Víkendová chata 260Wp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím všechny.
V pár diskuzích jsem již řešil problémy se solárním systémem, ale největší problém byla vždy samotná chatka.
Nyní po více jak 7 letech se konečně zadařila a se ženou tam chceme dětem zařídit parádní víkendový pobyt.
Požadavky a možnosti se za tu dobu změnily, takže začnu s dovolením nové vlákno a budu rád za každou radu a potvrzení, či vyvrácení správnosti výběru komponent.
Spotřebiče:
Světla: 180Wh/24h
Rádio: 150Wh/24h
Dobíjení mobilů, akunářadí: 100Wh/24h
Lednice: 300Wh/24h
Malá televize: 240Wh/24h
Celkem: 970Wh/24h
Celková spotřeba je opravdu maximální, protože třeba světla jsem počítal, že pojedou 4 hodiny všechny naráz, což se v praxi nestane, rádio, taky nebere celou dobu maximální výkon.
Všechny věci, kromě lednice pojedou na 12V. Lednici budeme zapínat jen v pátek, jak přijedem a v neděli zase vypínat.
Chceme jen nějakou malou barovou.

Baterie:
Trakční baterie VARTA Professional Dual Purpose (Deep cycle) 230Ah, 12V
Solární panel:
Polykrystalický fotovoltaický panel 230Wp - 260Wp podle toho, co seženu na bazaru.
Měnič:
Victron Energy Phoenix VE.Direct 500VA 12V
Regulátor:
EPsolar REG-XTRA2210

U regulátoru si jsem nejméně jistý, jaký vybrat a jestli nakonec nezvolit 24V systém a PWM regulátor, ale většinu věcí mám na 12V a nechcu řešit na každý spotebič DC/DC měnič.

Jinak chatka bude opravdu jen víkendová, bude se na ni jezdit cca obvíkend a jen Květen-září, takže jestli hodně, tak baterie udělá za rok 20-30 cyklů a to ještě ne pokaždé na 50% kapacity. Takže určitě olovo.
Pročítal jsem technické parametry baterie a při vybíjení na 50% má zaručených 200 cyklů a je schopná dodávat krátkodobě i vyšší proudy, takže ani lednice by jí neměla vadit.

Děkuju všem za názory a těším se na diskuzi.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

popsaná sestava bude určitě funkční :) . 12V je v poho . Zmíněný Epsolár bude zvládat až ten 260Wp ::pv:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

To jsem tak trefil celou sestavu hned z první? :-D
Akorát teď koukám na mapy, že střechu mám orientovanou jednu stranu na východ a druhou na západ. Tak buď udělat nějakou konstrukci, aby náklon byl na jih a nebo na každou polovinu střechy hodit jeden panel.
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od kodl69 »

Tak jaký jsou teda ty skutečný spotřeby ve Wh? spočítá se to tak, že se vynásobí příkon s časem používání, v létě světla 4 hodiny? to je od 9:00 do 01:00 na plno zapnutý všechno? rádio huláká s příkonem 10W po dobu 15 hodin denně? mobily jsou 4 a každej má 4Ah baterku (tj 16Wh/kus, dohromady 64Wh) a k tomu každej den 18V 4Ah úplně vybitá baterka z akumulátorovky? - to asi ne... zkusil bych něco trochu blíž k realitě, světla na chatě v létě odhaduju na 3 hodiny maximálně, a ještě ne všechny, což pro 3x10W LED vychází na 90Wh, realita bude ještě míň.
Co je důležitý, tak spočítat odběr v noci, aby ti vyšel tak na 10% kapacity baterky (pro navrhované olovo je to 23Ah*13V= 300Wh ) aby se další den s jistotou dobila na plno. Panel bude na jih, v optimálním sklonu?
30V panel na 12V MPPT?
Ta lednice by se dala na noc vypínat? a není lepší na lahváče udělat metr hlubokou díru do země?
Asi bych to řešil jinak, 24V systém, dvě baterky (nejlépe bez olova...) a klidně nejlevnější pwm regulátor a za ušetřený prachy koupit druhej panel, aby bylo dost elektriky i na dny kdy prší a je větší spotřeba elektriky (televize, nb, světla...) .
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Psal jsem, že spotřeba je maximální. Vždy, když něco navrhuji, tak počítám s rezervou a radši spočítám maximální možnou spotřebu, co může nastat.
Vím, že se vynásobí výkon časem, dle toho jsem taky spotřebu prezentoval.
Světla počítám, že pojedou klidně i do jedný do rána, a všechny? Pravděpodobně ne, ale stát se to může, tak s tím raději počítám.
Mobily 64Wh a když budu dělat s akuvrtačkou nějaký práce, tak budu klidně i dobíjet několikrát za den, takže 100Wh je víc, než reálných.
Rádio pojede klidně i 15 hodin denně. Na chatě máme na hudební podkres zapnuto celý den.
Lednici nevím proč na noc vypínat. Večer se stejně neotvírá a tak často spínat nebude.
A když ne olovo, tak co tedy? LiFePo4 moc neušetřím, síše naopak a NiCd určitě ne, nemám je kam mimo chatu umístit.
S tím počtem cyklů, jak budeme využívat, tak mě olovo vydrží několik let.
O sklonu jsem psal, ten bohužel ideální není, buď vyřeším konstrukcí na střechu, nebo dám více panelů.
A nad variantou PWM a 24V systém jsem také uvažoval a dost na ní přemýšlím.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od brumlaj »

kWh v LiFe nové je 12kKč, použité 3-4kKč. Pokud bude cyklovat olovo 10% na jaké peníze ho to přijde? To co uvádí stojí 6kKč, starší netuším. Není zimní nebezpečí zničení olova hodně drahý špás? Jen námět na úvahu zda jít mnohokrát prošlapanou slepou uličkou ;-) . Nic víc. Názor - pokud to chce bezúdržbové, vyhnout se olovu, neb každodenní údržbu olova v zimě nedá.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Uvažujme 24V systém. V tom případ mi vychází 2 baterie Varta 90Ah dohromady za 6000Kč a k tomu PWM regulátor.
Tyto baterie při vybíjení na 50% mají kolem 200 cyklů. Vybíjení 10% je u autobaterie, ty opravdu používat nebudu.
Na zimu budu pravděpodobně baterie vozit dom, přez zimu tam jezdit nebudeme.
LiFePo4 baterie bych potřeboval 60Ah 8 kusů jedna za 2000Kč, to je dohromady 16000Kč a to nepočítám balancery.
To je rozdíl 10 tis.Kč které navíc bohužel nemám.

Btw. Rada, nebo typ na dobrý PWm regulátor? Úplně tomu nejlevnějšímu bych nevěřil.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Jinak ohledně LiFePo4 jsem četl, že je potřeba pro dlouhou životnost využívat max 70-80% kapacity, dle toho mě vyšlo 60Ah na 24V systém.
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od kodl69 »

90Ah olovo se s 60Ah lifepo4 fakt nedá srovnávat. Možná se 40Ah, a to ještě jenom možná. Na druhou stranu, pokud se nepoužívá "pořádnej" měnič kterej krmí spotřebiče okolo 2kW příkonu, tak se výhody lifepo4 nevyužijí.
O olověnejch baterkách si myslím svoje, známej na chatě za cca 8 let investoval cca 30kKč do olova, a už je zase na konci s dechem... ( to olovo, ne známej) ale ať si to každej vyzkouší za svoje prachy, zkušenost je asi nepřenosná...

Dělal jsem podobnou blbinu do domečku na hraní děckám, 200Wp amorfy, MPPT regulátor (makeskyblue30A) 48V 20Ah li-ion +1kW trapéz měnič, světla na 48V - a moje zkušenost po zimě je taková, že vlastní spotřebou dokázal ten MPPT vybít 20Ah akupack tak, že vypla BMS, a pak už se nezapnulo dobíjení, protože tenle (a všechny mppt co znám) potřebuje baterku, aby se zapnul. Na jaře jsem dva články vyhodil, co nedokázal mppt regulátor, dokázala čínská BMS vlastní spotřebou... teď je tam PWM regulátor, vlastní spotřeba z baterky cca 5mA, to snad nebude problém... Podotýkám, že baterky byly z druhé (třetí ruky) takže vznikla škoda cca 200Kč... Když v té slavné vartě odejde 1 článek, vyhodí se celá a s ní i ta druhá, protože když se vymění jenom jedna, tak ta jetá půjde do sběrnýho dovora o to rychlej...
pokud si baterku složím z li-ion pytlíků, tak za cenu 50Kč mám článek 6Ah, což mi na 60Ah 7s vychází 3.5kKč, BMS stačí z aliexpresu za 10USD nebo pro hračičiky "smart " za 40USD, a myslím si, že s takovouhle baterkou udělám víc parády, než s tím olovem, navíc si ji snadno vezmu na zimu domů a přijedu na víkend s nabitou... Už jsem z podobnýho materiálu složil baterky pro elektromotorky, elektrokola atd. a všechno funguje už několikátou sezónu bez zaváhání...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od kodl69 »

60Ah na 24V systém na chatu jako minimum? proč? co sežere za noc 1.2kWh???? fakt nechápu, to nedokážu v celým baráku, pokud si nevařím nějakou opulentní večeři na el. sporáku - ale ne v chatičce, kde v noci jede jenom ta úplně zbytečná lednička a kvůli ní zbytečně měnič s vlastní spotřebou, ale v domě kde ty energie spotřebovává 5 lidí... A nebo je to autolednička s peltiérem? to je energeticky úplný zoufalství.
Prostě je potřeba stanovit trochu reálný spotřeby, a určit si, jestli potřebuju nutně a za každou cenu tu ledničku, on ji ten malej Victron ani nemusí rozjet, některý krámy mají na štítku napsaný 80W ale záběrovej proud okolo 10A.
Spíš bych to řešil tak, že to nějak zprovozním s polovydechlou baterkou z auta a budu sledovat, co se děje a jak se děje, a na další sezónu to vyladím podle svejch zkušeností z letoška, jestli víc panelů, nebo jak s baterkama a pod. V každým případě cokoliv zapnutýho zbytečně v noci je tím horší, čím je menší systém...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Tak si to shrneme.
Lithium 40Ah na 24V systém bude na moje nároky stačit, jo?
Jinak články z aliexpress, tak mám zkušenosti, že co se ke mě dostalo 18650 2000mAh, tak reálná kapacita někde kolem 500mAh. Takže těm bych opravdu moc nevěřil.
6Ah v li-ion pytlíku za 50Kč kupujete kde?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od diablo007 »

https://nexun.pl/pl/p/LG-LGABB41865-2600mAh/502
Skoro každý víkend je tam nějaká akce na 18650 ověřeny obchod rottenkiwi tam bere celkem pravidelně kdyžtak dá reference sám
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Pánové, trošku jsem diskutoval s kolegy, co řešili něco podobného a jeden, co zařizoval tábor mě doporučil, že kuchař už nějakým rokem používá absorpční lednici.
https://www.dalix.cz/eshop/plynova-abso ... st=ae803_3
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od JiříK »

Ta lednice je dobrá, výborně chladí, ale taky hodně žere. Mám ji, plyn nepoužívám, jen el. Pozor, termostat na ní funguje pouze na 230 V. Na 12V jede trvale. Při provozu s termostatem je spotřeba 1,4 kWh/den.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od kodl69 »

vzal bych raděj verzi na větší proud, mám vyzkoušený tyhle: bms s balancerem a nebo "smart" verzi, kde si nastavíš napětí vypnutí, zapnutí, balancování, vidíš to na mobilu a můžeš to přes mobil i vypnout: smrt bms - tyhle používám v kole, motorce, a pod, ve variantách od 10s do 20s...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

JiříK: Koukal jsem, že na elektřinu víc sežerou, ale já bych ji právě provozoval čistě na plyn. Kolega právě říkal, že má podobnou kuchař na táboře a používá ju 3 tejdny v kuse a že 10kg bomba mu vydrží celý ty tři tejdny v kuse, takže myslím, že jedna bomba na léto by určitě stačila.

kodl69: 800Kč za balancer už je dost. Mobilem to řídit nemusím. Díky za odkazy. Jinak ty 18650 z toho polskýho obchodu má teda někdo reálný zkušenosti a zkoušeli jste měřit kapacitu, jakou mají reálnou? Příjde mě to strašně levný za tu cenu, když i na Aliexpresu to je několikrát dražší ty originál LG články.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od rottenkiwi »

K všetkým 18650 z toho obchodu sa vyjadriť neviem,
ale 3100 mAh Panasonic som testoval a majú tých cca. 3080 po dvoch cykloch 0.3C.
Panasonic sú z roku september 2016 podľa kódu na obale.

Škoda, že ich už všetky rozobrali.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od j0hn »

Mám na cestě tyhle LG. Objednáno v neděli před půlnocí. Včera dopoledne odeslali. Už je to u přeposílače na Polsko - český hranici. Začnu je vyzkoušet. Teda jestli najdu tester. Měl bych mít nějakou variaci OPUS. Nevím, jak moc může kecat.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od Kozel.S »

Tak pak hoďte hodnoty, jsem zvědavej.
Jen nechápu, že jsou tak levný. Pokud je to originál, tak ty ceny by měly být víc jak dvojnásobný.
Na kolik tam výjde poštovný?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Víkendová chata 260Wp

Příspěvek od josse »

No, je to věc názoru, mě stále přijdou teda drahý. Stále tam vidím marži minimálně dvou překupníků a ne malou. S našimi pár tisíci kusy se výrobce nebaví, normální obchodník do Evropy nevozí. Těžké to máme v té naší Česko-slovenské oblasti...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek