680W balkon panelák

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od luge »

Pekne.Gratulujem. :) Keď tak porovnávam moju FVE tak som na tom dosť dobre.Tvoj systém vyrobil za 65 dní 100kWh.Mne sa podarilo s 460Wp v poly paneloch,ale na sledovači za 70 dní 100kWh po všetkých stratách.
Prajem vela slnka. *sun*
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Ano ideální sklon panelů dělá hodně. Já měl maxima někdy začátkem dubna cca 550W, ale nyní kdy je slunce vysoko tak už jsou maxima cca 400W.
Druhou stránkou jsou baterky kdy nejsem schopen zapojit všechny které mám doma, nyní je zapojeno 5sad NiCD a k dispozici mám další min. 4 sady. Když je přopijím tak výroba taky stoupne, jelikož nyní mě relg, často přechází do režimu Absobtion a občas i do Float.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od SJM »

Toul píše:Ano ideální sklon panelů dělá hodně. Já měl maxima někdy začátkem dubna cca 550W, ale nyní kdy je slunce vysoko tak už jsou maxima cca 400W.
Už by to chtělo nějaké FV moduly, které nebudou tak citlivé na úhel dopadu paprsků a na teplotu. Trochu méně náchylné na úhel jsou podle výrobce panely Kyocera, které mají povrch jednotlivých článků zdrsněný jako zuby pily.

Zdraví SJM
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Tak jsem zase udělal malý upgrade.
Měnič 2500W sinus, jistič a hodiny:-) snad budou s tim měničem fungovat dobře.

Bohužel to neustál watt metr na modely, který jsem měl zapojený na výstupu z baterií, tedy měřil na 12V aktuální spotřebu. KDyž jsem ale vrtal díry pro rozvaděč a ještě odsával prach, tak se nějak odpájel kablík z měřáku, viz foto. Možná do toho jela i lednička, touž netuším. Každopádně na měřáku byla špička 1200W což je cca 100A. M2řák je do 130A, ale přívodní dráty bývaly horké, takže pozor kdo používáte taky tuto mašinku:
http://www.eshop-rychle.cz/fotky6140/fo ... tmeter.jpg
Přílohy
V pravé části upadl ten kablík, je vidět jak je celý bočník posunutý, asi tam bylo horko.
V pravé části upadl ten kablík, je vidět jak je celý bočník posunutý, asi tam bylo horko.
Nový rozvaděč
Nový rozvaděč
Nové umístění měniče a rozvaděče, vše bude schované za stolem a pod stolem:-)
Nové umístění měniče a rozvaděče, vše bude schované za stolem a pod stolem:-)
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od luge »

Zdravím.
Ako si spokojný s meničom?Aká je spotreba naprázdno?Ten watmeter používam tiež ale medzi panelmi a reglom.Na baterie som neriskoval,asi tých 130A je pre krátkodobí prúd.Spotrebu meriam jednoducho Križíkom.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

--
Naposledy upravil(a) Toul dne úte črc 17, 2012 12:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Zatím jsem spokojený. Jen jsem zjistil že už mi nestačí panely dobíjet baterky, protože jsem hodně zvýšil spotřebu, takže bude zase nějaký upgrade.-)
Teď k měniči:
- Měl jsem ho položenej na zemi a přišlo mě že hodně hřeje, teď jak je na zdi ventilátory nahoru tak už je studenej, hezky se samovolně chladí. Ventilátory mají plynulou regulaci otáček dle zátěže, takže málo kdy hučí.
- Zdá se že z něj leze opravdu SIN protože už žádný spotřebič neprotestuje a ani telka nevrčí.
- Bohužel pouští nějaké rušení do DC, jelikož ten watt metr TURNIGY teď ukazuje nějaký nesmysly a když měnič vypnu tak jee to v pohodě. Zkoušel jsem dát na vstup watt metru kondík, ale nic, tak nevím co s tím.
- Odběr naprázdno je 25W s tím že to mám na 12V
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

parádní upgrade :yes: ... podle fotky vypadá Váš měnič jako menší brácha mého měniče :ugeek: , a to sevším všudy ... .
Rušení .... ti čínští "umělci" namačkali DC dráty mezi trafa čímž se v těch drátech silně indukuje rušení , dal jsem si tu práci a rozebral DC dráty od kabelových ok abych je mohl natahat co nejdále od traf ... docela to pomohlo : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 4%9B#p6048 .

V mém případě Turnigy + měnič v pohodě , pravda dlouho spolu nejeli (pár hodin) , jen při měření volnoběžné spotřeby
a při testu účinnosti .

Ten Wattmetr je sice do 130A , ale špičkově :eek2: . Dlohodobě snese cca 25A zakrytý nebo cca 40A bez krytu .
Orig. dráty jsou docela slabé - 12AWG = 2,5mm2 :eek2: jeden jsem si vybavil dráty 10AWG = 4mm2 , i ty se při 100A
pěkně hřejí :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od luge »

Toul píše:Zatím jsem spokojený. Jen jsem zjistil že už mi nestačí panely dobíjet baterky, protože jsem hodně zvýšil spotřebu, takže bude zase nějaký upgrade.-)
Teď k měniči:
- Měl jsem ho položenej na zemi a přišlo mě že hodně hřeje, teď jak je na zdi ventilátory nahoru tak už je studenej, hezky se samovolně chladí. Ventilátory mají plynulou regulaci otáček dle zátěže, takže málo kdy hučí.
- Zdá se že z něj leze opravdu SIN protože už žádný spotřebič neprotestuje a ani telka nevrčí.
- Bohužel pouští nějaké rušení do DC, jelikož ten watt metr TURNIGY teď ukazuje nějaký nesmysly a když měnič vypnu tak jee to v pohodě. Zkoušel jsem dát na vstup watt metru kondík, ale nic, tak nevím co s tím.
- Odběr naprázdno je 25W s tím že to mám na 12V
Ahoj.
Odber pri 24V na prázdno by mal byť tada okolo 12W.To je fajn.Kde si ho kupoval?Aké má značenie?Nejak ho neviem nikde nájsť.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

to abrams:
na odrušení měniče se chystám. Snad to pomůže.
Turnigy s tím měničem běží, ale běda jak připojim resetovací tlačítko které má cca 20cm drátku, to mi to začne ukazovat nesmysly. Takže prostě nyní funguju ale neresetuju watt metr.

to luge:
je od i4wifi http://www.i4wifi.cz/invertor-dc-ac-12v ... d2545.html
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od vata »

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda jste řešil s ostatními vlastníky domu umístění panelů na střeše toho paneláku. Ačkoliv mě osobně se to netýká, zajímalo by mě to z principu, protože mám přátele ve městech, kteří tohle sice možná neřeší teď, ale třeba časem budou :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Možnost umítění na střeše jsem zatím neřešil a obávám se že to vůůbec není jednoduchá záležitost.
1. lidé pro toto nemají pochopení a kolikrát s tím nesouhlasí a ani nevědíí proč.
2. Obrovským problémem paneláků je zatékání plochou střechou a už vidím jak všichni říkají že zatéká z důvodu umístění panelů na střeše.

Tedy pro mě přijatelné řešení by bylo získat dlouhodobý pronájem bývalé strojovny výtahu na střeše a tam umístit panely a baterie umístit do té strojovny. Uvidíme do budoucna.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od vata »

Zkuste na toto téma na příštím setkání vlastníků uspořádat menší evangelizaci. Možná najdete spřízněné duše :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od lwq »

vata: jedina rozumna moznost je domluvit si to s ostatnimi pri rekonstrukci strechy. A to jak mozny pronajem, tak treba spolecny projekt, kdy elektrina pujde do site a tak ... Nebo ohrivani TUV ... Ale v ceskem prostredi spise utopie ... :-(
Eifel45
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 10, 2013 12:54 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Eifel45 »

Zdravím,
Bydlím také v paneláku a jak jsem si to tady četl, tak jsem se rozhodl taky pro panely na balkoně (GridFree, jeden 250W panel). První co jsem udělal bylo že jsem to chtěl mít po právní stránce vyřešený, tak jsem se dotázal místního stavebního úřadu, jak oni se k tomu staví.
bylo mi odepsáno toto:
"
- Fotovoltaické panely na rodinných a bytových domech se umisťují na střechách tak, aby nebyl narušen architektonický vzhled budovy.Umístění fotovoltaického panelu na zábradlí lodžie naruší vzhled celého objektu a vyyžaduje posouzení z hlediska urbanistického a architektonického (vydává oddělení územního rozhodování OSTAV ÚMČ Praha 13),
- Je nutná smlouva vlastníka domu (u bytových domů v osobním vlastnictví je potřeba souhlas 100% vlastníků) s PREdistribuce, a.s. o umístění a připojení fotovoltaického systému,
- Stavební úřad upozorňuje dále na skutečnost, že při provádění stavebních prací je třeba dodržet platné ČSN a bezpečnostní předpisy. Dle konzultace s HZS v žádném případě nelze umístit tak, aby požárně nebezpečný prostor zasahoval na zateplenou fasádu,
- Pro stavbu mohou být navrženy a použity jen takové výrobky, materiály a konstrukce, jejichž vlastnosti z hlediska způsobilosti stavby pro navržený účel zaručují, že stavba při správném provedení a běžné údržbě po dobu předpokládané existence splní požadavky na mechanickou odolnost a stabilitu, požární bezpečnost, hygienu, ochranu zdraví a životního prostředí, bezpečnost při udržování a užívání stavby ,
- Upozorňujeme na nutnost autorizovaného statického posouzení celého objektu bytového domu vzhledem k dodatečnému zatížení fotovoltaickými panely a doplňkovou technologií
- Stavba musí být provedena v souladu s obecnými požadavky na výstavbu - vyhláška č. 26/1999Sb. o obecně technických požadavcích na výstavbu v hl.m. Praze (OTTP).

"

bydlím v nezatepleném bytě, tedy panel bude na čistém betonovém panelu. tam problém nevidím, jen mě dostaly všechny ty posudky, architektonický, statický. To si snad dělají srandu.

Chtěl jsem se tedy zeptat vás kdo to řešil, jestli to řešil s úřadama, případně dostal taky odpověď s takovou obsáhlou bojovkou.
Díky
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Frenky »

Ja mam panely na panelaku za oknem pres rok a zadna krec. Sel jsem na to metodou nikoho se neptej a konej. Zajimalo by mne kdo ma stavebni povoleni na vsechny ty satelity a zasklene lodzie. Pokud vlastnite balkon tak bych to vubec s urady neresil a proste panely vysadil pred balkonove zabradli a basta. Ja mam nazor ten ze s urady nejednam pokud ony nejednaji se mnou. Slunce do panelu. Pekny den
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Nikoho jsem se neptal a panely dal na lodžii. Stejně tak jako soused satelit, druhý soused dřevěnou výpň zábradlí a třetí zasklení lodžie. Pokud by si někdo stěžoval na rušení urbanistického vzhledu, pak by se musely řešit i sousedé.
Samozřejmě před instalací jsem si ověřil možnosti zatížení lodžie i zábradlí na lodžii, tak aby bylo vše bezpečné.
roman
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 15, 2013 2:22 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od roman »

Zdravím všechny solárníky.
Já jsem právě ve stadiu budování (mám cca polovinu panelů na střeše) a s úřady to byla taktéž "kovbojka".... Máme rodinný domek v malé obci na Vysočině, zatížený hypotékou. Všechny sousedy 6m a dále od domu, takže se nemají k čemu vyjadřovat. Také jsem chtěl mít vše papírově "v pořádku", proto jsem se poptal na stavbním úřadě, odkud přišel mail s požadavkem na stoh dokladů, krom jiného i požárně-bezpečnostní studii. Když jsem začal na HZS zjišťovat, jaképak hrozí riziko požáru od kovové konstrukce se skly na betonové tašce Bramac, bylo mi řečeno, že žádné, ale ten "canc papíru" je třeba nechat vypracovat (zaplatit..) autorizovaným inženýrem a nechat schválit na HZS... Zkrátím to. Celá anabáze trvala asi měsíc a půl a v požárně-bezpečnostní studii je v každém článku napsáno, že se požární riziko neuvažuje.... Když jsem vše donesl na st. úřad, ještě po mně chtěli souhlas Hypoteční banky.... Příště se už na nic ptát nebudu....
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přesně , proč dávat ouředníkům hůl kterou nás pak furt mlátí ... :uh: .
Mám rád pořádek a jasné slovo , s vyjímkou ouředníků :wood: až něco budou chtít tak zareaguju , ale přijít z vlastní iniciativy řešit něco jen pro klid vlastní duše mě nejednou naučilo (nakopalo) že za vola sem byl já :wall: .

Defacto je platíme ze svých daní a ještě jim máme sloužit ? NASRAT !!!

Ty ludry mi skoro dva roky vysí nemocenskou ... jde o pár stovek (asi) ale z principu se jich nebubu doprošovat aby mi milostivě zaplatili to , na co mám automaticky nárok .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Frenky »

Presne to vystihuje muj nazor dekuji lepe bych to neumnel vyjadrit
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek