Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Chuchmi
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 01, 2020 8:22 pm
Reputace: 0

Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Chuchmi »

Dobrý den/ahoj,
uvažuji o rozšíření současné FVE o možnost nabíjet z přebytků LiFePo4 baterie. *batt*

Aktuální stav:
Střídač/měnič: GoodWe 6000-DT | Wi-Fi a GoodWe 5000 S-BP

Přebytky na 1. fázi: Bojler pomocí - Solar iBoost+
Přebytky na 2. fázi: Do gelových baterií, měřeno - GoodWe EZ METER 1f
Přebytky na 3. fázi: nijak

Jde mi o to, že FVE vytváří relativně hodně přebytku na 1. i 3. fázi, 2. fáze je díky bateriím bez přebytků - nicméně baterie se kolikrát nestihne zase ani pořádně dobít.

Moje představa:
Řeším, jestli a jak je možné využít přebytky ideálně na všech 3 fází a směrovat je to baterií (1. fázi ještě ideálně nejdříve do bojleru a potom do baterií - ale na tom netrvám a klidně rovnou do baterií). Jde to s aktuálními přístroji? Co koupit aby to šlo? Případně co prodat a koupit místo toho? Baterie uvažuji 2-4 kousky Pylontech US2000 Plus. Z baterií nemám problém, když by se DC>AC dělalo jen na jednu fázi, jelikož mám e-auto, tak bych dobíjel z této fáze, čili by se uložená energie využila.

V první řadě mi jde spíše zjistit jestli to je vůbec možné, a na kolik to vyjde (baterie nepočítám), než oslovím firmu na realizaci.

Díky za rady :)

PS: Zrovna dokončuji RD pro rodiče, kde i kvůli PENB máme jako sekundární zdroj FVE, čili by se některé komponenty pokud by to šlo dali použít u nich.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od diablo007 »

A čím nabijis baterie z té jedné fáze?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:A čím nabijis baterie z té jedné fáze?
Tohle je původně 3-fázová ongrid FVE. Baterie tedy budou připojeny přes ten přídavný měnič GoodWe 5000 S-BP, který je bohužel pouze 1-fázový. Je to systém postavený AC couplingu, který GoodWe okoukalo od SMA, když ještě samo nevědělo, jak vyrobit rozumný hybridní měnič na doma.

Takže:
- L1 jde do RD+ČEZ+bojler přes iBoost
- L2 jde do RD+ČEZ+baterka přes GoodWe 5000 S-BP
- L3 jde do RD+ČEZ

V noci jede z baterek asi jen L2, zatímco spotřebiče na L1 a L3 tahají přímo z ČEZu, ikdyž přes den měly tyto fáze přebytky, které třeba odešly do ČEZu.

Jestli je to skutečně tak, jak jsem popsal výše, pak je to dost smutný příběh. To není o vytěžování, ale o tom, že pro domácí instalaci v ČR (kde nefunguje net-metering) má tato kombinace návratnost asi tak miliardu let a proti blackoutu chrání jen L2. A ještě je otázka, zda-li při blackoutu vůbec dokáže průběžně dobíjet baterku ze slunce, nebo se ten ongrid střídač automaticky vypne (což bych se vůbec nedivil, kdyby bylo).

Achjo
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od brumlaj »

3x XTM4000-48 AC-coupling do jednoho akumulátoru. Holt kdo se nechal uvrtat do třífázu, ten platí..... No a ten jednofázový zbyde na druhej barák, kde je možno uvažovat hlavou o FVE jednofázu ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Chuchmi
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 01, 2020 8:22 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Chuchmi »

youda píše:
diablo007 píše:A čím nabijis baterie z té jedné fáze?
Tohle je původně 3-fázová ongrid FVE. Baterie tedy budou připojeny přes ten přídavný měnič GoodWe 5000 S-BP, který je bohužel pouze 1-fázový. Je to systém postavený AC couplingu, který GoodWe okoukalo od SMA, když ještě samo nevědělo, jak vyrobit rozumný hybridní měnič na doma.

Takže:
- L1 jde do RD+ČEZ+bojler přes iBoost
- L2 jde do RD+ČEZ+baterka přes GoodWe 5000 S-BP
- L3 jde do RD+ČEZ

V noci jede z baterek asi jen L2, zatímco spotřebiče na L1 a L3 tahají přímo z ČEZu, ikdyž přes den měly tyto fáze přebytky, které třeba odešly do ČEZu.

Jestli je to skutečně tak, jak jsem popsal výše, pak je to dost smutný příběh. To není o vytěžování, ale o tom, že pro domácí instalaci v ČR (kde nefunguje net-metering) má tato kombinace návratnost asi tak miliardu let a proti blackoutu chrání jen L2. A ještě je otázka, zda-li při blackoutu vůbec dokáže průběžně dobíjet baterku ze slunce, nebo se ten ongrid střídač automaticky vypne (což bych se vůbec nedivil, kdyby bylo).

Achjo
Ano je to tak jak píšeš, bohužel výběr komponent jsem neměl možnost ovlivnit. Jak píšeš při blackoutu se baterka průběžně nedobíjí :(

Ale aspoň mám potvrzené že to funguje tak jak jsem si myslel. Nestačilo by pak pořídit např.: GoodWe GW5K-ET 5000VA? :)
Chuchmi
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 01, 2020 8:22 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Chuchmi »

brumlaj píše:3x XTM4000-48 AC-coupling do jednoho akumulátoru. Holt kdo se nechal uvrtat do třífázu, ten platí..... No a ten jednofázový zbyde na druhej barák, kde je možno uvažovat hlavou o FVE jednofázu ;-)
Co jsem koukal tak to je ale 80k Kč kus, takže investice 240k Kč. To není jiná možnost? :) např.: GoodWe GW5K-ET 5000VA?
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od PavelR »

nebo victron system? AC coupling s 3x multiplus 3000/48 k tomu nejlevnejsi venus GX a je to pripravene i komunikacne na pripadne mppt trackery nebo krabicovy baterky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od youda »

Chuchmi,

1) Dokud tam bude AC coupling, bude dobíjení ze slunce při blackoutu vždy problematické. Ne, že by to nešlo zprovoznit vůbec, ale je to za cenu, že ti během ostrovního provozu zničehonic vybouchne některý měnič. Někomu vybouchne na druhý den, někomu za 5 let a někomu vůbec.

AC coupling je ideální do fabrik, kde přes den běží soustruhy a hydraulické lisy, zatímco v noci jen bzučí pár serverů a světel. Má super účinnost při přímé výrobě AC a dá se výkonově škálovat do nekonečna. Ale všechny ostatní parametry AC couplingu, v kombinaci s bateriemi, jsou úplně nahovno.

2) Dokud tam budeš mít kombinaci 3F střídače a 1F storage invertoru(ů) vždy budeš řešit problém se třemi samostatnými baterkami, jejichž kapacita a výkon nebude nikdy odpovídat spotřebě na jednotlivých fázích.

V tom stavu, ve kterém to máš teď, by bylo nejlepší si sednout a sepsat pár bodů:
A) Co se ti na současném stavu líbí. Například:
- jestli teď můžeš prodávat přebytky do ČEZu za 6kč/kWh
- že to ohřívá horkou vodu
- že to utáhne příkon x kilowatt
- že to pracuje na 3 fáze, stejně jako palubní nabíječka tvého auta atd.

B) Co se ti na současném stavu nelíbí a chceš to změnit. Například:
- jsou dny, kdy se gelovka ani nedobije a přitom na L1 a L3 odejde spousta kWh přebytků do ČEZu
- při blackoutu to nedobíjí ze slunce
- v noci je zálohovaná jen 1 fáze
- stávající gelovky vydrží zálohovat jen X hodin atd.

C) Co musí nové řešení splňovat bezpodmínečně. Například:
- potřebuju mít 3f systém, protože mám elektrárnu větší než X kWp, s projektem a přifázovanou do sítě
- potřebuju mít 3f systém, protože mám 3f nabíječku auta
- potřebuju mít 3f systém, protože mám 3f vodárnu v kilometrovém vrtu, kovodílnu a dřevovýrobu
- potřebuju na každé fázi výkon aspoň 3kW, protože mám spotřebiče jako každý normální člověk a u ČEZu mám takový tarif, že každé docucnutí energie mne stojí majlant
- nesmí to být drahé komerční výrobky, protože na to nemám rozpočet, ale zase jsem zručný elektrotechnik a klidně si k tomu dobastlím extra nabíječky, vybíječky, ovládátka a páčky
- musí to jít plynule rozšířit na výkon aspoň 100kW na fázi, protože příští rok tím chci napájet lyžařský vlek nebo jinou vobludu

No a podle toho, jaké body jsou pro tebe klíčové, se pak dá vybrat to, co ti bude splňovat nejvíc požadavků a zároveň to nebude stát raketu.

Co se týče dotazu na hybridní měnič GW5K-ET, fungoval by, ale všecko co máš doma bys musel vyhodit. PV střídač, storage měnič, i gelovky. Zůstaly by ti asi jen panely, dráty a jističe. Navíc GW5K-ET je docela slabý měnič, který má nízký výkon na fázi, tudíž bys dotahoval pokaždé, když by sepla pračka, myčka, trouba, indukce. Když už, tak GW10K-ET, který dá aspoň těch 3.3kW na fázi. Jo a ještě info - skoro všechny moderní 3f hybridy vyžadují HV baterky, většinou tak na 200V a více. Tudíž baterky Pylontech US2000 s tím nejsou použitelné.

Info pro tebe: Tak si v klidu sepiš ty body a pak je sem šoupni, ať ti ostatní můžou doporučit opravdu vhodné řešení.

Info pro ostatní: Prosím, když budete něco nováčkům doporučovat, popište také, jaké provozní vlastnosti bude takové řešení mít. Včetně výhod a nevýhod. Prostě ať to má hlavu a patu, jelikož návrh "Já bych tam dal tři Axperty PIP5048MG" prostě nemá pro nováčky tu správnou informační hodnotu.

Díky!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od brumlaj »

Chuchmi píše:....... Co jsem koukal tak to je ale 80k Kč kus, takže investice 240k Kč. ........
Existuje stejný typ v Číně. Ale i tak je to palba (polovina toho co jsi psal bude stačit), což jsem již naznačil a je to holt daň (možná smlouvou vynucenému) 3f systému se všemi jeho dnes již dá se říci nedostatky, které nemají jiný účel než hnát groše do kapsy distributora. Protože dnes má málokdo (např. truhláři, kovoobráběči ....) doma spotřebiče u kterých není možnost zapojit je přes frekvenční měnič. (který se dnes již běžně používá v lednicích, pračkách, myčkách, tedy nic co by zákazníka ruinovalo)
Je to těžké - netušíme zda a jakou smlouvu máš s distributorem či jiné podmínky.
youda píše:....... 2) Dokud tam budeš mít kombinaci 3F střídače a 1F storage invertoru(ů) vždy budeš řešit problém se třemi samostatnými baterkami, jejichž kapacita a výkon nebude nikdy odpovídat spotřebě na jednotlivých fázích...........
To slovo "vždy" - není platné u měničů s transformátorem (proto jsem psal např. XTM) kde je možno mít pro 3f systém složený z 1f měničů jednu společnou zásobárnu energie.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od youda »

Místo 3x 1F Studer/Fangpusun Xtender se samozřejmě dají použít i jiné 1f hybridní storage invertory, které umí provoz do společné "battery bank". Namátkou Victron či InfiniSolar.
14.268.xxb_schema.jpg
Jenomže to stejně neřeší problém, že to bude stát bambiliardu, budou tam 4 krabice, a celé to bude složité, jak dlabané necky. A to vše jen proto, že někde na začátku bylo stupidní rozhodnutí připojit panely přes 3f střídač s AC couplingem :wall:

Navrhuji počkat, až si Chuchmi dá dohromady, co od toho vlastně chce, a jaké jsou všechny okolnosti, viz výše.

Možná nakonec přijdeme na to, že mu bude stačit 1F 8000VA hybridní střídač s DC MPPT a elměrem k omezení přetoků do výše cca 3kW. Což bude nejen za relativně rozumné peníze, ale taky to bude jednoduché a snadno rozšiřitelné. Samozřejmě, pokud nám tam nevyplave elektrokotel nebo přímotopy, což by defacto znemožnilo přepojení všech AC okruhů na 1f...

PS:
Já žasnu, co všechno jsou instalační firmy v ČR schopné vyrobit. Nevěřím tomu, že to dělají naschvál. Podle mne prostě jen zanedbávají analytickou fázi návrhu (As-is To-be) a pak to končí buď takto, nebo jako u pana Teplého, nechtěné hvězdy Youtube, s jeho symetrickým střídačem Kostal od PRE.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od brumlaj »

Jak píšeš, neznáme pozadí. Instalační firmy bohužel pouze instalují a neptají se (čest vyjimkám). Mnohdy je zákazník dotlačen distributorem či vyhláškou tam kam nechce. Viz. tuším v roce 2014 nelogické snížení dovolené nesymetrie z 4,6kW(20A) na 3,7kW(16A). Běžná domácnost v bytovce mající 1x25A jistič před elektroměrem běžně zapne pračku a rychlovarnou konvici a vyrobí tím nesymetrii 2x2200W+bazální spotřeba 0,3kW=4,7kW. Ale pokud si pořídí FVE, tak najednou nesmí vyrobit nesymetrii větší než 3,7kW. Zajímalo by mne proč ještě trpíme debily, kteří tohle distributorům legislativně schválí. Je to totiž proti zájmu malých koncových zákazníků, i proti zájmu ČR (závazek procenta OZE). Slouží to distributorovi a velkým zákazníkům připojeným skrze VN. (malí z donucení platí větší náklady na distribuční soustavu než je nutné)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Chuchmi
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 01, 2020 8:22 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Chuchmi »

youda píše:Chuchmi,

1) Dokud tam bude AC coupling, bude dobíjení ze slunce při blackoutu vždy problematické. Ne, že by to nešlo zprovoznit vůbec, ale je to za cenu, že ti během ostrovního provozu zničehonic vybouchne některý měnič. Někomu vybouchne na druhý den, někomu za 5 let a někomu vůbec.

AC coupling je ideální do fabrik, kde přes den běží soustruhy a hydraulické lisy, zatímco v noci jen bzučí pár serverů a světel. Má super účinnost při přímé výrobě AC a dá se výkonově škálovat do nekonečna. Ale všechny ostatní parametry AC couplingu, v kombinaci s bateriemi, jsou úplně nahovno.

2) Dokud tam budeš mít kombinaci 3F střídače a 1F storage invertoru(ů) vždy budeš řešit problém se třemi samostatnými baterkami, jejichž kapacita a výkon nebude nikdy odpovídat spotřebě na jednotlivých fázích.

V tom stavu, ve kterém to máš teď, by bylo nejlepší si sednout a sepsat pár bodů:
A) Co se ti na současném stavu líbí. Například:
- jestli teď můžeš prodávat přebytky do ČEZu za 6kč/kWh
- že to ohřívá horkou vodu
- že to utáhne příkon x kilowatt
- že to pracuje na 3 fáze, stejně jako palubní nabíječka tvého auta atd.

B) Co se ti na současném stavu nelíbí a chceš to změnit. Například:
- jsou dny, kdy se gelovka ani nedobije a přitom na L1 a L3 odejde spousta kWh přebytků do ČEZu
- při blackoutu to nedobíjí ze slunce
- v noci je zálohovaná jen 1 fáze
- stávající gelovky vydrží zálohovat jen X hodin atd.

C) Co musí nové řešení splňovat bezpodmínečně. Například:
- potřebuju mít 3f systém, protože mám elektrárnu větší než X kWp, s projektem a přifázovanou do sítě
- potřebuju mít 3f systém, protože mám 3f nabíječku auta
- potřebuju mít 3f systém, protože mám 3f vodárnu v kilometrovém vrtu, kovodílnu a dřevovýrobu
- potřebuju na každé fázi výkon aspoň 3kW, protože mám spotřebiče jako každý normální člověk a u ČEZu mám takový tarif, že každé docucnutí energie mne stojí majlant
- nesmí to být drahé komerční výrobky, protože na to nemám rozpočet, ale zase jsem zručný elektrotechnik a klidně si k tomu dobastlím extra nabíječky, vybíječky, ovládátka a páčky
- musí to jít plynule rozšířit na výkon aspoň 100kW na fázi, protože příští rok tím chci napájet lyžařský vlek nebo jinou vobludu

No a podle toho, jaké body jsou pro tebe klíčové, se pak dá vybrat to, co ti bude splňovat nejvíc požadavků a zároveň to nebude stát raketu.

Co se týče dotazu na hybridní měnič GW5K-ET, fungoval by, ale všecko co máš doma bys musel vyhodit. PV střídač, storage měnič, i gelovky. Zůstaly by ti asi jen panely, dráty a jističe. Navíc GW5K-ET je docela slabý měnič, který má nízký výkon na fázi, tudíž bys dotahoval pokaždé, když by sepla pračka, myčka, trouba, indukce. Když už, tak GW10K-ET, který dá aspoň těch 3.3kW na fázi. Jo a ještě info - skoro všechny moderní 3f hybridy vyžadují HV baterky, většinou tak na 200V a více. Tudíž baterky Pylontech US2000 s tím nejsou použitelné.

Info pro tebe: Tak si v klidu sepiš ty body a pak je sem šoupni, ať ti ostatní můžou doporučit opravdu vhodné řešení.

Info pro ostatní: Prosím, když budete něco nováčkům doporučovat, popište také, jaké provozní vlastnosti bude takové řešení mít. Včetně výhod a nevýhod. Prostě ať to má hlavu a patu, jelikož návrh "Já bych tam dal tři Axperty PIP5048MG" prostě nemá pro nováčky tu správnou informační hodnotu.

Díky!
Youda
Ahoj, díky za odpověď.

A) Na současném stavu se mi líbí to, že jedu na 3 fáze. Mám barák rozházený na všechny 3 fáze + mám vytápění odporovými kabely. Ohřívání TUV je fajn, nicméně kdyby to místo toho ušetřilo pár ty kilowaty někde jinde tak mi je to asi šumák :) Auto dobíjím jednofázově (až 13A) a ani do budoucna neplánuji 3 fázovou kupovat - takto mi to stačí a nejspíše bych pak musel navyšovat jistič (už při prvním nabíjením jsem si shodil celý dům, protože garážová zásuvka byla na nejvytíženější fázi :D ).

B) Tady mi přesně vadí to co jsi psal, a to že L1 a L3 má mnoho přebytků, které vím, že bych dokázal (i jednofázově) využít v noci. Blackouty tak nějak ani neřeším a klidně bych tuto funkci oželel.

C) Na jižní střeše mám výkon 5.5 kWp, čili aby to utáhlo tento výkon (on mi i tak nějak zhruba vyhovuje). Teoreticky by šlo rozšířit na východní/západní stranu, čili aby tam byla nějaká menší rezerva tak by to bylo fajn. Od 3 fázové FVE bych asi nerad odcházel viz A). Rád bych nějaké řešení jako teď, které je relativně samostatné a nepotřebuje z mé strany nějaké zásahy - čili nic bastlit doma asi nebudu :D. Výkon na fázi mi je tak nějak jedno, nabíječka auta lze omezit na 6A, čili kdyby to dali baterie by nebylo špatný. Asi ani nepotřebuji aby mi FVE vykryla rychlovarnou konvici a indukci na jedné fázi.

Shrnutí. Zkrátka současný stav mi relativně vyhovuje. Při plném svitu to dává nějakých 1,6 na fázi, čili šetřím tak nějak všude, pokud zapnu indukci na plno jsem smířený s dokupem od ČEZu. Jelikož mám D57d tak mě bez paušálu (kterého se těžko zbavím) aktuálně vyjde kWh na 2,4 Kč. Rád bych to rozšířil o cca 4-8 kWh baterie (užitná kapacita ne nominální), které by se nabíjeli z přebytků na všech třech fázích. Pokud s baterií následně půjde proud do jedné/třech fází, mi je jedno.

K bateriím, čili bych musel koupit Pylontech H48050 + BMS?

PS: Chápu že bych musel vyhodit relativně všechno nicméně GoodWe 6000-DT můžu dát do druhého domu, kde to bude jen na splnění štítku, takže dokoupím k tomu 8 ks panelů, nechám zapojit někoho autorizovaného a tak nějak to pojede (moje teorie). :)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od brumlaj »

Chuchmi píše:........ Od 3 fázové FVE bych asi nerad odcházel viz A). .......
Nikde není zmínka proč 3f. Rozliš 3 okruhy které jdou zapojit na 3f od nutnosti mít 3f FVE. Nejeden uživatel tohoto fóra má 1f FVE a v případě kdy FVE nestačí rozpřepíná spotřebu na 3fázový přívod. Je pravdou, že jeden důvod máš a tím je 3f měnič který nyní lze použít v AC couplingu. Je to o ekonomice a možná i o dalším. Předpokládám že to další je to o čem se nediskutuje a proto jsi zde dostal návrh na 3x 1f AC coupling.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Chuchmi
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 01, 2020 8:22 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Chuchmi »

brumlaj píše:
Chuchmi píše:........ Od 3 fázové FVE bych asi nerad odcházel viz A). .......
Nikde není zmínka proč 3f. Rozliš 3 okruhy které jdou zapojit na 3f od nutnosti mít 3f FVE. Nejeden uživatel tohoto fóra má 1f FVE a v případě kdy FVE nestačí rozpřepíná spotřebu na 3fázový přívod. Je pravdou, že jeden důvod máš a tím je 3f měnič který nyní lze použít v AC couplingu. Je to o ekonomice a možná i o dalším. Předpokládám že to další je to o čem se nediskutuje a proto jsi zde dostal návrh na 3x 1f AC coupling.
No nějak tak pocitově mi přijde lepší mít 3f když je 3f vedení. Pochybuji, že vlivem k vysokému příkonu podlahovky by nějak rozumně šel přeházet rozvaděč tak, aby vše krom topení bylo na 1 fázi. Nebo jak jsi to myslel?

Asi potřebuji nakopnout v čem tam 3f je nevýhodná oproti 1f. Osobně mi přijde lepší mít např. 2kWp na 3 fázích než 6kWp na jedné. Ale možná mí unikají nějaké širší souvislosti. Děkuji
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od youda »

Chuchmi,

díky za souhrn, s tím už se dá lépe pracovat. Ty přímotopy jsou v celém baráku a mají příkon cca 6-9kW viď?

Jestli je to tak, pak nemá smysl, abys uvažoval o přechodu na 1f. Potřebuješ, aby topení chodilo i v zimě a příkon 14kW na jedné fázi (9kW topení +aspoň 5kW na souběh pračky a bojleru) ti žádný distributor nedá. To by musel být hlavní jistič asi 1f 60A.

Postavit FVE, která utáhne 60A x 230V do jedné fáze není problém (já osobně mám 1f 65A FVE) ale potíž je právě v zimě, kdy FVE moc nejede a ty to potřebuješ nasát z ČEZu.

Pro úplnost: 1f FVE na 3f přípojce, včetně zimního krmení 9kW přímotopů, se dá řešit pomocí AC-DC-AC převodu, ale to je pouze pro experty jako je třeba Kybos a pár dalších. Normálnímu spotřebiteli bych AC-DC-AC nedoporučil, je to totiž jen technické řešení původně legislativního problému. Pokud necháš přímotopy jen na ČEZu, nebo je budeš na podzim ručně přepínat z 1f FVE na 3f ČEZ (což jde také), tak se zase připravíš o možnost mixovat v topení přebytky, které se klidně mohou objevit i v prosinci nebo březnu. Takže to bych ti taky nedoporučil, mám to vyzkoušeno.

Youdovo doporučení:
Vzhledem k tomu, že máš možnost upotřebit stávající OnGrid střídač GoodWe 6000-DT v novostavbě rodičů, tak ho tam posuň.

Nově si pořid 10kW třífázový asymetrický hybridní střídač all-in-one. Například GW10K-ET, ale může to být i jakýkoliv jiný, stačí poptat pár firem. Součástí musí být další EZmeter, modbus elměr, nebo externí 3f proudový snímač. Další parametry si vyber dle osobních preferencí - hluk větráků, barva, počet a výkon MPPT vstupů. K tomuto si pořiď lithiové baterie o minimální dovolené kapacitě dle specsheetu. Na střídači nastav omezení maximálního nabíjecího a vybíjecího proudu, abys baterky zbytečně netrápil. Ano, můžeš použít například 4x HV48050 + BMS, ale klidně také BYD, BMZ, LG Chem nebo cokoliv, co povoluje výrobce střídače. Velmi pravděpodobně to dopadne tak, že budeš muset pořídit cca 10kWh kapacity, menší HV baterka připojit asi nepůjde. To kvůli tomu, že nebude mít dostatečný počet článků v sérii, který je nutný pro dosažení startovacího DC napětí střídače. Vše najdeš ve specsheetech.

Na jedné z fází stále ponech stávající Storage Inverter GoodWe GoodWe 5000 S-BP + EZmeter + gelovky. Tuto sestavu zapoj na stranu "house loads". Pokud by na této fázi vznikly přebytky, Storage Inverter je přednostně použije k nabití baterky a v noci jimi bude dokrmovat tuto (jen tuto) fázi. Takže ideálně dát na tuto fázi takové ty ambientní žrouty, jako jsou TV, světla, internety, PC, drobotina.

Jak to bude fungovat:
  • Hybrid bude ze svých MPPT vstupů vyrábět 3f asymetricky do všech fází dle spotřeby. Výroba se bude mixovat i do přímotopů.
  • Budou-li přebytky, začne se nabíjet společná lithiová baterie.
  • Budou-li další přebytky, začnou přetékat do ČEZu, načež zareaguje vytěžovač bojleru a také Storage Inverter.
  • V noci se bude vybíjet jak interní baterie hybridu, tak gelovky. (U těch gelovek to bude chtít hodně odladit nastavení a testovat.)
  • Při blackoutu pojedou jen spotřebiče připojené na výstupu hybrida, který je označen "essential loads" nebo "AC backup".
  • Při blackoutu se bude ze slunce krmit AC backup a také se bude dobíjet lithium.
  • Gelovky se při blackoutu dobíjet nebudou.
  • Gelovky se při blackoutu nebudou ani vybíjet. (Pokud do systému nepřidáš antiostrovní relé, které při blackoutu odpojí Storage Inverter od ČEZu a jeho výstup nasměruje do nějakého samostatného (1f) okruhu s názvem AC Backup2. Pokud už tam nějaké antiostrovní relé máš, tak pozor aby se při blackoutu nestalo, že Storage Inverter bude udržovat v chodu jednu fázi ze tří. Pokud by se to stalo, hybrid nepojede a bude vyhazovat chybu napájecího napětí.)
PS: Já osobně bych se zbavil i toho Storage Invertoru a gelovek, je to jen komplikace. Nicméně, jak vidíš výše, využít se dá.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od brumlaj »

Ano, pokud máš 3f vedení, tak to tak nějak rozházíš aby sis nevyházel jističe. V tom se shodneme. Jenže právě na příkladu elektromobilu novější konstrukce (nabíječka 7,2kW) by bylo jaksi prozíravější mít 1x32A místo 3x16A. Ty totiž dnes nevyužiješ celý rezervovaný příkon přípojky a tradičně statisticky distributorovi zbytečně platíš 1 fázi. Dej si měření za elektroměr, vyčítej si jej do grafu, koukni na souběh a nezbyde Ti než mi dát za pravdu.
Jasně podlahovka mimo. A teď mi řekni co vše máš v baráku a co lidi v paneláku nemají. V paneláku mají pračku, myčku, elektrickou troubu, indukční desku a já třeba i bojler na teplou vodu. A nabíjím i elektromobil. To vše na 1f 25A před elektroměrem. Bez výpadku z přetížení jističe za posledních 6 let. Tarif D25d. Což je trochu levnější na měsíčním výpalné než Tvůj D57d. Ale Ty máš to topení, takže to není tak jednoduché.
FVE je ve třech fázích nevýhodná právě v ceně za měnič. Pokud potřebuješ z ongridu zpracovat 6kW pak by Ti v jedné fázi stačily dva kousky XTM4000, nebo jeden kousek XTH6000. Takto potřebuješ kousky 3. Takže zase minimálně třetinu by jsi platil zbytečně. A to je palba.
Distributoři to maj dobře promyšlené - lidi zaplatí "jen o trochu více" ale x3,5Modběrných míst to najednou naskáče ;-)
Nevýhoda je, že si musíš udělat jasno o svých opravdových potřebách(měření), což mnoho lidí přejde mávnutím ruky a nikomu to nezazlívám. Každého volba. Ale Ty jsi už právě narazil na omezení. A u 3f je to holt nákladnější hranici přeskočit. Musíš na to kouknout bez emocí. Emoce totiž prodávají nepotřebné ;-)

Tyjo, nevidět Youdu živého, tak nevěřím, že tu fůru textu fakt píše on a ne nějaký robot ;-) Klobouk dolů. Mimochodem, právě přímotopy jsou to co jde přepínat z 1f FVE na 3f DS automaticky a ničemu pár sekundový "výpadek" ve vytápění nevadí.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od youda »

Výpadek v napájení přímotopů během občasného přepnutí skutečně nevadí. Tedy, nemá-li člověk nějaké super-sofistikované digitální termostaty. Problém je ale v tom, že na podzim potřebuješ ten přímotop zapnout, což je hned 9kW odběru. Jenomže měnič zrovna dává ze slunce třeba jen 4kW. Takže když máš mechanické přepínání topných okruhů, buď těch zbylých 5kW vezmeš z baterky (=harakiri), nebo to necháš automaticky přepnout, 9kW vezmeš z ČEZu a ty 4kW necháš nevyužité na střeše :(

Jasně, šlo by to řešit pomocí nezávislého přepínání okruhů ČEZ/FVE, přidat nějaká SSRka atd., ale to je strašný orloj. Jeden rok jsem to tak zkoušel a výsledek teda nic moc, jen furt klapaly relátka, jak to pořád hledalo optimální zátěž (byl to takový elektromechanický MPPT :)) Navíc, místnost která šla přes SSR byla věčně ledová, poněvadž jakmile SSR překročilo danou mez, komutace hned připla další pokoj a SSR stáhla dolů. No prostě slepá cesta, která může fungovat někde v bytě, ale v rozpadlém baráku, co protopí i 150kWh za den, to nikdy chodit nebude.

Takže pokud má někdo tolik přímotopů, pak jediná přímá cesta k maximálnímu využití FVE je 3F hybrid na smlouvu a plynulé mixování FVE+DS. V těsném závěsu pak AC-DC-AC, tedy dokrmování baterek nabíječkami a topení z baterek s tím, že se podaří i snížit hodnotu hlavního jističe. Jenomže tam stačí udělat chybu v konfiguraci nabíjení, začne to cyklovat a do roka máš po baterkách. Takže toto bych nechal jen pro experty.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Chuchmi
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 01, 2020 8:22 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Chuchmi »

youda píše:Chuchmi,

díky za souhrn, s tím už se dá lépe pracovat. Ty přímotopy jsou v celém baráku a mají příkon cca 6-9kW viď?

Jestli je to tak, pak nemá smysl, abys uvažoval o přechodu na 1f. Potřebuješ, aby topení chodilo i v zimě a příkon 14kW na jedné fázi (9kW topení +aspoň 5kW na souběh pračky a bojleru) ti žádný distributor nedá. To by musel být hlavní jistič asi 1f 60A.

Postavit FVE, která utáhne 60A x 230V do jedné fáze není problém (já osobně mám 1f 65A FVE) ale potíž je právě v zimě, kdy FVE moc nejede a ty to potřebuješ nasát z ČEZu.

Pro úplnost: 1f FVE na 3f přípojce, včetně zimního krmení 9kW přímotopů, se dá řešit pomocí AC-DC-AC převodu, ale to je pouze pro experty jako je třeba Kybos a pár dalších. Normálnímu spotřebiteli bych AC-DC-AC nedoporučil, je to totiž jen technické řešení původně legislativního problému. Pokud necháš přímotopy jen na ČEZu, nebo je budeš na podzim ručně přepínat z 1f FVE na 3f ČEZ (což jde také), tak se zase připravíš o možnost mixovat v topení přebytky, které se klidně mohou objevit i v prosinci nebo březnu. Takže to bych ti taky nedoporučil, mám to vyzkoušeno.

Youdovo doporučení:
Vzhledem k tomu, že máš možnost upotřebit stávající OnGrid střídač GoodWe 6000-DT v novostavbě rodičů, tak ho tam posuň.

Nově si pořid 10kW třífázový asymetrický hybridní střídač all-in-one. Například GW10K-ET, ale může to být i jakýkoliv jiný, stačí poptat pár firem. Součástí musí být další EZmeter, modbus elměr, nebo externí 3f proudový snímač. Další parametry si vyber dle osobních preferencí - hluk větráků, barva, počet a výkon MPPT vstupů. K tomuto si pořiď lithiové baterie o minimální dovolené kapacitě dle specsheetu. Na střídači nastav omezení maximálního nabíjecího a vybíjecího proudu, abys baterky zbytečně netrápil. Ano, můžeš použít například 4x HV48050 + BMS, ale klidně také BYD, BMZ, LG Chem nebo cokoliv, co povoluje výrobce střídače. Velmi pravděpodobně to dopadne tak, že budeš muset pořídit cca 10kWh kapacity, menší HV baterka připojit asi nepůjde. To kvůli tomu, že nebude mít dostatečný počet článků v sérii, který je nutný pro dosažení startovacího DC napětí střídače. Vše najdeš ve specsheetech.

Na jedné z fází stále ponech stávající Storage Inverter GoodWe GoodWe 5000 S-BP + EZmeter + gelovky. Tuto sestavu zapoj na stranu "house loads". Pokud by na této fázi vznikly přebytky, Storage Inverter je přednostně použije k nabití baterky a v noci jimi bude dokrmovat tuto (jen tuto) fázi. Takže ideálně dát na tuto fázi takové ty ambientní žrouty, jako jsou TV, světla, internety, PC, drobotina.

Jak to bude fungovat:
  • Hybrid bude ze svých MPPT vstupů vyrábět 3f asymetricky do všech fází dle spotřeby. Výroba se bude mixovat i do přímotopů.
  • Budou-li přebytky, začne se nabíjet společná lithiová baterie.
  • Budou-li další přebytky, začnou přetékat do ČEZu, načež zareaguje vytěžovač bojleru a také Storage Inverter.
  • V noci se bude vybíjet jak interní baterie hybridu, tak gelovky. (U těch gelovek to bude chtít hodně odladit nastavení a testovat.)
  • Při blackoutu pojedou jen spotřebiče připojené na výstupu hybrida, který je označen "essential loads" nebo "AC backup".
  • Při blackoutu se bude ze slunce krmit AC backup a také se bude dobíjet lithium.
  • Gelovky se při blackoutu dobíjet nebudou.
  • Gelovky se při blackoutu nebudou ani vybíjet. (Pokud do systému nepřidáš antiostrovní relé, které při blackoutu odpojí Storage Inverter od ČEZu a jeho výstup nasměruje do nějakého samostatného (1f) okruhu s názvem AC Backup2. Pokud už tam nějaké antiostrovní relé máš, tak pozor aby se při blackoutu nestalo, že Storage Inverter bude udržovat v chodu jednu fázi ze tří. Pokud by se to stalo, hybrid nepojede a bude vyhazovat chybu napájecího napětí.)
PS: Já osobně bych se zbavil i toho Storage Invertoru a gelovek, je to jen komplikace. Nicméně, jak vidíš výše, využít se dá.
Moc díky za radu, tak se přikláním k tomu dát i Storage Invertor a gelovky pryč. Koupě nového měniče mě ani moc netrápí uvidím jaké budou ceny za 4x baterii + BMS, co jsem koukal tak nemají 6 tisíc cyklů ale jen 4 tisíc, tak aby to návratnost neposlalo do nebe (řeším čistě návratnost baterií).

Každopádně díky moc za vyčerpávající odpovědi. :)
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am
Reputace: 18

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od stminy116 »

Čaute chalani. Poprosil by som vás o radu. Ako by ste riešili zapojenie sieťového FVmeniča a doplnenie o batériu? Ešte nieje nič zrealizované, takže mám vólne ruky. príklad zapojenia aj s vyťažovačom a možnosťou dodatočného doplnenia o batériu, ale aby z batérie nenabíjalo akumulačku, len v prípade úplného nabitia, zvyšok posielalo do domu. Jedná sa o riešenie, hlavne na podporu vykurovania v zimnom období a potom čo s elektrikou v lete, tak aby sa aj v tedy využila.
Viem že Retrofit by to mal dokázať, prípadne Victron s froniusom ale čo by bolo podľa vás lepšie?
Ďakujem za akú koľvek radu.
Přílohy
IMG_20200503_132642_5.jpg
Jirik86

Re: Rozšíření současného stavu FVE o baterie

Příspěvek od Jirik86 »

Dobrý den. Zároveň vzhledem k datu přeji šťastný nový rok :-). Oživuji starší téma, ať nezakládám nové. Chtěl bych poprosit nějakého dobráka o vysvětlení. Dosud jsem žil v domění, že střídače GoodWe jsou jak v sérii ET tak i DT asymetrické. Po přečtení tohoto vlákna se moje myšlenky zhroutily jako domeček z karet, myslím tím konkrétně sérii DT.
Mám tedy ve vší úctě otázky:

1) proč "Chuchmi" měl na 1L a 3L přetoky a zároveň neměl na 2L nabitou baterku přes GW S-BP? Žil jsem v tom, že GW-DT je asymetrický a dokáže přetoky na různých fázích vzájemnou komunikací s GW-SBP poslat na tu 2L. Proč to tak nefungovalo?

2) Jsou tedy GW-DT asymetrické nebo nejsou.

3) Anebo je to tak, že GW-DT umí být asymetrický pokud ho hlídá pouze jeho 3f EZ Meter, ale jakmile se spojí s GW-SBP, pak o tu asymetrii přijde?

Předem mockrát díky. Ahoj.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek