Klimatizace pro přitápění - umístění

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od FCC »

Možná mě poradíte. Delší dobu přemýšlím o chlazení do sklepa klimatizací ideálně na teplotu 10 -15 st. C ( objem sklepa cca 12m3). Ve sklepě přes léto naroste teplota k 18 st. a to není ideální pro skladování ovoce/zelenin a to nemluvě o vínu - lahvovém. Šlo by něco takového realizovat s klimatizací jako je tahle ?

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od NOPARasito »

FCC píše:Možná mě poradíte. Delší dobu přemýšlím o chlazení do sklepa klimatizací ideálně na teplotu 10 -15 st. C ( objem sklepa cca 12m3). Ve sklepě přes léto naroste teplota k 18 st. a to není ideální pro skladování ovoce/zelenin a to nemluvě o vínu - lahvovém. Šlo by něco takového realizovat s klimatizací jako je tahle ?

Pavel
Nejsem si jist, jelikoz domovni klimatizace umi dle typu 16-18st minimum, ale mozna mi nekdo potvrdi, kdyby se lhalo cidlu vnitrni jednotky asi by to o tech 5st zvladla nize ;-).
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od redcrown »

Další variantou je dát do sklepa venkovní jednotku. Neříkám, že to je nejelegantnější, ale varianta to je.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od diablo007 »

A nebo namontovat klimatizací která je na to určena popřípadě prohledat jiné co chodí na tyto nižší teploty
https://klimatizace-hustopece.cz/klimat ... ho-sklepa/
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od FCC »

O jednotkách z Hustopeč vím. Samozřejmě jako vždy jde o cenu, že. 10 000 Kč oproti 20 000 Kč je rozdíl ( pro sklep). Šlo mě o to jestli s tím tady někdo nemá praxi.

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od FCC »

redcrown píše:Další variantou je dát do sklepa venkovní jednotku. Neříkám, že to je nejelegantnější, ale varianta to je.
Jak jsi to myslel ? Jako, že venkovní jednotku dát do sklepa a vnitřní ven ?

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od Matess »

ja bych začal tím, že bych změřil jaká teplota z běžně dostupné klimatizace leze - prostě bych před ni strčil teploměr. Podle mě to bude kolem 8 stupňů. Řídit by to mohlo jít prostě posunutím termostatu ke stropu / vchodu do sklepa (pokud na termostatu nepůjde nastavit požadovaná teplota).
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od redcrown »

FCC píše:
redcrown píše:Další variantou je dát do sklepa venkovní jednotku. Neříkám, že to je nejelegantnější, ale varianta to je.
Jak jsi to myslel ? Jako, že venkovní jednotku dát do sklepa a vnitřní ven ?

P.
Ano, ale jak jsem psal, není to nejlepší nápad. Ven bych ji zrovna nedával. Nejlepší by bylo na něco využít teplo z té vnitřní jednotky. Třeba něco sušit, např dřevo, ovoce, nudle....:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od mati »

volente píše:Řekněme že je třeba hledat, jako třeba tady https://dum.bazos.cz/inzerat/118127554/ ... tizace.php
Vyborně tedy , vyborně -
- takto odhalit nevěřící a rejpavé tomáše..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od volente »

Tak, mám první údaje o spotřebě a výkonu.
Včera jsem zapojil wattmetr, klidová spotřeba 6-7W. dnes po příchodu z práce zapnuto při 19st.C (teplota měřena asi 30cm nad zemí), po půl hodině provozu s nastavením na 22st.C a ventilátorem na 35%, spotřeba na wattmetru 0,47kWh a příkon kolem 300W, teplota stoupla o jeden stupeň na 20st.C.
Po hodině provozu teplota 21st.C a spotřeba po hodině provozu a 20ti hodinách pohotovostního režimu 0,68kWh, příkon stejný do 300W. Po zkouškách kteréjsem dělal včera vím že že rozjezdový příkon se pohybuje kolem 900W, ale pouze krátkou dobu. V režimu turbo kdy se nastaví automaticky na 30st.C a otáčky ventilátoru na max. je příkon 1150W,ovšem stejného nárústu teploty bych dosáhl nepoměrně rychleji.
Je mi jasné že pokud bude venkovní teplota nižší, hodnoty budou určitě jiné, ale na takové to domácí přitápění jsem spokojen velice.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od MareC3k »

Teraz v tomto prechodnom obdobi takisto pouzivam klimu na vykurovanie. Dni su nadherne slnecne nad ranom -6C, cez den 12C, takze klima bezi nonstop, nastavena teplota na 26C, prikon ma okolo 350-400W, podla teploty a denne zoberie 7-8kWh.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od diablo007 »

Když nad tím tak přemýšlím tak majitele klimatizací a tepelných čerpadel jsou hrozní sobci.v zimě si dom topí a nám dělají venku ještě větší zimu a v létě dom chladí a nám dělají venku ještě větší horko.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:Když nad tím tak přemýšlím tak majitele klimatizací a tepelných čerpadel jsou hrozní sobci.v zimě si dom topí a nám dělají venku ještě větší zimu a v létě dom chladí a nám dělají venku ještě větší horko.
Ahoj, zajímavá myšlenka. každopádně mohu tě ujistit že moje klima dělá takovej průvan že když sem u ní 5 m od venkovní vrtule tak při topení je venkovní vzduch ochlazován a připomíná mi to jízdu na babetě, v mrazu a lístky na okolních stromech se ani nehnou....
Ahoj V.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od ota »

Myslím na vás, všechny čerpadláře, večer, když štítu dřevo a nesu brikety do kotelny.
Tato sezona musí být poslední bez TČ !!!
Na fasádě našeho “hradu” sice už visí 2 kompresory a nejsem schopen to dotáhnout do konce.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od Vitek »

ota píše:Myslím na vás, všechny čerpadláře, večer, když štítu dřevo a nesu brikety do kotelny.
Tato sezona musí být poslední bez TČ !!!
Na fasádě našeho “hradu” sice už visí 2 kompresory a nejsem schopen to dotáhnout do konce.
Oto užívej si to, dokud tě to topení dřevem a čímkoliv jiným baví.
Sousedka důchodkyně nainstalovala loni tepelko vzduh voda, no a protože protopila prej málo uhlí tak si ohřála ted menší bazén 27m3 na 30 stupnů a začala jim koupací sezona když prej nemůže 6x ročně do Tunisu jak je zvyklá... :D a to je úspora !!
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od Matess »

diablo007 píše:Když nad tím tak přemýšlím tak majitele klimatizací a tepelných čerpadel jsou hrozní sobci.v zimě si dom topí a nám dělají venku ještě větší zimu a v létě dom chladí a nám dělají venku ještě větší horko.
To je jeden pohled a na druhou stranu všichni co topí nějakým způsobem vypouští do světa jen teplo a ten svět ohříváme... Ti co topí klimou to lehce kompenzují.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od diablo007 »

Koukám že to příště chce nějaké smajlíky ta ironie v tom psaném slově moc nevyzní :lol: :lol:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od kodl69 »

Není to tak docela pravda, klimatizace žádnou tepelnou energii "nesežere" ale jenom ji přemístí a přidá k tomu teplo přeměněné z elektriky. Takže pořád jsou to emise tepelné energie, akorát oproti spalování čehokoliv menší o rozdíl SCOP.
S tím děláním zimy venku jsem si to onehdy smls na terase, když jsem musel tu klimu vypnout, protože dělat v současným počasí v kožichu mi přijde divný...
Na druhou stranu je jistý, že masový rozšíření klimatizací zvyšuje v létě celkovou teplotu ve městech, to je bez diskuze.
P.S. na Mallorce jsem si nikde nevšiml žádného FV ohřevu vody ani fototermiky - proč taky, když TUV ohřívají odpadním teplem z klimatizací...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:Není to tak docela pravda, klimatizace žádnou tepelnou energii "nesežere" ale jenom ji přemístí a přidá k tomu teplo přeměněné z elektriky..
A pokud je el. z FVE tak zase nula od nuly pojde.
Takze vlastne topis nebo chladis tim co stejne dopadne na planetu a to se stejne vetsinou premeni v teplo.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace pro přitápění - umístění

Příspěvek od kodl69 »

nemusí to být docela pravda, protože místo černejch panelů můžeš mít lesklej plech, kterej většinu energie vrátí zpátky do nebe :) ale to už řešíme nesmrtelnost chrousta, která v toku energie celé planety nemá nejmenší vliv.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek