Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
boldric
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 01, 2012 9:58 am
Reputace: 0

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od boldric »

Dobrý den experti, mám pro Vás jednoduchou lahůdku a tak doufám, že rada bude snadná. Ale jelikož jsem neználek, rád bych využil vašich zkušeností.
Mám pozemek s orientací na jižní stranu a rád bych si tam zavedl elektřinu a z různých důvodů uvažuji o ostrovním systému. Pokud bych to měl v kostce popsat, moje spotřeba bude zhruba tolik, kolik jednoho trempa ve srubu, ale bez petroleje, plynu a dalších ulehčovátek. V podstatě zařízení pro přežití s dostatkem komfortu. Potáhnu na to pokud možno jen zařízení na 12V, ale měniči na 230V se nebráním. Pojedu na LED osvětlení, malé přístroje jako noťas a případně další malé vychytávky, které se spíše ukáží až budu přímo tam. Určitě možnost nabíjení autobaterie. Pokud to utáhne motor pračky, jedině dobře.
Od Vás bych rád slyšel, co by mi stačilo? Jaký panel a kolik, baterie a kolik, regulátor. Měnič pořídím smamostatně, budu ho potřebovat v autě - předpokládám, že to tím celé nezhatím, když si ho občas vezmu do auta.
a vůbec - díky za každý komentář.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim :) nekoho mi to pripomina :) skoro řekl bych mě :) Co nejmenší spotřeba kde to jen jde :) Všechno pokud možno na 12V. Jeden dotaz, kolik do toho můžete řádově investovat? Aby bylo jasné co má smysl radit a co ne.
boldric
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 01, 2012 9:58 am
Reputace: 0

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od boldric »

Snad bych rád okolo 30tis. max 50. čím méně tím lépe :-) S těmi 12V - pokud to jde v karavanu, nevím, proč by to nemělo frčet i u mě v hobitíně :-)
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od PavelR »

boldric píše:Snad bych rád okolo 30tis. max 50. čím méně tím lépe :-) S těmi 12V - pokud to jde v karavanu, nevím, proč by to nemělo frčet i u mě v hobitíně :-)
http://www.i4wifi.cz/gridfree-sada-trac ... d2979.html - 430Wp + regul

15120,-

http://www.ev-power.eu/Sinopoly-40Ah-20 ... 200Ah.html 4x - tzn aku 12V 200Ah

cca 25000,-

http://www.i4wifi.cz/invertor-dc-ac-12v ... d2545.html menic 2500W sinus

12800,-

celkem tedy cca 53000,- + k tomu nejakej montazni material rozvadec a tak.

podle me by to takto mohlo fungovat. Samozrejme se da cena zhodit dost na bateriich a menici.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od SJM »

Jak už tady na fóru zaznělo, je lepší se na novou ostrovní instalaci FVE nějakou dobu připravovat, studovat atd.
O bateriích toho zde najdete spoustu, také o systémovém napětí - proč 12V a ne rovnou 48V? Pozdější změna je nákladná.
Pokud chcete provozovat pračku, tak budete mít odběr asi přes 2000W, od toho se odvine střídač, baterie, počet panelů, regulátor (nejlépe MPPT). Čtěte.

Zdraví SJM
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

no , zase tak bombastická sestavy by to nemusela být :idea: . Ikdyž ještě záleží zda-li bude objekt obýván celoroče .
Myslím si že můj 12V ostrov (125Wp , debilní CX , 160Ah LiFeYPO4) by jednou za čas prádlo zvládl vyprat , jasně že by
byl potřeba silný měnič ... ideál 2.500W . Ale prádlo se dá odšpinit i ve vlažné vodě a 230V jen na točení bubnem :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
boldric
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 01, 2012 9:58 am
Reputace: 0

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od boldric »

To je ono - právě dotaz byl pouze na to, zda rozběhnu pračky motor a nikoliv výhřev. Ten zbaští nejvíce. Nakonec ono i nějaké ruční praní vyřeší problém, ale na to zas takový zálesák nejsem - po druhém třetím praní bych se proklínal za tu volbu :-) Nechci tady popisovat, jaký jsem ale dobrodruh, šlo o techniku :-)
Potřebuju občas toho svícení a občas nějakého toho točení motůrku případně čerpadýlka.
Takže co takhle varianta?
http://www.i4wifi.cz/gridfree-sada-trac ... d2975.html
http://www.i4wifi.cz/lithium-battery-12 ... d1873.html
jak bych zapojil dvě nebo tři nemám tucha. Viděl jsem nějaké systémy propojení, ale to je pro mě laika moc.
No a měnič - nechci nikoho urazit bych použil asi do 500W.
Takže jsem na ceně zhruba 20-25tis.
Díky za připomínky typu co na to nerozjedu. Ty budou pro mě asi nejužitečnější. Díky všem za pomoc :-)
jo a určitě se mi jedná o celoroční obývání.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od luge »

boldric píše:To je ono - právě dotaz byl pouze na to, zda rozběhnu pračky motor a nikoliv výhřev. Ten zbaští nejvíce. Nakonec ono i nějaké ruční praní vyřeší problém, ale na to zas takový zálesák nejsem - po druhém třetím praní bych se proklínal za tu volbu :-) Nechci tady popisovat, jaký jsem ale dobrodruh, šlo o techniku :-)
Potřebuju občas toho svícení a občas nějakého toho točení motůrku případně čerpadýlka.
Takže co takhle varianta?
http://www.i4wifi.cz/gridfree-sada-trac ... d2975.html
http://www.i4wifi.cz/lithium-battery-12 ... d1873.html
jak bych zapojil dvě nebo tři nemám tucha. Viděl jsem nějaké systémy propojení, ale to je pro mě laika moc.
No a měnič - nechci nikoho urazit bych použil asi do 500W.
Takže jsem na ceně zhruba 20-25tis.
Díky za připomínky typu co na to nerozjedu. Ty budou pro mě asi nejužitečnější. Díky všem za pomoc :-)
jo a určitě se mi jedná o celoroční obývání.
Dve alebo tri zapojíš paralelne.A isto s meničom nerozbehneš chladničku ak nebude na 12V.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od mypower.cz »

ad 12/24/48V - ja sice sam mam 12V system, ale obcas narazim na prekazky typu vysoke proudy. Doporucuji zkusit uz ze zacatku radeji myslet na 24V system. I kdyz ona je to otazka. DC veci jsou vetsinou na 12. Zase vykonny menic ma radeji 24. Napajet pracku z 12V systemu - to je na kabely tluste jako blazen. 2000W = 166A pri 12V, 83A pri 24V, 41 pri 48V
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od rimi »

boldric píše:jo a určitě se mi jedná o celoroční obývání.
Tak jeste co nejvetsi plochu panelu, zvazit vetrnik, centralu.

Neexistuji nekde ultrazvukove pracky? Jednu dobu jsem mel dojem, ze jo, jenze ted to neumim najit.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od mypower.cz »

rimi píše:Neexistuji nekde ultrazvukove pracky? Jednu dobu jsem mel dojem, ze jo, jenze ted to neumim najit.
existuji pokusy, ale maji problemy s plastovymi materialy, ktere se ultrazvukem rozpadaji. Nekde na foru to tu je.
boldric
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 01, 2012 9:58 am
Reputace: 0

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od boldric »

rimi píše:
boldric píše:jo a určitě se mi jedná o celoroční obývání.
Tak jeste co nejvetsi plochu panelu, zvazit vetrnik, centralu.

Neexistuji nekde ultrazvukove pracky? Jednu dobu jsem mel dojem, ze jo, jenze ted to neumim najit.
takže když opustím myšlenku jednoho panelu a přeci jen půjdu do dvou, mohlo by to na zimu stačit?
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od rimi »

boldric píše:takže když opustím myšlenku jednoho panelu a přeci jen půjdu do dvou, mohlo by to na zimu stačit?
Na ledkove osvetleni snad, na provoz PC ne. Ono muze byt klidne 14dnu hnusne, kdy za den vyrobis 2Ah. Takze bys potreboval tolik baterek, aby pokryly 14dni a tak vykone panely, aby za jeden hezky den vse dohnaly.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od mypower.cz »

boldric píše:takže když opustím myšlenku jednoho panelu a přeci jen půjdu do dvou, mohlo by to na zimu stačit?
Muze a nemusi.. Zalezi na spotrebe ..
http://wiki.mypower.cz/projekty:mypower:zimni-provoz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od SJM »

boldric píše:takže když opustím myšlenku jednoho panelu a přeci jen půjdu do dvou, mohlo by to na zimu stačit?
Záleží i na výkonu panelů. rozpětí je dost široké od 180W až do cca 300W z jednohopanelu standardní velikosti, na regulátoru nabíjení - některé umožňují užívání pro více úrovní systémového napěté, záleží i na akumulátoru a jeho využitelné kapacitě, a jistě též na střídači - na jeho vlastní spotřebě, na jeho efektivitě cca 80-95%, na možnosti krátkodobého přetížení např. pro rozběh kompresoru lednice - některé mají možnost krátkodobého přetížení až 3,5 násobek.
I pro dobrodruha v hobitíně se někdy hodí jistý komfort, např. v případě něžné návštěvy.

Zdraví SJM
boldric
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 01, 2012 9:58 am
Reputace: 0

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od boldric »

Tak v zimně doufám lednici řešit nebudu. To může stát venku a jen hlídat, aby ji někdo nenechal otevřenou. V případě něžné návštěvy bych přeci svícení omezil na minimum :-) To by klidně řešily i svíčky - taková romantická úspora.
Ale ba ne - díky moc všem za podněty. Bude to v pohodě, už se těším :-)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od mypower.cz »

boldric píše:Tak v zimně doufám lednici řešit nebudu. To může stát venku a jen hlídat, aby ji někdo nenechal otevřenou. V případě něžné návštěvy bych přeci svícení omezil na minimum :-) To by klidně řešily i svíčky - taková romantická úspora.
Ale ba ne - díky moc všem za podněty. Bude to v pohodě, už se těším :-)
Moje slova :) lednice je v zime venku vsude kolem :) Pak dejte vedet, jak jste to nakonec vyresil :)

*sun*
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od SJM »

Potom dejte borci vedět, zda jste ty Vaše děvčice udělali bez pračky a s lednicí ve sněhu (a to ještě pouze v zimě) šťastné.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Takže pánové, myšlenka že bude stačit jeden nebo dva panely na celoroční provoz je zcestná. Pokud máte rodinu je málo i 12 kusů. Teď se mlátím do hlavy, že jsem nezačal rovnou na 48V, mých 24V je málo. Nestačí to. Budu přikupovat další panely a baterie. Po přechodu budu muset vyměnit i měnič a to jsem se stávájícím úplně spokojený. Takže asi bude brzo na prodej 4000W čistý sinus na 24V. Vezmu ten samý ,jen na 48V.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od mypower.cz »

Havlas píše:Takže pánové, myšlenka že bude stačit jeden nebo dva panely na celoroční provoz je zcestná. Pokud máte rodinu je málo i 12 kusů. Teď se mlátím do hlavy, že jsem nezačal rovnou na 48V, mých 24V je málo. Nestačí to. Budu přikupovat další panely a baterie. Po přechodu budu muset vyměnit i měnič a to jsem se stávájícím úplně spokojený. Takže asi bude brzo na prodej 4000W čistý sinus na 24V. Vezmu ten samý ,jen na 48V.
V případě něžné návštěvy bych přeci svícení omezil na minimum
tady bych usuzoval ze rodina patrne neni.. :D ale mozna se mylim :? :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek