Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

Zdravím všechny příznivce ostrovních systémů ze stavby trvale obydlené chaty,

Něco úvodem k celému projektu:
Dva roky jsem na internetu pročítal informace o jednoduchých ostrovních systémech výroby el. energie, bioplynu, pitné a užitkové vody, vytápění a chlazení objektu. Do toho přišla tragická rodinná událost a tím se celý proces dal do pohybu. Prodal jsem byt a koupil 2.000m2 zahrady. Zahájení stavby bylo v říjnu 2011 svépomocí... a marodím z toho do dnes :D pět let v kanceláři udělalo své a ochablé svalstvo nebylo připraveno na těžkou fyzickou práci.
Celý objekt je od základové desky koncipovaný tak, aby bylo možno časem připojit bioplynovou stanici, samotížné zemní chlazení vzduchu, kořenovou čističku.
Přízemí tvoří zimní zahrada, zádveří, koupelna s WC, technická místnost, obývací místnost s kuchyní, jednoramenné schodiště do L, které má čtyři funkce: tvoří příčku mezi obývací částí a zádveřím, schodiště do podkroví, polovina šířky prostoru pod schodištěm je předsíňová stěna, druhá polovina obyváková stěna.
Podkroví má dvě místnosti. Každá místnost má jedno štítové okno, střešní jsem nechtěl, nemám z nich dobrý pocit, vidím v nich skleněný letní radiátor :)

Zamýšlené a použité technologie a systémy:
Voda: Vody je v lokalitě málo, daleko a v hloubce kolem 40ti metrů. Zvolil jsem tedy vodu dešťovou. Jednak je to voda měkká, vhodnější do topného systému, na praní a mytí. Zásobu dešťové vody dělá 10ti kubíková samonosná laminátová nádrž zakopaná v zemi. Rozvody vody po objektu v 1/2" plastu, o tlak se stará domácí vodárna 800W 230V.
Teplá voda se připravuje v kombinovaném bojleru 120L Dražice se zvětšeným výměníkem napojeným na kamna HAAS+SOHN Grand Max Plus a topnou spirálou 24V 600W.
Vytápění: kamna v obytné místnosti HAAS+SOHN Grand Max Plus, v koupelně teplovodní žebřík, v podkroví radiátory. Oběh vody nucený, čerpadlo 12V DC.
El. energie: amorfní panely 6x100W, MPPT tracker 150V/40A, uložiště 24V 400Ah údržbové olovo, měnič sinus 2000W/230V, měnič 24/12 DC/DC, osvětlení 12V LED 5W teple bílá. Přebytky el. energie hlídá CONRAD a přes stykač se pouští do topné spirály 600W/24V v bojleru.
Odpadní voda: Odpadní voda je rozdělena na vodu šedou a černou. Šedá voda je z umyvadla a sprchy svedena do čističky (zatím není, propojeno bypassem na vodu černou). Čištěná voda bude použita na splachování WC. Voda černá je z WC a kuchyňského dřezu svedena do samonosné laminátové 5ti kubíkové jímky.
Klimatizace: zatím nerealizováno, ale je připravený prostup v základové desce. Ochlazení vzduchu ve vnitřních prostorách si představuji pomocí hliníkové nebo nerezové trubky o délce cca 15m a průměru 200mm, zakopané a vyspádované v zemi s vyústěním nad terénem.
Bioplyn: Zatím jen připravené prostupy v základové desce. Z čeho a jak velkou bioplynovou stanici vyrobit, jak uchovávat plyn, čím filtrovat atd, to bych teoreticky věděl, ale realizace je zatím v nedohlednu :)

Postřehy z provozu:
Voda: vodu chytám do nádrže od ledna a vystačím si s ní i teď kdy nemám vodu z plánované čističky na splachování WC. Je potřeba přidávat trochu SAVA aby se voda nekazila. Jinak na praní a mytí je dešťovka super.
Topení: dobrá izolace se vyplatila, při venkovní teplotě 0 až 10 stupňů stačí topit hodinku denně. Při nižších teplotách 2x denně. Nemám tu žádný tepelný akumulátor, ale i tak se teplota celkem drží, při venkovních teplotách pod nulou klesne teplota za 18hodin z 24 na 19. DC 12V oběhové čerpadlo půjde do kopřiv, dělá kravál.
Příprava teplé vody: v topné sezóně není žádný problém, bojler s teplovodním výměníkem udělají své. Radost mám ze systému přebytku el. energie z FV,.. tyto slunečné dny mám pořád teplé vody dostatek, malá topná spirála 600W/24V mi ten 120L bojler udržuje bez problému na cca 70ti stupních... nutno dodat, že každý den peču v 600W el. pekárně chleba. Situace bude ovšem jiná za špatného počasí, proto jsem zvolil předimenzovaný výkon kamen a zvětšený tepelný výměník v bojleru.
El. energie: FV v provozu od ledna a zatím funguje dobře. Přidal bych ještě jeden panel do řady ostatních na 700W a čtyři další na štítovou stěnu, tam krásně praží pozdní odpolední a večerní sluníčko. Zatím jsem nevyflákal baterie ani jednou. Používám běžný el. nářadí, 800W vodárnu, 600W pekárnu, wifi router, notebook, audio.

To by bylo pro zatím vše.
Děkuji tomuto webu a fóru za cenné informace.

S pozdravem
Rams
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od SJM »

V popisu není uvedeno, ale ty amorfní panely jsou Schott?
Hlučné je jaké oběhové čerpadlo? Bylo hlučné od počátku?
Bojler 120 L Dražice s 24V topnou spirálou 600W je ve standardní nabídce, nebo o jakou topnou spirálu se jedná?

K systému blahopřeje SJM
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

Panely jsou: DuPont DA 100-A1 A-SI TFPV
Regulátor: Tracer-MPPT-4215RN (40A-150V)
Čerpadlo: solární čerpadlo HS15 Ano, je hlučné od začátku, nepříjemně bzučí.
Bojler je upravený, z výroby je na suché topné těleso. Musela se upravit příruba odříznutím šachty pro topné těleso a navařením trubky s vnitřním závitem na DC spirálu.
Topná spirála je z eBay 24V DC water heater.
O přebytky se stará CONRAD 18315 + třípólový stykač 20A + relé CRM=91H (nastavené zpožděné sepnutí o 5sec.)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od mypower.cz »

Wow, nářez. Prosim fotecky by byly? Hnedka s radosti bych z toho udelal upoutavku do novinek na hlavni strance. Taky mam spoustu veci jeste nereralizovanych, napriklad lazenske kamna. Koupene, pripraven privod teple vody k vane (diky chosemu ze zdejsiho fora) ale uz vic nez pul roku nemuzu sehnat nekoho kdo by mi poradil s kominovou trubkou. Takove trosku zaseky. Bud na to neni cas, nebo zrovna absolutne nejsou penize, nebo clovek ktery by to vyrobil slibi a pak se na to vykasle. No verim ze jednou i ty moje lazenaky s elektrickym dohrevem pojedou a budu mi teple vody nejmene 80L stale pripravene. S destovkou ted taky funguju prakticky od doby co prestalo mrznout, akorat mam jen 2400L zasobnik, takze jestli co nevidet vydatne nezaprsi, trosku docepuju ze studny co mam věcnym bremenem odvedle. Zasobnik mam v zahradnim domku, musim ho ale presunout do suterenu abych mohl destovku vyuzivat i chvili pote co uz bude mrznout, pokud bude plny zasobnik. V suterenu jen tak nezamrzne. Kazdopadne vase chata vypada dle popisu paradne. Presne moje zvotni filisofie. :home: Mam jeste co dohanet.

Jeste dotaz, jak to resite s pitnou vodou?
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

Pitná voda dovoz v kanystru 2x 20L. Přemýšlel jsem chvíli o reverzní osmóze, ale asi zůstanu u toho kanystru :) No a k tomu tanku na dešťovku, krásně se tam chladí pivečko... jak ze sedmýho schodku :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od mypower.cz »

Rams píše:Pitná voda dovoz v kanystru 2x 20L. Přemýšlel jsem chvíli o reverzní osmóze, ale asi zůstanu u toho kanystru :) No a k tomu tanku na dešťovku, krásně se tam chladí pivečko... jak ze sedmýho schodku :)
Pitna voda - resim podobne. 2x25L, v chate mam 3x50L kanystry jako spojene nadoby, naplnim a samospadem do kuchyne ale ne na umyvani nadobi (na to je destovka taky samospadem). Spise na veci na ktere je opravdu pitna potreba. Zatim vozim od rodicu (12km tam, 12km zpet) ale to nepujde donekonecna. Pomalu hledam v okoli studanky s pitnou, je jich tu kolem par, jednou udelam vylet pěškobusem a zajdu na obhlidku. O reversni osmoze silne uvazuji, ale penize me v tom brzdi. Treba ji jednou vybarteruji. Jo a jeste vozim male modre 5tilitrovky, ktere pouzivam primo na piti, na vareni, kdyz dojdou, naplnim 5L z "50ti litrovek samospadem". a nebo zajedu pro dalsi. Tech 5tilitrovek mam asi 12, v pohode vynesu do chaty do kopce i pesky po 4ech v tasce, pac v zime nechavam auto dole, pac kdyz nasnezi, nebo behem roku kdyz hodne zaprsi nevyjedu az k chate (snih / blato). Treba jednou vybarteruju 4x4 offroada (nejlepe s elektrickym pohonem) a budu jezdit az k chate i kdyz budou trakare padat :D
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

mypower.cz píše:No verim ze jednou i ty moje lazenaky s elektrickym dohrevem...
Ten elektrický dohřev lázeňských kamen bych si rozmyslel, bude se to ochlazovat prouděním vzduchu z topeniště do komína,.. a to hodně.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od mypower.cz »

Rams píše:Ten elektrický dohřev lázeňských kamen bych si rozmyslel, bude se to ochlazovat prouděním vzduchu z topeniště do komína,.. a to hodně.
Nedalo by se to resit uzavrenim kominu ? Klapkou ? Otevrela by se jen pri topeni drevem.

Pak tu mam jeste zanovni klasicky 60L bojler nalezato, ktery jsem koupil hned pote co jsem poridil chatu a jeste (4 roky) nezapojil. Tak pripadne prebytky vyuzit i na tohle.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

Ona komínová klapka není 100%ní špunt, je v poloměru tak o 0,5 - 1cm menší než kouřovod. Ano, ten bojler by byl určitě vhodnější.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od rimi »

VYpada to moc hezky, parada, gratuluji, taky by me potesily nejake fotky.

Taky me laka neco zkusit. Navnadil jsem se, ze by to nemuselo byt ani extra drahe tu:
http://www.svepomocidomek.websnadno.cz/Uvod.html
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

rimi píše:Taky me laka neco zkusit. Navnadil jsem se, ze by to nemuselo byt ani extra drahe tu:
http://www.svepomocidomek.websnadno.cz/Uvod.html
Zajímavý projekt, to si určitě pročtu.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od avatar »

je to nejake zaheslovane a na dalsi cteni potrebujes heslo
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od luge »

Zdravím.
Pekne zrealizované.Čo sa týka využitia dažďovej vody a ohrevu boilera ako keby som čítal svoj plánovač.Super. :yes:
Nejak neviem zistiť čo je vlastne CONRAD 18315 ochrana? http://www.conrad.cz/ochrana-proti-upln ... ti.k111113
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

Též zdravím
Ano, je to přesně tohle zařízení z odkazu. Depiloval jsem z něj 1-2 odpory a na jemno doladil trimrem :) spíná na 29V a vypíná při 25.8V
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od SJM »

Rams píše: Čerpadlo: solární čerpadlo HS15 Ano, je hlučné od začátku, nepříjemně bzučí.
Prodejci o tomto čerpadle píší, že má být komfortní bezhlučné. Uznali Vám reklmaci?
Již máte náhradu? Mosaz. bronz? http://www.solar-eshop.cz/p/cerpadlo-ec ... 12v-bronz/

Zdraví SJM
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

SJM píše:
Rams píše: Čerpadlo: solární čerpadlo HS15 Ano, je hlučné od začátku, nepříjemně bzučí.
Prodejci o tomto čerpadle píší, že má být komfortní bezhlučné. Uznali Vám reklmaci?
Zatím jsem nereklamoval, nemohu teď vymontovat čerpadlo ze systému. V přibaleném návodu je vyobrazeno v jaké poloze má být čerpadlo nainstalováno, to jsem dodržel. Reklamaci budu řešit v létě. Pokud bude problém trvat, asi půjdu do nějaké klasiky na 230V.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Pan Taum »

Ramsi, chodíš sem ještě? Jak to u tebe vypadá po roce provozu?
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

Ahoj, ano, chodím sem s pravidelnou nepravidelností. :) Co se komplexního projektu týká, trochu to zamrzlo na financích (vyhřezlá plotýnka + komplikace = 0 výdělek) Každopádně jsem přežil rok na 600Wp relativně bez problému. Naštěstí nemusím nikomu letošní zimu vysvětlovat že dnes večer si nebude možno fučet fénem do palice... Ale to je v tuto dobu problém všech ostrovníků, nezáleží jestli 600Wp nebo xkWp :)
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od Rams »

..včera jsem dokončil výrobu solárního panelu podobného systému http://www.solarventi.cz za směšných necelých 10% ceny jejich produktů, včetně elektroniky hlídající rozdíl teplot venku/vevnitř ...
casiomk
Příspěvky: 65
Registrován: ned bře 10, 2013 9:34 pm
Bydliště: slovakia

Re: Ostrovní 600W Luleč, stavba trvale obydlené chaty

Příspěvek od casiomk »

Rams píše:..včera jsem dokončil výrobu solárního panelu podobného systému http://www.solarventi.cz za směšných necelých 10% ceny jejich produktů, včetně elektroniky hlídající rozdíl teplot venku/vevnitř ...
zdravim

a viete ponuknut navod? toto by sa mi zislo

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek