Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

Zdravím všechny .
V létě potřebuji zprovoznit ostrovní systém. Moje požadavky jsou : Výkon okolo 3,5 kWp.
Jsem úplný začátečník. Budu rád za každou radu a rád bych si o tom popovídal i osobně.
Klidně zaplatím za konzultaci.

Kdo poradí !!!

Jaké panely ?
Jaký střídač ?
Jaké akumulátory, počítám úložiště tak 3 - 5 kWp.
Potřebuji kompletní návrh celého systému a také kalkulaci.
Bude to čistě ostrovní systém užíván celoročně. Záložní zdroj elektrocentrála.
Počítám denní spotřebu 2-3 kW.

Předem moc děkuji. Vašek - Praha západ
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od bert »

Ahoj!
Nie som tu zrovna fundovaný na "radenie", no skúsim trošku prispieť k Vašej orientácii v problematike ostrovnej fotovoltaiky.
Ono neexistuje jednoznačný vzorec, na vyrátanie jednotlivých veličín, univerzálne pre každú aplikáciu.
V prvom rade, Vás chcem upozorniť, že asi nie ste úplne v obraze, čo sa týka veličín a parametrov. Skúsme si to trochu ujednotiť, aby sme sa netočili každý okolo svojej osi.
Havelka Václav píše:Zdravím všechny .
V létě potřebuji zprovoznit ostrovní systém. Moje požadavky jsou : Výkon okolo 3,5 kWp.
kWp - je špičkový(maximálny okamžitý) výkon panelov. Je nereálne s touto veličinou rátať, v sústavnej dodávke energie. No treba s ňou rátať, pri počítaní prúdov z panelov.
Havelka Václav píše:Jsem úplný začátečník. Budu rád za každou radu a rád bych si o tom popovídal i osobně.
Klidně zaplatím za konzultaci.
A až sa raz nájde chrapúň na tomto fóre, čo tu chce za radu peniaze, asi tu skončím :eek2: !
Havelka Václav píše:Kdo poradí !!!

Jaké panely ?
To je otázka orientácie a plochy. Jednoznačne najväčší výkon dávajú monokryštály. "Len" musia byť priamo osvetlené.
To znamená, že polykryštál, alebo amorfný panel, dajú za deň viac, ako monokryštál, ak sa netočia za slnkom. Čiže: ak máte plochu orientovanú na juh, osobne by som dal monokryštál. Ak chcete slnko sledovať(natáčať panely za ním), treba dať čo najúčinnejší panel-monokryštál(alebo, ak na to máte hybrid). Ak máte len pevne danú plochu pre panely a nie je zrovna orientovaná na juh, rozmýšlal by som nad polykryštálmi, alebo amorfami.
Havelka Václav píše:Jaký střídač ?.
Opäť treba vedieť, čo od koncovej zostavy očakávame. Ja osobne používam dva meniče, z dvoch nezávislých zostáv. Ten silnejší(3kW), síce dodá viacej výkonu do spotrebičov, no tiež viacej spotrebuje na svoj chod. Slabých 50W jeho réžie, znamená za deň cez 1kWh dennej spotreby, s ktorou treba rátať.
Havelka Václav píše:Jaké akumulátory, počítám úložiště tak 3 - 5 kWp.
Kapacita akumulátorov, sa udáva v kWh(kiloWatthodinách). Je to údaj, ktorý hovorí o schopnosti dodávať určitý výkon(kW), po dobu určitého času (h). Opäť je veľmi individuálne, čo a ako dlho chcete napájať z batérií.
Havelka Václav píše:Potřebuji kompletní návrh celého systému a také kalkulaci.
Bude to čistě ostrovní systém užíván celoročně. Záložní zdroj elektrocentrála.
Počítám denní spotřebu 2-3 kW.

Denná spotreba zase nie je v kW, ale v kWh(určitý výkon, za určitý čas).
Havelka Václav píše:Předem moc děkuji. Vašek - Praha západ
Inak moc fandím myšlienke fotovoltaiky *sun* , no až začnete investovať, odporúčam Vám ešte trochu študovať :comp: , aby ste zbytočne neopakovali naše chvhyby.
Ak budete potrebovať konkrétnu radu, pýtajte sa! Ja tu stále nie som(a netvrdím, že mám tú správnu radu), no je tu veľa ludí, čo sa tomu nejakú dobu venujú. Dúfam, že som Vás neodradil a želám do budúcnosti veľa MWh slnečnej energie. *sun*
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

Ahoj.
Děkuji za příspěvek.
Připouštím, že mám trošku problém s jednotkami. Ale už jsem v obraze.
Zkusím tady vytvořit návrh systému, co jsem zatím našel na netu.

Ostrovní systém - 3,5 kWp

15 ks Fotovoltaický solární panel CEEG 235Wp
1 ks Ostrovní střídač Studer Innotec XTM 4000-48
4 - 5 ks Baterie LiFeYPO4 12V 100Ah 4x3.2Vx100Ah
samorřejmě konstrukce a el .materiál
el. centrálu - ???
a napadlo mě přidat - Větrná turbína 100W - 200W
je to asi dosti amatérské, ale šlo by to takto použít ?
Děkuji za každou radu.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od lwq »

Z meho pohledu bych zvazil, zda je opradu nutne provozovat stridac ci neni lepsi udelat DC rozvod pro spotrebice, ktere na to prizpusobim. Pro vetsi FVE by se mi nejvic libil 48V rozvod, jdou tam mensi proudy ...
Centralu byhc bral Honda - mam s nimi skvele zkusenosti ... http://wifi.aspa.cz/honda-ex-7-f-elektr ... la-z81918/
A vetrna turbina je super varianta, jen to chce spis alespon 500W ... Pro 48V system se nabizi treba ... http://www.vetrne-elektrarny.eu/ap1200
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od bert »

Havelka Václav píše:... ale šlo by to takto použít ?...
V každom prípade, najprv treba vedieť, čo(aký výkon) a ako dlho, to má ťahať. Je to asi najpodstatnejšia veličina, okolo ktorej sa nabalujú ostatné parametre. K tomu treba prepočítať kapacitu batérií, aj s rezervou, veľkosť (výkon)fotovoltaického poľa, silu meniča...
Havelka Václav píše:..a napadlo mě přidat - Větrná turbína 100W - 200W...
Z toho, čo som zatiaľ pochopil, chcete asi utiahnuť celý dom. V tom prípade, Vami udaný výkon turbíny asi nič nerieši. Možno potiahne (za priaznivých podmienok) minimálnu réžiu systému. No spoliehať sa na ňu asi nebude dať. V zime určite bude treba aj centrála.
DC rozvod je pekná vec, no určite by som ho nerobil na 48V. Je tam síce menší prúd, no spotrebiče na toto napätie asi nebudú tak "štandartne" dostupné, ako pri 24V, alebo 12V.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od ace »

Jak píše bert, je třeba si nejdříve udělat podrobnou analýzu spotřeby. Je třeba počítat s tím, že v průběhu roku se výroba z panelů velmi výrazně liší. Od cca listopadu do ledna včetně to bývá dost tragické a některé dny nepokryje ani spotřebu měniče. V meziobdobí by větrník mohl pomoci, ale bylo by dobré nejdříve danou lokalitu chvíli sledovat měřičem - anemometrem, např. Giom 3000. Při nízkých rychlostech větru je obvykle výroba mizerná a výrobci uvádějí referenční hodnoty až pro vyšší rychlost kolem 10m/s, což bývá málokde. Elektrocentrála na zimu je nezbytná, Hondu, i když je dražší, rovněž doporučuji. Jinak kapacita plánovaná kapacita akumulátorů se mi zdá malá. Jakou máte nabídku na CEEG 235 panely? Jo a v létě budete mít velké přebytky...
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Takže pánové - onen střídač je kanon na vrabce, pekelně drahej a pochybuju že je MPPT. Takže změna - jako regulátor nabíjení doporučuju Tristar MPPT 60A - cena cca 15000 Kč s dph. Dostatečný měnič je buď Meanwell 3000W ovšem cena cca 26000 Kč, nebo co mám teď já 4000W z http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... 13&catg=23 cena 18000 Kč.
Baterek víc, aspoň 5kW/h.
Jo a ještě nezapomenout, že třeba kabely je potřeba dostatečně dimenzované pro DC aspoň 16 nebo 25, dále jenom svodič stojí 2000 Kč a jsou potřeba 2, jističe, vypínače. Všechno tohle stojí dost peněz. Něco třeba vůbec není - jistič na 60A - jenom pojistky atd.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od vata »

Zdravím, jak jste dospěl k tomu výkonu 3,5kWp?
Otázka je řečnická - chci říct, že nemít finanční limit, pokryju panely veškeré disponibilní místo, protože v prosinci, kdy několik dní po sobě můžete mít reálné výkony o velikostech 5% špičkového výkonu, není těch wp nikdy dost. Ale stačí aby slunko vykouklo, a nevíte kam s energií.
Takže souhlasím s ace, že základem je analýza spotřeby. Jiné požadavky na různé aspekty FVE má náš kolega se stolařskou dílnou, jiné zase rodina s malými dětmi, a úplně jinak se dá s energií nakládat, žije-li člověk samotářsky.
Bez tohoto asi z nikoho žádný seriózní návrh nedostanete.
A taky souhlasím s bertom - nerezignujte na vlastní návrh - prostě si to našprtejte a zkuste to sám. Dá se to. Ten Ohm dá sice zpočátku zabrat a Kirchhofa jen tak zdáli tuším, ale ono se to poddá a lidi tady rádi poradí :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

Samozřejmě, čím víc panelů, tím líp. Ale chci to zprovoznit tak s 15ti panely a samozřejmě to budu pořád tunit . Vycházím s těch sestav co inzerují na různých stránkách. Došlo mi, že když to nakoupím zvlášť, tak to vyjde daleko levněji. Mám rozpočet tak do 300 tis.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od lwq »

vata píše:Zdravím, jak jste dospěl k tomu výkonu 3,5kWp?
Otázka je řečnická - chci říct, že nemít finanční limit, pokryju panely veškeré disponibilní místo, protože v prosinci, kdy několik dní po sobě můžete mít reálné výkony o velikostech 5% špičkového výkonu, není těch wp nikdy dost. Ale stačí aby slunko vykouklo, a nevíte kam s energií.
Takže souhlasím s ace, že základem je analýza spotřeby. Jiné požadavky na různé aspekty FVE má náš kolega se stolařskou dílnou, jiné zase rodina s malými dětmi, a úplně jinak se dá s energií nakládat, žije-li člověk samotářsky.
Bez tohoto asi z nikoho žádný seriózní návrh nedostanete.
A taky souhlasím s bertom - nerezignujte na vlastní návrh - prostě si to našprtejte a zkuste to sám. Dá se to. Ten Ohm dá sice zpočátku zabrat a Kirchhofa jen tak zdáli tuším, ale ono se to poddá a lidi tady rádi poradí :)
Souhlasim, v zime Wattu neni nikdy dost a kdyz nahodou Slunce vyleze, tak najednou neni kam s prebytky ... *batt* *batt* *batt*

A rozhodne se da vlastni navrh poresit, zabere to nejaky cas, ale vyplati se to minimalne proto, ze clovek bude vice v obraze nez jen v pripade problemu koukat a rikat neco ve smyslu "ono to nejde" ... :eek2:

vata: jsou to jen dve velmi chytre vymysleny vety ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Kirchhoffovy_zákony :yes:


EDIT: Jeste aktualni info k tem centralam Honda :yes:

"Využijte SUPER AKCI o 20% nižší CENY na elektrocentrály HONDA. Mini-elektrocentrály Honda jsou nejlehčími zdroji elektrické energie na světě. Díky své kompaktní konstrukci a originálnímu technickému řešení je dosaženo nejenom menších rozměrů o 50%, ale i snížení hmotnosti o 50% oproti konvenčním elektrocentrálám. Velmi nízké provozní náklady. Pomocí inteligentního ovládání motoru v závislosti na zatížení došlo ke snížení spotřeby paliva o 40% a například elektrocentrála EU20i na plnou nádrž (4,1 l) bez nutnosti tankování dokáže pracovat nepřetržitě 10 hodin."

http://wifi.aspa.cz/
Naposledy upravil(a) lwq dne pon dub 23, 2012 10:49 am, celkem upraveno 1 x.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Velká hračka za 300 litrů :yes:
To bych chtěl taky. Doporučoval bych koupit 2 panely, regulátor, měnič, baterky - ale už od začátku dostatečně dimenzované a zapojit si to, ošahat, zjistit jak to funguje a člověk se do toho dostane a budeš přesně vědět co a jak a proč se děje a navíc je to hezká hračka :D
Ten první vyrobený kilowatt a provoz "zadarmo" na solár :D
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

Každopádně všem moc děkuji za příspěvky.
Chtěl bych se zeptat, zda je někdo ve Střed. Čechách s ostrovním systémem.
Rád bych to viděl v provozu na vlastní oči.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od radex »

To já vás klidně zvu, jsem od Kolína. Mám ale dost malý systém 370Wp (spíš na hraní) a podobnou sestavu jakou uvádíte teprve plánuji. Tak bych se radši přidal na exkurzi k někomu kdo má jednotky KWp, MPPT a LiFeYPo4
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Tak přijeďte do Ústí nad Labem - 2000 w Malé Březno je moje ale baterky mám NICD. *batt* :yes:
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

To by bylo fajn. Rád se zastavím. Dejte vědět, kdy by se Vám to hodilo.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Klidně v sobotu, budu dodělávat pyramidu. :D
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

Ok. Takže až Vám bude v sobotu někdo okukovat střechu, tak to jsem Já. :lol:
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Poslal jsem vám zprávu.
Havelka Václav
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 04, 2012 5:34 pm
Bydliště: Praha západ

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havelka Václav »

. . . . děkuji za dnešní prohlídku !!!
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Kdo poradí, jak správně navrhnout ostrovní systém ?

Příspěvek od Havlas »

Nemáte zač.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek