Instalace FVE 10x235Wp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

Dobry den,

mam nakoupeno 10x Canadian Solar 235Wp. Planuji i moznost rozsireni. Ted bych to asi zapojil jako jeden string cca 300V primo do menice. Ale necham si poradit. Menic by to mel zvladnout.
Uvazuji o menici Axpert VM II 24V 3000W PF1. Dival jsem se, ze umi jet i bez baterek. Dlouho jsem hledal a toto mi asi pripada pro muj ucel nejlepsi. Ale samozrejme si necham poradit.

Mam 4 starsi gelove baterie 65Ah. Ale nedelam si iluze o jejich stavu. V podstate mi pro zacatek staci, aby system generoval elektrinu alespon po dobu, kdy sviti slunce. Podle toho bych chtel nastavit i ten menic. Aby je minimalne vybijel a pouzival jen slunce. Casem bych chtel na baterie pripojit i malou vetrnou elektrarnu.

Hlavnim cilem FVE je v lete ohrev bazenu a provoz cerpadla + salinatoru, na jare a na podzim pak podlahove vytapeni (prihrati zasobniku vody pres den). V zime si moc iluze nedelam, ale pokud to utahne aspon cast dne pokryt spotrebu na svetlo/mrazak/lednicku, tak mi to staci.

Ohrev bazenu: cca 2.2kW
Cerpadlo: cca 400W
Salinator: cca 250W
Podlahovka: cca 2kW
Spotrebice: cca 600W

Na strese mam betonove tasky a z toho mam trochu strach a chtel bych s tim asi pomoct. Stejne tak s elektrikou a jistenim, at je vse OK. Hodne jsem si precetl tady na foru, ale urcite bych uzivil nekoho lokalniho, kdo by mi s tim pomohl.

Diky za podnety!
Lokalita: Velopoli, 73959
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od diablo007 »

Počítej že pokud to nepřipojila oficiálně tak to bude dělat pretoky což ti časem bude od distributora spočítáno.
Jinak výkon těch panelů a plánovaný odběr v kombinaci s těmi bateriemi je celkem hardcore a oddelas je velice rychle
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

Ja tomu asi nerozumim. O tom uz jsem cetl ve vice diskuzich. Muze mi nekdo zkusit vysvetlit, jak muze vzniknout pretok ?
Ten menic prece pousti jen jednim smerem ne? Pokud je elektrina ze solaru, tak to pusti do zateze. Pokud ji neni dost, prepne se na DS. Stale mi unika, kudy muze dojit k pretoku. To, co je za menicem, bude naprosto samostatne, nepripojene do site. Leda ze by ten menic po dobu, kdy je v bypassu, stale neco generoval?

Ad baterky: O tom samozrejme vim, proto je chci mit jen jako vyrovnavac, nechci je vybijet. A pri nejhorsim je muzu odpojit uplne a menic by mel fungovat jen na solar.
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od brin »

Je to vlastně docela jednoduché. Představte si to asi takto. Svítí slunce, baterie jsou našťouchané a vy jedete odběr přímo z FVE pole. Máte zapnuté spotřebiče o stálém odběru třeba 3 kW. A náhle nějaký velký spotřebič vypnete. Než stihne měnič zareagovat, protože to samozřejmě chvíli trvá, tak ta energie musí někam jít. Takže jde do DS.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od DanoP »

Hodne zalezi na architekture menica. Niektore nevedia chodit paralelne so sietou - tam pretok vzniknut nemoze (to su klasicke axperty MS, power jack a pod.) a potom take co bezia (mozu) paralelne so sietou. V pripade ze su pripojene paralelne k DS a dojde k nahlemu poklesu spotreby nie je mozne z principu zabranit pretokom do DS.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

No prave, to by mel byt presne muj pripad. Budu mit Axperta co jsem popsal. A ten si jen hlida fazovani na AC vstupu a budto se prepne na DS nebo vyrabi elektrinu. Nikde v popisu jsem nenasel, ze by neco posilal zpet do DS. Podle mne ani nema jak. Kdyz je v bypassu, stridac je podle mne uplne vypnuty. Jen se meri spotreba zateze. A kdyz je zatez nizsi nez to, co sam zvladne, vypne bypass a zacne stridat. Nebo jsem neco nepobral?
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od brin »

Přesně jak píše Dano, technicky není možné zabránit, ale lze být rychlejší než snímače elektroměru :-) takové měniče pak přetoky „nemají“.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od DanoP »

Problem je ze pises ze menic moze bezat bez baterii len z PV pola - ak teda bezi bez baterii tak v tom momente musi byt pripnuty k DS.
VMBezBaterii.PNG
VMBezBaterii.PNG (58.86 KiB) Zobrazeno 780 x
Diagram pre rozne typy axpertov (menicov)
Presumedblockdiagram.png
Presumedblockdiagram.png (17.14 KiB) Zobrazeno 780 x
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od ikovlabs »

Problem je ale v prechodech zateze a vyroby - regulator vzdy zareaguje se spozdenim - hlavne v okamziku odpojeni zateze jde nejaky cas vykon do DS .Resenim je mit "prostor" na tuto regulaci - coz je nastaveny nejaky trvaly odber z DS - coz ovsem jde proti efektivite FVE...
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od josse »

Zkráceně: umí bez baterií => dělá přetoky!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

Diky za cenne podnety. A ted zasadni otazka:

Muzu jit do realizace bez toho, abych neco resil s ditributorem/dodavatelem energie?
Na vsechny elektricke veci samozrejme budu mit revizi. Jde jen o to, jestli v pripade, ze pouziju tento menic a baterky, neco porusuji nebo ne. Kdyz se divam na schema, tak v podstate vse zalezi na tom, jestli se muze stat, ze oba spinace budou ON a AC z menice se muze dostat zpet. A pokud ano, jestli je to dost problem na to, abych to musel s distributorem resit. Ja osobne urcite nemam ambice do DS cokoliv cpat. Jen chci mit jistotu, ze se tak nestane.

Podle mne je to fakt okrajova vec, ktera by se nemela za normalnich podminek stat. A pokud se to stane, je to neumyslne a nekde jsem cetl, ze by to nemel byt takovy problem. Ale ptam se...
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od marko250 »

Použij komponenty co nedělají přetok,jinak Tě budou stíhat,nebo buzerovat a omezovat offiko. Ještě jinak zajisti ať komponenty co můžou udělat přetok nejsou zapojené ,aby to udělaly.Prostě je odděl od DS.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

marko250 píše:Použij komponenty co nedělají přetok,jinak Tě budou stíhat,nebo buzerovat a omezovat offiko. Ještě jinak zajisti ať komponenty co můžou udělat přetok nejsou zapojené ,aby to udělaly.Prostě je odděl od DS.
Ale o tom se celou dobu bavim a snazim se dobrat k jednoznazne odpovedi :)
Zatim jsem dostal opravdu ruznorode odpovedi ;)

Pokud pouziju Kombi měnič Axpert VM II 24V 3000W PF1 + baterky, muze dochazet k pretoku?
Dle schematu leda v pripade, ze sepnou oba spinace v Axpertovi a on bude posilat do DS.
Ale to by podle mne melo byt opravdu minimalne nebo vubec.
Je to tak?
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od diablo007 »

Odpověď je taková že v momentě kdy vm dojde slunko i baterka přepne se do režimu pricucavani ne do bypasu aspoň toto mám potvrzeno od majitele VM III a předpokládám že mezi 24V a 48V nedělal u modelu VM výrobce velké změny v konstrukci
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

Tak jsem se ptal primo dodavatele a toto je odpoved:
Dobry den,

planuji zrizeni male FVE cca 2.3kWp. Nasel jsem si u vas kombinovany menic:
Kombi měnič Axpert VM II 24V 3000W PF1
Mym cilem je pouze ohrev vody a podlahovky behem doby, kdy je v solaru nebo v baterkach energie. Nechci zadny preliv do DS. Dle specifikaci zarizeni by k zadnemu prelivu dochazet nemelo, protoze menic se s DS pouze fazuje.

Muzete mi prosim potvrdit jak to je at jse si jisty?
Dobrý den,
ano, měnič konstrukčně neumí do sítě dodávat. Upozorňuji, že z tohoto důvodu není možné použití Wattrouteru, což je častý omyl uživatelů.
Pro rozhodnutí o tom, zda dodávat nebo nedodávat do bojleru je možné využít pouze informaci o stavu baterií, případně o napětí a proudu z panelů.
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od kodl69 »

jenom bych trochu váhal o použití "jen" 3kVA aksperta. Pokud pojede na plnej výkon celej den, tak bude brzo po něm.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od rokytna »

limos píše:Na vsechny elektricke veci samozrejme budu mit revizi.
Revizi - no ale to znamená mít projekt (schema, výpočty) a to znamená že projektant musí mj. vybrat správný měnič a správně to navrhnout (zapojení).

Když jen boiler či podlahovka, tak je měnič zbytečný. Stačí některý z pseudo-AC střídačů (siton, oplocký, ekos, atd.) a výsledek je zaručen, bez problémů a zcela bez DS (kromě eventuálního napájení toho malého "střídače" z drobného 12Vdc zdroje). Vytěžovat do takových zátěží za měničem a tím ho stále trápit, hmmm...
ostrovní FVE
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

No s tim se jeste porad biju. Mozna mam prilis odvazne predstavy, co s tim systemem muzu delat.
Menic mi zajisti nezavislost a moznost pouzit ho i pro bezne spotrebice. Pseudo stridac znamena vymenu topnych spiral? Nekde jsem nasel ze spirala musi byt DC. Coz je zase trochu kompikace. Zejmena pro ohrev bazenu. Uvazoval jsem casem pres to honit i tepelne cerpadlo misto ohrevu. Musim si to jeste promyslet. Diky za uvahu.

Pokud bych tim pseudostridacem vyresil ohrev podlahovky a ohrev bazenu, asi by to opravdu pro zacatek stacilo. Uplne idealka by bylo, kdybych to nejak zkombinoval s baterkama a mel bokem moznost nasadit jakykoliv stridac na baterky. Ale to je zase mnohem vetsi bastl. Jeden stridac s inteligentnim prepinanim je pro mne asi idealka. A hlavne, automaticky se me to bude prepinat na DS, pokud nebude slunce.

Spis nez resit vyssi menic, potreboval bych vyresit nejaky ohrev bazenu co bude mit cca 2kW. Nasel jsem jen 3kW verze.
Uvazoval jsem casem i o tepelnem cerpadle, coz by zase znamenalo mit poradny menic...
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od rokytna »

limos píše: Pseudo stridac znamena vymenu topnych spiral?
Vůbec ne, proč... Vždyť zůstanou AC, jen musí mít správný odpor aby celá sestava dávala smysl. To má také význam že lze přepínat na DS NT když by bylo potřeba atd.
Vše je vysvětleno např. na webu pana Nevřely stačí do google dát Siton210 a ten tnweb.tode.cz odkaz tam má vše pro vysvětlení funkce. Je potřeba si to přečíst.
ostrovní FVE
limos
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:47 pm

Re: Instalace FVE 10x235Wp

Příspěvek od limos »

Tak uz jsem asi vyresil skoro vse.
Pokusim se vse shrnout, snad jsem to vyresil optimalne :)

Budu delat 2S po peti panelech. Takze cca 150V/string. Kazdy string max. 10A.
Jisteni budou pojistky primo u panelu (cca 30A) a dalsi jistice dole.
Od strechy predpokladam tak 10m medi. Asi potahnu med pro kazdy string k rozvadeci a spojim je az tam (paralelne).
Kazdy string bude mit 2x2.5mm. To by melo na 10A stacit.
Jeste pridam pojistky na baterky 150A (24V)
Menic bude Axpert VMII 3kW.
Jsem trochu zmaten z diod u panelu. Cetl jsem spoustu protichudnych nazoru. Potrebuju tam ty bypass diody pro toto zapojeni? Tedy dva paralelni stringy po 150V. Respektive jsem nepochopil, jestli uz tam nahodou nejsou, protoze v istall guide k panelu se o nich pise. Budu muset ten junction box rozebrat a podivat se asi...

Posledni vec kterou resim, je, jestli udelat jeden string na vychod a druhy na zapad nebo nacpat oba na vychod.
Barak je otoceny o cca 15 stupnu vuci cistemu jihu, takze ten svit asi nebude uplne rovnomerny. Ale predpokladam ze bude lepsi na kazdou stranu strechy jeden string, takze se prodlouzi celkova doba osvitu.

Diky vsem za podnety a doufam ze jsem jeste nekde nenasekal nejakou chybu :)
Solarni baron v ocekavani :)
Velopoli, CZ

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek