Vzdálenost panelů od hromosvodu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od ACDC »

Dehnventil teda není to pravé? Ale ochrana D(280V DC) pro DC má normálně tepelný odpojovač jak namátkově koukám na nějaký citel.
Mohl bych zkusit B a C zkušebním zdrojem pro rozvaděče, dává až 5kV AC. Přes nějaký větší odpor se jí nic nestane. On ten zdroj jinak při průrazu pár mA okamžitě odpojuje, ale to bych nezkoušel.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Martas74
Příspěvky: 48
Registrován: pon čer 06, 2022 3:34 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od Martas74 »

kodl69 píše:aby byly v dostatečné vzdálenosti s od hromovodu. Dál už záleží na místních podmínkách.
Mohu se ještě zeptat? Trochu jsem se probral problematikou izolovaných hromosvodů, nějaké přednášky na YT od Dehn atd... Vše docela chápu, až na jedinou věc. Podle čeho určují zda k jímači připojí jeden nebo dva izolované vodiče HVI? Nikde jsem to zatím nenašel. Já totiž vzhledem k tomu, že jsou kolem jednak blízko domy a zezadu zahrada jde do kopce jsem zjistil, že by měl stačit jeden cca 4 m jímač izolované soustavy. Ale netuším jestli bych musel mít jeden nebo dva vodiče.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od ACDC »

Blesky. Čirou náhodou, ani nevím jak, jsem narazil na tohle. A tady to je první bleskové téma v pořadí: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... _lisv/foto
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
hajekjan
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 01, 2021 9:15 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od hajekjan »

Martas74 píše:
kodl69 píše:aby byly v dostatečné vzdálenosti s od hromovodu. Dál už záleží na místních podmínkách.
Podle čeho určují zda k jímači připojí jeden nebo dva izolované vodiče HVI?
Vše záleží na tom, jaká vyjde v místě napojení dostatečná vzdálenost, pokud nepřekročí izolační schopnost vodiče je možné použít pouze jeden.

V případě LPL III-IV je vzoreček pro vzduch a jeden svod velmi jednoduchý s=kixkcxl
ki je pro LPL III a IV 0,04
kc při jednom svodu = 1 (dva zcela symetrické svody 0,5, čtyři zcela symetrické svody 0,25 atd)
l je délka svodu (až po úroveň uzemnění) v metrech.

V LPL III- IV (kde se uvažuje blesk o max. hodnotě 100 kA) může být tento jeden svod dlouhý až 18,75 m v případě HVI (ekvivalent 75 cm vzdálenosti ve vzduchu) HVIlight plus 15 m ekvivalent 60 cm vzdálenosti ve vzduchu.
Všechny vodiče HVI a jejich příslušenství snesou 150 kA, HVIpower pak 200 kA.

Je potřeba věnovat pozornost montážnímu návodu a dodržet ho. I v případě izolovaného svodu však platí, že se kolem něj vytváří elektromagnetické pole a je potřeba to zohlednit.
Martas74
Příspěvky: 48
Registrován: pon čer 06, 2022 3:34 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od Martas74 »

hajekjan píše:
Martas74 píše:
kodl69 píše:aby byly v dostatečné vzdálenosti s od hromovodu. Dál už záleží na místních podmínkách.
Podle čeho určují zda k jímači připojí jeden nebo dva izolované vodiče HVI?
Vše záleží na tom, jaká vyjde v místě napojení dostatečná vzdálenost, pokud nepřekročí izolační schopnost vodiče je možné použít pouze jeden.

V případě LPL III-IV je vzoreček pro vzduch a jeden svod velmi jednoduchý s=kixkcxl
ki je pro LPL III a IV 0,04
kc při jednom svodu = 1 (dva zcela symetrické svody 0,5, čtyři zcela symetrické svody 0,25 atd)
l je délka svodu (až po úroveň uzemnění) v metrech.

V LPL III- IV (kde se uvažuje blesk o max. hodnotě 100 kA) může být tento jeden svod dlouhý až 18,75 m v případě HVI (ekvivalent 75 cm vzdálenosti ve vzduchu) HVIlight plus 15 m ekvivalent 60 cm vzdálenosti ve vzduchu.
Všechny vodiče HVI a jejich příslušenství snesou 150 kA, HVIpower pak 200 kA.

Je potřeba věnovat pozornost montážnímu návodu a dodržet ho. I v případě izolovaného svodu však platí, že se kolem něj vytváří elektromagnetické pole a je potřeba to zohlednit.
Děkuji !
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od Dagus »

Lze kombinovat hvi soustavu s klasickou almg? Typicky hřebenový vodič nahradit HVI vodičem?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
hajekjan
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 01, 2021 9:15 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od hajekjan »

Dagus píše:Lze kombinovat hvi soustavu s klasickou almg? Typicky hřebenový vodič nahradit HVI vodičem?
Lze a dělalo se to dříve, když byla levná a dostupná lidská práce, teď se preferuje řešení celé soustavy v izolovaném provedení. Je to rychlejší a méně komplikované.

V současné době se často, kvůli FVE/tepelným čerpadlům/klimatizacím či vzniku relaxační zóny kompletně předělávají řešení, kde byly kombinované klasické distanční vzpěry se svody HVI.
Vámi popsaná možnost je realizovatelná, ale nevypadalo by to moc hezky. Jestli chcete hoďte mi sem objekt a zkusili bychom si takto ukázat, jak by to šlo vyřešit, chvilku to samozřejmě potrvá a nebudu to dělat sám.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od cuki »

tomas píše: Pokud má dům hromosvod s revizí tak pojišťovna nevidí žádný důvod proč by měla něco hradit po úderu blesku do toho hromosvodu a předpokládá se že je funkční.
No vzhledem k tomu, že LPS se instaluje a projektuje pouze na nejčastější situace, tak by tohle tvrzení jen tak od stolu neuhájila žádná pojišťovna. Snahy by jistě byli, podobně jako případ požáru domu, kde byla jako příčina požáru stanovena vada na elektroinstalaci. Ale až po několika letech se zjistilo, že dům byl už několik let odpojen. :-D
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od ospaly »

Ad Dagus: potvrdzujem, ide to kombinovať. Mne projektant navrhol 5 zvodov, ale jeden vychádzal blbo (chcel som panely od kraja strechy), tak sme ho nahradili HVI vodičom, ostatné zvody AlMg.. všetky ostatné prvky sa nemenili. Uvidíte, čo Vám navrhne hajekjan.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od cipis »

Kolega mu asi nic nenavrhne, protože sem žádné obrázky za ten měsíc nedal.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
MarinaDrey
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 16, 2024 10:42 am
Lokalita: Praha

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od MarinaDrey »

Zdravím.
Mohl by mi někdo, prosím, potvrdit/vyvrátit, zda je třeba k vyhotovení projektu FVE předložit projekt a revizi na stávající hromosvod?
Předem díky za reakce!
hajekjan
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 01, 2021 9:15 pm

Re: Vzdálenost panelů od hromosvodu

Příspěvek od hajekjan »

Pouze v případě, pokud to chce mít klient dobře vyřešené.
To je samozřejmě vtip, jakýkoliv projekt technického řešení vyžaduje korektní a správně provedené okolí, aby bylo možné vše dobře integrovat. Občas se vyskytne někdo s představou, že jde jednoduše integrovat zařízení podle norem a postupů současnosti integrovat do prostředí reflektující dobu před půl stoletím, většinou to vede k rychlému vystřízlivění.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek