Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Zdravím, 1-wire je docela citlivé na rušení, obzvláště v parazitním napájecím módu. Zkuste ten feritový filtr nacvaknout na vstup 1-wire do SDS Micro, ale tak, aby přes filtr vedli oba dva vodiče společně (1-wire i zem). Případně zkuste provléknout přes filtr i dva-třikrát.
Ty ostatní, tenčí kabely nevedou k bateriím?
Pravda a Láska zvítězí!.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

díky za odpověď, 1-wire mam zapojené třídrátově, ty slabé kablíky jsou na čidla teploty pro tristaty, zkusím sehnat další ferity a nacvakám jich tam více a i třeba na tu linku pro 1-wire, zarazilo mě jak na kabelu metr od baterie ty některá jádra pískají (stejná frekvence jako desulfátory a ještě hlasitější).
díky
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kybos »

Problém bude nejspíš v dimenzování těch jader, pravděpodobně budou v přesyceném režimu. Je zapotřebí sáhnout do katalogového listu, zjistit tam střední délku silové čáry (nebo odhadnout), a ze znalosti proudu určit intenzitu magnetického pole a kouknout do grafu B=fce(H) na hysterezní smyčku, zda už není pracovní bod v oblasti nasycení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

díky za info, tak sem si myslel že tam bude potřeba dát vhodný typ ale abych pravdu řek tak je to pro mě taková "vyšší dívčí", když sem se koukal co se dá koupit tak moc výběru není, většinou jeden typ na určitý průměr kabelu. Dalo by se to řešit třeba jíce kusy (mam kabely zdvojené z důvodu průřezu 2*25mm2)?
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

Ještě dotaz - v jakém stavu je olovo? (hustota elektrolytu) jak a kde jsou zapojeny desulfátory? Jsou napojeny přímo na svorky baterií? Nejdou dát ty ferrity hned k bateriovým okům? Kde máš ta čidla? u baterií? ty UTP kabely jsou k čidlům? Máš použitý UTP, nebo FTP (STP) kabel k čidlům?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

olovo je v celkem slušném stavu (odhaduji 70-80%), kablík k čidlům jsou origo zalité co se dodávají k tristaům(nestíněná dvojlinka), ferity by určitě šly dát přímo k okům baterie - myslíš že by to bylo lepší? foto je tady na první straně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... po%C4%8Din
díky pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

Možná že se nic nezmění, ale také to nebude nic stát.
- ferrity co nejblíž k okům, do krabice s bateriemi. I metr vodiče působí jako anténa.
Předpokládám, že šedý kablík je k teplotnímu čidlu.
- přebytečnou délku kabelu od čidel teploty smotat jinde, než v bedně s desulfátory, co nejdále od zdrojů rušení - je pravděpodobné, že měnič a Tristar může také rušit, ale jsou v plechovém racku, tak ten stíní, každý závit vodiče tvoří anténu a spolu se závity delších kablíků od desulfátorů je pravděpodobné, že tvoří vazbu.
- případně kablík od čidla co nejkratší cestou ven z krabice (předpokládám, že je plechová), i když by se do ní muselo vrtat... plech stíní.....
Dej vědět zda se něco změnilo.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

tak sem to prubnul, ferity dal k okům akumulátoru i před vstup kabelů do rozvaděče, přebytečné kablíky od teploměrů vymotal z prostoru barerie a výsledek je bohužel stejny - okamžitě kolabuje komunikace s teploměry. Následovalo další řešení - vymontoval sem SDS zařízení a posunul ho o dva metry mimo rozvaděč do sklepa, napájel to jiným samostatnym akumulátorem 12V a zapojil pouze LAN a kabel komunikace na teploměry který se od rozvaděče už jen vzdaluje a výsledem stejný což mě tedy dosti udivuje jeligož je to prakticky galvanicky oddělené (zůstává jen společný 10m vzdáleny router pro LAN a i ten sem zkoušel odpojit a dát tam jiný switch a jen do noteboku). Už my došly nápady když mi to ruší i na vzdálenést 2-3m vzduchem tak babo raď. desulfátory zustávají vypnuté, ruší i jeden zapnutý. Kdyby někoho něco napadlo tak sem s tím.
děkuji
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

Ještě mne napadlo zkusit obalit teplotní čidlo a řekněme první 1m kabelu od něj alobalem a toto vodivě spojit s COM svorkou SDS. Dej pozor ať si tím alobalem něco nezkratuješ. Nepomůže-li to, asi bude nutno přejít na měření termistorem. Až dostavím desulfátor, zkusím jak se to bude chovat u mne. V jaké blízkosti čidla od krabice s bateriemi přestane čidlo komunikovat?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kybos »

pkougl píše: Kdyby někoho něco napadlo tak sem s tím.
Ještě bych zkontroloval napájení čidel. Zda je 3V nebo 5V. V případě 3V napájení bych použil externí 5V zdroj pro zvýšení šumové imunity. Případně bych doplnil blokovací kondenzátory na napájecí sběrnici u každého čidla a prověřil párování vodičů v kabelu, tak aby vodiče zem a data tvořily pár.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

napájení 5V - skusim se doptat výrobce co by na to řekl procesor kdyby mu tam přistávaly pulsy o velikosti 5V, origo napájení je 3,3V, je fakt že by se tim potlačil "šum", vodiče sem měl zapojeny taky tak aby v páru datového byla zem jako jakési stínění. budu ještě laborovat a dám vědět. díky pánové za rady. Případně uvidím čemu dám přednost - jestli ukončim desulfaci nebo pohřbim teploměry.
pro Brumlay, čidlo je vzdáleno cca 6m vzdušnou čarou přes zdi, přestanou komunikovat všechny (mam jich zatim 7ks zprovozněných)
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Co ještě k těm čidlům zkusit použít stíněný kabel (a stínění uzemnit)?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

JirkaK píše:Co ještě k těm čidlům zkusit použít stíněný kabel (a stínění uzemnit)?
už jsem se ptal zdali nemá FTP kabel, ale z odpovědi jsem nepochopil co výrobce v originále použil za kabel. No ale pokud je nejbližší čidlo vzdálené 6m od desulfátorů, a přes to čidla nekomunikují, pak je něco sakra špatně.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od 007ToMMaS »

Výrobca na teplomery na tristar nepoužíva tienené káble. Je to obyčajná dvojlinka. Ale vypadáva komunikácia s SDS a one-wire teplomery. Problém nemusí byť ani s tým že ich rušia desulfátory ale môže to rušiť aj el. vedenie (zásuvky, svetlá, atď.) Tiež som použil netienený kábel na teplomer v bojleri s troma žilami a nefunguje mi to tak ako má, chodia nesprávne hodnoty, niekedy prídu také ako majú a niekedy zas nič. Mám to ťahané v pivnici s káblami čo idú po stenách v lištách. Je tam káblova TV, prívod do bojleru, kotla a také blbosti. Rušenie vzniká isto aj pri tom. Chcelo by to tienený kábel a tým by sa myslím problém odstránil.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

Zdravím.dnes jsem při měření hustoměrem zjistil,že hustota elektrolitu článků s desulfátorem je 1,19 a bez desulfátoru 1,23, mám zapojený jen jeden dsulfátor na šesti článcích druhý desulfátor jsem před časem demontoval na nějaký pokus a již jsem ho nedal zpět a dalších šest článků desulfátor nemá v provozu zůstal tedy jen jeden,ale co mi udivuje,že články bez desulfátoru jsou na tom s hustotou lépe než s desulfátorem což mi příjde divné,nemá to být přesně opačně????
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

goodbie píše: co mi udivuje,že články bez desulfátoru jsou na tom s hustotou lépe než s desulfátorem což mi příjde divné,nemá to být přesně opačně????
no ono záleží v jakém stavu nabití je celá sestava, desulfátor má odběr z baterie, takže baterii vybíjí, doporučuji nabít baterie do plna ;-) a potom měřit hustotu. Pak se ukáže.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

včera baterka zkousla 14Kw tak je téměř nabitá,ale hustota říká něco jného,desulfátor bere jen nad 13,3V jinak je to malo co bere.tak nevím :(
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

goodbie píše:včera baterka zkousla 14Kw tak je téměř nabitá,ale hustota říká něco jného,desulfátor bere jen nad 13,3V jinak je to malo co bere.tak nevím :(
Kdyby byla nesulfátovaná a nabitá, tak by měla hustotu min. 1,26. Po celou dobu nabíjení desulfátor odebíral jím zatížené části baterie energii. Baterie je nabita na 100 procent pokud několik hodin plynuje a napětí na ní je aspoň 15,6V a dále se už nemění. Takže předpokládám, že toho stavu jsi nedosáhl. Po vypnutí nabíjení desulfátor dále baterii vybíjel až na Tebou uvedené napětí. Až potom zase probíhalo vybíjení rovnoměrně z celé baterie. Řekl bych, že není čeho se chytit aby bylo možno posuzovat.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Lui »

brumlaj píše: Baterie je nabita na 100 procent pokud několik hodin plynuje a napětí na ní je aspoň 15,6V a dále se už nemění.
No....tak 15,6V je si myslím riadne prehnaných pri optimálnej teplote v bežnom cyklickom prevadzkovaní... :| ...pri takom vysokom napetí dost skoro začnú články korodovat...no a to je už nezvratný dej.... :|
raz za mesiac samozrejme prospeje....ale častejšie podla mna nie.... :)


Na 100% je chyba niekde inde....a určite nie v desulfatore... ;)
Samzrejme hned som si dal tú "námahu" a popremeral som svoje články ktoré sú rovnakého typu,a na prvom packu je továrenský Bert-desulfátor,na druhom je Matejov desulfátor a na tretom nie je žiadny desulfátor....no a hodnoty sú vo všetkých úpne presné....0,01 rozdiel beriem ako úplne nepodstatný....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

mám system je 24V regulátor je třístupňový Xantrex nabíjí na 28,6 udržuje 28,2. 15,6V na 12v systém se mi zdá nějak moc proč olovo trápit tak velkým napětím???a desulfátory by tam na tu baterii o napětí 24V měli bejt dva a ne jeden to souhlasím.na hustotu 1,26 není problém baterie nabít desulfátor odebírá při nabíjení něco okolo 1A a dobíjí se desítkama někdy i stovkama amér tak že to musí zvládat baterii dobíjet.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek