Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
krtek
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 19, 2012 10:53 pm

Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V

Příspěvek od krtek »

Zdravím,
chtěl jsem poprosit o radu. Mám panel schott 95 o napětí 30v a dobíjím s
regulátorem pwm: Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V akumulátor o napětí 12v. Prodejce
mi říkal že budu mít účinnost nabíjení 90 procent. Když jsem změřl napětí před regulátorem
bylo pouze jako na akumulátoru(kolem 13v), tak si myslím že tento regulátor jenom
usekne napětí a účinnost nabíjení je poloviční. Ve specifikaci je ale že je tento regulátor do 47v.
Nevíte jak to je?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

PWM regly jsou na dvě věci ... spíš jen na jednu : pro malé FV systémy s panely které mají nom. napětí do 18V pro 12V
systém . To že je na té Steca Solsumu napsáno max. 47V jen znamená že ho vyšší napětí pošle do křemíkového nebe .
Vy rozhodně potřebujete MPPT regl ... třeba tento : http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 12v-24v-79 . Ale pokud do budoucna uvažujete o rozšíření FV , tak se rovnou poohlédněte po výkonějším , aby jste jej
nemusel kupovat znovu :uh: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V

Příspěvek od bert »

krtek píše:Zdravím,
chtěl jsem poprosit o radu. Mám panel schott 95 o napětí 30v a dobíjím s
regulátorem pwm: Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V akumulátor o napětí 12v. Prodejce
mi říkal že budu mít účinnost nabíjení 90 procent. Když jsem změřl napětí před regulátorem
bylo pouze jako na akumulátoru(kolem 13v), tak si myslím že tento regulátor jenom
usekne napětí a účinnost nabíjení je poloviční. Ve specifikaci je ale že je tento regulátor do 47v.
Nevíte jak to je?
Ak ste červeno zvýraznenú vetu povedali aj predajcovi regulátora, tak Vám nemohol (vedome) odporučiť PWM regulátor. Preto že PWM regulátor kontroluje iba maximálne (nastavené) napätie batérie a pri dosiahnutí tohto napätía, začne v pulzoch panely odpájať, aby udržoval požadované napätie. Inak je pre panel len spínacím prvkom. To znamená, že napätie panelu spadne skoro na napätie batérie. Napätie 47V, je maximálne napätie, ktoré ten regulátor môže mať na vstupe (napätie panelov na prázdno), aby prežil spínací tranzistor v regulátore.
Ak chcete získať viac s PWM, musí byť použitý panel určený na napäetie batérií. Čiže buď vymeníte panel za tzv. 12-Voltový (Umpp okolo 15-18V), alebo pri použití pôvodného panelu, prejdete na 24V batériu.
Najjednoduchšie je vymeniť regulátor za MPPT. Ten napätie panelu pretransformuje (zníži) na potrebné napätie batérie, no pri tom sa zvýši nabíjací prúd.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V

Příspěvek od vata »

Řada amorfů Schott ASI Protect je určená pro 24V systémy, tedy pokud nemáte mppt regulátor. Na PWM regulátoru využijete jen část výkonu těch panelů, viz výkonová křivka panelu. Pokud Vám to prodejce prodal jako komplet nebo pokud jste jej informoval o typu těch panelů co máte, už nikdy od něj nic nekupujte a řekněte nám, kdo to byl, páč to byl sprostý diletant.
Z vlastní zkušenosti vím, že Schott amorfy mají dost vysoko položené pracovní napěti, takže PWM regulátory jsou pro ně vyloženě nevhodné.
Mimochodem, ASI Protect mají voc přes 40V.
Píšu o Protect sérii proto, že panely z té staré 12V série (bez slova protect) už neseženete, takže je vyšší pravděpodobnost, že máte ty nové.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
krtek
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 19, 2012 10:53 pm

Re: Steca Solsum 10.10 F, 10A 12/24V

Příspěvek od krtek »

Díky,
já to tušil. Takhle jsem se ho ptal:
> Dobrý den,
> chtěl jsem se ujistit zda regulátor který jsem si u vás objednal, jedná se
> o typ: Steca Solsum 10.10 F,
> lze použít s panelem o napětí 30v, když chci dobíjet akumulátor o napětí
> 12v. Případně zda účinnost nabíjení
> nebude jen 50 procent.
> Děkuji
> Korčiš
>
a takhle odpovídal:
hlavní funkce regulátoru je regulace napětí FV modulu pro nabíjení
akumulátoru. Tedy je nezbytné aby regulátor zreguloval např. 30V z FV
modulu na nabíjecí napětí akumulátoru.
Regulátor pozná na kolik je akumulátor je nabitý a podle výše nabití
upravuje hodnotu nabijecího napětí.
Správná regulace napětí regulátoru prodlužuje životnost akumulátoru.
Účinnost nabijení v těchto případech je cca 90%.

V případě potřeby jsme Vám plně k dispozici.
Přeji hezký den

Ach jo! Třeba mi ho vymění, ale mppt mají drahý.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek