Frekvenčny menič k ostrovu

DC i AC čerpadla, ponorné, nízkotlaké, vysokotlaké, oběhové, domácí vodárny, atd...
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od rasto1 »

fatter píše:Ahojte, tiez mam cerpadlo ktore udrziava tlak v potrubi. Ked polievam minimalnym prietokom hodinu, furt ide motor rovnakymi otackami,a teda zerie toto cerpadlo tak isto ako ked polievam hodinu travnik s prietokom 1m3/hod.Je to tak? Ak ano, tak pre solar je to nanic. Radsej by som potom bral cerpadlo s nadrzou (okrem travnika).Za 5sec natlakuje nadrz, z ktorej potom pri malom tlaku moze dlhsie vytekat voda.Co vy na to?
Ked mas menic ako ja tak si tam dokazes nastavovat i tlak obycajnym potenciometrom tak isto i cez vstupy prednastavene hodnoty napr na zavlahu mam nastavene 4,5Baru.
Taktiez je ku nemu mala tlakova nadrz, lebo ma softstart a nevadi mu viacnasobne spustanie.
SO softstartom som si naschval priplatil i za klimu a tepelko do domu, aby tam neboli take vykonove razy a menic to bude lepsie zvladat.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od redcrown »

fatter píše:Ahojte, tiez mam cerpadlo ktore udrziava tlak v potrubi. Ked polievam minimalnym prietokom hodinu, furt ide motor rovnakymi otackami,a teda zerie toto cerpadlo tak isto ako ked polievam hodinu travnik s prietokom 1m3/hod.Je to tak? Ak ano, tak pre solar je to nanic. Radsej by som potom bral cerpadlo s nadrzou (okrem travnika).Za 5sec natlakuje nadrz, z ktorej potom pri malom tlaku moze dlhsie vytekat voda.Co vy na to?
Já se domnívám, že pokud je to čerpadlo řízené FM, tak v určitém rozsahu hydraulického výkonu to může být účinnější, v určitém to bude horší. Pokud si představím extrém, tak při nepřiměřeně malém průtoku se to čerpadlo, často odstředivé, musí točit min. otáčkami, aby drželo tlak. Zde ale jistě dojde k významnému maření výkonu. Je to zřejmé i na křivce účinnosti běžného čerpadla, běžícího na konstantních otáčkách.
Takže si myslím, že to je určitý kompromis mezi komfortem (konstantní tlak) a účinností. Chtělo by to koukat na křivky příkonu čerpadla pro konkrétní režim "polévání". Navíc pro ostrovní měnič asi bude příjemnější konstantní běh místo cyklování a skokovým změnám proudu.
Zalévání zdar
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od jahodovák »

Pokud je to čerpadlo prodávané s FM tak je k němu přiložen o graf a v něm lze všechny údaje najít.Alespon v obchodě kde jsem nakupoval já.Já ho ale nepoužívám,protože zásobuju vodou ještě další barák,a občas je té vody třeba najednou dost,mám jen dostatečně velký tlakový zásobník a za mím regulátor tlaku,takže tlak je stále na konstantní hodnotě a čerpadlo je spouštěno ještě před poklesem na nastavenou hodnotu a vypínáno o hodně výše,takže nedochází k častému zapínání.Je též možné že k velkým proudům nedochází i v důsledku že čerpadlo je asi 150 metrů daleko a ve vedení bude docházet ke ztrátám.Jelikož to funguje bez problémů,napětí jsem na něm neměřil.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od kodl69 »

150m daleko? a jištění B16A na CYKY 3x2.5mm2?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od fatter »

cerpadlo.jpg
V cerpadlach sa velmi nevyznam, mam takyto geret priamo na cerpadle bez nadrzky, ktory zabezpecuje rovnaky tlak, je jedno nakolko "otvoris kohutik". Tak teda neviem ci zerie rovnako ked je "kohutik malo otvoreny" ako ked ide plny prietok. Lebo ked prietok 10/hod spotrebuje rovnako energie ako 1000l/hod tak to je nie dobry napad napajat zo solaru
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od redcrown »

To tady asi nikdo neříká, že spotrebuje rovnako. Jen jsem chtěl říct, že pro velmi malé průtoky, typicky kapková závlaha, nemusí být čerpadlo řízené FM zrovna nejefektivnější.
Nechceš pro nás udělat pokus? Elektroměr, napustit cca 5-10m3 naplno a v druhém pokusu třeba za 6 hodin. Odpověď přijde sama. Bylo by zajímavé vidět čísla.
Případně měřit činný příkon a není potřeba tolik vody.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:150m daleko? a jištění B16A na CYKY 3x2.5mm2?
Zkoušel jsem si vzpomenout,co jsem tam dával za kabel a s určitostí to nedovebu říct,to bych ho musel vykopat a to se mi nechce,jen si tak vzpomínám,že to je asi 4 krát 4,napojený z několika kusů a zárověn s ním je veden i 4 krát 2,5 a signální kabel 0,75 krát 7 ,vše ze zbytků .Dříve bylo čerpadlo na 380,ted na 230v a je to jištěno jištěno jističem nějaké vzláštní řady cca 20 ampér.Dostal jsem jich krabici,protože dnes se nedají používat ale na toto použití v pohodě.Dnes už bych použil jiné řešení....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od fatter »

redcrown píše:To tady asi nikdo neříká, že spotrebuje rovnako. Jen jsem chtěl říct, že pro velmi malé průtoky, typicky kapková závlaha, nemusí být čerpadlo řízené FM zrovna nejefektivnější.
Nechceš pro nás udělat pokus? Elektroměr, napustit cca 5-10m3 naplno a v druhém pokusu třeba za 6 hodin. Odpověď přijde sama. Bylo by zajímavé vidět čísla.
Případně měřit činný příkon a není potřeba tolik vody.
Presne tak, chcem si spravit kvapkovu zavlahu a toto mi na nu velmi nesedi. Ten pokus by som spravil, len teraz nemam kam pustat vodu, vlastne mam cele polievanie odstavene
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od kodl69 »

Na kapkovou závlahu není potřeba velkej tlak, typycky se to řeší sudem na podstavci max. 2m, nebo 2 IBC kontejnery na sobě, a voda kape smaospádem. Potom už jenom plníš horní nádrž, a tam stačí plovákovej ventil jak na WC, nebo hladinovej spínač...
Potom čerpadlo nejede proti tlaku, a tím pádem jede s vyšší účinností.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od fatter »

A este,neviem ci to poznate, na jednej ploche cca 10x10m chcem travnik polievat zospodu, zo specialnych trubiek,v Cechach to jedna firma predava. Musim si u nich overit, ci to chce nejaky vacsi tlak, alebo staci z nadoby cca 2m vysoko umiestnenej. Prietok je tam nizky to viem
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Frekvenčny menič k ostrovu

Příspěvek od kodl69 »

Nepoznám, ale od doby, co jsem dospělej, tak trávník nezalívám s seču jej max. 3x do roka. šetřím vodu i úsilí. Jelikož nejsme ve skotsku, kde prší 5x denně, tak nemůžeme mít anglickej trávník, ale je lepší mít moravskou nebo slovenskou rozkvetlou louku.
kapkovou závlahu (sadu tuším z lidlu) jsem jeden rok provozoval u okurek a rajčat, pak to jaksi přestalo fungovat , asi nečistoty ucpaly dírky, takže zase klasika, hadice z IBC kontejneru "v patře" nebo konev z toho pod ním, když nahoře dojde voda...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek