EGS002

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

EGS002

Příspěvek od Jozef51 »

Menice. Na trubke je velmi vela posobivych videi na ktorych pracuju DYI menice bez akychkolvek problemov a akehokolvek vykonu (nuz toto je mierne prehananie).
Ja som zacal trochu z opacneho konca a na podobne viedeo zatial nemam. Testujem cip EG8010 a to na demodoske EGS002. A zacal som jednoducho s tym, ze som zacal stavat pripravok na jednoduche overenie funkci EGS002 ako je uvedene v manuale ku EGS002 (manual by som nahral ale system ho kvoli velkosti neprijal). Testovaci pripravok este nie je hotovy ale uz i teras dokaze viac ako manualove zapojenie.
P1090036x.jpg
O testovacom pripravku, kedze nie je dokonceny, nebudem pisat. Ale i v tomto polodokceni mi dovolil narazit na zaujimavy problemik. Podla popisu ku EG8010
eg8010_datasheet_en.pdf
(835.31 KiB) Staženo 140 x
tato standardne disponuje moznostou pripojenia urciteho typu displeja. A teras problem. Postupnym testovanim jednotlivych dosiek EGS002 (mam tri) som zistil, ze iba jedina z nich dokaze poslat nieco na odporucany LCD display. Na jednom z nich je dokonca citatelny obraz. Dalsie dve dosky absolutne nic. Na nefungujucich doskach som vymenil cipy EG8010 z dvoch nezavislych dodavok ale na ich chovani sa nezmenilo nic. Ziadny obraz.
Jednotlive cipy sa chovaju odlisne aj pri sledovani osciloskopom. Fungujuci cip ma na troch datovych linkach displeja prevazne 5V. Potom je viediet raz za niekolko sekund impulzy do nuly (0V). Cipy s nefunkcnym displejovym interfejsom maju na datovych linkach prevazne 0V a obcas sa objavia impulzy ale tie maju roznu uroven a vacsinou 5V ani nedosiahnu.
Samozrejme v dostupnych popisoch nie o podobnom chovani ziadna zmienka. Na Trubke som nasiel navod ako pripojit ku EGS002 displej. Ani tu autor podobny problem nepripusta
https://www.youtube.com/watch?v=DZr30J7Bgj0
ale v diskuzii najdete jeden prispevok kde experimentatorovi z troch EGS002 a troch displejov nefunguje ani jedna kombinacia. Vysvetlenie pod tymto prispevkom povazujem za nedostatocne a naviac chybne.

Javi sa mi, ze v Cine existuju najmenej dve varianty EG8010. Jedna s funkcnym Dinterfejsom, druha s nefunkcnym Dinterfejsom. Ci existuje aj rozdiel v oznaceni netusim. Zatial som nenasiel nic. Ja som mal stastie, ze z desiatich cipov EG8010 mam plne funkcny jeden.
Ake mate skusenosti s EGS002 Vy?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od PavelR »

Dislej na EG jsem nepouzival. Prijde me celkem k nicemu. Seriovou komunikaci taky ne.

Mam vyzkouseno ze s EG8010 na sve desce jde celkem jednoduse usochat vykonny menic. Vykonovy mustek, tlumivka, velkej toroid a uz to taha kilowaty.
Nejdulezitejsi je spravny navrh vykonove casti. To je alfa omega. Jestli to pak budes budit pomoci EG nebo dobre naprogramovanym jednocipem je celkem jedno.
Jediny co to samo o sobe neumi je zkratova ochrana. Tedy zkrat na vystupu a hlavne osetrit i rozbeh do zkratu. Umi to pouze pretizeni ale to je spozdeny o 600ms. Mam doma v dilne dva 2,5kva torodidy, plus spoustu rozdelanych veci k tomu - jen to uz delsi dobu nema prioritu. Ale nekdy to urcite dokoncim :)

Treba napise i kodl69. :)
kodl69
Příspěvky: 7406
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od kodl69 »

displej jsem taky nezkoušel, protože bude ukazovat báchorky, který záleží na převodu děliče napětí a na odporu snímání proudu. Na indikaci chyby stačí blikání led na modulu.
Dnes mi přišly věci z farnellu, a v nejbližší době začnu testovat zkratovou ochranu se snímáním úbytku napětí na dps mezi kondenzátory a mosfety, za pomoci rychlého komparátoru by to mělo stihnout shodit buzení dřív, než mosfet vybuchne. Na hrubý testování mám nějaký fake z číny, výslednej měnič na cca 6kW "trvale" by měl obsahovat můstek s 6x IRF135B203 v každé větvi, posílení buzení z IR2110 pomocí dvou párů mosfetů nebo IXDN614.
Asi použiju wattmetr z PJ, kterej snad přežil, a má samostatný proudový a napěťový trafo, a chtěl bych podle sekundárního proudu (možná bude dobrý ho snímat na primáru) udělat indikaci ala PJ, tj napřed kontrolka, když bude ještě víc, tak pískání a za nějakou dobu vypnutí měniče.
Být tebou, wattmetr bych si koupil na ali a na displej se vykašlal. Jestli to má být měnič pro boiler, tak tam stejně musí být nějaký měčření proudu a napětí z panelů třeba ala siton, a na to je asi nejjednodušší arduino, dělič a acs712, a k arduinu snadno zapojíš jakejkoliv displej...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od PavelR »

Jako krasnej wattmetr se me hrozne libi z ali modbusovy elektromery. Meri to jak cinnou tak jalovou slozku, ma to pocitadlo pevny i mazatelny a hlavne ten modbus takze s to pujde ledascim vycitat.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: EGS002

Příspěvek od rokytna »

Malá odbočka...

Kupujte aspoň zboží vymyšlené a vyrobené Evropě, když už ne v ČR.
Nepodporujte ničení našeho průmyslu, když to v takovýchto případech jde.
Např. výborný typ 1F elektroměr s ModBus: PRO1-MOD.

Každopádně je zábavné že si tam klonují chipy i navzájem, a ještě k tomu špatně...
Ale zeptám se - zcela vážně, zajíma mne to
- to se skutečně vyplatí stavět si měnič, tzn. jaká je ekonomická stránka věci (a započítejme i čas).
Jestli by se eventuálně nevyplatil open source projekt, a nemusela by se kupovat klonovaná budičová deska odněkud z dálek
ostrovní FVE
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od PavelR »

rokytna píše:Malá odbočka...

Kupujte aspoň zboží vymyšlené a vyrobené Evropě, když už ne v ČR.
Nepodporujte ničení našeho průmyslu, když to v takovýchto případech jde.
Např. výborný typ 1F elektroměr s ModBus: PRO1-MOD.

Každopádně je zábavné že si tam klonují chipy i navzájem, a ještě k tomu špatně...
Ale zeptám se - zcela vážně, zajíma mne to
- to se skutečně vyplatí stavět si měnič, tzn. jaká je ekonomická stránka věci (a započítejme i čas).
Jestli by se eventuálně nevyplatil open source projekt, a nemusela by se kupovat klonovaná budičová deska odněkud z dálek
Jejda tak to bych si nemohl od victronu koupit ani regly. Ty udajne dela v cine. Ale toto ted resit nechci.

Nevyplati. Ale to uspokojeni z vlastniho vyrobku je k nezaplaceni. Takovy veci proste musis delat z cire radosti. A jako bonus se clovek zase neco noveho nauci - coz plati i pro pripad neuspechu.
Takovy DIY offgrid menic ma ale jednu zasadni vyhodu. Kdyz doma vyrobis, tak doma i opravis.

Nejde o budicovou desku ale o to generovani SPWM se zpetnyma vazbama atd. To dela prave to EG8010. Pokud to umis napsat pro nejakej jednocip smele do toho :) Nasel jsem nekolik takovych konstrukci s jednocipem ale vzdy bez kodu. Cemuz se samozrejme nedivim.
kodl69
Příspěvky: 7406
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od kodl69 »

Já našel i něco s kódem, ale pořád nepoužitelný. A lidi co to umí napsat a odladit si za to nechávají dobře zaplatit. To není jako zbastlit meteostanici s arduinem...
Pokud by se k tomu vývoji někdo podujal, klidně vytvořím nějakej použitelnej HW, jak v LF tak v HF variantě, ale potom by to chtělo udělat už na trochu jiné úrovni než "jenom měnič" ale aby to umělo třeba paralelní provoz více kusů s řízeným spínáním podle aktuální spotřeby, případně aby se z toho dala vybudovat mikrosíť řízená kmitočtem a pod. Viděl jsem nějaký projekty řízený STM32 (zase z číny) kterej je na tohle snad s rezervou i v tom nejlevnějším provedení. Ale tohle já nenapíšu ani omylem...
V podstatě nevyplatí, když vezmeme cenu měničů v kategorii něco jako PJ , na druhou stranu cenovky i čínskejch klonů XTM/XTH mi připadají nenormální, navíc k čemu nastavovat tisíce parametrů u měniče, když mi stačí jej vypnout a zapnout kontaktem a musí měnit, nic víc...
P.S: při rekonstrukci domu jsem zase zjistitl, že většina stavebnin je z Polska, když teda pominu "sprostou hmotu" jako jsou cihly a pytlovaný směsi. Prostě svět tak funguje a je těžko to řešit odspodu, když to takhle vymysleli ti "nahoře" tj velký korporace, co pro peníze udělají cokoliv.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: EGS002

Příspěvek od rokytna »

Tento rok jsem vedl jednoho studenta (na ČR škole ale z SK... globalizace... snad se vrátí domů a začne pracovat na tom aby jeho zem byla lepší a neuteče z SK jak ostatní).
Pomocí malého levného STM32G4 realizoval třífázové řízení BLDC motoru, ve schématu prakticky identickém jaké by se použilo pro takový měnič. Tři můstky s FETem, budiče, zpětná vazba měřením proudu, ošetřeno na zkrat a nadproud, a navíc je tam ještě matematika vektorového řízení a určování polohy z backemf (ale to už je pro měnič zbytečné, tam stačí generovat sinus přes pwm, což je pro ten procesor levá zadní, od výrobce je tam hotový cordic)...
Ten STM má přímo v sobě HW bloky takže umí i odpojit PWM při nadproudu či zkratu bez zásahu firmware, a také má bloky na generování PWM s určeným deadtime pro řízení FETů.
Firmware v tomhle směru je pak už jen "na pár řádků" a pro takový měnič se to prakticky nakliká v tom jejich Cube.
Samozřejmě pak k nám do firmy se fw píše odspodu jen s použitím LL, ale to už jen na okraj.
A jako perličku, tohle celé pak má připojené ještě k PC kde z matlabu řídí ten BLDC motor tak, aby na něm měl postavené inverzní kyvadlo a to mu drželo v postaveném stavu.

Až tu svou práci na konci května odevzdá, tak to půjde najít v archivu školy a lze se podívat.

Celá ta silovinová část je prakticky generická a velice podobně by to bylo pro takový střídač, včetně hlídání těch okrajových stavů, a pak ve firmware už jen dodělat různé blbosti jako je pomalý náběh atd.
Nakonec, ono dá se najít i řada podobných plně open source projektů pro bldc motory, a "jen" je "upravit" na střídač.

Takže si myslím že pokud by se toho někdo chytil a chtěl uděla open source náhradu těch čínských budících desek (EGS002 apod.) kde je stejně podle všeho nějaký malý procesor a budiče, tak se mu to musí povést, protože dnes to náročné není.
Ale je otázka, jestli to má nějakou ekonomiku, a proč by to někdo dělal.
Ale věřím tomu že kdyby se nějaký student našel, tak by to v rámci závěrečné práce mohl i udělat... jen ho najít.

PS odspodu je potřeba začít, i když to možná půjde těžko
ostrovní FVE
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: EGS002

Příspěvek od Jozef51 »

rokytna píše:...Až tu svou práci na konci května odevzdá, tak to půjde najít v archivu školy a lze se podívat....
Je fajn citat, ze to niekto spravi/l. Ak bude praca volne k dispozicii dajte odkaz. Urcite si ju stiahnem. Obcas su vystupy z VS celkom zaujimave a stahujem vsetko co ma zaujima.
Zatial sa budem hrat s EG8010 aj ked je to nedokonaly cinsky cip. Ten mam na stole a funguje. Urcite sa da vela spravit aj s poistakami, nie celkom zvladnuty interfejs na LCD displej sa da oplakat, nabehy do skratu spomalit a riesit napr. cez umelu temporary zataz, umele nanutit spatnovazobnym sluckam signal ktory spomali nabeh... Porovname zlozitost narocnost odolnost tychto zapojeni a... pojde sa dalej. Zatial realne existuje iba EG8010 a EG8011. Ze prijde Godot je fajn ale cakat ho osobne nebudem.
A este ekonomicky dodatok. Oplati sa to.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: EGS002

Příspěvek od Jozef51 »

rokytna píše:...Až tu svou práci na konci května odevzdá, tak to půjde najít v archivu školy a lze se podívat....
Je fajn citat, ze to niekto spravi/l lepsie. Ak bude praca volne k dispozicii dajte odkaz. Urcite si ju stiahnem. Obcas su vystupy z VS celkom zaujimave a stahujem vsetko co ma zaujima.
Zatial sa budem hrat s EG8010 aj ked je to nedokonaly cinsky cip. Ten mam na stole a funguje. Urcite sa da vela spravit aj s poistakami, nie celkom zvladnuty interfejs na LCD displej sa da oplakat, nabehy do skratu spomalit a riesit napr. cez umelu temporary zataz, umele nanutit spatnovazobnym sluckam signal ktory spomali nabeh... Porovname zlozitost narocnost odolnost tychto zapojeni a... pojde sa dalej. Zatial realne existuje iba EG8010 a EG8011. Ze prijde Godot je fajn ale cakat ho osobne nebudem.
A este ekonomicky dodatok. Oplati sa to.

Pokial viem standardna prevadzka menica s EG8010 je bezproblemova. Osetrenie skratu vyriesil Pavel a je skoda, ze sa so svojimi vysledkami nepochvalil. Som celkom zvedavy na jeho riesenie. Zostava problem nabehu menica do skratu. To je kratka rekapitulacia sucasneho stavu problemu. Pokial viem v CR aj SR existuju vyrobcovia kvalitnych traf ktore sa plne vyrovnaju trafam Victronu. Cinsky cip je pod 1$. Aj 8010 aj 8011.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: EGS002

Příspěvek od rokytna »

Jozef51 píše: Ak bude praca volne k dispozicii dajte odkaz.

Je to na fekt vut, takže pokud zapomenu, půjde to snadno dohledat. Příjmení autora je Bednář, odevzdání tento rok.
Jozef51 píše:Cinsky cip je pod 1$. Aj 8010 aj 8011.
A to je ten problém. Široké dotace a podkopávání cen z čínské strany úspěšně ničí průmysl v EU a USA, odkud všechny tyto záležitosti původně přišli. Prodej je díky těmto likvidačním subvencím pod náklady na výrobu, a na vývoj.
Takto se nikomu v EU nevyplatí něco vyvíjet natož to dát veřejně ven... a hle, čínan vyhrál. Časem nahodí cenu nahoru a protože budeme mít průmysl zničený, tak zaplatíme těžké peníze do Asie. Každý kdo tam nakupuje teď, tak tuto situaci přibližuje. A i kdyby ceny zachoval, stále bude mít více, protože EU a USA půjde touto aktivitou do kopru.

Sorry za off-topic. Nechci kazit radost z toho, že si to někdo skládá a funguje mu to a má dotazy k tématu atd.
ostrovní FVE
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: EGS002

Příspěvek od DanoP »

este k skratovej odolnosti - svojo casu som hladal budice pre FET a boli aj take co merali ubytok napatia na zopnutom FETe (alebo odpore v serii s FETom) a ak toto napatie prekrocilo urcitu hodnotu tak uzavreli FET.
nejake info tu https://training.ti.com/sites/default/f ... 29_EXT.pdf, myslim ze TI to nazyva DESAT
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: EGS002

Příspěvek od Jozef51 »

rokytna píše:... A i kdyby ceny zachoval, stále bude mít více, protože EU a USA půjde touto aktivitou do kopru.

Sorry za off-topic. Nechci kazit radost z toho, že si to někdo skládá a funguje mu to a má dotazy k tématu atd.
Faktom je, ze Cinu postavili na nohy za poslednych 40 rokov Zapadna Europa a USA. Idiotska predstava americkych ekonomov, ze Cinania budu vyrabat za nic a my to budeme draho predavat na zaklade ktorej sa zacal vyvoz technologii do Ciny (v 80-tych rokoch) je tiez znama. Bohuzial EuroAmerika si nedala namahu zistit ani to, ze Cinania sa tomuto idiotizmu rehotali - od sameho pociatku. Proces nastartovali v USA a ako kazda vojna vobec neskonci tak ako si to predstavoval ten ktory ju vyvolal (ach ten Machiavelli...). Samozrejme my iba pozerame a musime sa prisposobit... Ako to prospelo Nemecku a USA? Ako im prospela hospodarska likvidacia Ceskoslovenska? Iba Cina a Rusko maju vacsi priestor. Jednoducho to po... a problemy u nich este len nastanu.

Ale dalej prosim piste o menicoch EGS002 a EGS003 o obvodarskych rieseniach. A nedajte si kazit radost. Radost sa oplati vzdy. Preto existuje aj MyP.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od PavelR »

rokytna píše:Tento rok jsem vedl jednoho studenta (na ČR škole ale z SK... globalizace... snad se vrátí domů a začne pracovat na tom aby jeho zem byla lepší a neuteče z SK jak ostatní).
Pomocí malého levného STM32G4 realizoval třífázové řízení BLDC motoru, ve schématu prakticky identickém jaké by se použilo pro takový měnič. Tři můstky s FETem, budiče, zpětná vazba měřením proudu, ošetřeno na zkrat a nadproud, a navíc je tam ještě matematika vektorového řízení a určování polohy z backemf (ale to už je pro měnič zbytečné, tam stačí generovat sinus přes pwm, což je pro ten procesor levá zadní, od výrobce je tam hotový cordic)...
Ten STM má přímo v sobě HW bloky takže umí i odpojit PWM při nadproudu či zkratu bez zásahu firmware, a také má bloky na generování PWM s určeným deadtime pro řízení FETů.
Firmware v tomhle směru je pak už jen "na pár řádků" a pro takový měnič se to prakticky nakliká v tom jejich Cube.
Samozřejmě pak k nám do firmy se fw píše odspodu jen s použitím LL, ale to už jen na okraj.
A jako perličku, tohle celé pak má připojené ještě k PC kde z matlabu řídí ten BLDC motor tak, aby na něm měl postavené inverzní kyvadlo a to mu drželo v postaveném stavu.

Až tu svou práci na konci května odevzdá, tak to půjde najít v archivu školy a lze se podívat.

Celá ta silovinová část je prakticky generická a velice podobně by to bylo pro takový střídač, včetně hlídání těch okrajových stavů, a pak ve firmware už jen dodělat různé blbosti jako je pomalý náběh atd.
Nakonec, ono dá se najít i řada podobných plně open source projektů pro bldc motory, a "jen" je "upravit" na střídač.

Takže si myslím že pokud by se toho někdo chytil a chtěl uděla open source náhradu těch čínských budících desek (EGS002 apod.) kde je stejně podle všeho nějaký malý procesor a budiče, tak se mu to musí povést, protože dnes to náročné není.
Ale je otázka, jestli to má nějakou ekonomiku, a proč by to někdo dělal.
Ale věřím tomu že kdyby se nějaký student našel, tak by to v rámci závěrečné práce mohl i udělat... jen ho najít.

PS odspodu je potřeba začít, i když to možná půjde těžko
To je krasny ze to STM umi skoro samo od sebe. Urcite by se to umelo i nejak synchronizovat se siti nemyslim z duvodu napojeni na sit ale z duvodu bezpecneho prepinani siti. To by byla parada.
Jen je to jak ze vsim cemu se clovek nevenuje stale a pro programovani to v mym pripade plati dvojnasob - potrebuji napsat kod pro "neco" tak se s tim trapim a trapim, googlim, hlava boli, hledam cesty. OK nejak to dopadne nekdy dokonce uspechem. Za rok potrebuji napsat dalsi "neco" a jedeme od zacatku co jsem vedel pred rokem uz davno nevim.
Takze kdyz vidim hotovy reseni, tak po nem sahnu a radsi se zabyvam tim vykonovym HW a vrtam diry do zeleza.
Naposled jsem se takto trapil s STM kdyz jsem po nem chtel pwm o frekvenci 100Hz... hodiny pokusu a omylu.

Je fakt ze vyvijet menic nema ekonomicky smysl. To delaji jen nadsenci snad pro radost. Me se na tom zase libi to ze pokud by me z jakyhokoliv duvodu v PJ odeslo rizeni jsem v kelu. Pokud me odejde neco na DIY menici tak to rozchodim.
Pokud budu mit v supleti zasobu polovodicu tak za odpoledne.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: EGS002

Příspěvek od rokytna »

jj, neříkám dělat to z STM. Šlo mi o to, že když už se tomu má věnovat čas, tak se snažit udělat si i tu řídící/budící desku - a k tomu přidávám podklady ve smyslu že když něco velmi podobného zvládne i student na vš, tak proč by to nešlo... někdy stačí jen informace že se toho není třeba bát a dál to jde samo.

Jinak co jsem brouzdal na tom ali tak tam mají i celé výkonové stupně, jen připojit trafo. Např. item 32966112781 což je 6kW sinus měnič komplet osazená deska za 2500Kč, to je neskutečné, jak to ten Číňan subvencuje, jak tomu má chudák Evropan konkurovat...
ostrovní FVE
kodl69
Příspěvky: 7406
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od kodl69 »

Evropan by to takhle mizerně neudělal, a proto je to pak výrazně dražší, ale je fakt, že zrovna tahle model je na první pohled aspoň jakž takž, posílený buzení pnp/npn tranzistorama, ale dost tam toho chybí nebo nefunguje správně (přímo na egs002), hlavně ochrana při zkratu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od PavelR »

rokytna: Vsak ja ani nepouzivam EGS desku. Mam solo EG na sve desce. Ta cinska deska ma veci navic ktery nepouziju (vyvody na display, serial ) Navic kdovijaky budice neprakticky daleko od fetu atp.
Prefabrikovany desky ala to co uvadis bych nepovazoval za konkurenci. To se muze hodit par procentum bastliru jako jsme nekteri my tady. Nasadit takovou vec u zakaznika nedej boze v prumyslu by mohl akorat silenec.

Ja to dlouho resil s kodlem69 mel jsem na stole funkcni zapojeni 5kw menice aji zkrat za provozu to zvladlo. Ale rozjezd do zkratu vypustil dym z fetu. Od te doby to ceka az se k tomu vratim. Je to v dlouhodobym planu. :)
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: EGS002

Příspěvek od hurvayz »

Ahoj Pavle, ja jen taková perlička. Pát dní zpět jsem něco kutal a bylo to uz v dvě ráno.. udělal jsem zkrat na výstupu PJ a on jen zabzučel a ani neshořel, začal pískat.. tohle jim asi fungovalo, krom ostatního. No ale nechtěl ksem Vám odbíhat od tématu. Mám teď v řešeni desku měniče myslím s tímto řízením egs 002, tak jsem zvědavý.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGS002

Příspěvek od PavelR »

Muj PJ ma za sebou dva zkraty a jedno atmosfericky prepeti a prezil. Displej uz nefunguje ale menic meni tak kolem nej naslapuju po spickach a doufam ze DIY menic budu delat z cire radosti a ne proto ze budu muset.

Na tom modulu je spatne ze proste budice jsou daleko od fetu, a druhak ze to svadi k buzeni spousty fetu jednim budicem. O teto problematice by toho spoustu napsal kodl69. Hodne me toho vysvetlil a naucil.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3356
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: EGS002

Příspěvek od marko250 »

A nenarazili jste na nějakou desku,co by už zkrat měla vyřešený,prostě něco takového,ale s ochranou ? :

https://fr.aliexpress.com/item/33035311 ... 7564%23685

Co konkrétně vypaluje na PJ ten budič,je to příčina,nebo následek bouchlých fetů? U mě jsem na tělo chladiče s fety přived napětí s jedé linky obvodu na desce a jebly ,ale budič to nespálilo,jen poškodilo na dvou tranzistorech a dvou optočlenech co je mají chránit.A to na něm zrovna byla zátěž kolem 4kW.Co jsem ale viděl jiné budiče z PJ,tak ty byly na uhel a to musí nějakou dobu trvat ne?
Jsem stejně založen jako kodl69,ať je tam hromada mědi o dané frekvenci a napětí,kterou bude udržovat co nejjednodušší obvod s ochranou proti nečekanému s rozumnou spotřebou a velkým výkonem bez poklesů.Prostě zapnuto,nebo vypnuto s náběhem a nic víc.Jestli mě někdy klekne to přechytralé XTH,tak bych na to trafo jen nasadil přesně takovou desku a jede se dál.Už teď mě tady zavazí ten 50kg 10kW PJ a nedovedu si představit jej skladovat několik let ,protože co kdyby.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW