Stožár ISP trvalý odběr 70W

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od soooc »

Zdravím,


hledám již delší dobu informace k této stavbě. Jde o stožár mimo dosah DS (díky vysokotlakému plynovodu v cestě k nejbližšímu zdroji el. energie - cca 1 km).

Trvalý odběr el. energie plánovaný na 70 - 100W. Potřeboval bych poradit, čím pokrýt tuto spotřebu. Musí to je v režimu 24/7/365. Největší problém bude samozřejmě zima.

Orientace je na jih, plocha pro panely použitelná není zatím omezena, ale omezení se mlže objevit (záleží na stavebním úřadu). Je to na hraně hřebenu, jak tam fouká je potřeba změřit ;)

Moje idea byla 2kW ve FV panelech a v bateriích cca 2,5kW. Je to dostatečné, abych přežil zimu? Nebráním se dobíjení centrálou, ale ideálně bych to eliminoval (nechce se mi tam šlapat v zimě :-D).

Všechna zařízení běží na 24 nebo 48V.

Poradíte tedy, jaké panely, regulároty atd? Má cenu uvažovat o nějaké levné větrné jako doplněk? Moc dík
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Bydliště: Trutnov

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od rongic »

Záleží na tom, jak vysoko to bude (kvůli sněhu), atd.
Mám na starost dva FV systémy na Šumavě (první má 2ks 105Wp amorfních panelů + 200 Ah baterie a druhá má 6ks 220 Wp polykrystalických a 2x200 Ah baterie) no a kdežto u první lokality jsem neměl moc problémů přes zimu (velký sklon panelů - nedržel se na nich sníh) tak s druhou lokalitou bylo i přes obrovský výkon panelů několik kritických dnů, kdy jsem celý systém musel vzdáleně vypnout, aby napětí baterie nekleslo pod 11.4V, problém u této lokality je ten, že na panelech byla vrstva sněhu a díky malému sklonu panelů se tam držel zuby nehty...

Myslím si že by nebylo špatné v tomto případě zkombinovat polykrystaly a amorfy, kterým nevadí velký sklon a dávají aspoň něco i za šeredného počasí.

Také by stálo za zvážení nějakou 300W větrnou elektrárničku - pokud v daném místě aspoň trochu fouká.

No a regulátory doporučuji BKE (do 800Wp)

http://www.bke.cz/cs/produkty/fotovolta ... -mppt-din/
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od soooc »

Tak nadmořskou výšku doplním - cca 470 m n.m., takže žádná hrůza :-)

Měl bych ještě dotaz - jaké baterie využít? LiFePo4? U sloupu budou 2 technologické rozvaděče, které však nejsou vytápěné. Nebude to problém? A lze ty BKE regulátory využít i pro LiFePO?

Viděl jsem u tebe moc hezké olovo - jen jsem nikde ani podle obrázků nevygooglil, co to je zač.

Moc dík
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od drama »

Pokud tam nefouka, tak na zimu bych se pripojil na plynovod a pouzil elektrocentralu na zemni plyn. Nezalezi uplne na tom jak moc snezi, ale jak casto. Ja mam sklon 40 stupnu a na strechu jsem lezl celou zimu v jednom kuse...

Kapacita baterie je naprosto strasne poddimenzovana.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od toxic_cz »

Ještě především maximálně snížit nutný odběr, každý W dolů se při takovém provozu počítá.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od ace »

soooc píše: Moje idea byla 2kW ve FV panelech a v bateriích cca 2,5kW. Je to dostatečné, abych přežil zimu? Nebráním se dobíjení centrálou, ale ideálně bych to eliminoval (nechce se mi tam šlapat v zimě :-D).
Má cenu uvažovat o nějaké levné větrné jako doplněk? Moc dík
S tak malou kapacitou baterií v prosinci-lednu bez šance. Pro odběr 70W bych to viděl, alespoň na 4 násobek (a stejně bude třeba jezdit občas dobíjet). Malý větrník by v zimě mohl pomoci, každý vyrobený watt se počítá.
Jak vysoký bude stožár?
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od soooc »

Díky za rady, odpovím na otázky:

Stožár bude mít výšku 10 metrů, maximum kvůli stavbě na územní souhlas je 15 metrů. Výš se nedostanu taky kvůli statice a ceně.

Úspora energie - mám to spočítané s nějakou rezervou, uspořit není moc kde - ta pojítka musí poslat do vzduchu energii a někde na to vzít elektřinu :-) Největšího žrouta už jsem eliminoval, do pásma 10 GHz půjde pojítko, které má místo původně plánované spotřeby 30W pouze 18W max. Ještě samozřejmě zkrátím všechny PoE svody, aby se na kabelech ztrácelo co nejméně, ale pak už není kde brát.

S anemometrem si tam udělám výlet a nechám ho sbírat data, třeba se ukáže, že to je větrná hůrka :)

Baterie - teď jsem to počítal a chce to tak aspoň 12 kW, pak by nemusel být problém ani se zimou. I tak budou ale pak v létě brutální přebytky :(

S panelama - není problém a jestli myslíte, že to je dobrý nápad, je vždy na zimu sklopit třeba o 20 stupňů - to je podle mne úplně minimální zátěž pro obsluhu, takže pokud by to hodně pomohlo, tak klidně :-)

Další rady vítány :))
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od dako »

drama píše:tak na zimu bych se pripojil na plynovod a pouzil elektrocentralu na zemni plyn.
Na VVTP? To asi nemyslite vazne, ze? :lol:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od drama »

Nevím co má být VVTP. Ale přípojky na VTL se dělají. Pravdou ovšem je, že cena začíná tak na milionu :).
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od dako »

drama píše:Pravdou ovšem je, že cena začíná tak na milionu :).
A to se mu urcite vyplati :D
tikonik
Příspěvky: 42
Registrován: pát srp 24, 2012 10:12 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od tikonik »

Doporucuji na zimu panely nejlepe kolmo a klidne rozdelit cast na vychod a cast na zapad.
V lokalite praha vychod provozuji nekolik takovych bodu a nejdulezitejsi je baterie a minimalni odber. Je nutne pocitat s obdobym cca tyden kdy vykon panelu dosahne stezi 5% instalovaneho vykonu po dobu max. 7h dene.
A z toho pak vychazi kapacita baterii a vykon panelu. Baterie bud stare NiCd nebo novejsi LiFePo. Kdyz preci jen zasviti, tak se vse rychle ulozi. Ucinost ukladani do LiFePo mam zmerenu cca 94%.
Vetrna se na zimu hodi protoze krasne doplni system kdy nesviti. Tady je ale hodne dulezita poloha bez turbulenci.
7500Wp, system 48V, 5KW Victron, 3KW Victron, 20KWh NiCd, 10KWh LiFePo, DC/DC 48V/12V 1000W, 2x TSMPPT, 1x EPsolar. DC ukladani prebytku do bojleru, 2x elektromobil Kangoo. TC 9KW pres Victron na jaro a podzim ke zpracovani prebytku.
tikonik
Příspěvky: 42
Registrován: pát srp 24, 2012 10:12 pm

Re: Stožár ISP trvalý odběr 70W

Příspěvek od tikonik »

vychod a zapad z duvodu ze posleni cca 3 roky u nas rano pekni zasviti tak do 10h a pak se zatahne a zbytek dne uz vyrabime jen par%.
7500Wp, system 48V, 5KW Victron, 3KW Victron, 20KWh NiCd, 10KWh LiFePo, DC/DC 48V/12V 1000W, 2x TSMPPT, 1x EPsolar. DC ukladani prebytku do bojleru, 2x elektromobil Kangoo. TC 9KW pres Victron na jaro a podzim ke zpracovani prebytku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek