jaký panel pro notebook

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm

jaký panel pro notebook

Příspěvek od other.side »

Zdavím všechny akční solárce

Rád bych zde načerpal něco informací na téma jednoduchý zdroj energie pro notebook, led světlo, aku nabíječku.

Pokud je zde někdo tak hodný a odpoví mi na několik málo dotazům budu rád.

Plánuju fve zdroj pro notebook, led světlo a nabíjení aku pro aku vrtačku. Užití spíše příležitostné, instalace do dodávky na zemědělském pozemku bez elektřiny. V reálu v letním období cca 2-3dny v týdnu každý den tak 1-1,5h práce na notebooku, podle počasí případné lehké večerní přisvícení ledkou, občasné nabíjení akuvrtačky. Zbytek času nabíjení záložních aku. V první řadě jde o peníze. Zatím jsem někde u 30-50W 12V panel, aku 2xGIS 196 olovo, nějaký měnič na 230V 200-300W. Zdůrazňuji, že na tento systém nepoběží žádné jiné zařízení, max drobotina pro nabíjení baterií pro fotoaparát. Nikdy ne nic víc. Počítám s ideálními světelnými podmínkami, neboť za ošklivého počasí na pozemku nebudeme. Notebook jsem zatím neměřil, ale na zdroji to vychází na cca 80W. Někde jsem se dočetl dost kritickou recenzi panelu RCH 30W z GME.

Rád bych vaše komenty.

Děkuji.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od mypower.cz »

Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od vata »

Zkuste sehnat jeden starší "12V" Schott ASI, reálně k mání na eshopech jsou už spíš menší wattáže té série (http://shop.solarpartner.cz/cz/SCHOTT-A ... panel.html). K tomu od někoho zde na fóru jetý Phocos CX-N, 100Ah baterka a měnič aspoň 300W (HQ už kolem 1000.-) a máte pro Vaši spotřebu dostačující FVE do 5000 bez baterie. Málovýkonové panýlky z GME se mi vůbec nezdají extra levné. Baterie je kapitola sama pro sebe, pokud jste limitovaný pořizovací cenou, asi půjdete do olova, fungovat to bude zpočátku i na startovací baterii, ale to zavání trochu solárnickým peklem.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od other.side »

Baterie mám jak píši GIS 196 klasika olovo, mám je levně, čili bych je rád využil. Ohledně panelů souhlas, ty malinké RCH jsou šíleně drahé. Na odkazy Schottu mrknu hned teď. Každopádně by mě z praxe zajímalo, jestli je správný směr jít 30-50W panel pro živení tej drobotiny sem tam.

Děkuji.
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od other.side »

Děkuji za nabídku, je to sice krásné, ale cenově někde jinde než je moje představa :) . Máme teď jiné důležitejší investice. I když samozřejmě v budoucnu se tomu nebráním. ČEZ je prevít a daleko na naše připojení.
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od other.side »

Tak to je trefa do černého, není co řešit. Děkuji za výborný tip.
vata píše:Zkuste sehnat jeden starší "12V" Schott ASI, reálně k mání na eshopech jsou už spíš menší wattáže té série (http://shop.solarpartner.cz/cz/SCHOTT-A ... panel.html). K tomu od někoho zde na fóru jetý Phocos CX-N, 100Ah baterka a měnič aspoň 300W (HQ už kolem 1000.-) a máte pro Vaši spotřebu dostačující FVE do 5000 bez baterie. Málovýkonové panýlky z GME se mi vůbec nezdají extra levné. Baterie je kapitola sama pro sebe, pokud jste limitovaný pořizovací cenou, asi půjdete do olova, fungovat to bude zpočátku i na startovací baterii, ale to zavání trochu solárnickým peklem.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od radex »

Souhlasím s vatou, za tu cenu je to velmi univerzální řešení.
Jen kdyby jste si s tím chtěl hrát, tak byste se mohl obejít bez olověných baterií, regulátoru a střídače.
Notebook v sobě baterii i regulaci jejího nabíjení má. Já jsem svůj první panýlek 20W vrazil rovnou do napájení notebooku a fungovalo to ideálně. Když hodně svítilo, tak toho notesa utahl, když míň, šetřily se baterie. Musí sedět napětí.
Acer Aspire 2410 potřebuje aspoň 19V, normálně ho mám na 24V-27V.
Svítit můžete třeba LED lampičkou z USB a nabíjet droboť taky z USB.
Největší oříšek by byla nabíječka akuvrtačky, která asi nemá stejnosměrný vstup.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od joseff »

Ahoj, pokud se jedna skutecne o praci na notebooku 1 az 1,5 h 2x az 3x tydne, tak tuto dobu by mel notebook vydrzet pracovat na vlastni baterii, kterou si nabijes doma, pripadne si poridit jeste jednu baterii pro notebook, stejne tak se da doma nabit i telefon nebo fotak nebo akuvrtacka, svetlo se da poridit taky nejake na baterie nebo rada veci se da napajet z USB, pripadne si s sebou vzdycky dovezt nabite 2xGIS 196 co uz mas - vim, ze to asi neni to co chces slyset ale pokousim se o jiny pohled, o zamysleni, bylo by to takto nejlevnejsi, i kdyz je jasne, ze jakykoli minisolarni system je vice "sexy", vice "in"!

Pokud se jedna o instalaci v miste, kde nikdo stabilne nebydli (a nehlida), je zde take riziko, ze by se panel, baterie atd. mohly nekomu libit ...
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od other.side »

Regulátor si snad dokážu vyrobit, doufám, už je to pár let co jsem takovou drobotinu nedělal, ale předpokládám, že dnes je to mnohem jednodušší než před lety :) . Nabíječka akuše je bohužel rovnou na 230V, 12ti voltová stojí cca 2500kč což je pro mě zbytečně drahé. I když je lákavé zneužít jakýs nabíječ a nabíjet z FVE rovnou 12V nicd (Makita).
radex píše:Souhlasím s vatou, za tu cenu je to velmi univerzální řešení.
Jen kdyby jste si s tím chtěl hrát, tak byste se mohl obejít bez olověných baterií, regulátoru a střídače.
Notebook v sobě baterii i regulaci jejího nabíjení má. Já jsem svůj první panýlek 20W vrazil rovnou do napájení notebooku a fungovalo to ideálně. Když hodně svítilo, tak toho notesa utahl, když míň, šetřily se baterie. Musí sedět napětí.
Acer Aspire 2410 potřebuje aspoň 19V, normálně ho mám na 24V-27V.
Svítit můžete třeba LED lampičkou z USB a nabíjet droboť taky z USB.
Největší oříšek by byla nabíječka akuvrtačky, která asi nemá stejnosměrný vstup.
other.side
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 01, 2012 9:29 pm

Re: jaký panel pro notebook

Příspěvek od other.side »

"Bohužel" systém chci opravdu FVE ostrovní, nabíjení doma by bylo fajn, ale notebook mi týden bez el nevydrží i když na něm budu dělat málo (maily). Celý systém chci nacpat do dodávky, jenž to bude sloužit nějaký ten čas jako jakés zázemí než postavíme. Samozřejmě že panel je více sexy, zvl. pokud pojedeme někam na delší dovolenou mimo civilizaci, to se pak každá energie hodí :) .
joseff píše:Ahoj, pokud se jedna skutecne o praci na notebooku 1 az 1,5 h 2x az 3x tydne, tak tuto dobu by mel notebook vydrzet pracovat na vlastni baterii, kterou si nabijes doma, pripadne si poridit jeste jednu baterii pro notebook, stejne tak se da doma nabit i telefon nebo fotak nebo akuvrtacka, svetlo se da poridit taky nejake na baterie nebo rada veci se da napajet z USB, pripadne si s sebou vzdycky dovezt nabite 2xGIS 196 co uz mas - vim, ze to asi neni to co chces slyset ale pokousim se o jiny pohled, o zamysleni, bylo by to takto nejlevnejsi, i kdyz je jasne, ze jakykoli minisolarni system je vice "sexy", vice "in"!

Pokud se jedna o instalaci v miste, kde nikdo stabilne nebydli (a nehlida), je zde take riziko, ze by se panel, baterie atd. mohly nekomu libit ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek