíjení elektromobilu.

7.All-in-one řešení
Solax Hybrid G4 lze pořídit ve dvou provedeních. Jedna varianta je pro instalaci střídače samostatně a druhá je pro řešení All-in-one s bateriemi T30. Pro instalaci druhé varianty je nutné si pořídit tzv. Matebox, který nejen podstatně zkrátí a zjednoduší instalaci celého systému, ale konečný uživatel získá jedno designové zařízení, ve kterém je vše (střídač a baterie). Atraktivní design all-in-one byl oceněn v prestižní soutěži Red Dot Award Product Design 2021. V neposlední řadě potom celý systém disponuje krytím IP65, s možností umístění ve venkovním prostředí.

8. Minimalizace vlastní spotřeby
Oproti předchozí generaci se snížila hodnota vlastní spotřeby energie střídače o 10W.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Solax G4 - PR leták - parametry

Příspěvek od Zak »

rob.brno píše:Text zkopírován od dodavatele střídačů Solax:
-----------------------------------------------------
...
------Pozn: Platí jen pro verze do 10kW, 15kw verze už má přetížitelnost 0%
...
...tento detail jsem nikde nezaregistroval, můžete hodit link? A co verze 12 kW?

Jinak budu rád za každou zkušenost se střídači Solax X3 Hybrid G4, reálně zvažuji koupi.

Ps. Kdo máte starší generaci a Home Assistant, možná by Vás mohlo zajímat toto:
https://github.com/wills106/homsassistant-solax-modbus

Umí to zřejmě i write přes modbus, ideální na automatizaci. Tajně doufám, že doplní podporu pro G4.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Je to hned v základním DS k G4.
12kw má udávanou max.přetížitelnost 15kW.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Solax G4 12 kW se objevil v seznamu schválených výrobků v NZÚ SVT30889 a 15kW verze SVT30890.
Teď jsem zvědavý co na to distributoři, jestli v tom budou hledat zbytečné problémy nebo to bude stejné jako u On-Grid střídačů.

Jinak jsem přišel na jednu naschvál chybu ve firmware 3f. Solaxu G4. Podle manuálu má zvládnout akumulátor o napětí až 650V, skutečnost je ovšem taková že už při překročení 500V začne střídač hlásit přepětí aku.
Nahlásil jsem to dodavateli střídače a z jeho komunikace jsem pochopil že je to tam dal Solax naschvál, aby si Solax zvýhodnil své akumulátory které Střídač nijak napěťově neomezují. Ovšem s těmi akumulátory Solaxu končíte už na kapacitě 46 kWh a požadovaných 57,6 kWh s tím neposkládáte ani s tou šíleností Solax BMS PARALLEL BOX – II ve velikosti střídače.
Kdežto z pylontechama to není s pomocí master BMS žádný problém až do 172,8 kWh. Tak kvůli tomu uměle vytvořenému napěťovému omezení je nutné použít více kusů BMS a s jednou master BMS se končí už na 129,6 kWh.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solary
Příspěvky: 9
Registrován: čtv úno 03, 2022 9:21 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od solary »

Tak např. Egd 15kw Solax připojit dovolí, ale automaticky ta výrobna padá do kategorie zdroje A2 a s tím přibydou i další tři požadavky při PPP oproti A1. Zároveň Egd informuje, že je na provozování potřeba mít licenci.

Tome, jaké umí Solax G4 baterie?
Umí i režim olovo?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek