Soláry pronikají i do mobilního světa

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

Soláry pronikají i do mobilního světa

Příspěvek od karelkilian »

Dobrý den,

je tu pátek, a to znamená další článek k zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se podíváme na soláry v segmentu mobilních technologií.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Soláry pronikají i do mobilního světa

Otázku, jak řešit nabíjení mobilního telefonu a další drobné elektroniky v terénu, řeší nejeden uživatel. Aktuálním hitem jsou především powerbanky, avšak ty mají svůj limit v podobě akumulátoru s určitou kapacitou. Zákazníci tedy stále musí řešit otázku, jak do nich doplňovat energii.

Například na moři či uprostřed divočiny elektrickou zásuvku nejspíš nenajdete, takže kde nabít vybitou externí baterii? Elegantním a ekologicky naprosto čistým řešením je využití solárních článků. Ty se postupně prosazují i v této oblasti našich životů.

Slunce je kámoš!

Server Android Central přinesl v dubnu tipy na dva produkty, přeměňující energii slunečního záření na elektřinu. V úvodu článku konstatuje, že se jedná o ideální řešení pro ty, kdož se z nějakého důvodu ocitnou mimo dosah elektrické sítě.

Externí baterie FEELLE Solar Power Bank má velmi solidní kapacitu 24 000 mAh, díky které zvládne nabít mobilní telefon pětkrát až desetkrát. To by mělo stačit i na poměrně dlouhý výlet mimo civilizaci. Od klasických powerbank se však liší přítomností rozkládacího solárního panelu.

Na trhu existuje několik externích baterií se solárním článkem, avšak tato disponuje hned třemi panely, jež jsou ve složeném stavu šikovně ukryté v koženkovém pouzdru. Díky větší ploše se lithium-polymerový akumulátor nabíjí výrazně rychleji než u powerbank s jedním článkem.

Baterii lze samozřejmě přes konektor USB nabíjet i z klasické elektrické zásuvky. Výrobce nezastírá, že je tento způsob rychlejší, a férově přiznává, že plné nabití přes solární panely trvá mezi 35 a 40 hodinami.

Powerbanka FEELLE Solar Power Bank doslova předurčena pro outdoorové použití: je odolná proti vodě a prachu dle standardu IP65, její rozměry jsou 15,5 × 8,4 × 3,0 cm a váží 360 gramů. Na Amazonu se dala pořídit v přepočtu za 920 korun.

Solární nabíječka

Dalším zajímavým produktem pro technologické nadšence v terénu může být solární nabíječka. Základním předpokladem pro tyto účely je pochopitelně její kompaktnost - BigBlue 63W Solar Charger lze složit do příruční tašky o rozměrech 29 × 18 × 0,5 centimetrů.

V tomto případě se jedná o poměrně velký rozkládací solární panel, schopný za ideálních podmínek poskytovat výkon až 63 wattů. K nabíjení zařízení lze použít dva USB porty (napětí 5 V, proud až 4,8 A), jeden port USB-C (napětí 5 V, proud až 3 A) a stejnosměrný výstup (napětí 19 V, proud až 3 A).

Součástí balení je také sada napájecích kabelů: jeden s koncovkou microUSB, druhý s koncovkou USB-C a univerzální kabel pro nabíjení notebooků se sadou deseti konektorů. Panel v rozloženém stavu je lehký a pružný a lze ho rozložit například na zem nebo na střechu stanu. Cena se pohybuje v přepočtu kolem 4600 korun.

Solár na cesty

Přenosný solární panel představil také server The Inventory - konkrétně se jedná o RAVPower 24W solar charger. Zařízení s cenovkou pohybující se v přepočtu okolo dvou tisíc korun poskytuje za ideálních podmínek maximální výkon až 24 wattů.

Zařízení se skládá z celkem čtyř panelů a disponuje třemi porty USB s výstupním napětím 5 voltů a proudem až 2,4 ampérů. Všechny porty jsou vybaveny technologií iSmart, která automaticky detekuje a dodává optimální nabíjecí proud pro připojená zařízení. Z hlediska efektivity výrobce slibuje až 23,5% účinnost přeměny sluneční energie na energii elektrickou.

Jednou z výhod tohoto řešení mají být malé rozměry a nízká hmotnost - měří 30 × 16,5 × 0,5 centimetrů a váží jen 748 gramů. Součástí je také praktická kapsa, do které můžete uložit nabíjená zařízení tak, aby nebyla vystavena přímému slunci.

Jaké máte zkušenosti se solárními nabíječkami?

Zdroje: kinjadeals.theinventory.com, androidcentral.com.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek