Něco zajímavého o modráskovi jsem naměřil a tak jsem se ještě jendnou vrátil k teorii o výkonu střídavého proudu, zatím jsem to studoval spíš v angličtině tak, abych se vyznal v tom anglickém názvosloví, teď jsem si svoje znalosti oživoval z Wikipedie :
- - - Wikipedie - - - - (a moje doplňky) - - -
Reálný výkon P = U I cos φ (real Power W) lze matematicky interpretovat jako reálnou část komplexního výkonu S = U I a imaginární výkon Q = U I sin φ pak lze matematicky interpretovat jako imaginární část komplexního výkonu.
Imaginární výkon (Reactive Power VAr) lze fyzikálně interpretovat jako energii, která se obvodem během periody přelévá tam a zpět (a způsobuje v části periody zápornou hodnotu okamžitého reálného výkonu), což je způsobeno tím, že elektrická energie v jedné části periody v kondenzátoru (kapacitě) resp. cívce (indukčnosti) vytváří elektrické resp. magnetické pole, a v druhé části periody pak tato pole zanikají a stejnou energii vracejí zpět do obvodu.
Imaginární výkon na rozdíl od reálného výkonu tedy nekoná žádnou využitelnou práci, proto se nazývá jalový výkon, reálný výkon se pak nazývá činný výkon, přičemž norma komplexního výkonu se nazývá zdánlivý výkon.
(jak kde, u transformátoru ,,koná'' práci právě jen ten zdánlivý výkon, protože přes jádro přenáší výkon z primáru do sekundárního vinutí a obvodu a ,,reálný'' výkon transformátoru představuje jenom ztráty ve vinutích a v železe nebo ve feritech. A nějak podobně je tomu i u asynchronních motorů. Kdo se někdy zabýval radiovým vysíláním, tak tam u antén chceme a dolaďujeme, aby se nám žádný jalový výkon nevracel a aby tudíž všechno frčelo ven do éteru.)
Zdánlivý výkon (apparent power VA) lze také chápat jako největší možný výkon dosažitelný při nulovém fázovém posuvu, tj. jednotkovém účiníku (odporový charakter obvodu).
(To nastává třeba při rozběhu asynchronního motoru a nebo ještě hůře , když se ho vůbec nepodaří rozeběhnout).
Podle toho, zda má obvod indukční nebo kapacitní charakter, tj. zda je fázový posuv kladný nebo záporný, může být jalový výkon na rozdíl od činného výkonu jak kladný tak záporný. Pokud napětí předbíhá proud (indukční charakter), je výkon kladný, pokud se napětí zpožďuje za proudem (kapacitní charakter), je výkon záporný.
(A to už je věc konvence, když se fázový posuv (v periodě) = úhel v kruhovém diagramu bere mezi napětím a proudem jako kladný, když se proud zpožďuje za napětím (při převládající indukčnosti) a jako záporný, když se proud před napětím předbíhá při převládajících kapacitách).
- - - - - - - - - - -
A co jsem tedy zjistil u modráska .. pokud nemá nic z panelů a zůstává připojený, tak se chová jako celkem čistá kapacita, a tudíž jeho reálná spotřeba je nulová. I po zapnutí se chová jako kapacita a teprve, když se nafázuje, cvakne v něm relátko a začne fungovat tak, jak má.
Data platí pro schéma, které už je tady jen s tím, že jsem UPS pro modem připojil jinam, takže data z SDM230M - adresa na RS485 = 02 jsou jenom o modráskovi. Přílohy budou následovat, aby mi to tady zase nespadlo pod stůl ..
