Děkuji thomas.007 za snahu o vysvětlení. Bohužel v jeho výpočtu je několik podstatných chyb.
thomas.007 píše:...jenomže za podmínky stejnosměrného proudu tekoucího po dobu 1 sekundy, protože 1W = 1J.s (Joule.sekunda).
To je špatně, platí obrácený vztah, J=W.s
thomas.007 píše:Takže pokud zanedbám fázový posuv mezi napětím a proudem cos fí
cos fí, jakožto fázový posuv mezi napětím a proudem, lze použít při výpočtu výkonu pouze při
sinusovém průběhu napětí a proudu. V akumulátoru ani desulfátoru žádný sinusový průběh není.
thomas.007 píše:Pef = U . I . (Ton / Toff)
To jediné je správně. Bohužel to platí právě jen pro PWM signál, který se ale opět v baterii ani výkonovém obvodu desulfátoru nevyskytuje.
thomas.007 píše:Pef = 13 . 10 . ( 0,0077 / 0,9932) = 1W
Promiň, ale tohle je ukázkový příklad "bulharské konstanty", kdy do vzorce dosadíš takové hodnoty, aby výsledek vyšel podle tvého očekávání.
V grafu je časový průběh
okamžitého výkonu na svorkách baterie při zapnutém desulfátoru. Kladné hodnoty představují výkon, který desulfátor
dodává do baterie, záporné hodnoty jsou výkon, který desulfátor z baterie
odebírá. Výkonové špičky až 700W jsou způsobené induktivní složkou impedance akumulátoru a na desulfataci nemají vliv. Autor zapojení (Matej Gálus) tyto špičky rovněž popisuje. Než začne někdo křičet, že je to nesmysl, desulfátor nemůže dávat větší výkon než odebírá, tak rovnou vysvětlím, proč může:
Je nutné si uvědomit, že desulfátor obsahuje dvě výkoné tlumivky a velký kondenzátor. Zapojení využívá důmyslného principu přelévání energie mezi energie mezi cívkou L2 a akumulátorem. Po určitý čas se energie v cívce akumuluje a poté je tato akumulovaná energie předaná zpět do akumulátoru ve formě proudového pulzu. Tento proudový pulz má desulfatační účinky. Tento proces se opakuje s periodou cca 150us. Energie, která se do akumulátoru vrací, musí být menší, než energie spotřebovaná na akumulaci.
Celková energie, která proudí z (nebo do) akumulátoru, je rovna integrálu z této křivky za dobu jedné periody. Je-li výsledná hodnota záporná, je svět ještě v pořádku a vyzáří se ve formě tepla na cívkách a chladiči desulfátoru. Je-li tato hodnota kladná, sestrojili jsme perpetuum mobile. V tomto konkrétním případě je tato hodnota -9,5W, což přesně odpovídá autorem uváděným 8W spotřeby.
Pro vaši představu - průměrný výkon dodávaný desulfátorem do baterie je 53W (získaný integrací kladné části křivky), průměrný výkon odebíraný z baterie je 62,5W. Rozdíl je právě těch 9,5W.
Desulfátor, označovaný Jozef51 jako s výkonem 1W, má ve skutečnosti střední výkon pulzu 53W.
Byl bych velice rád, kdyby toto bylo bráno jako technické vysvětlení, nikoliv jako vysmívání se komukoli. Jsem technik, snažím se vyjadřovat stručně a jasně, sociální plky si nechávám na emimino.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.