Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon čer 05, 2023 9:58 pm
JiříK píše:A k čemu by to bylo? A jak chceš docílit fázový posun o 120°?
PavelR píše:Popravdě existuje velmi málo měničů které galvanické oddělení nemají. Spíše jde o ty indukované proudy. Nicméně navrhuju Vám změřit odpor mezi vstupními a výstupními svorkami ohmmetrem.
tomas píše:Na generování 3f. točivé stačí dva měniče a dvě oddělovací trafa (pokud nejsou měniče galvanicky oddělené) a jeden frekvenční měnič.
tomas píše:PavelR píše:Popravdě existuje velmi málo měničů které galvanické oddělení nemají. Spíše jde o ty indukované proudy. Nicméně navrhuju Vám změřit odpor mezi vstupními a výstupními svorkami ohmmetrem.
Právě že většina "levných" automobilových měničů galvanické oddělení nemá a jejich zapojení se moc neliší od těchto schémat:
http://danyk.wz.cz/menic230_6.html
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... ve_497.gif
A z těch schémat jasně vyplývá co se stane když se jeden výstupní vodič uzemní a jaké hrozí nebezpečí.
Ohmmetrem se to změřit nedá.
Na generování 3f. točivé stačí dva měniče a dvě oddělovací trafa (pokud nejsou měniče galvanicky oddělené) a jeden frekvenční měnič.
PavelR píše:kdyz se jeden vystupni vodic uzmeni tak na sasi spotrebice je napeti vuci DC strane coz je resitelny opatrenim
tomas píše:PavelR píše:kdyz se jeden vystupni vodic uzmeni tak na sasi spotrebice je napeti vuci DC strane coz je resitelny opatrenim
Když se uzemní svorka N (buď poruchou nebo schválně aby se vytvořila klasická TN síť) a sepne MOSFET Q5, tak se napětí +315V spojí se zemí. Opačný pól -315V je spojen s - pólem baterky vedle diody D4 a tedy - pól baterky bude kopat proti zemi napětím 315V a +pól baterky bude proti zemi kopat napětím 315V - napětí akumulátoru. To že je tam většinou neměřitelné napětí jen cca 115V je dáno tím, že měřák měří efektivní hodnotu a tam proti zemi pulzuje jen jedna půlvlna sinusovky/obdélníku.
Podobně to dopadne když se uzemní svorka L.
Pokud bude se zemí spojen i DC obvod, tak v měniči shoří řídící obvody a MOSFETy Q5 až Q6.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve_497.gif
Proto není možné ani vzájemné propojení výstupů měničů ani po jejich usměrnění.
Ano je to řešitelné, stačí měnič upravit a dodělit od sebe DC a AC část i řídící obvody a regulační zpětnou vazbu regulující napětí +315V v meziobvodu měniče, nebo použít neefektivní a velký oddělovací transformátor.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků