FVE pro napajeni skotu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

Zdravim, chtel bych poradit s planovanou elektrarnou.
Pro znameho zemedelce jsem delal solarni nabijeni ohradniku, 4x 50w amorf, Epsolar 1210N, 12v/100Ah baterka, funguje cely rok do prvniho napadnuti snehu. Po dobrych zkusenostech by chtel pohanet i cerpadlo.

Soucasny stav: v aute ma 3f centralu, prijede a asi hodinu cerpa nejakym super cerpadlem.

Podminky:
-temer vodorovna strecha, mirny sklon k jihu, kvuli zlodejum (samota) panely naplocho
-prevyseni 5m
-vzdalenost 50m
-denni potreba vody je 7m3
-kvuli spolecnemu napajeni ohradniku by bylo vhodne zachovat 12v, pripadne 2 oddelene systemy (ten hotovy uz nic nestoji)
-ocekavana investice 20 000,-
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od dracekvo »

Pokud nenapíšeš jaký čerpadlo má, tak ti k tomu těžko někdo něco poví.

Já si jezdím pro vodu s 600L IBC. Čerpám malyšem 225W, většinou z potoka, takže převýšení cca 2m. Doba čerpání zhruba 30 min a stačí na to 12V 36Ah lifepo.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

No ma 3f, to nic, koupi si nove, ja sem dumal:
+vibrecni malyš + casovac (ma nejake povinne prestavky) (co nejmensi prikon kvuli menici, nasel jsem nejake 220w)
+ zakladni victron 375w
+ pole panelu 5-6ks "jinko" (spatne pocasi)
+inteligentni MPPT (omezeni nabijeciho proudu) - MakeSkyBlue ?
+ napetove rele zapinajici a vypinajici menic
+ SMS mereni napeti a hladiny


DC cerpadlo mi prijde trochu hracka, chce to nejake blbovzdorne reseni
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od youda »

Ahoj rimi,

čerpání vody pro dobytek se většinou řeší jako "solární frekvenční měnič", nikoliv jako skutečná FVE. Výhodou je, že takový systém nepotřebuje žádné baterie ani další bižuterii. Prostě jen připojíš panely a frekvenční měnič točí čerpadlem přesně podle solárního výkonu, který je aktuálně dostupný. Leze z toho 230V, ale frekvence (a tedy i výkon) se mění podle intenzity osvitu. Nahoře se pak voda shromažďuje v nádrži hladinovým spínačem, aby čerpadlo nejelo zbytečně pokud už je vodní nádrž plná.

Najít se toho dá více, pro inspiraci mrkni na toto:
http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... -pro-pumpy
water pump inverter.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

youda píše:Ahoj rimi, čerpání vody pro dobytek se většinou řeší jako "solární frekvenční měnič", nikoliv jako skutečná FVE.
Dekuju, je to prima.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

Tak dnes jsem volal p. Kolarikovi, dle manualu menic pro spravnou funkci potrebuje 11 panelu a neni jistota plneho vykonu, motor je na 3x400V.
Motor je zapojeny do hvezdy a pro 3x230V se musi prepojit do trojuhelnika, ale je hermeticky uzavren (prepojeni h>t je vlastni zkusenost pri migraci 3f cirkularky na 1f pomoci frekvencniho menice, kdy sem nemohl prijit na to, proc je slaba jak moucha).

Priblizny rozpocet obou variant:
___________________________________________________
11x "jinko" 26 950,-
3f menic 9 900,-
+ GSM zpetna vazba (UniBox - GSM MB 95 MINI-N) 1 700,-
38 500,-
___________________________________________________
Mini varianta (sepne az pri urcitem napeti):
6x "jinko" 14 700,-
Victron Phoenix 12V 375VA 3 300,-
Epsolar 3210N MPPT 30A 12V/24V 2 550,-
cerpadlo malyš 2 370,-
+ GSM zpetna vazba (UniBox - GSM MB 95 MINI-N) 1 700,-
Baterku 300Ah budu pocitat, ze ma.
24 620,-
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od diablo007 »

Na panelech 1500wp a dobíjecí regulátor na cca 400w to prepanelovani mu nevadí?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od dracekvo »

Malyše mám nějakýho ruskýho z aukra za 600,- a kolik už toho načerpal. Ale pokud poběží každej den, tak nebude mít asi dlouhou životnost.
Jen si nenapsal odkud čerpá. Né na vše je malyš vhodnej. Strašne vibruje (kalí usazeniny) a musí bejt zavěšenej na provázku.
Taky je potřeba počítat s tím, že snížením výkonu čerpadla se prodlouží doba čerpání. Bude to mít na automat přes hladiny, nebo u toho bude čekat?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od kodl69 »

ten vibrační malyš je parodie na čerpadlo, budeš potřebovat tak jedno ročně, to je dobrý tak na víkendovou chatu nebo občasný zalití zahrádky. Možná by se dal "zkrotit" nějakej frekvenční měnič, kterej by se napájel přímo do DC meziobvodu z panelů, a pomocí nějaké regulace by se měnily otáčky motoru, aby moc nespadlo napětí. Ale to je jenom teoretická úvaha. Spíš jde o předpokládanou dopravní výšku a množství vody. Prej ty krávy hrozně chlastají...
Pokud potřebuješ 400V a stačí pár A, tak se dají použít amorfy, aby se trochu stlačila cena...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od diablo007 »

Pokud je převýšení 5m tak mu bude stačit i toto https://www.mountfield.cz/cerpadlo-do-s ... gL35_D_BwE
Mám obdobu od jiného výrobce na přečerpávání Inc kontejnerů. Mališ opravdu nestojí dene dávat 7m3
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od diablo007 »

Ale na 7m3 i toto pojede cca 7 hodin v kuse
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od jahodovák »

Malyš,koupený někde u nás a k tomu náhradní membrány u mě čerpal vodu do bazénu to bylo asi 11kubíku z jara a pak na zalévání zahrádky,čerpal do kopce asi tak 40 metrů převýšení a nahoře vypínám tlakovým spínačem,nastaven na 3 at,pokud selhal,byl letitej,tlak stoupl až na 8 at.Vydržel v provozu tři roky,pak přestal dávat tlak,byl nahrazen jiným čerpadlem.Po nějaké době jsem ho vyhrabal a rozdělal a po dotažení povolených matic na elektromagnatu a seřízení dle návodu je používán na přečerpávání vody nebo jablečného vína z kontejneru do sudů,je chudák už ne lesklý ale v hliníku jsou pořádné dírz po korozi hliníku ale slouží dál,za mě nezmar.Jen chce občas dotáhnout matky a šrouby,které se těma vybracema uvolnují a pak čerpadlo jen řve a nečerpá.Takto jsem opravil už několik vyhožených čerpadel a k údivu majitelů jedou stále a prý jak nové..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od dracekvo »

Ještě přidám zkušenost s mým přečerpáváním vody.
Mám toho zmíněného malyše a 700W kalovku. A ani s jedním bych do tohohle úkolu nešel. Kalovky obecně na principu na jakém fungují nemají moc velký výtlak.
A je třeba si ještě uvědomit, že těmto kalovkám klesá průtok s dopravní výškou.
Viz třeba obrázek
https://www.e-cerpadla.cz/uploads/asset ... _kr_p3.jpg

a v polovině jeho výtlaku může mít klidně poloviční průtok.
Takže pokud čerpá 5m. Rozhodně bych nešel do něčeho co má méně jak 15m výtlaku. A takové čerpadlo rozhodně nebude mít příkon 500W. A následkem toho, tam bude muset bejt měnič, který si poradí s rozběhnutím takového motoru.

Vhodnější by na to bylo asi studniční čerpadlo. To má sice výtlak, ale zase nemá velký průtok. Holt fyzika. Pokud potřebuju dostat 7 m3 vody do 5 metrů za určitý čas, tak tomu musím dát patřičný příkon. Obelstít to nijak nejde.

Opravdu by mě zajímalo odkud kam čerpá.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

Prepanelovani: psal jsem, ze je to temer plocha strecha, nevim, jak to spocitat, osobne mam na reglu pro 1500W 3kW.
Ze pobezi dlouho, s tim se pocita, to by nemelo nicemu vadit, na jine pastvime ma pry tenkou hadici samospadem "curek"

Zdroj vody: nejaka melioracni sachta, na dne asi blato. Zajedu se tam podivat a vylovit cerpadlo, abych omrkl stitek.

Prevyseni: pry se 10m vodorovne prepocitava jako 1m svisle, tak to vychazi na 10m prevyseni.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od diablo007 »

No tak pak je malys výtlakem asi rozumná volba klasické malé kalovky tohle nedají
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od kodl69 »

Vodorovně nemusíš počítat prakticky vůbec, pokud rychlost vody v potrubí bude méně než 1m/s. Tohle byla dobrá praxe v náhonech k mlýnům, takže to musí fungovat i naopak. Já osobně bych na tohle nasadil klasický samonasávací čerpadlo (darling bez tlak. nádoby) dole bude jenom sací koš, jsou jedno i třífáz verze, a se softstartem nebo FM by to mělo jet jako vlak. Když to bude 1f verze, tak nebude problém to nouzově napojit na centrálu a během krátké doby napumpovat do horní nádrže co tam vleze. V zimě tam snad ty zvířátka nejsou, nebo jo? Stejně tam bude muset být nějaká 12V baterka na ovládání a na ten GSM modul. Bude potřeba hlídat hladinu v šachtě i hladinu v nádrži, aspoň min/max. Další možnost je, vzít bagr a udělat zvířátkům přístup přímo k hladině vody, bude to fungovat dlouhodobě, s minimálníma nákladama na údržbu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od diablo007 »

Pokud má spodní vodu 3m a více to už by to musela být sakra jáma aby tam byly krávy schopný sejít v blátě bez úhony
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od dracekvo »

Osamonasávačce s košem jsem taky přemejšlel. Nejlépe bez motoru a připojit na to nějakej 24V DS motor. Ušetříme spoustu penež za měnič.
A pokud to bude bezobslužné, tak samozřejmě hlídání hladin bude potřeba. A ještě nějaké hlídání hladiny v nádobě skotu. Pokud tam dlouho nebude voda (došlo k nějaký poruše) tak poslat gsm alarm.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

Moc dekuji vsem za podnetne prispevky, "investorovi" jsem poslal link sem, bude tu mit vse pekne pohromade.

Centralu v aute vozi 3f, tou pohani stavajici cerpadlo. V podstate, pokud by se pouzil "solarni menic", tak tam vsechno +-
hotovo. To 3f reseni je otazka ceny a jestli to neni kanon na vrabce, chapu, ze panely budou slouzit i za 20 let.

Pres zimu tam zvirata nejsou.

12V uz tam je, je tam "amorfni" pohon ohradniku.

Cerpadlo venku je uz trochu "videt", nevim, co na to sberaci kovu (vede kolem cyklostezka), tusim, ye nejlepsi prevence je ochrana "neviditelnosti", stavajici elektrarnicka neni videt (strecha pristresku je cca 5m nad zemi, amorfy naplocho).
Naposledy upravil(a) rimi dne čtv úno 28, 2019 10:27 am, celkem upraveno 1 x.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: FVE pro napajeni skotu

Příspěvek od rimi »

dracekvo píše:Nejlépe bez motoru a připojit na to nějakej 24V DS motor.
Jo, to by bylo idealni, no neznam zadny vhodny typ pro tak tezkou sluzbu, nevi nekdo?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek