Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Moje zkusenost s nekolika ruznymi modely APC je takova, ze i kdyz se baterie nabije do plna a zapoji desulfator, spadne napeti mam pocit kolem 13,3V a z desulfatace neni nic.
matam
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 29, 2013 9:27 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matam »

matej: Někde v tématu jste psal, že na údržbu akumulátoru elektroskútru 48V používáte desulfátor na toto napětí. Neměl byste náhodou schéma desulfátoru na 24V (event. nešlo by schéma vašeho desulfátoru na toto napětí upravit)? Potřeboval bych to na údržbu trakční baterie ve VZV, který se používá stacionárně jako výtah pro invalidu na zahradu RD. Nejsem si jistý, jestli by to šlo desulfatovat na dvě poloviny po 12V (spoje mezi články jsou zalité plastem, to by se asi dalo nějak odbrousit) - trochu se bojím, aby po desulfataci neměla každá polovina článků jiné vlastnosti a nebyly pak problémy při reálném provozu. Děkuji za odpověď i za případné návrhy na řešení tohoto problému od ostatních účastníků diskuze.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Zdravím, problémy při desulfataci jako 2x12V by určitě nebyly a tato desulfatace by byla rychlejší, než jedním 24V desulfátorem. 24/48V verze je pořád ve vývoji a tedy nemohu poskytnout finální funkční schéma.
Pravda a Láska zvítězí!.
matam
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 29, 2013 9:27 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matam »

matej: Nebude vadit, když při desulfataci poloviny baterie bude celá baterie trvale dobíjena udržovací nabíječkou (dává max 29V/5A)?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

To vadit bude, dojde k rozbalancování baterie. Je potřeba desulfátovat obě 12V poloviny, v tom případě desulfátory fungují také jako balancery (díky spínání při stejném napětí 13,3V a plynulé regulaci výkonu).
Pravda a Láska zvítězí!.
matam
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 29, 2013 9:27 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matam »

matej: Jestli jsem to správně pochopil, tak budu potřebovat dva desulfátory zapojené současně na obě poloviny baterie?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Ano.
Pravda a Láska zvítězí!.
matam
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 29, 2013 9:27 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matam »

matej: Děkuji za radu, pustím se do toho přes zimu, až dám vozík do garáže.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

A proc nezapojit baterky paralelne a nedesulfatovat je obe dohromady?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

Baterie má svůj vnitřní odpor - čím vyšší sulfatace, tím vyšší vnitřní odpor. Proudy tečou v paralelním spojení aku v poměru převrácených hodnot odporu. Takže dojde k desulfataci dříve u té méně zesulfátované a u více zesulfátované buď budeš čekat dlouho, nebo se desulfatace nepovede (proud bude výrazně vést ta méně sulfátovaná baterie). Energeticky to bude výrazně neproduktivní. A to pomíjím indukčnost pospojování obou baterií.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

brumlaj: To je teorie. Praxe je jiná.
Za předpokladu že délky propojů od desulfátoru k polům jednotlivých baterií jsou +- stejné, desulfátovat se budou obě (všechny) baterie stejným tempem. Je jedno jak jsou spojeny ta více zesulfátovaná bude při paralelním nebo sériovém spojení samozřejmě trvat o něco déle než dosáhne požadovanou hustotu, ale to je prostě proto že měla horší počáteční stav.
Pravda a Láska zvítězí!.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

matej píše:brumlaj: To je teorie. Praxe je jiná.
Přiznávám, desulfatator teprve stavim, samotneho mne zajima jak se PB aku chová vůči AC. Pak třeba teorii upravím, až budu vědět jak se celé soustrojí chová. Dík za korekci.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Tak jsem desulfátor taky postavil, veliké díky Matějovi za poskytnutí podkladů pro stavbu. Měl bych k desulfátoru s dovolením ještě pár dotazů:

1. Při jakém napětí by měl ještě pracovat? Já jsem ráno na akumulátoru naměřil cca 12,3 V (přes noc se nedobíjel, ale desulfátor je připojený pořád) a desulfátor pracoval (tedy tak soudím podle toho, že chladič a cívky topí, LEDka svítí a cívky pískají :-), jinak to ověřit asi nemůžu). Je to tak v pořádku?
2. Říkal jsem o desulfátoru známému, který má několik motorek, ve kterých jsou 6V akumulátory a podstata desulfátoru se mu líbila - jak složitá by byla úprava desulfátoru pro 6V akumulátory (resp. ideálně možnost přepínat na 6 V nebo 12 V)?
3. Dal by se případně desulfátor použít pro regeneraci i jiných druhů akumulátorů, hlavně NiCD nebo NiMH (např. v aku nářadí)? Je mi jasné, že u nich nic jako sulfatace není, ale i tak by mě zajímalo, jestli by jim to "impulzní dobíjení", které dělá desulfátor, nepomohlo k regeneraci aspoň části ztracené kapacity?
4. Akumulátor, který chci desulfátorem regenerovat, nabíjím ~30W FV panelem, který je připojený přes regulátor (jeden z těch nejlevnějších, které se dají sehnat na ebay) a po pár dnech připojení desulfátoru jsem zjistil, že na výstupu regulátoru je asi jen 0,2 V (tj. nikoliv plné aktuální napětí akumulátoru, např. 12,5 V) - je možné, že bych ho desulfátorem poškodil? Připojené to k aku (vzhledem k celkem malým proudům) dvojlinkou o délce asi 1 m, tj. předpokládám, že by snad impulzy z desulfátoru neměly projít (s takovou amplitudou, aby mohly něco poškodit) až k regulátoru...? Šlo by případně použít feritové/železoprachové jádro (mám jich několik z PC zdrojů) na dvojlinku a tím impulzy, které by se mohly dostat do regulátoru, utlumit na bezpečnou míru? Můžu jádrem provléct oba vodiče (tj. celou dvojlinku) - v několika závitech, nebo je třeba pro každý vodič jedno jádro (a jaký typ je preferovaný)?

Omlouvám se, že dotazy jsou asi ponkud obsáhlé, ale snad odpovědi na ně využijí i ostatní :-). Předem díky!
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od dracekvo »

No. co sem koukal do schématu a co ho mám doma, tak zapíná až při překočení 13V a vypíná pod touto hranicí. + - pár desetin. Je to ochrana proti vybytí akumulátoru a desuflatace při nižším napětí nefunguje. Tím, že jí necháš dále vybíjet desulfátorem tomu spíš uškodíš. Raději ho odpoj a projdi zapojení, jestli máš vše jak má bejt.
Vladco
Příspěvky: 18
Registrován: pát kvě 31, 2013 2:47 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladco »

Vladon píše:Moje zkusenost s nekolika ruznymi modely APC je takova, ze i kdyz se baterie nabije do plna a zapoji desulfator, spadne napeti mam pocit kolem 13,3V a z desulfatace neni nic.
Ďakujem, tak to radšej nebudem skúšať :)
Vladco
Příspěvky: 18
Registrován: pát kvě 31, 2013 2:47 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladco »

Zdravím bratia, :)
ešte mám takú otázku, ak batéria z UPC asi 10ah berie aj 3-4A a pri tom strelili gumičky, a buble ako šumienka, môžem ju tak nehať, alebo radšej obmedzím prúd? na koľko? vodu som dolial, skúšal som aj profi zdroj a stále to len veľmi pomaly stúpa z 10V trošku v nej škvrčí občas, ako keď sa rezne vyprážajú :)
samozrjme desulfátor nejde, kým to nemá 13,3v cca... :(
Ďakujem za každý nápad.
V.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

dracekvo: Ještě na to kouknu, jestli nezjistím nějakou závadu... ale myslím, že kdybych tam něco udělal blbě, tak by se desulfátor asi ani nerozběhnul :-). No, uvidím...

Vladco:U Pb akumulátorů platí, že by se měly (obecně) nabíjet proudem asi C/10 (tj. proudem v A, který hodnotou odpovídá 1/10 kapacity baterie v Ah) - tj. ve tvém případě max. cca 1 A. Takže proud omezit a dolít vodu, co "vybublala", teda spíš "vyplynovala" :-). Co se týče toho, že má jen 10 V, tak s tím asi bude muset poradit někdo fundovanější - asi bude nějaký článek v háji...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Lui »

Vladco píše: ak batéria z UPC asi 10ah berie aj 3-4A a pri tom strelili gumičky, a buble ako šumienka, môžem ju tak nehať, alebo radšej obmedzím prúd? na koľko? vodu som dolial, skúšal som aj profi zdroj a stále to len veľmi pomaly stúpa z 10V trošku v nej škvrčí občas, ako keď sa rezne vyprážajú :)

:wall: .... :uh: ... ::facepalm:: ....no kamarát.... ::facepalm:: ...troška si naštuduj úplne základne veci o nabíjaní aj vybíjaní Pb baterky.....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Filas
Příspěvky: 114
Registrován: úte říj 25, 2011 1:45 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Filas »

Poraďte mi, kde se dá sehnat plošný spoj k výrobě tohoto desulfátoru? Díky.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pkougl »

napiš uživateli - matej, s ním se určitě domluvíš, je to totiž výrobce
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek