Baterie "chudého solárníka."

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od ota »

Tohle je baterie z vysokozdvižky.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1148862 ... v-2015.php

Musí mit separátní články abys mohl jeden vyměnit kdyby bylo třeba. Taky se s nim dobre manipuluje když děláš servis. Ty 8V baterie docela dost váží a manipulace s nimi pri servisu je práce pro chlapa v plný síle.
Naposledy upravil(a) ota dne stř led 22, 2020 7:39 am, celkem upraveno 1 x.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:
chatař píše:Proč nové olovo ne? To mám koupit silně zasulfátovanou baterku za cenu šrotu? To je nějaká výhra? Co s ní pak?
Jak jsem psal...
Můžeš za baterky vyhodit dost peněz. pokud koupíš olovo nečekej moc životnost, NiCd maj velkou nehospodárnost, liion nesmí zmrznout a life tak o tech nevim nic.

Já kdybych znova vybíral opět pujdu do olova ale asi menšího jako zalohu cca 300Ah 48V 15 kWh a koupím asi life a nebo postavim Lion cca 10 kWh...
Tak přede mnou už taky není bůhvíjak dlouhá životnost. Od olova mě odrazuješ, ale šel bys do něj znova, i když menšího. Promiň, ale má to nějakou logiku? :) A kapacita 300Ah 48V je pro mě mega, giga, prostě nepotřebná.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1922
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

ano má... necykloval bych olovo, ale držel ho z life nabité pro případ nouze. běžně by pracovalo life cyklovalo atd, a olovo pro případ delšího výpadku nebo problémech na life ( údržba atd)
Vitek
Příspěvky: 1922
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

ota píše:Tohle je baterie z vysokozdvižky.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1148862 ... v-2015.php

Musí mit separátní články abys mohl jeden vyměnit kdyby bylo třeba. Taky se s nim dobre manipuluje když děláš servis. Ty 8V baterie docela dost váží a manipulace s nimi pri servisu je práce pro chlapa v plný síle.
Oto, od tohoto človíčka jsem si právě rok starou baterku kupoval. a za mě dobrý.... nevím jak jsou na tom starší články a baterie který něco zažily a nikdo neví co, kapacitu psanou maj ale reálně menší - nutno desulfatovat pokud možno...
ono toho je víc. a protože hodně firem jede už dost věcí na baterky tyhle "Ekologicky likvidované " "repasované články" těch bude všude dost.
Já osobně čekám až nám v destě odejde 1 článek a pak si ji za cenu šrotu odkoupim…. a z ní udělal hlavní dotovací baterku pro moje stávající olovo.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od ota »

Tyhle články jsou nezničitelné a hlavně opravitelné.
Osobně jsem byl u repase totálně zasulfátovaných článků.
Místo kyseliny už byla jen voda.
Pomocí desulfatoru, peroxidu a další chemie se kapacita obnovila 95%.
Do FVE jen toto olovo. Aťsi je na krabici deep cycle, super-hyper, prostě nic jiného než OPzS nebrat.
A už se mi to nechce opakovatlidem co opakují dokola stejné chyby a jsou nepoučitelní. HOWGH
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:ano má... necykloval bych olovo, ale držel ho z life nabité pro případ nouze. běžně by pracovalo life cyklovalo atd, a olovo pro případ delšího výpadku nebo problémech na life ( údržba atd)
Dík za vysvětlení. To už logiku má.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

ota píše:Tyhle články jsou nezničitelné a hlavně opravitelné.
Osobně jsem byl u repase totálně zasulfátovaných článků.
Místo kyseliny už byla jen voda.
Pomocí desulfatoru, peroxidu a další chemie se kapacita obnovila 95%.
Do FVE jen toto olovo. Aťsi je na krabici deep cycle, super-hyper, prostě nic jiného než OPzS nebrat.
A už se mi to nechce opakovatlidem co opakují dokola stejné chyby a jsou nepoučitelní. HOWGH
Možná budu za blbce, ale můžu se zeptat, co je to OPzS? Jsem bateriový začátečník a zkratky mi dělají někdy problémy.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3364
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od marko250 »

Stačí nechat hledat: http://www.sticka.cz/kategorie/baterie/opzs-a-opzv/

Jinak opakovaně se zmiňuješ dva panely,to jako ten Siton zůstane a nebude zaměněn za měnič s reglem a doplněna baterka?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1922
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:
ota píše:Tyhle články jsou nezničitelné a hlavně opravitelné.
Osobně jsem byl u repase totálně zasulfátovaných článků.
Místo kyseliny už byla jen voda.
Pomocí desulfatoru, peroxidu a další chemie se kapacita obnovila 95%.
Do FVE jen toto olovo. Aťsi je na krabici deep cycle, super-hyper, prostě nic jiného než OPzS nebrat.
A už se mi to nechce opakovatlidem co opakují dokola stejné chyby a jsou nepoučitelní. HOWGH
Možná budu za blbce, ale můžu se zeptat, co je to OPzS? Jsem bateriový začátečník a zkratky mi dělají někdy problémy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Opzs

prosimtě fakt než se unáhlíš přečti o co se jedná opzs jsou panceřový olovo určený fakt na hluboký vybíjení a cyklovost - výrobce udává mnoho stovek 80% vybití - ale musíš je co nejdřív dobít zpět po vybíjecím cyklu.. tzn jeden den ji vybiješ a po skončení vybíjení ihned začínáš nabíjet.... Nejlepší je dopřát olovu necyklovat a když tak cca do 30% tzn SOC 100 až soc 70... pokud tvůj sol systém umožnuje každodenní dobití olova, tak je to OK ale pokud baterku budeš drtit do vybití DOD 80 a nedobiješ tak je za sezonu na vyhození a nebo na repasi ( desulfataci )

hele když to čtu ty tvoje příspěvky kup si radši lithium, to je fakt dělaný na cyklování. olovo je pro fajnšmekry....
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od matobabetak »

Alebo vystriehnut nicd v dobrej cene, mňa vyšlo 24v 500ah na 30€ a dve fľaše vína.
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Takže jestli jsem to správně pochopil, ta Varta 8V 170 Ah by měla být OPzS. Tož se bude vybíjet podle předpovědi počasí. Když budou hlásit na příší den slunečno, může se vybíjet. Když zataženo a přeháňky tak se holt bude muset na vybíjení dát pozor. Vždy existuje nějaká cesta.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od ota »

Je to marný, je to marný, je to marný...
NÉÉÉ, ta Varta není OPzS! ! !
To že píšou že se používá do vysokozdvižky nic neznamená.
A že je na ní napsáno Deep cycle by mělo být varování.
Ty sis tu baterku prostě vybral a chceš po nás abysme ti řekli že je to dobré a že to bude fungovat, nic jiného nechceš slyšet.
Bojíš se koupit si secondhand baterku jak ti tu všichni doporučují a radši si koupíš novou ale nevhodnou. Nechceš koupit lithiovou protože je moc drahá a její životnost přesahuje tvůj horizont.
Nechceš uvažovat o vice než 2 panelech.
Tak si tu Vartu kup a neptej se, netahej z fóra informace, které nedokážeš pochopit a zpracovat, ani se nenamáháš vygooglit co je OPzS a ptáš se na fóru.
Obávám se že ti není pomoci.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Matess »

olovo za cenu šrotu je dobré, protože ikdyž má jen polovinu kapacity, tak dokud jede, tak jede a když nejede tak dostanu peníze zpět ve sběrně. Jsou to vlastně baterie zdarma... (se spoustou běhání kolem)

life funguji, a potom z ničeho nic napětí článku 0V - mám už takhle 4x 200Ah a 1x300Ah - vše žlutí. U všech byly balancery i ochranný obvod. Potom tu mam wina 10Ah, které jsem nabité strčil do police před 4 lety a jsou nyní nafouklé jak... tyhle zkusím znovu rozjet.

Z posledního průseru mám 2 další vadné 200Ah - tady odešel ochranný obvod a soláry někdo ukradl (nikdo si toho týden nevšiml) - baterka byla hluboce vybitá a nabít šlo vše krom jednoho článku a druhý nabít šel, ale po pár dnech stání mu napětí spadlo opět na 0V.

V čem jsou ale ty life super je efektivita nabíjení. Když jsem měl life jel jsem na solár minulé 2 zimy celé (nebo se nabíjelo jednou). Teď mám NiCd a už se nabíjelo 15x z centrály a ještě do dubna několikrát bude.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

ota píše:Je to marný, je to marný, je to marný...
NÉÉÉ, ta Varta není OPzS! ! !
To že píšou že se používá do vysokozdvižky nic neznamená.
A že je na ní napsáno Deep cycle by mělo být varování.
Ty sis tu baterku prostě vybral a chceš po nás abysme ti řekli že je to dobré a že to bude fungovat, nic jiného nechceš slyšet.
Bojíš se koupit si secondhand baterku jak ti tu všichni doporučují a radši si koupíš novou ale nevhodnou. Nechceš koupit lithiovou protože je moc drahá a její životnost přesahuje tvůj horizont.
Nechceš uvažovat o vice než 2 panelech.
Tak si tu Vartu kup a neptej se, netahej z fóra informace, které nedokážeš pochopit a zpracovat, ani se nenamáháš vygooglit co je OPzS a ptáš se na fóru.
Obávám se že ti není pomoci.
Omlouvám se za to, že jsem měl tu drzost na něco se ptát. Už takovou blbost neudělám. Já kurva nevím, která baterka je OPzS. Že by mi tady někdo napsal přímo typ, odkaz na stránky kde je prodávají, to bych chtěl asi moc. To je jen samé: olovo nekupuj, kup si lithium. Nic, seru na baterie, zůstanu u Sitonu, funguje skvěle a hovno stojí.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od mypower.cz »

Kluci prosim zkusme mirnit emoce, nezapomenme na 1. a 2. dohodu, tedy "Nehřešte slovem" a "Neberte si nic osobně"
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cty%C5%99i_dohody

PS: mam uz patym rokem na chate olovo - Trojan, davaji to do vysokozdvizky taky a chovam se k tomu jak prase. Dolivam jednou za pul roku kdy s hruzou zjistim, ze je pul cm desek nasuchu nad hladinou. Takze do baterek rozliju tak 5 litru a za pul roku si s hruzou vzpomenu znovu, ze bych se mohl namatkove kouknout, jak jsem na tom s destilkou. Baterky jedou jak cert zatim. Vubec zadna stiznost na ne, narozdil od mych prvnich bezudrzbovych olovenych baterek. A tos tak.
Vitek
Příspěvky: 1922
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

vefinále zjistíš že to je ta nejbezpečnější a nejlevnější varianta....

nicméně abych nebyl já za gaunera trošku napovím
ja používám články 5PzS625 - z vysokozdvižky- Opzs jsou staniční akumulátory ty se asi blbě seženou ale trh je přesycen těma olovama jako mám já a další...
Základ je koupit co největší kapacitu tak aby baterka necyklovala na víc než 50% DOD protože pak se muže stát že 2 až 5 po sobě jdoucích hnusných dní a tvůj poloostrov to nedá..

Baterii použitou na 48V koupíš cca za 40 tisíc, ze známosti někde asi levněji, tu 625. poloviční napětí 24V za polovic.
no a střídač o těch je tu napsáno hodně... bud studer nebo axpert a nebo powerjacky...

není to jen o baterii píšu to všude, baterie u mě tvoří 20 % ceny elektrárny.... je potřeba si nazačátku říct jak to myslím vážně a do jakého systému pujdeš... co do napětí....

Tak asi tak. přečti si moje vlákno píšu to tam dost podrobně, pak si přečti vlákno youdy, případně marka, a dalších, třeba peater....

všichni máme 48V, každej má jinou baterku já olovo youda pylony, marko lifepo4? , peater myslím taky life....
každý z nás řeší stejné věci... kam a jak dát a kolik panelů, kde budou jaký sklon jak orientovaný, a každý řeší nebo řešil jaký baterky proč kam jak a jak je udržet v kondici.... případně píšeme poznatky kudy cesta fakt vede a kudy ne....
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Děkuji "mypowere". Konečně relevantní rada, která se dá použít! Tedy Trojan. Omlouvám se za to, že jsem trošíčku ujel, ale nešlo jinak, jsem jen člověk.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od goodbie »

podívej se do mého vlákna na mojí FVE je tam foto rozebraného článku PZs kde je vidět ten rozdí v kladné decse která je trubková a né mřížková tak jako to mají normální baterie,to že ze zlobíš je normální,tady každé téma na olověnou baterii dopadne uplně stejně řešením litiové baterie,a můžeš tisíckrát psát,že jí nechceš,trakční články OPZs nebo PZS se používají právě vtěch ještěrkách a podobných strojích jsou to samostatné 2Voltové články pospojované do serie o potřebném napětí,klidně bych se podíval i po nějakých starších fungovat budou dobře a vydrží déle než ty normální baterie
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

goodbie píše:podívej se do mého vlákna na mojí FVE je tam foto rozebraného článku PZs kde je vidět ten rozdí v kladné decse která je trubková a né mřížková tak jako to mají normální baterie,to že ze zlobíš je normální,tady každé téma na olověnou baterii dopadne uplně stejně řešením litiové baterie,a můžeš tisíckrát psát,že jí nechceš,trakční články OPZs nebo PZS se používají právě vtěch ještěrkách a podobných strojích jsou to samostatné 2Voltové články pospojované do serie o potřebném napětí,klidně bych se podíval i po nějakých starších fungovat budou dobře a vydrží déle než ty normální baterie
Děkuji za radu a doporučení.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1922
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Děkuji "mypowere". Konečně relevantní rada, která se dá použít! Tedy Trojan. Omlouvám se za to, že jsem trošíčku ujel, ale nešlo jinak, jsem jen člověk.
Upozornuji jen abys nepřehlédl mezi řádky, je potřeba celý systém dimenzovat na aktuální potřeby. na víkendové chatě předpokládám menší spotřebu a využití jako v RD kde se zapne myška, pračka, a do toho vysavač, případně invertor na svařován. systém to musí dát jak při slunku tak i při zataženu nebo dešti !!!

Analýzu si musíš udělat sám... asi máš nějaký info o spotřebě el energie když ses rozhodl pro FVE

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek