7280W

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
MiraMMM
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 04, 2012 9:26 pm

Re: 7280W

Příspěvek od MiraMMM »

LUI píše:Presne tak,takto máš len jednosmerné napetie...
Ale ak s tým chceš svietit,zase len potrebuješ regulátor a baterky....však cez deň pravdepodobne nebudeš svietit...

...no a špirálu do nádrže....tak to musí byt zase taký,ktorý funguje aj na jednosmerné napetie...je to kvoly zapínaniu a vypínaniu tej špirály...totižto klasický bojler (teda ten spínač v ňom) nemá rád jednosmerné napetie....ale fungovat to samozrejme bude,len nie moc bezpečne...
Myslíš ohřívací těleso nechat původní, a termostat koupit na DC?

S tím svícením máš pravdu, ale to je nula nula nic.. to bych vyřešil jednou baterkou z traktoru.. myslel jsem jako, že zatím nechci investovat do hodně baterek..

Tak myslíš, že ten střídač nerozběhnu? Jde mi hlavně o čerpadlo ve vrtu, vaření, přes léto že bych zkusil lednici a nějaké domácí spotřebiče a tak..
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 7280W

Příspěvek od Lui »

MiraMMM píše:
Myslíš ohřívací těleso nechat původní, a termostat koupit na DC?
Ak sa dá volajako domontovat nejaký iný termostat,tak by to podla mňa šlo.
MiraMMM píše:S tím svícením máš pravdu, ale to je nula nula nic.. to bych vyřešil jednou baterkou z traktoru.. myslel jsem jako, že zatím nechci investovat do hodně baterek..
Ale aj k tomut musíš mat regulátor.... ;)
MiraMMM píše:Tak myslíš, že ten střídač nerozběhnu? Jde mi hlavně o čerpadlo ve vrtu, vaření, přes léto že bych zkusil lednici a nějaké domácí spotřebiče a tak..
No vieš...ono je to tak...ten sietový menič je dost drahá záležitost....takže len tak tvrdit niečo že sprav s tým toto a hento by bolo nezodpovedné...
Ja neviem na aký presný princíp funguje taký menič...ale možno to má napájanie spravené tak,že niektorý kontakt sníma či je v sieti napetie,a ak je to tak,tak sa do niekolkých sekúnd prifázuje....a možno to má vyvedené dalšie kontakty cez ktoré by to tlačilo akože do siete...a tuto by sa možno nejakým sposobom dala míňať energia....ale nie som si istý,a aj keby to fungovalo,určite by to bolo nestabilné (nemáš batérku z ktorej sa pri poklese výkonu tahala energia)-nemožeš predsa výjsť pred dvere a povedať slnku: "no tak teraz mi sviet na výkon presne 800 W lebo si chcem dať kávu"...... :mrgreen:
Ak by to takto fungovalo,možno by sa s tým dalo niečo vymysliet....ale sú tu aj lepší odborníci ktorý napíšu snád niečo múdrejšie... :)
Ale ak je to zapojené tak,že je len prívod do siete....tak to asi nepojde oklamat....

Možno Tomas má nejaký nápad...
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 7280W

Příspěvek od rob.brno »

OTi píše:Takže 7280W elektrárna a zatím, kým se mi podaří prosadit to i přes závistivé oči ve vesnici, je to hybridní *cloud*, pokavať nechtějí vystavit na to povolení na obecnom úřade, pak to nemůžu připiojit na síť, takže je to hybrid (ani ostrov ani sítová), ale existuje a čeká kdy dostane rozum starosta 500 občanové vesnice, když mám všechny ostatné povolenia a souhlasy.

A kdo se ptá obce na nějaké povolení, když je to pod 30kWp?
Distributor chce souhlasné vyjádření obce před připojením do sítě?
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: 7280W

Příspěvek od OTi »

MiraMMM píše:
LUI píše:Presne tak,takto máš len jednosmerné napetie...
Ale ak s tým chceš svietit,zase len potrebuješ regulátor a baterky....však cez deň pravdepodobne nebudeš svietit...

...no a špirálu do nádrže....tak to musí byt zase taký,ktorý funguje aj na jednosmerné napetie...je to kvoly zapínaniu a vypínaniu tej špirály...totižto klasický bojler (teda ten spínač v ňom) nemá rád jednosmerné napetie....ale fungovat to samozrejme bude,len nie moc bezpečne...
Myslíš ohřívací těleso nechat původní, a termostat koupit na DC?

S tím svícením máš pravdu, ale to je nula nula nic.. to bych vyřešil jednou baterkou z traktoru.. myslel jsem jako, že zatím nechci investovat do hodně baterek..

Tak myslíš, že ten střídač nerozběhnu? Jde mi hlavně o čerpadlo ve vrtu, vaření, přes léto že bych zkusil lednici a nějaké domácí spotřebiče a tak..

Mna to napadlo že termostat a spirála sú namontované zvlášť a dajú sa i elektronicky oddeliť, takže striedavým prúdom budeš spínať jednosmerne napájanú špirálu. Čo ty nato?
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: 7280W

Příspěvek od OTi »

rob.brno píše:
OTi píše:Takže 7280W elektrárna a zatím, kým se mi podaří prosadit to i přes závistivé oči ve vesnici, je to hybridní *cloud*, pokavať nechtějí vystavit na to povolení na obecnom úřade, pak to nemůžu připiojit na síť, takže je to hybrid (ani ostrov ani sítová), ale existuje a čeká kdy dostane rozum starosta 500 občanové vesnice, když mám všechny ostatné povolenia a souhlasy.

A kdo se ptá obce na nějaké povolení, když je to pod 30kWp?
Distributor chce souhlasné vyjádření obce před připojením do sítě?
Obec musí vydat k tomu vyjádrení , pak místní stavební úřad a plus sítě které jsou dotčeny tzn. voda plyn.
od tej chvíle když jsem naposledy se ktomu vyjádřil se nastály tydlecty změny: obec vydala pozitívné vyjádření, místní stavební úřad za každú cenu chce na to vydat povolení na stavbu (a žádné jiné povolení neni ochoten jenom jako na velikou stavbu), vodovodné síte upozornili že nemůže být rovnoběžný kabel ku vodovodu blíže něž 40cm takže se muselo prekopat zase část dvora a přeložit káble na jiné místo , a VDS(disribučná sústava) dala na vedomí že mi pošle na podpis zmluvu. takže teď se na tú zmluvu čeká.
Alim
Příspěvky: 26
Registrován: úte črc 03, 2012 10:09 pm
Lokalita: Opava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7380
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bolatice

Re: 7280W

Příspěvek od Alim »

Fotovoltaice zdar! Uz me to nedalo cist a neprispet svoji zkusenosti s FVE. Prvni mozna dobra zprava pro pana co vlastni SMC 5000 urcite lze vyuzit vevlastnim ostrovnim systemu pokud nebude pripojovat do site. Je ale nutnost poridit Sunny islad draha vec ale perfektni! Sam vlastnim Sunny island 5048 nedam nanej dopustit po zkusenostech s ruznymi regulatory a menici ala na kazde strane 110V.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 7280W

Příspěvek od brumlaj »

Havlas píše:Jenže já je chápu, prostě je budeš legálně okrádat a oni nemůžou nic dělat, vlastně budeš okrádat i mě a taky nemůžu nic dělat dokud se neodstřihnu od sítě. Tož tak.
To už můžeš říci, že Tě okrádá každý, od kterého něco kupuješ. Prostě tak jsou nastavené podmínky a Ty máš možnost jiné volby jak sám píšeš. Baví mne lidi, kteří jako samozřejmost berou slevnění silové energie dané přebytkem instalované kapacity v Evropě (způsobily to OZE) a nejsou ochotni těm kteří toto slevnění způsobili kompenzovat jejich náklady. Částky se přibližně rovnají. A to nemluvím o tom, že se s tímto svezly uhelné teplárny do jejichž kotlů se sem a tam dá přihodit březové koště. Jo a Havlasovi přeji aby byl jedním z vlastníků domu v Horním Jiřetíně. Nebo ještě volba, může se přestěhovat do Radvanic - brutální nemocnost dětí na respirační onemocnění..... Jo a jsem zvědav co Havlas udělá až se profláknou předpokládané finanční dopady dostavby Temelína a Dukovan.... abychom zde neměli o jednoho sebevraha více....
Mediální masáž je mocná. A souhlasím se SJM, má pravdu, předseda když píše:
SJM píše: Možná někdo prostě jenom chce, "ať druhýmu ta kráva chcípne".
Ne každý má totiž hned peníze na ostrov, mezistupeň v podobě podporované FVE je řekl bych férová nabídka státu. On totiž ví kolik bude potřeba energie do elektromobilů a že se ta kapacita za rok nepostaví, viz. situace s materiálem pro FVE na konci roku 2010.
Na každou situaci zřejmě existuje jednoduchý a krátkozraký pohled. Inu dnes se není čemu divit. Žijeme rychle, komplexní pohled není v kurzu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 7280W

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:Baví mne lidi, kteří jako samozřejmost berou slevnění silové energie dané přebytkem instalované kapacity v Evropě (způsobily to OZE) a nejsou ochotni těm kteří toto slevnění způsobili kompenzovat jejich náklady.
Nezlobte se na me, neodpustim si jednu poznamku. Citite jako v poradku, kdyz je neci povinnost (jak pisete "ochota") kompenzovat nekomu naklady na neco co ten, kdo to ma povinne kompenzovat, nežádal?

Muzete prosim dolozit jak se vami zminovane slevneni silove elektriny projevilo za posledni roky na cene na fakturach za elektrinu pro domacnosti?
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 7280W

Příspěvek od rob.brno »

mypower.cz píše: Nezlobte se na me, neodpustim si jednu poznamku. Citite jako v poradku, kdyz je neci povinnost (jak pisete "ochota") kompenzovat nekomu naklady na neco co ten, kdo to ma povinne kompenzovat, nežádal?

Muzete prosim dolozit jak se vami zminovane slevneni silove elektriny projevilo za posledni roky na cene na fakturach za elektrinu pro domacnosti?
Odpovím za brumlaje:
Dost možná za poklesem ceny sil.EE může i těžba břidl.plynu v USA a tak i pokles cen uhlí.
Silová EE tuším, začla výrazně klesat během roku 2013 a jelikož překupníci uzavírají smlouvy s výrobci EE na ceĺý rok dopředu, nemohla se cena tento rok projevit.

Avízovanému snižování silovky má dojít od nového roku, Čez avízoval 15-20procent.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 7280W

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:Nezlobte se na me, neodpustim si jednu poznamku. Citite jako v poradku, kdyz je neci povinnost (jak pisete "ochota") kompenzovat nekomu naklady na neco co ten, kdo to ma povinne kompenzovat, nežádal?
Jsem příznivcem volby - a tu zákazník dnes má. Nejsem příznivcem aby každý zdroj stavěl své dráty do každého domu. Chci - li pouze zelenou energii, tak aby byla vlastní přenosová soustava, chci-li atom aby paralelně vedla jiná, zastávám-li uhlí chci to po ještě jiných drátech, chci-li elektřinu z hydroelektráren, pak čtvrtou přenosovou soustavu...... Proto ano cítím v pořádku, že pokud chci elektřinu prostřednictvím přenosové soustavy, pak platím podporu na všechny zdroje k ní připojené. Protože neovlivním která elektřina se ke mně dostane. Stát - tedy my všichni si říkáme kam má jít vývoj, protože přezbrojení na jinou technologii trvá tak 20 let. A že po době, kdy jsme všichni dotovali Temelín, jehož výroba se dnes plně vyváží a tedy jsme našemu zahraničí dotovali výstavbu zdroje elektřiny, přichází doba, kdy to těm, kteří Temelín nechtějí stát kompenzuje formou podpory například FVE jehož cena technologie za 5 let klesla o 80 procent a nadále již není zapotřebí podpory - ano považuji to za férové. Průser politiků je rok 2009 - 2010, za což může ČEZ, nebo politici sami, to soudit nebudu. Dále ale nechci platit podporu na nově postavenou elektrárnu technologií starou 60 let, která není bezproblémová a dodnes není konkurenceschopná ani v lidských rukách (a ve společnosti samorostů) bezpečná. Již dnes DE strká peníze na dotace ( a my bychom se měli přidat) aby došlo ke slevnění ukládání elektřiny a mezitím než tato technologie bude dostupná ve velkém, tak vyprší dotace těm, kteří svými investicemi snížili cenu FV technologie na dnešní konkurenceschopnou úroveň. Nežijeme na pustém ostrově, vývoj je třeba dotovat. On ten vývoj pak jaksi jde kupředu.
mypower.cz píše:Muzete prosim dolozit jak se vami zminovane slevneni silove elektriny projevilo za posledni roky na cene na fakturach za elektrinu pro domacnosti?
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 41502&rm=0
Z vaší první otázky cítím "ať se každý stará za své" a najednou chcete bez práce aby monopol slevnil? A co tak přejít k levnější konkurenci? To se pak zjistí, že nula od nuly pošla jak jsem psal.....

Tak takhle nějak to já cítím, omlouvám se, pokud to někomu neleze pod fousy. Jen nemám rád vyčůránky, kteří se jenom vezou a vyzobávají jenom zisky a pokud někomu vzniknou náklady, tak je to "jeho problém". Neměl do toho vrtat. Takovou filozofií bychom zde ještě stloukali máslo v díži.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 7280W

Příspěvek od střídač »

brumlaj píše:Nežijeme na pustém ostrově, vývoj je třeba dotovat. On ten vývoj pak jaksi jde kupředu.
Mám dost levicových genů, leč toto porazilo i ten poslední z nich. Ano, tudy jde Evropa. Dotace, poškození dotovaného, náprava dotací, poškození poškozeného, dotace dotaci k dotaci.......

Společnost vskutku směřuje k úpadku. A to nás čekají volby, to bude pohroma! Vidím to velice ostře:
Kdo nedotuje, jako by ani nebyl!
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 7280W

Příspěvek od brumlaj »

Chlapi ruku na srdce, víte co to je kusovost? A jaký má vztah s náklady na jednotku? Jak by se Vám kupovaly panely za ceny roku 2006? Nic jiného než kusovost cenu nesrazila. A vyplatila se vám dotace?
Pokud jde o zdraví a je jasně vidět konec, co vám na tom vadí? Také dotujete své děti aby ony dotovaly další generace. Co je na tom nepřirozeného? To že jsou dnes hajzli, co neinvestují do dětí (zmínění samorosti) a prochází jim to, to už je zase vývoj, který se nelíbí mi.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 7280W

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

1. cenu silové EE na evropském trhu těžba amerického břidlicového plynu neovlivňuje , je to mediální kachna .
2. cena huhlí de dolů protože zateplování baráků + účinnější kotle + spomalení průmyslu odebírající uhlí .
3. silová EE výrazně klesá na evropském trhu od roku 2010 a ještě nějakou dobu klesat bude . Jen diky rozvoji obnovitelných zdrojů EE , které mají jen investyční náklady a provozní takřka zanedbatelné , oproti "klasickým" zdrojům (plyn , ropa , huhlí , atom) . To , že naši distributoři celé roky tento pokles nepromítali do koncových cen je jejich styl "businesu" v ČEZké republice ! Nedávným zprávám o náhlém zlevnění o až 20% díky přijaté úpravě zákona o podporovaných zdrojích EE a zastropování přízpěvku na 495,-Kč/MWh je jen další klam - nepravda - podraz na kocvého odběrele EE ! Nemluvě o blížících se předčasných volbách ... :twisted: . Komu toto opravdu ulechčí , je ufňukanej ČEZkej těžkej průmysl , protože vzhledem ke spotřebované EE odvádí do státní kasy mnohonásobně méně než-li občan ... a o to jde ! Činčila přenesl část plateb z průmyslu na obyvatele :hell: . V konečném důsledku bude OVČAN od příštího roku vic dotovat ČEZ .
4. dnešní ceny FV panelů jsou důsledkem solárního boomu , který svou ačkoli nezvládnutou zbrklostí rozhýbal celý solární průmysl natolik , že během 6-ti let padly ceny až o 75% :eek2: .
5. osobně bych zrušil všechny dotace ... jenže to by se asi líbilo málokomu - rajčata 60Kč/kg , brambory 54Kč/Kg , vepřové 248,-Kč/Kg atd. :arrow: svět by zpomalil , ekonomika by se vyčistila ... . Jasně , já mám co mluvit (psát) se síťovou FVE na střeše :sm35: , jak sem mohl tušit že se mnou bude stát tak zametat :hell: (už jsem to tu psal) "Zelený bonus na FVE bude vyplácel ze zisků z prodeje emisních povolenek" ... já tomu uvěřil a byl to jeden z hlavních argumentů pro stavbu FVE , další byl vlastní zdoj EE , úspora emisí CO2 a také bude to výnosnější než-li úrok v bance (10let splácet + 5let vydělávat) . Z přístupu státu ke svým závazkům vzniklých ze státních pobídek mě už SERE natolik , že už řeším přechod na ostrovní provoz se zálohou sítě , tento počin považuji za správný i navzrory finančním ztrátám z toho plynoucích (konec peněz ze zeleného bonusu + náklady na nákup potřebných komponentů - solární regly + oooobr měnič + hafo kravin okolo) . Zbívající půjčku budu splácet z výplaty ... hlavně FUCK OF ERU OTE ČSSZ FÚ ... :celebrate2: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 7280W

Příspěvek od goodbie »

já letos zaplatil za elektřinu 7500Kč oproti minulému roku 13000Kč a to díky solární ostrovní elektrárně tak,že si myslím ,že ostrovní fve je dobrá cesta a nezávislost,zdražovat se bude pořád dál všechno včetně energií.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 7280W

Příspěvek od drama »

abrams píše: 5. osobně bych zrušil všechny dotace ... jenže to by se asi líbilo málokomu - rajčata 60Kč/kg , brambory 54Kč/Kg , vepřové 248,-Kč/Kg atd.
Tohle je nějak divně vycucané z prstu (ať už Vámi či kýmkoliv jiným). Poměr mezi vepřovým a bramborami je určitě špatně. Mě by to ale navadilo, alespoň by políčko brambor pořádně sypalo :).
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 7280W

Příspěvek od abrams »

drama píše:
abrams píše: 5. osobně bych zrušil všechny dotace ... jenže to by se asi líbilo málokomu - rajčata 60Kč/kg , brambory 54Kč/Kg , vepřové 248,-Kč/Kg atd.
Tohle je nějak divně vycucané z prstu (ať už Vámi či kýmkoliv jiným). Poměr mezi vepřovým a bramborami je určitě špatně. Mě by to ale navadilo, alespoň by políčko brambor pořádně sypalo :).
Jo , je to prstvýcuc :D kdyby zítra zmizeli kamiony , tak ceny všeho okamžitě vyletí , do doby domácí sklizně :wood: .

Pozoruji , že se mi trochu ulevilo , když jsem to ze sebe vychrlil ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 7280W

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:
abrams píše: 5. osobně bych zrušil všechny dotace ... jenže to by se asi líbilo málokomu - rajčata 60Kč/kg , brambory 54Kč/Kg , vepřové 248,-Kč/Kg atd.
Tohle je nějak divně vycucané z prstu (ať už Vámi či kýmkoliv jiným). Poměr mezi vepřovým a bramborami je určitě špatně. Mě by to ale navadilo, alespoň by políčko brambor pořádně sypalo :).
Otazka, zdali by za takovou cenu bylo komu prodavat, nebo jestli by vsichni okolo nemeli radeji take sve policko :) Tudiz ono by to zase az tak moc mozna nesypalo .. :) Ono je to podobne jako s tema FVE. Cim "levnejsi silova elektrina", tim vice lidi uvazuje o ostrovech :D
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm

Re: 7280W

Příspěvek od Harry »

Ono je to s tím slevňováním silové elektřiny trochu složitěší. Mrkněte se třeba na tento blog (http://nejedly.blog.idnes.cz/). Je tam např. věcně popsán problém s ekonomikou provozu vyrovnávacích/špičkových plynových elektráren v Německu a princip jak OZE ovlivňují cenu elektřiny.

http://nejedly.blog.idnes.cz/c/341304/P ... iantu.html

Vůbec celý blog pana Nejedlého je fundovaně psané čtení s množstvím věcných informací z "velké" energetiky.

- například informace jak jsou na tom německé přenosvé sítě když zafouká
http://nejedly.blog.idnes.cz/c/244747/N ... -noze.html

a nebo kolik bude stát Němce Energetická revoluce
http://nejedly.blog.idnes.cz/c/323161/E ... n-eur.html

a poslední věc....jak se v Německu zvyšuje podíl fosilních zdrojůí na výrobě elektřiny
http://nejedly.blog.idnes.cz/c/347997/J ... erkou.html
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 7280W

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše: Otazka, zdali by za takovou cenu bylo komu prodavat, nebo jestli by vsichni okolo nemeli radeji take sve policko :) Tudiz ono by to zase az tak moc mozna nesypalo .. :) Ono je to podobne jako s tema FVE. Cim "levnejsi silova elektrina", tim vice lidi uvazuje o ostrovech :D
Ale kdepak, stačí nahlédnout do nedávné historie. Za války si venkov ohromě ekonomicky polepšil právě díky tomu, že potravin bylo málo a byly drahé.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 7280W

Příspěvek od střídač »

Harry píše:Vůbec celý blog pana Nejedlého je fundovaně psané čtení s množstvím věcných informací z "velké" energetiky.
S chutí jsem se začetl, leč s chutí i brzo skončil.
Obecně známé informace souhrnně sepsané v dlouhém textu.

Aby to nevyzněla tak pesimisticky, tak přece jen jsem si odnesl povznášející drobnost: nepřestat usilovat o všeobecnou soběstačnost.