Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od Pan Taum »

Ahoj, máte někdo tip na levný (ne nejlevnější, radši zaplatím kvalitu) MPPT regulátor, který lze paralelně spojovat a nabíjet jen jednu sadu bateríí?

Plánuji asi 1kWp amorfů (cca 90Voc) s rozložením 500Wp na jihovýchod a 500Wp na jihozápad plus nějaké ty LiFePo 24V. Je mi jasné, že paralelní provoz umí morningstary za 12 000+ nebo třeba midnight classic za 17 000+ a další 20 000+. Ale začínat se 30 000 utopenými jen v regulátorech si nemůžu dovolit :roll: ... když mám rozpočet cca 60 000. Díky za info
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od brin »

Tuším sice, že chceš udělat dvě větve tak aby se navzájem nepoškozovaly, ale nebylo by mnohem levnější zapojit ty dvě větve paralelně na jeden regulátor a spolehnout se na ochrany v panelech? Měly by tam bejt diody proti zpětnýmu proudu...
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od Pan Taum »

Nejde mi o ochrany, s tím problém není. Jde mi o výkon - dopoledne bude 1/2 panelů dávat skoro 100%, ale druhá polovina bude ve stínu a s bídou dá jen pár %, odpoledne si to prohodí. Jestliže takhle rozhašenou sestavu spojím jedním MPPT regulátorem, tak podle mě nedokáže najít koleno Max power a výsledný výkon bude hluboko pod tím, co dávají ty napřímo osluněné panely.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od brin »

Tak dle meho nazoru bude nejlevnější řešení toto. Ale je to pořád lehce přes 20000,-... http://www.nwtsolar.cz/stridace/p_pvi-3.0-outd-s
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od Lui »

Ale veď on nechce púšťať do siete....ale do batérok.... :roll:

Podla mňa,ak prepojíš jednu polovicu panelov s druhou paralelne...a toto do MPPT regulátora....podla mňa to bude fungovať normálne (moj názor).
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od brin »

Tento názor mám i já. Máš pravdu, nicméně jsem tam našel, že se dá měnič na 230 V vypnout a regulovat DC napětí. Ale možná se pletu...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od Lui »

....to je bežný on-grid menič v tom odkaze...takže s tým batérku nabíjať určite nepojde....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od brin »

Ok, omlouvám se, máš pravdu. Bohužel v tom případě o ničem levnějším než morningstar nevím. Ale při připojení dvou větví paralelně a v maximálním případě zapojení diod proti zpětnému proudu na jednotlivé větve by neměl být problém.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od dedo »

Pripájam sa k názoru LUIa a brina - mám to dokonca odskúšané v malom: na juhovýchode amorfy 2 x 100W, na juhozápade 300 W mono, za tým "číňan" - kópia STECA SOLARIX MPPT. Dokonca som skúsil teraz, kým je zima, zrušiť aj oddeľovacie diódy. :yes:
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od bert »

Na mojom "1. bloku" mám tiež polohované panely rôznym smerom(polovica východ, polvica juh). Cez diódy a CX40 to šlape v pohode. Keby tam bol MPPT, verím, že to výkonové "koleno" v pohode nájde. A vôbec sa mi nechce veriť, že by bol výsledný výkon menší, ako výkon oslnených panelov. Tým viac, že plánujete amorfné panely, ktoré majú čiastočný výkon aj "za rohom". Tiež by som sa nebál použiť viacej(dva kusy) menších regulátorov na každú svetovú stranu zvlášť. A to bez nejakého vzájomného ovládacieho "master-salve" prepojovania. Veď úlohou regulátora je dobíjať batériu na určitý stav napätia a pokiaľ je do čoho tlačiť *batt* , tak budú tlačiť obe vetvy. Niečo podobné plánujem pri ďaľšom rozširovaní "2. bloku". Tam mám zatiaľ 960Wp smerom na juh, cez MPPT. No ďalšie panely sa dajú dať už len na východ, alebo na západ. Keby bol môj aj nejaký kúsok strehy u protinožcov, nepotrebujem tak veľkú batérku :lol: . Inak MPPT mám Toyo 40A. Kúpil som ho za uvádzaciu cenu 148 Euro(teraz stojí 178). Momentálne majú za uvádzaciu cenu 265Euro, 60A verziu, tak asi nejaké dva kúsky (východ, západ) kúpim http://www.ebay.de/itm/TOYO-MPPT-60A-La ... 6946221988. Jediná nevýhoda pre Vás by bolo limitujúce napätie na prázdno, ktoré majú tieto regulátory 55V :( .
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od tomas »

Ptal jsem se ve firmě BKE a více jejich solárních konvertorů může nabíjet jeden akumulátor.
http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/
Protože mají jen jednostupňové nabíjení a proto nepotřebují vzájemnou synchronizaci.
Ale raději si to ještě ověřte.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od joseff »

Bert: dela se ten TOYO i pro 48 V?

Vis Tomasi i cenu tech MPPT reglu z bke.cz?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od bert »

Žiaľ len 12/24V!
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Více MPPT regulátorů na jeden akumulátor

Příspěvek od Pan Taum »

tomas píše:Ptal jsem se ve firmě BKE a více jejich solárních konvertorů může nabíjet jeden akumulátor.
http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/
Protože mají jen jednostupňové nabíjení a proto nepotřebují vzájemnou synchronizaci.
Ale raději si to ještě ověřte.
Díky, ale jejich regulátor má volnoběh 60mA a zvládne cca290W > při čtyřech už by byl odběr naprázdno 6W (to mi přijde moc).

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek