Slabý regulátor

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
dobrovod

Slabý regulátor

Příspěvek od dobrovod »

Zdravím solárníky,
pokouším se v těchto dnech zapojit FV systém (600Wp amorf.panely, regulátor BZ power 500, 4x 220 Ah trakční baterie z druhé ruky), bohužel na elektřinu příliš talentovaný nejsem a proto se obracím na zkušenější, abych neudělal nějakou botu hned na začátku.

Problém č.1: regulátor pobere max 500W, existuje něco jako omezovač proudu, který by chránil regulátor při špičkách?

Problém č.2: baterie nejsou ze stejné "várky", měli by ale mít podobný stupeň opotřebení, lze je bez obav zapojit do jedné sady? A ještě jinak: lze do takovéto sady popřípadě přidat baterii o jiné kapacitě? Baterie jsem pořídil po 1500,- takže nějakou přehnanou úzkostí o ně netrpím.
Díky za jakékoliv informace.
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm
Reputace: 0

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od bSir »

Hadam ze ten regulator neni MPPT takze ikdyz panel je 600Wp tak je vice nez pravdepodobne, ze vic nez tak 480W z nich nikdy nedostanes. (Wp se uvadi za idealnich laboratornich podminek pri idealnim pracovnim bodu ktery je nekde kolem 18V pro 12V system ve kterem muze byt neco v rozmezi 11,5 az 14,5V -> 383-483W)

Co s etyce baterii tak pokud jsou 12V tak bych je zapojil paralelne ale predtim bych je nechal nabit na nejake autonabijecce (ty lepsi prave umi nabijet i trakcni gelovky) na 100% presto vsak nepocitej ze by vysledna kapacita pak byla souctem kapacit vsech...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od tomas »

Jestli je to tento regulátor: http://windandsunpower.com/store/index. ... ducts_id=3
tak ten MPPT má. Ale i tak při jeho správném návrhu by mu větší instalovaný výkon v panelech neměl ublížit. Většinou si ty MPPT regulátory vezmou z panelů jen tolik kolik zvládnou.

Paralelně můžete propojit jakékoliv baterie které mají stejné napětí. Kapacita může být různá. Při sériovém zapojení je to naopak.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
dobrovod

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od dobrovod »

Díky za odpovědi,
v manuálu k regulátoru je tučným písmem: Nepřekračujte 500W výkonu panelů! Takže bych to nerad odpálil hned z první, amorfní panely ze začátku dávají cca 140% výkonu než se "vypálí", takže jisté nebezpečí tu cítím, Jinak jedou na 70-80V a toto byl jediný regulátor v dohledu za trochu rozumné peníze, který to umí. Amorfní panely jsem kupoval kvůli ceně, 600Wp za 20 tisíc bylo opravdu bezkonkurenční (kupováno před rokem).
No, ještě mě čekají hrátky s měničem (lednička, čerpadlo atd), z diskuzí jsem pochopil, že to není tak úplně Plug and Play.
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am
Reputace: 0

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od Jiri »

Vždy je třeba se držet návodu k použití. Všichni víme že jsou to jen teoretické hodnoty ale něčeho se spotřebitel držet musí. Je to výrobcem stanovená bezpečná mez a tečka.

Můj úhel pohledu je takový že bych zapojil zmiňovaných 500W na jeden regulátor a v budoucnu bych dokoupil panely a regulátor a udělal druhý okruh.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od tomas »

"70-80V a toto byl jediný regulátor v dohledu za trochu rozumné peníze, který to umí."
Můžete sdělit jaká byla cena?
Regulátorů pro 80V s MPPT je více, dokonce i české výroby.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
dobrovod

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od dobrovod »

Cena byla 200 dolarů, doprava kolem 30 pokud si vzpomínám.
Můžete mi dát odkaz na nějaký jiný ? Možná budu ještě jeden potřebovat.
Palča
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 8:44 pm
Reputace: 4
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od Palča »

BZ MPPT 500 mám oblíbené ve svých instalacích a dovolil jsem si připojit 540Wp na 500W regulátor - vzhledem k úhlům panelů a Slunce není pravděpodobné, že by bylo 500W do regulátoru překonáno.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od avatar »

nezda se mi toto podle vrhcniho odkazu regulator jede v 12 24 nebo 48 rezimu ale nevidim nikde kolik je maximalni pocet amper coz vypada ze to je 40 amperovy regulator

u meho regulatoru je to takto mam 60 amperovy regulator

12v - 800Wattu
24v - 1600 Wattu
48v - 3200 Watu

vlasne vzdy se pocíta system * ampery + nejaky koeficient vecinou 10% -12 %= max panely
12*60 = 720 + 10% = cca 800watu
24*60 = 1440 + 10% = cca 1600watu
48*60 = 2880 + 10% = 3600 wattu

tak i tak plati že Watty = Volt * Amper


proto se mi nezda to omezeni na 500Watu u 12w systemu to je docela jasne vychazi 40 amper

ale u 24 a 48 v systemu to vypada jen na 20a a 10a ale treba to tak doopravdy je
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od avatar »

tak to beru zpet .

Opravdu se u tohoto regulatoru REDUKUJE proud takze plati .
12v -- 40aper
24v - 20amper
48v -- 10 amper

je to delano jinak nez u meho regulatoru

v tom pripade za $214.98 je příliš drahy ale nečetl jsem co ma za další funkce
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od avatar »

jeste dlasi vec k tomu

vyrobce uvadí 45 amper ze ma takze 12*45 = 540 watu z panelu podle Ohmova zákona
Palča
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 8:44 pm
Reputace: 4
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od Palča »

Avatar: pokud mas Morningstar MPPT60, tak máš pravdu, přesně tak je to ve specifikacích, umí 60A i při nejvyšším systémovém napětí. BZ MPPT umí až 45A,a uměl by ho i při vyšším napětí, ale celkový příkon z panelů nesmí překročit 540W, jinak to nezvládnou použité součástky. Ale nesouhlasím s tím, že je drahý, za méně peněz je prostě méně muziky, a závislost není lineární. Ve třídě do 500W těžko najdeš MPPT regulátor s lepší cenou a vlastnostmi.
Palča
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 8:44 pm
Reputace: 4
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od Palča »

BTW: právě proto jsem se rozhodl, že budu jak BZ MPPT tak Morningstary dovážet do ČR - prostě když jsem chtěl začít dělat ostrovní elektrárny pro zájemce, nenašel jsem na českém trhu rozumné ostrovní regulátory. Časem bude možné si je objednat na mých stránkách ostrovni-elektrarny.cz , stránky jsou sice čerstvě funkční, ale ještě nemůžu ručit za všechny informace. Taky můžu sehnat za dobré ceny panely Yingli 180/185Wp (z Německa).
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od avatar »

Stim plne souhlasim ! V CR nejsou slusne a kvalitni MPPT regulatory to je fakt hledal sem jak blazen az mi kamos dohodil toto. Jinak souhlasim ze ten BZ neni spatny ja to srovnaval s Morningstar 45 mppt ale ten je na trhu drazsi temer 2x

Jinak nahod cenu tech Yingli YL 185 P-23b/1310×990 series (185 Wp) panelu potrebuji 4ks uz snima pocitam rozmerove distak na email avatara(zavinac) seznam.cz nebo sem na forum
Palča
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 8:44 pm
Reputace: 4
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od Palča »

Poslední kusy Yingli 180Wp do Jeseníku vyšly na 9100,- Kč (vč. DPH/nejsem plátce a včetně dopravy). Vzhledem ke víceméně stálé hodnotě eura a klesajícímu dolaru si myslím, že další dodávku budu moct nacenit na cca 8900,- Kč vč. dopravy do Přerova. Na stránkách mám aktuálně 8855,- Kč za kus bez dopravy.
Pokud by objem na jiné místo v ČR byl vyšší než jednotky kusů, tak to dopravka doveze za stejnou cenu někam jinam.
Ten rozměr mi taky vyhovoval - z hlediska poměru cena/výkon jsou o chloupek lepší panely 230Wp, ale tahat na střechu panely s více než 20kg a 1,6x1m je o dost obtížnější než 15 kg a 1,3x1m.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, tady jsou taky panely Trina 185Wp za dobrou cenu

http://eshop.neosolar.cz/solarni-panel- ... 85-24-mono

Taky je tu MPPT regulátor za dobrou cenu do 90Volt 14A z panelů

http://eshop.neosolar.cz/solarni-regulator-mppt
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Slabý regulátor

Příspěvek od avatar »

cena je slusna ale ja konkretne treba jsem omezen velikosti panelu a to na 1310×990 nebo jiny podobny +- max par cm

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek