Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Baterka mela pred desulfataci napeti asi 12,7V. Krome mrazu startovala celkem dobre, je to ne dieselove auto s odberem jak prase (felicie). Jen minulou zimu,kdyz auto stalo tri dny v -25,tak jsem hned po otocen klickem vedel ze je zle, sotva se pohnuly sterace.Chtel jsem ji na tuto zimu uz nahradit,ale protoze jednak je teplo a druhak parkuju v garazi v dome a auto nenechamvam stat venku,tak jsem se rozhodl ji jeste tuto zimu ponechat.Mam od Vas (mel jsem pocit ze v SZ jsme si tykali) obednanej ten desulfator, abych byl konkretni tak 3ks DPS.. Byval bych pouzil ten,ale protoze na nej prozatim cekam a zjistil jsem ze ho ma soused,tak jsem to chtel prozatim zkusit,protoze ted mym autem nejezdim. Spis mam strach jestli jsem baterce "nepomohl" tim nalitim te pochybne destilky, popr. ze jsem ji mozna nalil trosku vice. v garazi je teplota kolem 10stupnu, v zadnem pripade neni nad 15. je to taky jedine misto kde muzu baterku nabijet v teple.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Tento papká asi 8W.
Megapulse dáva tuším okolo 1,7A ak sa dobre pamätám.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Těžko už zjistíme co to bylo ve skutečnosti za destilku. Ale mám pocit že tam problém nebude.
Pro desulfataci obecně je dobré nalit jenom tolik, aby všechny desky byly akorát zakryty a ne víc. Při desulfataci se totiž hladina zvýší. Pokud jste nalili víc, nevadí, akorát je potřeba to hlídat a pokud by hrozilo že to nebezpečně stoupne tak trošku odebrat např. hustoměrem.
Pravda a Láska zvítězí!.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

u teto baterky je rezerva k preliti hladiny jeste dobre dva centimetry. Jinak dnes kolem obeda skoncila desulfatace, stroj se rozblikal ze je baterka stale zasulfatovana. Asi po hodine po vypnuti nabijecky bylo napeti asi 13,3V. Pak jsem odjel a zmeril ji kolem 20hod (cca 8h po skonceni procesu a napeti je 12,7V). Co me ale mnohem vic potesilo je srovnani hustoty vsech clanku, skoro vsechny ted maji 1,23, pouze jeden ma 1,21. Pevne verim ze kdyz provedu proces znovu, ze se to urcite zlepsi. Rad bych se ale jeste zeptal, jestli ma smysl se nejak zabyvat chemicky vylepsenim toho elektrolytu a nebo to proste nechat na baterii samotne, rsp. desulfataci. Asi pockam na DPS od mateje, ten regulator se me jevi celkem sympaticky, pripojim ho na starou ups, ktera by mela clanek udrzet nad 13,3V a pokud se ji nahodou neco stane,tak mam jeste asi 15 dalsich :) Ten DECA desulfator zere jen pri spusteni, kdy jeste nedobiji 35W, pri nabijeni o dalsich 10W vic a kdyz spustim desulfataci na nejnizsi kapacitu,tak bere v rozmezi 60-95W. A kdyz prepnu na prostredni kapacitu clanku, uz tam litaji hodnoty kolem 200W, takze je to celkem slusny zrout a delat pokusy na akumulatoru za 20kc me prijde vyhazovani penez :) Je neco nove s DPS mateji? Zase tak extra na to nepospicham, jen abych vyhledove vedel. Zdravi LADA
Blesk

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Blesk »

Dobrej, měl bych dotaz. Píšete že by se měli dát feritové kroužky na kabely když jsou krátký. Já mám jenom na akumulátor připojený solární regulátor (http://shop.solarpartner.cz/cz/Solarni- ... N-10A.html) drátem dlouhým 1 metr, musím je tam dát nebo to je v pohodě ? Děkuji.

Edit. Ještě dotaz: ta zelená dioda na jaký napětí má být a proud 2mA stačí ? V seznamu součástek nic napsaného není.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

A ja bych se rad jeste zeptal, jaka je optimalni teplota (rozsah teplot) pro proces desulfatace. Bud to muzu delat v garazi, kde je cca 5-10 stupnu a nebo pak doma, kde mam asi 21-25 stupnu.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od 007ToMMaS »

tak včera večer som pripojil batériu na nabíjačku tú moju 100Ah trakčnú Vartu dávam jej poslednú šancu. Dnes Cca o pol 4 som spustil desulfátor a nechám ho bežať spolu s nabíjačku nejaký ten týždeň. Uvidím či jej to pomôže ak nie ide slušne povedané do preč :cry: . Radšej by som používal ju namiesto gelovky... Ako dlho približne treba na to aby desulfátor splnil svoju úlohu? Napätie drží nabíjačka na 13,5 - 13,6 neviem či ukončila nabíjací cyklus tak pravdepodobne bude zvyšovať až na hodnotu 14,2 a potom prejde do float režimu...
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Vladon:
21-25°C je pro desulfataci optimální.
5-10°C je dost nízko, bude to trvat déle.
Blesk:
2mA je nízkopříkonová, tu bych tam nedával. Radši obyčejnou anebo klidně i vysokosvítivou.
Pravda a Láska zvítězí!.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

ok diky za odpoved. Ja bohuzel jedine misto kde to muzu mit pustene je v garazi a tam je ted teplota 21 stupnu. Pak mam druhou moznost, mit to pustene v mem pokojiku kdyz tu nejsem, protoze to piskani se neda dlouhodobe snaset :) Ted v garazi to zkousim pri 8 stupnich na 14,1V. Mel jsem od souseda pujceny DECA desulfator a to v garazi byla zminena teplota a zhruba za 3 dny mi krasne probral v aute baterii. Krasne to jde poznat pri startovani, protoze mam vadnou zhavici svicku a hur chyta,tak chvili toci starter.
. Ale ten pristroj je celkem hovado, kdyz jsem zapnul desulfataci,tak jsem v te chvili nameril na svorkach baterie napeti 22V (podotkykam ze byl prepnuty na 12V rezim).
Asi mi tedy nezbude nic jineho nez to vyresit tak, ze si to dam do meho pokojicku. Teoreticky, kdyz bych desulfataci provadel tyden v kuse,tak kdyz v dobe me pritomnosti to budu vypinat a prodlouzim lecbu na 10 dni,tak se nic zasadniho nestane ne? Ja vim ze kdyz to jede v kuse je to idealni ale musim se prizpusobit situaci.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Jeste bych rad na autora, popr. dlouhodobejsiho uziatele desulfatoru vznesl dotaz, jak je to s zivotnosti elektrolytu ktere jsou hned vedle civek, ktere dost topi. Popr. co se muze stat pokud by elektrolyt odesel.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Vydrží to každopádně několik let. Životnost kondíků je min. 2000 hodin provozu při 105°C a jmenovitém napětí 25V a maximálním RMS proudu. RMS proud je blízko maxima, ale provozní napětí je jenom 13,6 - 15V a teplota jenom kolem 35°C. Obecně platí že živnotnost se zdvojnásobuje při poklesu teploty o každých 10°C takže to odhaduji na minimálně takových 200000 hodin, což odpovídá při nepřetržitém provozu 22 rokům. Praktická životnost však bude zřejmě nižší vzhledem ke stárnutí elektrolytu.
Závěr - nelamte si s tím hlavu.
Pravda a Láska zvítězí!.
chodovak
Příspěvky: 16
Registrován: sob pro 22, 2012 1:46 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od chodovak »

Ahoj, měl bych taky malý dotaz na Matěje. Podle návodu jsem postavil dva tyto Desulfinátry, první 20A a druhý 30A. Kupodivu jsem to nezmastil. Lze oba zapojit na víc baterií :?: Každý na jiné baterce, které jsou zapojené paralelně :?:

Předem dík za odpověď
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Lze, doba desulfatace se prodlouží, a je potřeba zachovat co nejmenší délky propojů mezi jednotlivými bateriemi a desulfátorem.
Pravda a Láska zvítězí!.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Jeste bych se rad zeptal na prakticke pouziti desulfatoru cvakleho primo na baterce, ktera je napajena pres regulator.
Pokud se desulfator zapina zhruba pri 13,3V,tak je baterie ciste teoreticky desulfatovana defakto pouze kdyz ji regl udzruje pri napeti float? Mozna kecam nesmysly, ja mam zatim zapojenou pouze jednu baterii, ktera nema skoro zadnou kapacitu a v podstate pri zapojeni menice na ni okamzite padne napeti pod 13V,ale za techto podminek mi jeho pouziti prijde v podstate skoro minimalni. Prozatim to resim tak, ze pres menic napajim dalsi zdroj, ktery desulfatuje baterii kyz je nabita. Stejne mam bud prebytky ktere nejsem schopny diky nicotne kapacite baterie naakumulovat,tak je poustim do desulfatoru.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Omlouvam se za zmatek,patrilo tam pridat jedno sluvko a sice ze desulfatuju DALSI baterii.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

13,3V je na baterii překročeno nejenom když je ve float režimu, ale i v absorbci a i předtím, asi od stavu nabití 70%. Máte pravdu že desulfatace neprobíhá když je baterie vybíjena, ale v tuhle dobu desulfatace nemá žádný účinek. Proto bylo zvoleno zapínací napětí desulfátoru 13,3V. Doporučuju udržovat nad tímto napětím po co nejdelší dobu a pokud se jedná o značně postiženou baterii, doporučoval bych desulfataci nepřerušovat.
Pravda a Láska zvítězí!.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

A ciste teoreticky kdyz znacne poskozenou baterku budu pri desulfataci prerusovat (ale nevybijet - krome samovybijeni tedy),tak je to taky spatne?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Není to úplně špatně, ale při nepřerušované desulfataci jsou výsledky lepší a rychlejší ...
Pravda a Láska zvítězí!.
frantacik
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 11, 2013 3:55 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od frantacik »

Zdravím každého na fóre. Poskladal som desulfátor podľa návodu od Mateja(ďakujem) a aj fungoval, akurát nepískal dosť intenzívne a nehrial sa podla popisu. Cievky sa tiež takmer vôbec nehriali. Tak som skúsil vymeniť odpor R2 1k5 za 2k5 a teraz sa to hreje presne podla popisu, akurát neviem či som urobil dobre. A ešte jedna otázka. Ak budem desulfátor chladiť aktívne, ventilátorom, znížim účinnosť desilfátora? Možno to znie laicky, ale ja ním naozaj som. Ďakujem za prípadnú odpoveď.
Naposledy upravil(a) frantacik dne úte bře 19, 2013 9:24 am, celkem upraveno 1 x.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Nejsem autor,takze odpovim jen na to chlazeni, s odporem nevim. Vykone desulfatoru se naopak teoreticky zvysi (pokud je dobre pridelany termistor), protoze autor v popisu produktu uvadi ze ma zabudovanou teplotni ochranu, ze s pribyvajici teplotou snizuje svuj vykon,aby tak ochranil soucastky na chladici. Ja osobne radeji dal velky chladic,aby tam nemusel hucet ventilator, i kdyz o nic zasadniho nejde,tak ja osobne to beru ze je to skoda elektriny, i kdyz je to 1-2W navic (dle ventilatoru).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek