FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od tomas »

matobabetak píše:Včera bol dokument na national geografic o fotovoltaike vo svete.
Prosím, jak se to jmenovalo? Rád bych o tom dokumentu našel více informací.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rva
Příspěvky: 3552
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rva »

Na https://www.youtube.com/watch?v=awKfRBKzhgA ukazují problémy mezi solárníky a distributory v USA/Nevada. Ideální podmínky pro panely, stále dostatek slunce. A solárníkům se zvedne měsíční poplatek z 12$ na 38$ měsíčně + cena dodávané energie klesne na 0.03$/kWh. Protože jinak by náklady na síťové služby byly hrazeny převážně těmi, kteří solární elektrárnu nemají.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rottenkiwi »

Oni to majú tak, že napr. 0 - 400 kWh mesačne 0.27 USD, 400 - 1300 kWh 0.48 USD
a nad 1300 kWh 0.55 USD za kWh.

U nás to je presne naopak,čím viac šetrím,tým viac platím za kWh.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ce ... -internetu
By mne zajímalo kde si vycucali že prunerna domácnost má.rocni odběr 2.5MWh to se chlapi priznejte kdo se tak nízko dostane
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2559
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

diablo007 píše:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ce ... -internetu
By mne zajímalo kde si vycucali že prunerna domácnost má.rocni odběr 2.5MWh to se chlapi priznejte kdo se tak nízko dostane
Ja.
Ale za pul roku ;-(((.
Druhou pulku nejsem doma ;-))))
Pravdepodobne to prepocitaji na odberna mista a to i chatare a chalupare.
ranxon
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2016 10:34 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od ranxon »

Záleží na tom čo sa pod tým myslí " priemerná rodina". My sme dvaja v trojizbovom byte a máme ročnú spotrebu 1,8MWh.
unicast
Příspěvky: 1237
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od unicast »

diablo007 píše:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ce ... -internetu
By mne zajímalo kde si vycucali že prunerna domácnost má.rocni odběr 2.5MWh to se chlapi priznejte kdo se tak nízko dostane
Za loňský rok jsem byl na podobných číslech a to se tu ještě navíc rekonstruovalo, takže běželo všechno možné elektrické nářadí, celou topnou sezónu točilo vodou čerpadlo ústředního topení a před jejím začátkem jsem ještě přitápěl v jedné místnosti asi dva týdny večer přímotopem.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dumi »

My jsem v dvoupatrovem dome dva a mame cca 5,5MWh/rok bez topeni domu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2559
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

rottenkiwi píše:Oni to majú tak, že napr. 0 - 400 kWh mesačne 0.27 USD, 400 - 1300 kWh 0.48 USD
a nad 1300 kWh 0.55 USD za kWh.

U nás to je presne naopak,čím viac šetrím,tým viac platím za kWh.
Oni to maji spravne, kdo zatezuje DS musi vice platit, ty draty a transformatory musi nekdo zaplatit a vetsinou ten kdo je opotřebuje nejvice.
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Igy »

diablo007 píše:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ce ... -internetu
By mne zajímalo kde si vycucali že prunerna domácnost má.rocni odběr 2.5MWh to se chlapi priznejte kdo se tak nízko dostane
5 izbovy dom 4 clenna domacnost, klima, podlahove dokurovanie v obyvacke a kuchyni, vsetko okrem kurenia na EE = 3MWh za rok + cca 0,7 z vlastnej vyroby. :D
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od zbek »

FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vlkazajac »

tak už je to opět tady,

TV hlási, že české domácnosti zaplatia za elektrinu v budúcom roku o 23 % viac.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

2.5MWh --- průměr je součet čísel, kterej nic neříká o tom, že za domácnost se považuje garsonka, ver které dotyčnej jenom přespí, pere v prádelně (nebo mamahotel) a jí po hospodách. Pak je i 1MWh moc. A když započítáš milion takovejchhle příbytků ve velkejch městech, pak důchodce, co mají elektriku jenom na svícení a televizi, tak ti na "normální" domácnost vychází 4-6MWh za rok...
Jo a nářadí nebere prakticky nic, oproti pračce, troubě a myčce.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vata »

diablo007 píše:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ce ... -internetu
By mne zajímalo kde si vycucali že prunerna domácnost má.rocni odběr 2.5MWh to se chlapi priznejte kdo se tak nízko dostane
No, já možná nejsu zcela typická domácnost, protože nemám automatickou pračku ani rychlovarnou konvici, svítím ledkama, vařím na plynu, jsem prakticky pořád doma, od rána do večera žhavím PC se dvěma monitory a příslušnou infrastrukturu (i nějaký ten server by se našel), nahřívám vodu v bojleru a nijak se elektricky neomezuju, a roční spotřebu mám pod 1,5MWh (z toho 75% FVE). Takže zase nechápu, jak někdo může propálit zásadně víc, pokud s tím zrovna netopí... Mívala jsem méně, spotřebu mi zvýšila FVE, protože v létě není důvod šetřit.
Mimochodem podobně nepochopím šílenou spotřebu vody domácností. Protože mi vyschla studna, počítám každý litr desťovky jakožto užitkové vody a vozím si vodu pitnou, takže docela přesně vím, kolik vody potřebuju - konkrétně 4 litry pitné a zhruba 25 litrů užitkové denně. Podle jakési statistiky je to nějakých 25% průměrné spotřeby na hlavu. Neumím si vůbec představit, kam to ty vlastně průměrné hlavy lejou.
Jestlipak my nejsme tak trochu rozežraní.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

Rozezrani jsme hodně o tom žádná . Ale prumerna domácnost nebude asi počítáno s jednou ženou která je kupodivu šetřiva takže se počítej spíš mezi velmi malou kategorii
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vata »

Mívám tu pravidelně více lidí i delší dobu, a samozřejmě vidím, že to zvyšuje spotřebu hlavně vody, ale u elektřiny to nijak zásadní nebývá. Prostě se možná víc svítí a spotřebuje se víc teplé vody, ale jinak se elektřina konzumuje tak nějak společně - rádio spotřebuje stejně bez ohledu na to, kolik lidí jej poslouchá. S elektřinou se rozhodně za spořivou nepovažuju (tedy, pravda je, že vybírám nové spotřebiče podle příkonu), a s dešťovkou si s radostí zahýřím, pokud prší :)
Jistě, chápu, že jsou-li děti, jsou konzervativní tendence přehánět hygienu. Pořád se pere, uklízí, děti jsou pak alergické na všechno přírodní... To je ale už část trochu jiné pohádky.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
miroslav608
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 08, 2017 2:38 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od miroslav608 »

PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

Ja jsem zvedavej kdy tyto aku bude mit skladem nejaky alepson velkoobchod zabyvajici se oze. Pokud to hodlaji pouze cpat do kontejneru a prodavat cezu tak je to o nicem.

A he3da taky vyhrozovala nizkou cenou za kwh a to taky netrpelive cekam kdy prijde ta revoluce. Zatim to na me pusobi jako pani Kolombova. Vsichni o ni slyseli ale nikdo nikdy ji nevidel.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od zbek »

FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dano »