680W balkon panelák

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Lui »

avatar píše:nebo měnič k baterkam a vest jen 220

Presne toto som chcel napísať... ;)
Je ovela menej stratové dať dlhšiu predlžovačku (230V),ako ťahať "hovedsky" hrubé káble medzi batérkou a meničom... ;)

...síce neviem ako často je zapojený ten menič...teda aby zase netrebalo hore dole behať stále to zapínať,vypínať,prepínať... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od dave100 »

Toul píše:No jen je umytá, ale už něco pamatuje, dle údajů r.v. 1996 repase s potvrzením 80% kapacity rok 2003. Ale já doufám že ještě nějakej čas poběží.
Ano je to 240Ah, ale jak jsem psal chová se jinak než gelovka. Při nastavení reglu na gelovku mi to už v devět večer ukazovalo že má jen 1/4 kapacity, ale je to dáno tím že má zkrátka větší pracovní rozsah napětí. Myslim že pro klid v duši je ještě po jedné vypojím a nabiju na nabíječce a vybiju s logováním hodnot, abych zjistil skutečnou kapacitu. Vybíjet budu 70W.
Nerad bych se mýlil, ale potíže můžou být v tom, kdy byla naposledy repasovaná tj. v r. 2003 a do kdy byla používaná.
Tím pádem se mohla v celkové kapacitě změnit.
Máte jistotu, že nebyla používaná od roku 2003 do té doby než jste jí koupil? ;) Nebo to je jen slovo proti slovu?
Třeba to bude chtít novou repasi s měřením kapacity a bude zase dobrá. :roll:
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

I to může být důvod. Naměření kapacity se chystám.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Konečně jsem se dostal dokončení panelu k mé FVE. Jističe jsem nahradil pojistkama pro autohifi, které jsou schované pod panelem. Teď ještě popisky a bude to OK:-)

Zároveň jsem změřil kapacitu NiCd článků a mají +- 70Ah tedy 70% oproti uváděným 80%. Ale i tak je to pro mě dostačující.
K tomu jsme dokoupil ještě jednu sadu 160AH se skutečnou kapacitou 90Ah a jednu sestavu se pokouším oživit, tka snad mě to nerozleptá:-)

Trošku se potákám s problémem že mě asi odešel další panel:-( Ještě že jichmám cca 5 rezervních.

Obrázek
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Tak, včera se mi doma trošku zakouřilo, bohužel když jsem nebyl doma. Měřák turnigy jsem zapojil na ext. napájení abych neztratil data po setmění a mohl jej vynulovat resetovacím tlačítkem.

Stalo se to u měřáku který mám zapojený mezi panely a regulátorem. Externí napájení jsem přivedl rovnou z baterky přes pojistku!!!

A co se stalo? MĚŘÁK OBEŠEL VÝSTUP DO REGULÁTORU A ZAČAL VŠE POUŠTĚT PO KONEKTORU EXTERNÍHO NAPÁJENÍ, kde byly zvonkové drátky a bohužel pojistka 5A míň jsem zrovna neměl po ruce. Takže zvonkové drátky se při průchodu 5A roztavily, včetně konektoru a pak to vše naštěstí zarazila pojistka.

Takže jistit jistit jistit:-)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to je opravdu nemilé , ještě že to nenapáchalo větší škodu . První zapojení sem měl podobně , z FV přes wattmetr do
regulátoru a do aku , ale ten wattmetr sem musel napájet extra 9V baterkou jenž dlouho nevydržela :-( .
Tak sem přepojil ten wattmetr mezi regulátor a aku , je tam rozdíl 0,000prd a nemusím měnit 9V baterky :-) .
Ale jištěný to teda nemám :o .

Jinak fakt parádní práce :yes: .

Snažím se každou volnou chviku věnovat vymejšlení metod a postupů pro měření a opravu vadných FV panelů , jen
co to dám do hromady , tak to sem fláknu :idea: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Stejně to musím přepojit i já, protože jakmile napájím měřák, tak regulátor si myslí že svítí a ukazuje jako že se dobijí.

Pravděpodobně šel proud cestou nejmenšího odporu, tedy místo aby šel do baterky přes regulátor, tak šel přímo po napájecích kabelech měřáku. A ž to přepojím, tak to snad bude v pohodě. Ale projistotu najdu nějakou slabší pojistku, co kdyby....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od mypower.cz »

nejsem sice odbornik na analogovou elektroniku, ale nemohla by tomuhle pruchodu pres napajeci kabel toho meraku zabranit dioda? Pokud tedy diodu spravne chapu jako prvek, ktery propusti proud jen jednim smerem za urcitych vykonovych ztrat.

Jen pro upresneni
MĚŘÁK OBEŠEL VÝSTUP DO REGULÁTORU A ZAČAL VŠE POUŠTĚT PO KONEKTORU EXTERNÍHO NAPÁJENÍ
Chapu to spravne ze proud sel z panelu do mereni a pak do regulatoru a to meridlo ten mereny proud poslalo skrze svuj napajeci kabel do baterky, coz uskvarilo napajeci kabel ktery na to nebyl pochopitelne dimenzovany? To by se ale nemelo stát normalne ani nahodou nebo se mylim? To napajeni mericiho zarizeni by melo byt uplne oddelene od mereneho obvodu uvnitr toho daneho mericiho zarizeni, nebo ne? Kdyztak bylo by prosim mozne nacmrknout aspon blokove schema jak to bylo pripojene a jakym smerem ten proud presne tekl?
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Ano je to přesně tak, po napájení měřák obešel regl. Ano dioda by tomu zabránila. Ale nevyřešila by to že si regl pořád myslí že svítí slunce. To vyřeší pouze přesun měřáku mezi regl a baterku. tam už nebude vadit ani přímé napájení z baterky.
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od jirka »

Toule dost dobrý. Prosím tě, sděl mi jaký nejvyšší výkon ve wattech jsi z těch panelu naměřil. Díky
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Bylo to tušim 417W někdy v polovině září. Ale nejsem si jistej jestli jelo všech 8panelů, obávám se že jich jelo jen 7:-(

V druhé polovině září jsem za jasného dne vyrobil cca 1860Wh a kolem 130Ah.

Teď předělávám zapojení, takže nové měření bude až po víkendu:-(
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od jirka »

To jsem teda z účinnosti překvapenej. Vždy jsem tomu fandil, ale krom ekologie to začíná být i ekonomický, aspoň brzy. Je škoda, že to vláda s těma solarplantážema tak posrala. Jediná nevýhoda jsou ty akumulátory. To by právě měla akumulovat
síť. Já mám do toho zatím daleko, ale počítám s chalupou a vidím to na ostrovní systém, za nějakých pět let se vyplatí s tím hospodařit asi sám. Díky Jirka
Jinak pánové, budu Vás bedlivě sledovat, díky adminovi za web i Vám dalším,tady jsou přesně ty informace co potřebuju
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Jojo s akumulací je zatim potíž. Měl jsem olovo a bylo to na rok (130Ah za cca 4500,-).
Teď laboruju s NiCd zatim mám cca 3x 70Ah a ráno jsem přidal 1x 90Ah. Ještě mám jednu sadu kde musim povyměnovat elektrolyt. celekm nyní funkčních cca 300Ah.
Za NiCd jsem dal cca 14 000,- bez dopravy.

No slibuju si od nich že vydrží déle než ten rok. Doufám že reálně alespoň 5.

Dobrý je, že s těma 3x 70Ah jsem vydržel dva dny bez slunce. (když nesvítí tak dobiju do 20Ah). Teď jak jsem přidal ještě 90Ah, tak by to mohlo být ještě o kousek déle:-)
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od jirka »

A ty nicd se dají repasovat ?
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od soooc »

Toul píše:Jojo s akumulací je zatim potíž. Měl jsem olovo a bylo to na rok (130Ah za cca 4500,-).
Teď laboruju s NiCd zatim mám cca 3x 70Ah a ráno jsem přidal 1x 90Ah. Ještě mám jednu sadu kde musim povyměnovat elektrolyt. celekm nyní funkčních cca 300Ah.
Za NiCd jsem dal cca 14 000,- bez dopravy.

No slibuju si od nich že vydrží déle než ten rok. Doufám že reálně alespoň 5.

Dobrý je, že s těma 3x 70Ah jsem vydržel dva dny bez slunce. (když nesvítí tak dobiju do 20Ah). Teď jak jsem přidal ještě 90Ah, tak by to mohlo být ještě o kousek déle:-)

Docela pálka, ja jsem sehnal Ni-Fe NKN 45 - dohromady 12v 135Ah za 800. Ale už začíná být problém je sehnat, armáda se asi už zbavila všeho :(
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od jirka »

a co trakčni baterie z vozíků. Snesou vysokou zátěž, vybijení, dají se koupit po článcích nejsou zas tak drahý.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

No NiCd se dají i nedají repasovat, někdy pomůže výměna elektrolytu někdy ne.
No jo pálka to je, ale je to lepší než olovo či LiFePo. A je fakt že dnes bych se už taky ohlídnul jinde a jinak a myslim si že bych je sehnal i zapolovic. Ale byla to pro mne nová oblast.

No baterky z vozíků jsem někde viděl nabízet.... 2roky staré 24V 358Ah prý po desulfataci. za 12 000,-. Ale kdo ví co to je zač.
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od jirka »

panely mě mile překvapili, aku pb zle zklamaly. V tramjavých opravnách v Malešicích byly kdysi k disp. mraky trakčních.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Tak takhle to vypadá když teče servo konektorem a zvonkovym drátkem 5A 12V:-)
Obrázek
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od toxic_cz »

Ahoj a zdravím všechny příznivce fotovoltaiky :) Obdivuju tvůj solar system v paneláku a koukám, že první akumulátor jsi měl asi doma v bytě.
Mám otázku, jak je to s vhodností / nevhodností mít akumulátor dlouhodobě doma v bytě, v klasické místnosti (ne vyhrazená technická místnost), třeba v obýváku někde ukrytě.
Myslím, co se týče zdravotních a provozních aspektů.
Díky za jakékoli info :) Pavel
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek