680W balkon panelák

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od dedo »

Toul píše:Tak, včera se mi doma trošku zakouřilo, bohužel když jsem nebyl doma. Měřák turnigy jsem zapojil na ext. napájení abych neztratil data po setmění a mohl jej vynulovat resetovacím tlačítkem.

Stalo se to u měřáku který mám zapojený mezi panely a regulátorem. Externí napájení jsem přivedl rovnou z baterky přes pojistku!!!
(...)
Takže jistit jistit jistit:-)
:?:
Ako ste mali pripojenú baterku do servokonektora? V Turnigy sú tri piny pre "auxiliary battery" - zľava doprava (položené displejom dole): inverted U, plus a mínus.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

v mém ostrovním solárním systému mám už čtvrtý akumulátor , první tři byly volověný .
Co se týče zdravotnívh aspektů , AGM aku jsou docela v pohodě (uprdnou si jen občas při intenzivním nabíjení) ,
naproti volověný aku s tekutým elektrolitem jsou mnohem podle mne horší , protože plynujou takřka po celou dobu
nabíjení . Já ty plyny (hlavně vodík a kyslík) jímal soustavou hadiček a odváděl je ven .
Nyní používám 13V monobloky LiFeYPO4 a ty "neprdí" vůbec :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Jak píše abrams, GEL a LiFePo jsou v obýváku bez problémů. Zato elektrolyt ať už olovo nebo ty NiCd bych si domu nedal. Stále plynují a složení těch plynů je pěknej hnus:-)
NAštěstí NiCD mají provozní teplotu -20 až +50 takže přežijou i zimu, ale přesto jim chci udělat na balkoně "domeček" :-)
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

to dedo: přesně jak píšete, chtěl jsem napájet Turnigy přes konektor "auxiliary battery" ale to jsem netušil že je propojen s vývody pro měření. takře proud šel z měřáku po výstupu pro aux. bat.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od toxic_cz »

Díky za reakce pánové ;) Balkon nemám, ale přesto bych chtěl malý solar system vytvořit, no uvidíme jak to vymyslím :)

Jenom u těch baterií na balkoně se musí počítat s poklesem výkonosti v mrazu, v závislosti na rychlosti vybíjení to může být 10%, ale až 40%!
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Jojo někde jsem četl že v mrazu (do -10°) je pokles kapacity 20% (NiCd). I proto chci udělat tu budku, zaizoluju jí a budu doufat že uvnitř bude teplota kolem 0°.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Konečně se můžu pochlubit výsledkem měření:-)
za posledních 24hodin (slunný den 18.10.2001)
Výroba: 157Ah, 2189Wh, Amax. 30A, Wmax. 396
Spotřeba: 98Ah, 1319Wh, Amax. 118A, Wmax, 1375
Spotřeba = lednice, chvílema Notebook cca 5h, modem a světla koupelna + WC.

Nojo byla tam jednička, potvora, navíc:-)
Naposledy upravil(a) Toul dne stř říj 19, 2011 2:53 pm, celkem upraveno 1 x.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od toxic_cz »

Toul píše:Konečně se můžu pochlubit výsledkem měření:-)
za posledních 24hodin (slunný den 18.10.2001)
Výroba: 157Ah, 2189Wh, Amax. 30A, Wmax. 396
Spotřeba: 98Ah, 1319Wh, Amax. 118A, Wmax, 11375
Spotřeba = lednice, chvílema Notebook cca 5h, modem a světla koupelna + WC.
To je paráda! Prosím, jakou máš lednici?

A ještě zkus nahodit večer info za dnešní den, kdy je na celém uzemí zataženo... myslím, že to bude zajímat více lidí :)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od tomas »

Wmax, 11375? To je maximální výkon 11,375kW? Trošku moc ne? Není tam ta jedna 1 navíc?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

za posledních 24hodin (propršený den den 19.10.2001)
Výroba: 3Ah, 45Wh, Amax. 1,4A, Wmax. 10,5
Spotřeba: 96Ah, 1237Wh, Amax. 107A, Wmax, 1191
Spotřeba = lednice, chvílema Notebook cca 5h, modem a světla koupelna + WC.

A dnes večer v deset se už lednice nerozeběhla. napětí baterek 11,6V při zátěži 100W, při sepnutí měniče 10,5V a měnič jen píská a nic z toho. Možná že tady by se mi hodil ten kapacitor:-) Kdybych překlenul rozběh lednice tak vydržim na baterky ještě zítra do večera.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od rimi »

3 Ah je teda bida, cekal jsem na tolik panelu vic. Zajimalo by me, kolik v takovem necase vyrobi amorfni.
Uvazuju, jak na zimu privadet zimu do lednice, preci jen je zvlastni, ze clovek v zime topi a uvnitr toho tepla zase chladi. Stacila by na zimu nejaka spiz spojena s venkem.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od mypower.cz »

rimi píše:Uvazuju, jak na zimu privadet zimu do lednice, preci jen je zvlastni, ze clovek v zime topi a uvnitr toho tepla zase chladi.


moje slova. to je jak kdyby jsme si sva obydli napustili vodou a uvnitr dali zarizeni na vyrobu vzduchu a chodili ve skafandrech. :uh:
rimi píše:Stacila by na zimu nejaka spiz spojena s venkem.
nebo vyuzit v zime co nejvice balkon, venkovni prostory, nebo lednici hodit do nevytapene mistnosti. V mem pripade napriklad by na toto byl dobry suteren pac je z poloviny v zemi a neni vytapeny. Voda tam nikdy nezamrzla (300L plastovy sud) a chladno je tam i v lete. Pochopitelne cim vice se budou kupovat potraviny narocnejsi na skladovani (v extremu skoro laboratorni podminky), tim je to samozrejme vice v pr*eli. Tzn zvazit i co clovek nezbytne nutne potrebuje koupit a co muze s klidem lezet mimo lednicku. Cim vic toho muze lezet dlouho mimo lednicku, tim samozrejme lepe.

EDIT: ta spiz spojena s venkem ale neni vubec spatny napad, ale musi to byt v dome idealne pozicovane. Stacilo by pak mozna spiz rozdelit na pulky a jedna pulka by mela okynko. Okynko v zime pootevrit a je vyrobena lednicka velka jako kraaaaava :) Mozna by to slo dotunit termostatem a servem, ktere by to okynko zavrelo / otevrelo podle teploty. Nebo maly ventilator. Ten bude mit 100 pro mensi spotrebu nez kompresor lednicky.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od joseff »

Vidim, ze behem sepisovani me reakce, pribyla reakce s podobnymi napady, presto svoji posilam...:

Presne tak - taky mi pripada na hlavu postavene v zime chladit, kdyz chladu je vic nez dost!?

Osobne to mam vyresene uz dlouho - jim takovou stravu, kterou neni treba uchovavat v lednici.

Ale zbytek rodiny lednici vyuziva a vymyslel jsem reseni i pro ne, ale zatim jsem ve fazi presvedcovani, nejvetsim problemem u nas je, ze pokud je neco moc jednoduche (a zadarmo), tak se to nekterym zda podezrele a pokud tomu nerozumi, tak to odmitaji - ach jo!, je hned nekolik moznosti:

1. nechat v zime v jedne mistnosti (ve spizi) otevrene okno a udelat tak lednici z cele mistnosti

2. spoustu veci lze jednoduse uchovat treba jen na parapetu za oknem (tak jsme to kdysi resivali v dobe studii na kolejich) nebo kdo ma kastlova okna, tak mezi temito okny, dobre je chranit potraviny pred primym slunickem treba nejakym nepruhlednym/neprusvitnym obalem

3. starou lednici (uz nefunkcni) nebo jakoukoliv skrinku apod. dat nekam ven - na balkon, na terasu, kde kde bude mit lednice vlastne opacnou funkce nez obvykle - zde bude potraviny chranit spise pred zmrznutim

4. mozne je uchovavat potraviny napriklad v dobrem sklepe nebo v zemi a myslet na to uz pri stavbe obydli jako zde v teto slamence, kde maji pod spizirnou v zemi prostor pro uchovani potravin: http://cejeni.rajce.idnes.cz/slamenka/

jde to videt na techto fotkach
IMG_0752.jpg
IMG_0765.jpg

5. daji se pouzit dve keramicke nadoby, jedna je mensi a druha vetsi, nadoby se zasunou do sebe, volny prostor mezi nimi se vyplni vlhkym piskem nebo vodou a jak voda keramikou prostupuje a odparuje se, tak se vnitrek ochlazuje - je to podobny efekt, jako kdyz si v lete omotate sklenku s pitim mokrym rucnikem, u nas se jeste pouzivaji neglazovane dzbanky/nadoby na vino, ktere se namoci a diky ochlazovani v nich zustava vinko stale lahodne osvezujici:)

6. da se vyuzit kominoveho efektu, kdy se u nejake "skrinky" otvorem ve spodni casti privadi chladny vzduch nasavany z nejakeho chladneho prostoru (sklepa, severni fasady ...) a odvadi se otvorem v horni casti - tak to resi znamy permakulturista David Holmgren. Podobne bych to chtel vyresit i ja - sehnat nejakou vysokou nefunkcni lednici/mrazak, dat ji ve spizi k severni fasade, udelat v lednici zboku dva otvory - dole pro privod vzduchu - nahore pro odvod a ve stejne vysce udelat otvory ve fasade. Do lednice dat teplomer pro kontrolu teploty a na otvory by to asi chtelo neco pro uzavirani/otevirani, aby se dalo regulovat privadene mnozstvi vzduchu podle venkovni teploty (nemam to zatim otestovane a nedokazu si zatim predstavit, jaka teplota by v lednici byla napriklad pri venkovni teplote -10? - tusite nekdo?) Ale nejsem zatim dost sikovny/odvazny to sam udelat/realizovat.

7. je urcite bezpocet dalsich a jeste lepsich moznosti, ktere si sami vymyslite:)!
Naposledy upravil(a) joseff dne úte říj 25, 2011 4:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

to toxic_cz: Bohužel nemůžu najít datashheety k motorům v lednici. Ale znova je vygooglim.
Lednice je 185cm vysoká 2x kompresor.
Upřesním později.

JEště ke včerejšímu dobití pouhých 3Ah. Tím že celý den pršelo tak bylo hodně zataženo a den už je hodně krátký. Ještě před týdnem kdy bylo celý den pod mrakem tak jsem dobil 20Ah. Jojo krutá a temná zima přichází:-)
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od toxic_cz »

jak to jde v těchto pošmourných dnech?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od JiříK »

toxic_cz píše:jak to jde v těchto pošmourných dnech?
A chceš to slušně, nebo popravdě ? :evil:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Lui »

JiříK píše: A chceš to slušně, nebo popravdě ? :evil:
"Slusne".....niekedy aj 500W za hodinu.... :shock:
"Popravde".....len 200W za hodinu.... :evil:

{Namiesto cca 2000W za hodinu....}


Ale velka baterka....velka rezerva.... :yes:....takze "moc" ma to nesere.... ;)
Naposledy upravil(a) Lui dne úte říj 25, 2011 10:08 am, celkem upraveno 1 x.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od mypower.cz »

Ta slamenka http://cejeni.rajce.idnes.cz/slamenka/ vypada moc hezky .. kolik takova stavba muze vyjit v materialu? Jinak mam pocit ze ty tipy, ktere tu dal joseff by si mozna i zaslouzily vlastni tema .. To jsou dost dobre postrehy.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od rimi »

Jeste k tem "zimnim" lednicim, kdyz jsem se bavil s kamosem, napadla ho nemrznouci smes, zaizolovane klasicke plastove trubky a nejaky vymenik mrsknout ven, trbas topeni z auta.
Rikam si poridit jeste jednu lednici, at neprasim provozni, nejlepe nejaky kulaty CALEX, budu muset navstivit separak.
Nevite o vhodnem odstredivem cerpadle?
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od toxic_cz »

JiříK píše:A chceš to slušně, nebo popravdě ? :evil:
zajímají mě zejména naměřená fakta ;)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek