Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Prackov »

Já jsem ještě Winstony hořet neviděl....
Kouřit to jo. Ale nikdy nic nepodpálily
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od rva »

Bez baterie
1. Svou spotřebu elektřiny od distributora moc nesnížíte
2. Z FV panelů hodně elektřiny nevyužijete
Postavil bych nejprve dům a až pak se věnoval koníčkům. Ceny FV komponent třeba mezitím dál klesnou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od diablo007 »

rva píše:Bez baterie
1. Svou spotřebu elektřiny od distributora moc nesnížíte
2. Z FV panelů hodně elektřiny nevyužijete
Postavil bych nejprve dům a až pak se věnoval koníčkům. Ceny FV komponent třeba mezitím dál klesnou.
Jenže v tomto případě se vůbec nejedná o koníček ale kalkul jak vyřešit nařízení ohledně energetické náročnosti budovy
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od rva »

No tak pak si nějakou FV půjčit a pak ji vrátit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od kvako1 »

Mars píše:
diablo007 píše:Pokud se začneme.tedy bavit nad tím že nechceš baterii kvůli ceně a přitom chceš mít jistotu že nebudou pretoky tak jen zopakují co sem již párkrát řekl a to je že bych koupil axpert king nebo jeho alternativu od mpp solar řadu MK napojil minimální kapacitu baterie
... Kvůli ceně se jen nevyplatí. Já ji nechci v dřevěném domě... ;-)

Ale pokud by v režimu, který popisujete, jel "ležela" nabitá a občas něco překlenula, tak by možná dovnitř směla... ;-)
a co brani dat ji mimo barak, ja to mam taky tak. prefabrikovana kostka v zemi a v ni je baterka.
navic to ma na baterku dobrý vliv . je tam stabilni teplota 10 st.C cca

na betonarce ti dneska odleji prakticky co chceš z voděodolneho betonu, zkopeš to někam a maš po starostech.

jinak ty dřevěne boudy co se dnes staví bych nechtěl ani zanic. jestli jseš architekt tak se ti fakt divim...
soused a taky kamoš to maji, cele leto chladi a když skonči s chlazenim tak zas topí..
žadna akumulace atd...
to na naše podminky není..
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od rasto1 »

Treba postavit poriadny dom a na neho poriadnu elektrarnu, vsetko ostatne je len starost.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od dracekvo »

Kámoš staví taky dřevostavbu a nechal si tam všude nandat nějaké desky fermacell, které by měli mít daleko větší tepelnou akumulaci jak sádroš. Jestli jsem to dobře pochopil, tak je to sádroš, kde není jako pojivo použitá sádra, ale cement.
Topení má odporovejma foóliema a chlazení nemá žádný. Rekuperace decentrální, takovejma trubkama přímo do zdi.
Uvidíme, potom mu půjdu barák pořádně prozkoumat. Hlavně mě zajímá, jak to bude ohledně hlučnosti. Ve starších dřevostavbách většinou bylo dost slyšet z okolních místností.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od ota »

rva píše:
Postavil bych nejprve dům ...
Já si myslím, že pokud se natahají instalace při stavbě, solární kabely na střechu, CYKY od technické místnosti k invertoru, pokud pokrývači rovnou našroubují háky na krokve a profily na háky, pokud se dopředu natáhne zemnící vodič ZŽ CY16 tam kde bude pro FVE potřeba, tak to bude na montáži stát třetinu proti stavu kdy se bude montovat v hotovým, zabydleným baráku. Nehledě na záruky na dílo.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 505
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 64
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od PetaJoule »

Mars píše: Takže hledám odpověď na otázku, zda má vůbec smysl provozovat FVE v kombinaci s DS a BEZ BATERIÍ (myšleno BEZ BATERIÍ)... :D
Nemá.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od zbek »

Podle mne má nejlepši navratnost . Nejde to bez smlouvy a max na fazi 3,7kwp
Baterie jsou pro nadšence
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od PavelR »

Tak pokud bez baterie coz je si myslim v dnesni dobe skoda. Tak udelat legalni sprosty ongrid s moznosti pretoku, wattrouter do vody a topeni a hotovo. Bohuzel se vsemy nevyhodami 1f/3f ...
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

Děkuji za další odpovědi! Opravdu, protože díky této krátké diskusi se mi ujasnilo mnohem více, než když jsem si o tom jen četl.

A vidím, že to některým z Vás nedá spát..., -- k té dřevostavbě (a koncepci domu vůbec):
- samozřejmě znám význam akumulační hmoty "těžkého" domu, zejména při trvalém pobytu/práci v domě. Ale pozemek svým charakterem (celkem svah a zejména nemožnost jakékoliv těžké mechanizace přímo na místě stavby) přímo vybízí k lehké stavbě. Navíc odtržené od terénu (na různě vysokých patkách/sloupech po svahu). Důvodů je více, ale toto jsou ty hlavní.
- tepelná akumulace stavby se dá zajistit i jinak, než jen zděnou konstrukcí... Ale to je opravdu na jiné fórum.
- daleko větší význam (i u "těžké", zděné stavby) má její orientace, uméstění a velikost oken a její dobré či špatné zastínění v létě a v zimě (v létě stínit; v zimě naopak sluneční zisky). To poslední je zdaleka nejdůležitější. Akumulace vám v srpnu, kdy je 35°C přes den a 27°C přes noc celý měsíc, už nijak nepomůže.
- jednoduché, jednoúčelové a autonomní systémy pro jednotlivé funkce domu jsou nejbezpečnější, nejspolehlivější -- a skoro vždy i nejlevnější řešení. Nejlépe se také mění, nahrazují a vylepšují. Takže větrání ruční okny, vytápění kamny (zjednodušeně řečeno) a na nich nezávislými přímotopy (podlahovka, stěnové atd., nemusí to být jen olejový radiátor...). Chlazení (pokud vůbec), tak opět nezávislým zařízením (split klima). Atd.

K některým námětům z Vašich odpovědí:
1) "baterka v "bunkru" pod zemí
Rozhodně ke zvážení! Ale dělat to jen pro tu baterku by bylo strašně drahé. Pokud by byl nějaký nezávislý sklep/polosklep, tak možná tam. Pak asi celou "elektrárnu", i za cenu trochu delších rozvodů. Vyřeší to hluk, teplo, riziko požáru. Je to jeden ze směrů, kterým přemýšlím.

2) "nevyplatí"...
Ať počítám z kterékoliv strany (včetně variant s "dotací"), tak skutečně nevyplatí... -- Pokud člověk do rovnice nedosadí nějaký prvek navíc:
- vyřeší mi to PENB (ale i zde jsou možná levnější alternativy "vyřešení")
- budu nezávislejší (ale nevím, jestli to není "stahování kalhot" ještě příliš daleko od řeky... ;-) )
- při určitém přizpůsobení života a provozu domu skutečná možnost ušetřit (v dlouhém horizontu a s nejistotou, zda zařízení skutečně tak dlouho vydrží...)
- o něco přirozenější způsob života. Myslím tím návrat o kousek zpět k přirozeným rytmům světla a tmy, činnosti a odpočinku. Ne přizpůsobovat se nějakému zařízení, ale spolu s tímto zažízením se přiblížit přirozenějšímu životu. Dům u lesa se k tomu přímo nabízí...

A ten poslední důvod je asi ten, který převáží všechny ostatní -- pokud ta rovnice současně ekonomicky nevybočí příliš do "nerozumnosti".

3) "Postavil bych nejprve dům..."
Máte pravdu, ale pravdu má i ota... "Vymyslet" všechno do detailu předem, teoreticky -- samozřejmě jde. Ale nechat prostor pro vývoj (věci samé, vlastního postoje a názorů) je asi lepší. Alespoň taková je moje zkušenost po třiceti letech projektování...
Takže se snažím (právě tím zdánlivě nesmyslným) oscilováním od extrému k extrému "osahat" možnosti a pak "trefit" tu správnou míru přípravy. Přípravy, která do budoucna zbytečně nesváže ruce a současně minimalizuje nutnost adaptací, zásahů do hotové stavby a s tím spojených kompromisů a peněz navíc...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od volente »

Na baterie není potřeba bunkr, ale stačí třeba nerezová krabice. Ono 1m3 baterie v dnešních technologiích je určitě dostačující i pro náročnější požqdavek.
Druhá věc je že baterie nepotřebují větrání, ani chlazení, na rozdíl od měničů a regulátorů. Takže polosklep s celou výbavou FVE nedává moc smysl.
Ale pořád jsem neslyšel ten rozdíl v použití baterie, a proč jednou může a podruhé nesmí do baráku.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od kvako1 »

Mars píše:Děkuji za další odpovědi! Opravdu, protože díky této krátké diskusi se mi ujasnilo mnohem více, než když jsem si o tom jen četl.


K některým námětům z Vašich odpovědí:
1) "baterka v "bunkru" pod zemí
Rozhodně ke zvážení! Ale dělat to jen pro tu baterku by bylo strašně drahé. Pokud by byl nějaký nezávislý sklep/polosklep, tak možná tam. Pak asi celou "elektrárnu", i za cenu trochu delších rozvodů. Vyřeší to hluk, teplo, riziko požáru. Je to jeden ze směrů, kterým přemýšlím.

2) "nevyplatí"...
..
tkhle to mam přesně ja , cela fve je v betonovem prefabrikatu.
stal 800 eur. rozmer 2x3m výška 1,8m.
mam pozemek ve svahu tak jsem to do svahu zakopal . cca 5m od baraku..

za mě ,bych do toho bez baterky nešel...

mimochodm jsem měl požemek převýšení 7 metru. teť je to rovina.. :lol:
všechno jde, a barak mam zdený..
že by se někde nedostala technika se mi nechce věřit, jesli tam dojdeš ty tak i technika.. :roll:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

volente píše:Na baterie není potřeba bunkr, ale stačí třeba nerezová krabice. Ono 1m3 baterie v dnešních technologiích je určitě dostačující i pro náročnější požqdavek.
Druhá věc je že baterie nepotřebují větrání, ani chlazení, na rozdíl od měničů a regulátorů. Takže polosklep s celou výbavou FVE nedává moc smysl.
Ale pořád jsem neslyšel ten rozdíl v použití baterie, a proč jednou může a podruhé nesmí do baráku.
Tím polosklepem je myšlen částečně zapuštěný zděný (betonovaný) suterén pod částí domu. Prostor v podstatě s venkovní teplotou. Požárně oddělený, ale nevytápěný. Tj. FVE (komplet měniče, baterky atd.) by musely mít nějakou vlastní izolovanou skříň, alespoň temperovanou. Případně jen ta baterka a zbytek by byl v domě.

Nerezová krabice v zemi by musela být nejméně metr pod terénem, aby nepromrzala... A jak se do ní dostávat ke kontrole atd. Nezavrhuji tuto myšlenku, ale zatím si neumím představit.

A proč jednou může a jednou nesmí do baráku? Dost tomu zatím nerozumím, ale pokud ten systém, který popsal ... (teď to nemohu najít...) -- ten systém s Axpert King v SUB režimu, bude čerpat z baterky jen při výpadku DS (tj. jednou za rok) a jinak ji bude jen udržovat nabitou -- tak počet nabíjecích cyklů bude minimální. Tedy i životnost baterky (alespoň některých druhů baterek) by mohla být delší -- a omezí se riziko požáru při nabíjení. Pokud vím, tak když vzplanou, tak právě při nabíjení. Samozřejmě ne kvůli sobě samým, ale třeba proto, že selže něco z elektroniky, která nabíjení řídí apod.
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

kvako1 píše:
Mars píše:Děkuji za další odpovědi! Opravdu, protože díky této krátké diskusi se mi ujasnilo mnohem více, než když jsem si o tom jen četl.


K některým námětům z Vašich odpovědí:
1) "baterka v "bunkru" pod zemí
Rozhodně ke zvážení! Ale dělat to jen pro tu baterku by bylo strašně drahé. Pokud by byl nějaký nezávislý sklep/polosklep, tak možná tam. Pak asi celou "elektrárnu", i za cenu trochu delších rozvodů. Vyřeší to hluk, teplo, riziko požáru. Je to jeden ze směrů, kterým přemýšlím.

2) "nevyplatí"...
..
tkhle to mam přesně ja , cela fve je v betonovem prefabrikatu.
stal 800 eur. rozmer 2x3m výška 1,8m.
mam pozemek ve svahu tak jsem to do svahu zakopal . cca 5m od baraku..

za mě ,bych do toho bez baterky nešel...

mimochodm jsem měl požemek převýšení 7 metru. teť je to rovina.. :lol:
všechno jde, a barak mam zdený..
že by se někde nedostala technika se mi nechce věřit, jesli tam dojdeš ty tak i technika.. :roll:
Jistě, i kopcem se dá zasypat údolí... Ale otázka je, zda to stojí za to. A pak také, jak to potom vypadá... :D
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

volente píše:Požadované řešení je samozřejmě možné, jen si ten domeček musíte postavit v Německu, kde se provozuje netmetering.
Pak je to bez problémů.
Samozřejmě je i u nás možné jít do tzv. virtuální baterie, ale chce to velmi dobře pročíst podmínky a počítat. A vono to furt nevychází na těch 10 let.
Ten domeček v Německu by měl zase jiné nevýhody... :D

Na těch 10 let nevyjde asi nic, jde spíše o to o kolik...
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

diablo007 píše:
rva píše:Bez baterie
1. Svou spotřebu elektřiny od distributora moc nesnížíte
2. Z FV panelů hodně elektřiny nevyužijete
Postavil bych nejprve dům a až pak se věnoval koníčkům. Ceny FV komponent třeba mezitím dál klesnou.
Jenže v tomto případě se vůbec nejedná o koníček ale kalkul jak vyřešit nařízení ohledně energetické náročnosti budovy

Ne tak docela... Koníček určitě ne, ale jen kalkul také ne. Viz mé důvody výše...
Mars
Příspěvky: 42
Registrován: čtv pro 19, 2019 11:57 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Mars »

diablo007 píše:Pokud se začneme.tedy bavit nad tím že nechceš baterii kvůli ceně a přitom chceš mít jistotu že nebudou pretoky tak jen zopakují co sem již párkrát řekl a to je že bych koupil axpert king nebo jeho alternativu od mpp solar řadu MK napojil minimální kapacitu baterie jen aby o ní věděl a dalnho do režimu SUB v kterém bude prioritně spotřebovávat solární energii v případě nedostatku solární energie si pricucne z distribuční sítě a až při jejím výpadku sáhne po baterií. Pokud bude baterie malá tak chvilku podrží a pak se celek vypne.dve staré olověné baterie v sérii chod zajistí ale musí se o to občas starat a jelikož nebudeš ten typ co by si s tím chtěl hrát vzal bych jednu cihlu polyntech baterie 24v k tomu odpovídající měnič a počet panelů cena do 100t je reálná návratnost bude hodně záležet jak dokážeš zpracovat denní produkci energie protože když nechceš akumulovat musíš vše online odebrat je to stejný princip jako uváděné měniče z i4wifi ale tady je opravdu jistota nepretoku
Děkuji! Mám k tomu dvě otázky:

1) Z popisu MMP SOLAR (PIP 5048MK): "V případě přetížení výstupu střídače se výstup přepíná přes bypass k DS do 4ms." -- Znamená to, že si jen "přicucne", jak píšete, nebo že prostě plně nahradí příkon z panelů příkonem z DS? Tedy prostě přepne z FVE na DS? To je podstatné pro dimenzování všeho.

2) Ze stejného popisu: "Vzhledem k DS se měnič vždy chová jako spotřebič." -- Znamená to, že FVE může být oficiálně prohlášena za ostrovní a s distributorem ji vůbec neřešit? Na střeše bude a bude vidět, takže nějak povolená (v rámci stavby) být musí a také vůči distributorovi musí být něco v ruce, pokud by se ozval.

Chápu, že ta druhá otázka asi nemá jednodznačnou odpověď. Je to šedá zóna. Ale alespoň nějaká malá statistika osobních zkušeností by byla dobrá...

Děkuji! :-)
Vitek
Příspěvky: 1923
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Vitek »

Ahoj, mám 2 tyto měniče. záleži jak máš co nastaveno, ale za předpokladu že to přetížíš což se mi ještě nestalo tak by to mělo skočit do bypasu.

přepne natvrdo a výstup z měniče je spojen se vstupem sítě, tzn Váš limit je jistič na domě ( 25A)
vstup bys měl dimenzovat na trvalý výkon ( v zimě když nebude ani slunko ani nic tak co budete dělat? )
jedna varianta je odpojit výstup a nechat z panelů jen dobítet akumulátory.
další je dobíjet a vytěžovat přebytky vytěžovači
další je použít zmíněný SUB režim, Solar Utility Baterry

další je vše komplet vypnout a přepojit přepínačem sítí natvrdo barák na sít

odpověď na 2.
v měniči je dvojitá konverze AC DC a DC AC + MPPT nabíječ z FVE.

nic nemám oficiálně mám poloostrovní elektrárnu. tzn chci jet ELE - přepnu přepínač sítí - a výstup z měniče napájí dům. chci jet z distribuce, přepnu zpět a domek jede z distribuce a bud tedy skrz měnič a nebo přes bypass.

žádná šedá zóna normálně dohledatelné.
mrkni do mýho vlákna může to být užitečné jak se vydat a co vůbec nedělat...
Ahoj Vítek

2)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek