Ostrov s možností připojení DS

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Zdarec, jsem tady nový, čtu co jde, ale něco pro mě jsem zatím nenašel, nebo je to taršího data a popravdě ani nevím, kde se zeptat, jestli v hybrid, nebo tady. V ne moc brzké době budu osídlovat nový pozemek zahradní chatrčí. Možnost DS tam je, ale na takové sporadické využívání nestojí za to ani platit paušály. Proto uvažuju o ostrově.
Jenže do té doby se člověk musí něco naučit, nabrat zkušenosti. Doufám že jsem tady dobře.
Můj plán je takový:
Mám garáž při RD, kterou využívám i jako domácí dílnu a tak bych chtěl začít s její FV elektrifikací. Ve zkratce, svícení 10x18W LED trubice, ve třech okruzích, málokdy jdou víc než dva současně - 1. fáze. Zásuvky 2. fáze, běžné spotřebiče, vrtačky, flexa atd. používány jedním člověkem, čili ne najednou. Pak je tady svářecí invertor. No a ještě někdy sekám trávu. Krom svářečky je to všechno malý nářadí do 1kW max.
Chtěl bych začít s jedním, nebo 2ma Sunergy 275Wp a teď co k tomu, protože bych to pak chtěl celý jak to zbuduju hodit na tu zahradu, ale mělo by to umět v době, do kdy to bude v garáži a já tam nejsem, mírně dotovat domácí spotřebu RD přes jednu fázi. A teď se nezalekněte, denní průměrná spotřeba RD jde přes 20kWh.
Můžete mě poradit, od čeho se odpíchnout?
Zapoměl jsem, mám tam jednu 80ah autobaterii jako startovací v dobrém stavu, se kterou bych chtěl začít zkoumat problematematiku.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od marko250 »

Začal bych těma 20kWh,stačí z nich udělat polovinu a na FVE zapomenete :-) Řešených ostrovních chat je tady vícero,pohledat a číst.
Dva panely 540W k dispozici,12V Pb startovačka to je 960Wh/2=480Wh k dispozici s 8-10A proudy max tam a ven=120W zařízení na ní.Na to by tedy stačil měnič 400-600W.Regl 12V/10A a ty LED trubice z toho budou večer svítit dvě a půl hodiny.
Panely nové -5400kč
regl-500kč
měnič12/600W čistá s.-2300kč
kabely-1000kč
konstrukce-1200kč
baterka-je
odpojovače,propoje-500kč
Za slunce flexa,vrtačka pojede,invertor,sekačka ne,o krmení fáze do domu nemůže být řeč.Za tmy jen ta světla přez dvě hodinky a ta startovačka bude KO brzy,pokud už není teď ,když jen leží v garáži a není soustavně udržovaná :-) .

Můžete snížit cenu bazarovým zbožím,ale dle mě je potřeba stavět hned na finále,nikoli jedno v garáži na osahání,další snad na chatu a přilepšit fázi v domu možná.Tak v té garáži poskládejte to co pak odvezete na tu chatu a to přesně dle spotřeby a souběhů na ní.Zkoušet jestli to funguje je zbytečné-FUNGUJE.Je to jen otázka peněz a času majitele a strůjce.

Za mě výjde lépe modifikace té denní spotřeby 20kWh,ta není běžná
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Díky za rychlou reakci, ta poznámka poskládat to, co odvezu pak na chatu je podstatná, jen nevím, co by to mělo být. Ještě nějaké doplňující informace. Ta Pb je udržovaná, v podstatě ji mám nonstop na nabíječce v udržovacím režimu, vlastně ta se na mě usmívá a říká pořád, tak co, kdy mě připojíš na slunce? K tomu ještě jedna věc, uměl bych si sehnat nějaké baterie, co se používají v UPS, prakticky cokoli toho typu - zdarma, velmi lehce jeté, tak cca rok, víc ne.
Konstrukci vyrobím.
A co tak nějaký mppt, ten se nehodí? Na tom bych nechtěl šetřit.
Co se týče spotřeby baráku, je to dvougenerační dům, je nás tady 7, obden 8. nevím, co bych s tím udělal, snad jen to, že já mám k pračce, troubě, ledničce a zásuvce v kuchyni extra přívod z půdy, instalován při rekonstrukci jako "sluneční rozvod".
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od marko250 »

Dvougenerační 6 lidí,tři patra obývaná a jeden sklep s bastlířskou dílnou+hospodářská budova vedle s druhou garáží.Domácí spotřebiče 2x některé i 3x,v dílně Tig/Inventor,kompresor,kot. bruska,ruční el. nářadí atd.
za rok :
-2 800Kč 5MWh el.+přebytky z FVE do vody
-3 300Kč 100m3 plyn vaření
-0Kč 12m3 dřeva topení
-11 200Kč za paušální stočné 6lidí,vlastní studna

Na tu chatu je potřeba promyslet,jak se tam bude elektřina používat,hlavně souběhy a co by šlo dát přímo na baterkové napětí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Vitek »

marko250 píše:Dvougenerační 6 lidí,tři patra obývaná a jeden sklep s bastlířskou dílnou+hospodářská budova vedle s druhou garáží.Domácí spotřebiče 2x některé i 3x,v dílně Tig/Inventor,kompresor,kot. bruska,ruční el. nářadí atd.
za rok :
-2 800Kč 5MWh el.+přebytky z FVE do vody
-3 300Kč 100m3 plyn vaření
-0Kč 12m3 dřeva topení
-11 200Kč za paušální stočné 6lidí,vlastní studna

Na tu chatu je potřeba promyslet,jak se tam bude elektřina používat,hlavně souběhy a co by šlo dát přímo na baterkové napětí.
zdar, nerozumím ceně 12 m3 dřeva na topení za 0... napiš alespoň orientačně počet hodin strávených v lese, traktor benzín štípačka aby bylo jasné že to dřevo zadarmo není..

Každopádně když už píšu tak Dům jednogenerační 210m2 vytápěno, zatepleno,
stočné 5000 kč za rok za 3 osoby
pitná voda 1000 kč za 20m3
dřevo 6m3 zima 18/19 8000kč, bez práce - naštípané, mladým topenářem každý večer
elektrika 5MWh za rok 2018 bez FVE 18 000 kč

po nainstalování FVE a zateplení půdy
Elektrika 1MWh za rok 2019 - odhad 7500kč ( faktura bude v srpnu)

Výroba FVE za rok od 6 měsíce 2019 - 2MWh - průběžné navyšování výkonu
Výroba FVE za rok 2020 - od 1.1. 2020 3MWh - průběžná optimalizace vytěžování

Spotřeba dřeva po zateplení a zoptimalizování spotřeby přebytků k přitápění klimou a elektrokotlem 3m3 - zde už cena nižší dřevo sem si dělal sám, kamion mi dovezl 20m3 v kulatině, a mám nařezáno a naštípáno tak na 5 zim za 12 000 kč.

Odhaduji že pujdu do jiného tarifu z d57 na D25D nebo D01 , to ještě budu muset rozmyslet

Proběhne letos navýšení výkonu FVE o 2-3 kWp na 13,5 kWp, dále nákup a instalace třetího paralelního měniče a proběhne instalace AKU nádob a zapojení termického systému na ně.

Práce hodně času málo....

Tak přeji pěkný den Vítek
Ele
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Ještě bych se chtěl zeptat, proč mám zapomenout na dokrmování baráku? Nijak to nejde udělat? Někdy do garáže nejdu i pár dní, a třeba i o dovolené jsem pryč.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od PavelR »

a co to udelat obracene. Spotreba baraku je obrovska tak dat poradnou FVE na pro barak a napajet tim i garaz?
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Naše 3 děti dorůstají, co nevidět dokončí vzdělání, staří rodiče mají dost přes 70, obávám se, že tady zůstaneme perspektivně sami dva. Čili teď nadimenzovat obrovskou FVE za X peněz, které prozatím nejsou k dispozici, nevidím rozumně. Co pak s tim přebytkem? Navíc co čtu už pár let kolem toho, tak nemám moc důvěru v profi firmy. Je to jako s autoservisama, v každým makaj ti nejlepší ve vesmíru, ti ostatní jsou šuflikanti.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Vitek »

Plazivec píše:Naše 3 děti dorůstají, co nevidět dokončí vzdělání, staří rodiče mají dost přes 70, obávám se, že tady zůstaneme perspektivně sami dva. Čili teď nadimenzovat obrovskou FVE za X peněz, které prozatím nejsou k dispozici, nevidím rozumně. Co pak s tim přebytkem? Navíc co čtu už pár let kolem toho, tak nemám moc důvěru v profi firmy. Je to jako s autoservisama, v každým makaj ti nejlepší ve vesmíru, ti ostatní jsou šuflikanti.
pokud je to jak píšeš,

asi zajímavý systém pro začátek bude 1x axpert king nebo PIP 5048MK k tomu 4 až 4,5 kW panelů zapojit 3S tak jak to má většina z nás. Jako baterky lithium lifepo4 nebo pylontech,

držáky, konstrukce...

Tak jako tak se asi nedostaneš pod 150 tisíc kč.


Varianta 2 je low cost
tzn zaměžíš se jen na ohřev TUV za pomocí regulátoru oplockýho typu nebo SITON...
to máš 8 300W panelů, trochu konstrukce pár kabelů a jedeš přímej ohřev vody.
tady tipuju cenu do 50 000 kč.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Rychlá meziotázka, jaký je rozdíl mezi staršim modelem axpert a kingem? Je možnost sehnat nový kus v záruce, nerozbalený Axpert VMIII 5kW za 550ojro, v těch recenzích dodavatelů je prd, je nutno mít informace od vás, zkušených.
Edit, teď jsem našel cenu dokonce 430.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od marko250 »

Vitek píše:
zdar, nerozumím ceně 12 m3 dřeva na topení za 0... napiš alespoň orientačně počet hodin strávených v lese, traktor benzín štípačka aby bylo jasné že to dřevo zadarmo není..


Ele
Prostě 0Kč ,ani ten pravidelný odvoz se na spotřebě mého auta neprojeví,žere jak sviňa pořád :-) .

Axpert a king nejsou dva typy měničů .Axpert je název měniče a king typ Ta VMIII je nastupující model za MS a změny uvádějí :" Hlavní rozdíl proti starší variantě je v MPPT, lepším designu, ve vyšších nabíjecích napětích pro baterie a odnímatelných prachových filtrech."

Stále nerozumím té denní spotřebě 20kWh?A zaměřil bych se na žrouty,taková volba vyřadit starý pultový mrazák vydá za mnoho kWh/rok.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Já tomu rozumím a píšu, že oba axperty jsou jen starší a novější model. Já jen chci vědět, jestli neudělám chybu i s tím starším modelem. O těch nab. napětích a větrácích jsem také četl. Starý pultový mrazák je vyřazen, ale 2,4 kW sací čerpadlo na studni, 2x 3kW trouba, dělaj se hranolky, peče se cukroví, jedou mi dva servry na UPS, omnitik + shaper o hromadě TV ani nemluvím, několik wifi rutrů, kvůli pokrytí i na dvorku. el. brána garáže, el. vrata do ulice. Už jen ta UPS žere, odhaduju 100w. Vše se děje povětšinou přes den, čili to dokrmování by se teď hodilo. Až děcka vyletí z hnízda, tak to postupně povypínám a koupím si minirouru.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od marko250 »

No vidíte UPS-ka byla to první co letělo z domu,když jsem si pořídil watměřák a zjistil ,že bere neustále 120W.To je úplně úchylné vůči tomu co vlastně po výpadku DS dokázala párkrát za rok.Stará domácí vodárna šla taky pryč,po té co jsem si prošel parametry nových co utáhnou dvě domácnosti a zahradu najednou.Mimochodem je silnější a bere 1.36kW.Další velkou změnu spotřeby jsem dosáhl jinou technologií AP na domu,původně to jelo na linuxu a PC nyní mikrokarty a jede na tom hlavní spoj 4km a tři úhlové antény pro klienty,živí to trafo se spotřebou 25W,televize jsem taky vyměnil za poslední normální LCD,na pračky mám směšovací ventil 10-90°C.A hlavně ledničku ,která spíná často je potřeba vyřadit,nebo znova naplnit ,ikdyž stále chladí.Většinou to ale už nejde,protože ten výměník se přestal dělat z Cu a propouští.
Rozdíl nový VM III(HV) a MS(LV) je v napětí MPPT ,King je s konverzí AC/DC/AC ,umí dososat z DS a má dvě varianty MPPT HV/LV
Pokud bych měl vybrat mezi VM III a MS ,vzal bych MS,má menší spotřebu a je na něj spousta vychytávek ve firmware a nemá HV MPPT.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od josse »

Tomu HV MPPT se říká UNSAFE MPPT! Chybí mu totiž hlídač izolačního stavu.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od ota »

josse píše:Tomu HV MPPT se říká UNSAFE MPPT! Chybí mu totiž hlídač izolačního stavu.
Velmi správná připomínka.
Zařízeni nemá šanci projít revizí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

marko250 píše:No vidíte UPS-ka byla to první co letělo z domu,........
Ta UPS je pravda, tu můžu už zrušit, deska z PC byla taky nahrazena RB750 s mikrospotřebou, vše, co šlo už jsem nahradil RBčkama, protože nežerou. Ale vodárna je samodomo: 200l papiňák, nechci gumu, musí se co 2-3 roky měnit, voda je pro 9-10 lidí, živí to dvě /moje + tchýně/ a jednu další domácnost, bazén, zahradu trávník. Čerpadlo musí mít výkon, pač je to přes 2,5 patra, jinak nebude tlak, nebo bude a poteče čourek, má to svoje křivky tlak vs l/s. Když se zalejvá trávník a zrovna někdo zvedne zadek ze záchoda+myje si ruce a cucá jedna ze tří praček a někdo myje nádobí v jedné ze 3 kuchyň. Jak říkám, změny budou, ale až tak 2-3 roky ještě musím vydržet, než udélám propočty, néže tady zkontruuju RA2 a pak to nebude kam strkat. Všechny spotřebiče v kuchyni jsou nové, vesměs AAAAAAAAAAAAAAA ++++++++. všechno svícení LED.
To množství lidí si holt veme svoje.
Edit, zapoměl jsem - zkoušel jsem o třídu nižší čerpadlo, výkon už nevim, ale vydrželo půl roku. Tohleto 8 let.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od marko250 »

Z těch čerpadel se dá opravdu vybrat hodně druhů co splní očekávaní.Mám doma skoro to samé,jeden důchodce napouští vanu,druhý na zahradě podlévá stromky,stará myje nádobí do myčky(už to někdo dokázal odnaučit :-( ? ) a já se sprchuji 7m výškových od vodárny.Ano poznám,když někdo z nich vodu zastaví,ale sprchování probíhá plně komfortně.A ten vak už tam je hodně let(7-8),tlak 5 BAR vrch a 3 BAR zapíná.Nejzákeřnější jsou stálé spotřeby,které ani nevnímáme,taková často spínací lednička,UPS,routry,standby staré spotřebiče dokáží překvapit.Z legrace jsem hodil na roztrojku v obýváku jednoho z důchodců na prahistorických zařízeních měřák a naměřil ve vyplém stavu 37W(video,settobox,tv).
Každopádně lze za rok se svou FVE zkrouhnout tyto energie znatelně,já jsem loňských 5MWh vykryl z 90% +přebytky do vody.Ale určitě né s dvěma panely , na jedné fázi a za pět korun :-) .Je potřeba si říct co chci vykrýt a dle toho se stanoví čím to vykrýt.Je to fajn koníček a pro mě zabruslení do neznáma,bohužel i s přešlapy ,které mě mimochodem minulý týden stály 50 000Kč za měnič a v začátku jsem odpálil ještě regl za 17 000Kč,ale kdyby se mě někdo zeptal jestli bych do FVE ještě šel,tak okamžitě.Dnes je super nabídka všeho a s větší účinností,než před šesti lety.A z nynějšího stavu mé FVE bych zaměnil pouze panely za výkonnější na stejné konstrukci,přidal jeden regl za 3500Kč,nic víc.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7409
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od kodl69 »

Tak s vakem a tlakovkou mám nejhorší zkušenosti. Podle mě tohle vymyslel někdo, kdo chce aby lidi pravidelně vysypali nějaký prachy. U vodárny za cca 10 let třetí bečka a snad sedmej vak, ta poslední momentálně uchází kolem ventilku a kolem příruby, takže co 14 dní dofukuju. A radu, že to stačí dotáhnout, tak tu nechci, M8 šroubek i ventilek dokážu utrhnout sám, i bez takovejch rad :) Jinak všechny druhy závad tlakové nádoby mám za sebou, prodření vaku ostrou hranou uvnitř nádoby, proreznutí nádoby díky prasklýmu vaku, proreznutí příruby, bežný prasknutí vaku mnohokrát. A to to provozuju "opatrně" 2.5bar zap, 3.5bar vyp. v bečce se snažím udržet 2bar tlak vzduhu, ale není to prakticky možný. Moje čerpadlo víc nedá, navíc tlačí přes 50mikronovej filtr, kterej musím pravidelně propláchnout, na automatiku proplachu se taky chystám dost dlouho... Rozdíly průtoku na konci soustavy nejsou ani tak malým tlakem, jako spíš malejma průřezama potrubí, který je leckde i zarostlý. Ostatně znám vodaře, kterej celej RD dokáže natahat 20mm PPR trubičkama, a je jedno, že jsou to vlastně tři byty. Na to už by měla být podle normy na začátku 1" trubka, v PPR se to jmenuje 32mm.
Spíš mám dojem, že menší shit jsou nádoby, který jsou na stojato, než ty ležatý, to už mě stálo peněz a nervů...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od brumlaj »

Na konci března volám bráchovi "pořídil jsi si nový přímotop? Už dva dny máš spotřebu trvale o 500W vyšší než roky předtím". Prej že ne. Prošel celej barák. Čtrnáct dnů mu trvalo než mu přestala téct voda. Potom přišel na to, že vodárna točila 24h denně. Ve studni umístěná vodárna holt protékala. Těch 14 dnů protékala tak akorát aby nevypínala a nějaký tlak byl. Taky vakový typ.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Tak já jsem vak vyřadil ze soutěže hned na radu známého z veliké prodejny těchhle srandiček kolem vody. Dobře věděl, kolik vaků prodá, žejo. Řekl, že sice budu muset papiňák dofukovat tak jednou za měsíc-dva, ale že prej budu mít jinak klid. A taky byl, 7,5 roku jsem na nic nešáh, pak dojelo čerpadlo - nejspíš na utrhlou zpětnou klapku, koupil to slabší, po půlroce zase zpátky to silnější.
Ale vraťme se ke slunci.
Tak co teď, jak začít, 2 panely, jakej mppt, (EPsolar XTRA 20A 100V?) jakej měnič? Na tu garáž. Abych se s tím začal učit. Něco, co bych moh koukat na čísílka. Je toho mrtě.
A jinak co říkáte na Effecta AX?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek