IKEA hodlá vyrábět více elektřiny, než sama spotřebuje

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

IKEA hodlá vyrábět více elektřiny, než sama spotřebuje

Příspěvek od karelkilian »

Přeji pěkný den,

protože je pátek, mám pro Vás další článek ke čtení, zamyšlení i diskuzi. Tentokrát se podíváme na aktivity všem jistě dobře známé nábytkářské firmy IKEA.

Karel Kilián

IKEA hodlá vyrábět více elektřiny, než sama spotřebuje

Švédský výrobce nábytku IKEA je znám svými aktivitami na poli ekologie. Zapadá do nich i plán, dle kterého chce již v příštím roce vyrábět více energie, než jí spotřebuje. Pokud vše půjde podle předpokladů, měla by firma být do roku 2030 „klimaticky pozitivní“.

Mnoho významných společností v poslední době investuje do možnosti využívat obnovitelné zdroje energie. Málokterá z nich však může říci, že produkuje více elektřiny, než sama spotřebuje - ve většině případů je tomu právě naopak.

IKEA investuje do obnovitelných zdrojů

Společnost INGKA Group, do jejíhož holdingu IKEA spadá, zveřejnila informaci, podle které bude do konce tohoto roku vyrábět více obnovitelné energie, než kolik jí spotřebují její obchody. Do projektů slunečních a větrných elektráren Švédové jen v posledním desetiletí investovali asi 2,5 miliardy eur (cca 64 miliard korun).

Firma tak například podpořila výstavbu několika větrných farem a instalovala solární panely na střechy svých obchodů a skladů. Tím ale plánované investice do zdrojů čisté energie zdaleka nekončí. IKEA má v úmyslu pokračovat a například minulý týden oznámila akvizici 49% podílu ve dvou projektech solárních farem, které se budují ve Spojených státech.

Z obnovitelných zdrojů nyní IKEA generuje více než 1,7 gigawattů energie. Na jejích budovách je umístěno přes 920 000 solárních panelů, dále vlastní 534 větrných turbín ve 14 zemích a 700 000 solárních panelů ve Spojených státech.

Mělo by se to vyplatit

Generální ředitel INGKA Group Jesper Brodin vnímá investici do zdrojů obnovitelné energie jako dobrý obchod. Je přesvědčen o tom, že cena fosilních paliv s blížícím se okamžikem jejich úplného vyčerpání významně poroste.

Dvě dosud největší investice na tomto poli čítají akvizici americké větrné farmy v roce 2014 za 300 milionů dolarů (asi 7 miliard korun) a získání podílu ve větrné farmě na moři v roce 2019 za více než 200 milionů eur (cca 5 miliard korun).

Brodin minulý týden v New Yorku naléhal na summitu OSN o změně klimatu na firmy a vládní představitele, aby se zavázali omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, jak požadují vědci. Více než 400 firem včetně IKEA, H&M, Coca-Cola a Sony se nakonec zavázalo k cíli udržet globální oteplování pod 2 stupni Celsia.

Soláry i pro zákazníky

INGKA, dříve IKEA Group, vlastní 367 obchodů, 23 showroomů menšího formátu a 44 nákupních center na třiceti trzích. V rámci svého celosvětového řetězce chce od roku 2025 nabízet na všech trzích solární panely pro domácí použití, čímž hodlá své zákazníky podnítit k přechodu na tento způsob získávání energie.

Firma zdůrazňuje, že snaha o snížení klimatické stopy se táhne celým životním cyklem jejích produktů - od těžby materiálů, obchodů a kontaktních míst, kde se setkává se svými zákazníky, až po použití a konec životnosti výrobků. Největší výrobce nábytku tedy řeší změnu klimatu na všech úrovních svého podnikání.

„Máme velkou odpovědnost - a příležitost - udělat pozitivní změnu a přispět k omezení globálního oteplování. Prostřednictvím našeho přístupu můžeme mít obrovský pozitivní dopad na lidi, planetu a společnost.“ uvádí firma ve vydané tiskové zprávě.

Načasování prohlášení společnosti IKEA není náhodné. Stejně, jako tiskové zprávy Googlu, Amazonu a dalších významných firem, bylo publikováno v rámci budování dobrého jména a vyhýbání se sporům ohledně vlivu průmyslu na globální klimatické změny.

Co říkáte na aktivity firmy IKEA?

Zdroje: engadget.com, uk.reuters.com, qz.com, newsroom.inter.ikea.com.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1936
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: IKEA hodlá vyrábět více elektřiny, než sama spotřebuje

Příspěvek od dracekvo »

Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Souhlasím s podmínkami fóra: NE
Bydliště: Vyškov

Re: IKEA hodlá vyrábět více elektřiny, než sama spotřebuje

Příspěvek od diablo007 »

Je hezké že se chtějí považovat za klimatický pozitivní ale jejich dopad není jen ve formě obchodu ale jde jim na krk i celá výroba pro ně a to už sem tam nepostřehl

Zpět na